4تیــــپ  معلــــمی

4تیــــپ معلــــمی

نویسنده : حمیده زمانی

لابد شما هم وقتی پای حرف مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هایتان می‌نشینید و قرار باشد از مدرسه و تحصیل برایتان بگویند، به این نتیجه می‌رسید که نظام آموزشی آن زمان خیلی توفیر دارد با نظام آموزشی این زمان! اولا قدیم ندیما مدرسه‌ای در کار نبوده و فقط مکتب بوده است. دانش‌آموز هم فقط یک مدل داشته‌ایم. اما حالا تا دلتان بخواهد انواعِ مدارس معلم و پدیده‌های نوظهوری از جنس دانش‌آموز داريم که گاهی آدم در خلقت‌شان متحیر می‌ماند! اما این هفته قرار است به مناسبت روز معلم در مورد تیپ‌های مختلف معلمان گران‌قدرمان بنویسیم و تیپ‌شناسی دانش‌آموزان بماند برای بعدترها!

 1

سلطنتی به نام کلاس!

تیپ معلم: قدرت طلب

تیپ دانش‌آموز: منفعل و شنونده

تیپ کلاس: سلطنتی

دنیا عوض شده است اما این تیپ از معلمان عوض نشده‌اند و هنوز همان سبک و سیاق ایام قدیم را دارند. این معلم‌ها را بیشتر در سن دبستان‌مان تجربه کردیم. انگار کلاس محلی است برای این‌که در آن فرمانروایی کنند و همه بايد فرمانبر آن‌ها باشند، هیچ کس حق اظهار عقیده ندارد و برای اعمال نظرشان به فشار و زور متوسل می‌شوند. اگر کسی هم فرمانبر نباشد تنبیه می‌شود، در تنبیهات و انواع آن خیلی به روز و آپدیت هستند از تنبیهاتی قدیمی مثل 300 بار از روی درس پنجم نوشتن تا تنبیهات بدنی و تنبیهات جدیدتری مثل هرشب لایک زدن پست‌های معلم آن‌هم در فیس بوک را در کلاس این معلمان تجربه می‌کنید! اگر شما لبخندی بر لب این معلمان ديديد که ما هم دیدیم! لبخند این معلمان را تا به حال هیچ دانش‌آموزی ندیده است و به قول بعضی‌هایشان به روی شاگرد نباید خندید، پررو می‌شود! تاکید زیادی بر تکلیف ودرس دارند. دور از جانِ شما، آدم را ماشيني فرض مي‌كنند و اطلاعات را پشت سرهم در مخِ افراد فرو می‌کنند. فقط یاد دارند مغز آدم را با درس دادن‌شان پر کنند و به كاربرد آموخته‌هایشان اهميت نمي‌دهند. دانش‌آموزی برای این معلمان خوب است که منفعل و شنونده است، چرا که وقتی درس می‌دهند همه باید ساکت باشند. به قول معروف این معلمان ماهی را به دست آدم می‌دهند ولي ماهیگیری یادت نمی‌دهند!

 2

ستونی مثل معلم!

تیپ معلم: اقتدارطلب

تیپ دانش‌آموز: خلاق 

تیپ کلاس: قانون مداری

آدم در زندگی‌اش با انواع مختلف اقتدار روبه رو می‌شود، مثل اقتدار پدر، اقتدار معلم و...! معلمان اقتدار طلب، زنان‌شان مادرانه‌اند و مردان‌شان پدرانه! حمایتی همه جانبه دارند و برای این که بر اوضاع تسلط داشته باشند زور و فشاری در کار نیست. تاکید زیادی هم بر تکلیف و درس و هم بر روابط و نیازهای دانش‌آموزان دارند! با این‌که کلاس‌های این معلمان قوانین و محدودیت‌های خاص خودش را دارد، اما تشویق و شوخی و خنده‌شان هم سر جایش است. برای شاگردشان فضایی فراهم می‌کنند تا بتواند حرفش را بزند و تعاملی برقرار شود. خلاقیت و فکر شاگردان‌شان برایشان ارزشمند است. واقعا که تکبیر دارد این نگرش‌شان به شاگردان! شاگردان‌شان را بالقوه داراي توانايي‌هاي بسيار مي‌دانند كه در هر زمان امكان بروز آن‌ها وجود دارد و تلاش می‌کنند تا مسیر بروز این توانایی‌ها را برای همه فراهم کنند. در این کلاس‌ها کیفیت اهمیت دارد نه کمیت! اگر شاگرد این معلم‌ها باشید باید کلاه‌تان را هوا بیندازید، چون آن‌ها اصلا حاضر نیستند لقمه را حاضر و آماده دهان شما بگذارند، بلکه راه رسیدن به آن را به شما یاد می‌دهند تا شما به لقمه موردِ نظرتان برسید. این جوری اگر شاگرد خوب و سر به راهی باشید، خیلی سریع‌تر از آن چه که فکرش را کنید رشد می‌کنید! چون این تیپ معلمان شعارشان این است: «موفقیت تزریق شدنی نیست، یاددادنی است!»

 3

آزادی‌ درچارچوب قانون!

تیپ معلم: شاگردمدار

تیپ دانش‌آموز: رئیس

تیپ کلاس: آزادی

امان از این معلم‌های شاگردمدار و مهربانی‌هایشان! از نظر این معلم‌ها شاگرد مثل یک گل است و  خودشان باغبانِ این گل‌اند و باید همه جوره حمایتش کنند. تاکید زیادی بر روابط عاطفی دارند و همه را به یک چشم می‌بینند و دوست دارند. اگر عاشق این هستید که جو کلاس پر از عشق و محبت باشد و بیشتر چیزها بر اساس خواسته‌های خودتان پیش برود، دعا کنید که معلم‌تان شاگردمدار باشد، چون در این صورت محدودیت کمی بر رفتارتان حس می‌کنید و  به ندرت در کلاس بر مقررات تاکید و همه چیز آسان گرفته می‌شود! خلاصه که در این تیپ کلاس‌ها حسابی به آدم خوش می‌گذرد و یک کلاس به یاد ماندنی می‌شود! البته این به این معنا نیست که معلم‌تان خدایی نکرده حواسش به فعالیت‌ها و کارکرد شما نباشد، بلکه این تیپ معلم‌ها فقط نمی‌خواهند خلاقیت و اعتماد ذاتی شما را از بین ببرند. شيفته و عاشق خودجوش بودنِ شما هستند، بنابراین از كليه امكانات و وسايل براي يادگيريِ آسان‌تر شما كمك مي‌گيرند تا استعدادهای نشکفته‌تان سریع‌تر شکفته شود!

 4

هر کس به هر راهی!

تیپ معلم: بی‌تفاوت

تیپ دانش‌آموز: بی‌تفاوت

تیپ کلاس: هرج و مرج

شاید شما هم در کل دوران تحصیل‌تان یک‌بار با این تیپ معلمان برخورد کرده باشید، فقط درس‌شان را می‌دهند و می‌نشینند سرجای‌شان و هیچ تلاشی برای یادگیری کامل شما انجام نمی‌دهند. تازه گاهی بدون آمادگی وارد کلاس درس می‌شوند، در این صورت این شما هستید که باید کمر همت ببندید و با کمک هم به معلم‌تان درس را بفهمانید! در واقع این تیپ از معلمان نه بر درس تاکید دارند و نه بر روابط با دانش‌آموزان! در نتیجه آسان می‌گیرند واصلا خودشان را با کلاس و فعالیت‌های مرتبط با آن درگیر نمی‌کنند و به مدیریت کلاس اهميت نمي‌دهند. دیده شده است که  بگویند تمرین‌ها را حل کنید و خودشان سرِ مبارک را بگذارند روی میز و خواب‌شان ببرد یا با گوشی تلفن همراهشان بازی کنند یا کتاب غیر درسی بخوانند و ....! خلاصه اگر شاگرد این کلاس باشید باید بدانید که تقاضای کمی از شما دارند و به مرور عملکرد یادگیری‌تان پایین می‌آید و حسابی لج‌تان می‌گیرد از وقت‌تان که در این کلاس هدر می‌رود! خب حالا به نظر شما وقتی معلم بی تفاوت باشد و کم حوصله و شاگرد هم به مرور بی‌تفاوت شود  آيا چیزی جز هرج و مرج در کلاس حکم فرما می‌شود؟!

کلام آخر!

لازم دانستیم به عرض تمامِ معلمان عزیزی که این مطلب را می‌خوانند و نمی‌خوانند برسانیم، این نمونه‌ها را از خودمان در نیاوردیم و منبع روان‌شناسی دارد فقط شاید در پر و بال دادنش کمی دست برده و همه چیز را کمی کلی نوشته باشیم. خلاصه که قصد بی ادبی در هیچ مورد نداشته‌ایم و ما خاکِ پای معلمان‌مان هم بوده و هستیم... 

نظرات کاربران
کد امنیتی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/١١
٠
٠
ممنون.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٢/١٣
٠
٠
سلام: منکه ناراحت نشدم.متشکرم شما آغائی!!
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

برای «حمل بر خودستایی» سالم کسی هست؟

٩٦/١٠/٢١
چطور امن ترین فیلترشکن های دنیا به همه اطلاعات ما دسترسی دارند؟

#How_VPN_Works?

٩٦/١٠/٢١
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

10 ساله بودیم وقتی 10 سالگی مد نبود!

٩٦/١٠/٢١
شگرد

چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت ‌همراه

٩٦/١٠/٢١
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

٩٦/١٠/٢١
حکایت هفته

اندر حکایت استادنا و ماجرای مرغ و تخم مرغ

٩٦/١٠/٢١
چهره هفته

از کرامات شیخ ما این است...

٩٦/١٠/٢١
تلگجیم

تلگجیم 520

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

در دایره قسمت ما نقطه پرگاریم

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

رویاهایم را بلعید!

٩٦/١٠/٢١
«محسن اسلام‌زاده» مستندسازی که برای دانستن و فهمیدن، به قلب طالبان می‌زند

تنهای تنهای تنها

٩٦/١٠/٢١
ناصرخان اکتور سینما

همه دست‌ها رو دکمه!

٩٦/١٠/٢١
درباره «موج نو» سینمای رومانی که سال‌هاست سهم قابل توجهی از جوایز جشنواره‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

تجربه زندگی در کالبد دیگران

٩٦/١٠/٢١
آنتن

ماجرای یک آفتابه‌ای‌ها و دو آفتابه‌ای‌ها در جیم!

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

٩٦/١٠/٢١
جارچی

جارچی 520

٩٦/١٠/٢١
دات کام

بهترین نقطه آنتن‌دهی wifi کجاست؟

٩٦/١٠/٢١
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

٩٦/١٠/٢١
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

٩٦/١٠/٢١
جانونی

خوردن به سبک ایرانی- فرانسوی

٩٦/١٠/٢١