نامت را انتخاب کن سرنوشت‌ات را هم

نامت را انتخاب کن سرنوشت‌ات را هم

نویسنده : اعظم عامل نیک

در نوجوانی و جوانی همیشه به دنبال حقوق‌مان هستیم. این حقم است، آن حقت بود! حاضریم برای این‌که حق‌مان را بگیریم یا حقوق‌مان را رعایت کنند چانه بزنیم، گفت‌‌وگو کنیم و حتی بجنگیم. یک از این حقوق که در نوجوانی و جوانی خیلی سنگش را به سینه می‌زنیم و حاضریم بابتش خسارت هم بدهیم حق انتخاب است. قد می‌کشی و همراه رشد جسمی، عقلت هم رشد می‌کند. قد می‌کشی و می‌توانی روی پاهای خودت محکم بایستی و بگویی من. قد می‌کشی و انتخاب می‌کنی. من این را می‌پوشم، من این را می‌خواهم، من این کار را می‌کنم و ... و همین انتخاب‌ها تو را شکل می‌دهند. اما در این مسیر دیگرانی هم سهیم بوده‌ و گاهی به جای تو انتخاب کرده‌اند و تو حقی برگردن‌شان داری. یکی از این حق‌ها که تو انتخابش را از دست داده‌ای حق انتخاب نام است که افتاده گردن مامان و باباهای طفلکی. حالا اگر کسی بیاید و به تو بگوید حق داری نامت را عوض کنی؟ انتخابت چیست؟

همه می‌دانیم انتخاب‌های ما مسیر زندگی‌مان را تغییر می‌دهند. با بعضی انتخاب‌های مهم آشنا هستیم. مثلا انتخاب رشته، انتخاب شغل، انتخاب همسر. به بعضی‌ها بی‌توجهیم و زندگی تعیین‌شان می‌کند. مثل انتخاب محل زندگی. در بعضی سهیم نبوده‌ایم مثل انتخاب پدر و مادر. به بعضی‌ها هم خیلی توجه نمی‌کنیم مثل انتخاب دوست. انتخاب‌هایی هم هستند که در مسیر زندگی‌مان اثر می‌گذارند. بعضی انتخاب‌ها را هم برای این می‌کنیم که بگوییم مسیرمان چیست.

از من اگر بپرسید این طرح یک فرصت است. یک فرصت برای این‌که به ما توجه دهد درباره انتخاب‌هایمان. نمی‌دانم خوب است که محدودیت دارد یا نه؟ نمی‌دانم تاثیر می‌گذارد یا نه؟ به هر حال یک عده‌ای در معاونت هویتی سازمان ثبت احوال نشسته‌ و تصمیم گرفته‌اند، چنين طرح ترویجی را راه بیندازند. ثبت احوالی‌ها چند سالی هست که به این فکر افتاده‌اند به همه حق انتخاب دوباره نام بدهند. اگر از نامت راضی نیستی، سری به سایت ثبت احوال بزن. ما هم برای این‌که بدانیم ماجرا از چه قرار است و کمی هم اطلاعات به جیم‌خوان‌های عزیز بدهیم سری به اداره کل ثبت احوال زده‌ایم.

 

وارد هر اتاقی که می‌شوی، حسابی شلوغ است. یادتان باشد ظاهرا در اداره ثبت احوال خبری از صف نیست. همه جمع می‌شوند پشت یک باجه، یا این‌که می‌ریزند، دور یک میز. من با توجه به شلوغی همان اول تصمیمم را گرفته‌ام که خیلی دوربین مخفی گزارش بگیرم. مثل یک مراجعه کننده از همه جا بی خبر در سازمان می‌گردم بلکه کارم راه بیفتد. ماشاءا... مسئول اطلاعات اداره خیلی اطلاعاتش بالاست. من قبلا اطلاعات مربوط به طرح را از همین آقا گرفته‌ام که به اندازه یک مدیرکل خبر داشت و حالا هم نه تابلوی اعلانات و نه تابلوی اتاق‌ها و هیچ راهنمای دیگری جز مسئول اطلاعات، در این شلوغی به دادم نمی‌رسد. به سراغش می‌روم و می‌پرسم برای تغییر نام باید به کجا مراجعه کنم و می‌شنوم طبقه اول اتاق 214!

 

هر چه طبقه پایین شلوغ و درهم بود، این طبقه آرام و تر و تمیز است. اتاق 214 را که پیدا می‌کنم آنجا هم چند نفری ایستاده‌اند. خدا را شکر همان اول سوژه عجیب و غریب پیدا می‌کنم. خانم جوانی آمده‌است برای تغییر نام دختر ۴ ماهه‌اش، اما انتخابش فاطمه و زهرا نیست. آقای مسئول هم با آرامش برایش توضیح می‌دهد که این طرح ویژه تولد حضرت زهرا (س) است و اگر انتخاب دیگری دارند، باید درخواست‌شان را به دادگاه ببرند. آقای مسئول می‌گوید در این مدت ميزان مراجعه بالا بوده است، مخصوصا زیر 15 ساله‌ها اما فعلا نمی‌توانند آماری بدهند. اگر آمار می‌خواهیم باید تا چند روز بعد از 13 رجب صبر کنیم. 

 

درخواست‌کننده دیگر، خانم میانسالی است. به خاطر سن بالایش فکر نمی‌کردم برای تغییر نام و طرح ولادت حضرت زهرا (س)  آمده باشد، اما با کمی فضولی متوجه می‌شوم که برای تغییر نام آمده‌ و انتخابش هم نام مبارک زهرا است. با خودم می‌گویم بعد از سال‌ها انس گرفتن به نامی، سخت نیست برای تغییرش تصمیم بگیری؟! کارش که انجام می‌شود به سراغش می‌روم و به او می‌گویم که چقدر برای انتخابش متعجبم. لبخند می‌زند و می‌گوید از اول هم اسمش را دوست نداشته و این‌که نامش با روحیات و اعتقادات خودش هماهنگ نبوده است. کمی مکث می‌کند و ادامه می‌دهد وقتی دخترش درباره این طرح برایش خبر آورده، خیلی خوشحال شده و فوری برای تغییر نام آمده است. 

 

2 تا دوست با هم آمده‌اند. می‌پرسم هر 2 می‌خواهند نام‌شان را تغییر بدهند؟ یکی از دوست‌ها می‌گوید که از بچگی با هم دوست هستیم. نام دوستم فاطمه است و من همیشه به او حسودیم می‌شد. دوستم می‌دانست که نامش را خیلی دوست دارم، خیلی اتفاقی از ماجرا خبردار می‌شود و فوری به من تلفن کرد. امروز با هم آمد‌ه‌ایم برای تغییر نام البته با اجازه پدر و مادرم. 

 

وقتی درخواست‌تان را به اتاق 214 می‌برید به شما نامه‌ای می‌دهند که باید ببرید طبقه پایین اول امضا بگيريد و بعد هم بروید دبیرخانه مهر بزنید. من 2 تا دوست را دنبال می‌کنم و متوجه می‌شوم با وجود شلوغی زیاد کارشان زود راه می‌افتد. 

 

زمانی که از اداره ثبت احوال بیرون می‌آیم، ظهر است و مامور اطلاعات در باجه نیست تا به خاطر راهنمایی‌هایش از او تشکر کنم. وقت نماز است و او به جای خود یک کارت گذاشته که رویش نوشته شده است: برای نماز رفته است و شما هم اگر کاری دارید تشریف ببرید پایین برای نماز.

 

نشاني مرحله بعد را همان مسئول صبور اتاق تغییر نام به شما می‌دهد. من‌هم یکی از آن نشاني‌ها گرفته‌ام و آمده‌ام برای انگشت‌نگاری. این‌جا هم خیلی شلوغ است، نمی‌دانم این شلوغی به خاطر این طرح است یا این‌جا همیشه همین طوری است. می‌شنوم که یکی از کارمندها در جواب مراجعه‌کننده‌ای به این طرح اشاره می‌کند و می‌گوید سرشان شلوغ شده است. با این‌که برخورد کارمندها همه جا خوب است و همه هم ظاهرا از ماجرای طرح با خبر هستند، اما کمبود اطلاعات کمی توی ذوق می‌زند. بهتر است وقتی طرحی این‌چنینی به ادارات استان‌ها ابلاغ می‌شود، تسهیلاتی هم برای طرح در نظر بگیرند، مثل چند تابلوی توضیحی، چند تا فلش و راهنما و از این جا برو این کار را بکن و همین‌طور به نظر من تشویقی به کارمندها!!

 

آمده‌ایم کربلا، یادم هست در گوشه‌ای از صحن حرم نشسته‌ام خاطرم نیست که خوابیده‌ یا مثلا سر راه نشسته‌ام یا کار دیگری که زنی عرب صدایم می‌زند «زهرا!» یقینا بر نمی‌گردم که زن به شانه‌ام می‌زند و دوباره می‌گوید: «زهرا!» متعجب برمی‌گردم. زن می‌خواهد کاری انجام بدهم. برای من که نمی‌دانم این یک رسم است که غریبه‌ها را زهرا خطاب کنند، غافلگیری شیرینی است. بعد هم که درباره‌اش می‌شنوم، می‌گویم چه انتخاب خوبی. 

 

 

برای این طرح چه لازم داریم؟

 
اول از همه یادت باشد از 31 فروردین تا 23 اردیبهشت فرصت داری.
 
اصل شناسنامه و کارت ملی باید همراهت باشد.
 
از صفحه اول و آخر شناسنامه‌ات و همین طور کارت ملی‌ات باید کپی بگیری. از من می‌شنوی چند تا کپی بگیر.
فوری باید بروی عکاسی و یک عکس پرسنلی خوشگل از خودت بگیری. در روزنامه‌ها اعلام شده یک قطعه عکس کافی است از من می‌شنوی، ۱۴ تا بگیر. لبخند یادت نرود.
زمان مراجعه ۳ تا از عکس‌های پرسنلی خندانت را همراه داشته باش. یکی را واحد تغییر نام لازم دارد و ۲ تای دیگر را هم اداره انگشت‌نگاری. دیدی گفتم بیشتر از یک عکس لازمت می‌شود.
پولی که باید در جیبت داشته باشی ۱۰۰ هزار تومان است. این هزینه را مجلسی‌ها مصوب کرده‌اند، اگر به نظرت زیاد است برو یقه آن‌ها را بگیر.
صبر کن هنوز مانده، ۱۴ هزار تومان هم باید به اداره انگشت نگاری پرداخت کنی. خرج ایاب و ذهاب هم یادت نرود.
اگر زیر 15 سال هستی باید با یکی از والدینت برای تغییر نام مراجعه کنی.
 سال به بالاها یادشان باشد روند تغییر نام یک قسمت هیجان‌انگیز دارد با عنوان انگشت نگاری که خیلی شبیه فیلم‌ها است، این کار برای تشخیص سوء پیشینه است.
یادت باشد باید بروی اداره ثبت احوال مرکز، واحد تغییر نام و نام خانوادگی!
فاطمه جان! زهرا خانم! خدا به همراهت ...
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥