ما و این رکــــــوردهای بد!
نگاهی به رکوردهای نـــــــــــــه چندان دوست‌داشتنی خودمان

ما و این رکــــــوردهای بد!

نویسنده : مریم شیعه زاده

همیشه قرار نیست فوتبال و والیبال‌مان در صدر آسیا باشد و کشتی بر بام جهان یا بزرگترین تولیدکننده خاویار و زعفران لقب بگیریم و قدمت کشورمان مایه افتخارمان باشد. رکوردهایی که حتی با مرور آن‌ها حس خوبی به یک ایرانی دست می‌دهد. اما گاهی هم خواسته یا ناخواسته و البته متاسفانه رکوردهایی می‌زنیم و بر سکوهایی می‌ایستیم که ای کاش این طور نبود! سکوهایی که بالا رفتن از آن نه تنها دوست داشتنی نیست، بلکه باید تلاش کنیم تا خود را از آن بالا به پایین بکشیم. تا کنون گزارش‌های زیادی از آن رکوردهای دوست‌داشتنی که شکسته یا حفظ‌شان کرده‌ایم، تهيه كرده‌ايم، اما حالا که غریبه‌ای بین‌مان نیست بد نیست نگاهی هم به رکوردهای دیگر خودمان بیندازیم. در این گزارش تعدادی از این رکوردهای تلخ را آورده‌ایم تا شاید تلنگری باشد برای این‌که یادمان نرود در بعضی موارد باید جور دیگری عمل کنیم. 

بینی‌های سربالا
گذشت آن زمان که افلاطون، بینی بزرگ را نماد خوش سیرتی فرد می‌دانست و لسکوی چهره‌شناس معتقد بود که دماغ دراز نشانی از آرامش و هوش بالای فرد است. این روزها در نظر برخی جوانان متراژ زیر بنای بینی رابطه مستقیم با جایگاه اجتماعی و اقتصادی افراد دارد و این‌که تا چه حد مرفه بی درد هستند! در این برهه زمانی که آمار جراحی زیبایی بینی در جهان رو به کاهش است، خصلت ظاهربینی‌مان باعث شده است تا متقاضیان ایرانی این جراحی روز به روز افزایش یابند و رتبه نخست جراحی بینی در جهان را از آن خود کنند. به طوری که بینی بزرگ‌ها به محض رسیدن به سن قانونی با پول دَدی به سراغ جراحی بینی می‌روند یا ۲ روز دیگر در زندگی مشترک یقه همسر گرامی را می‌گیرند و خواهان سربالا کردن بینی خود می‌شوند. گاه شنیده می‌شود آقایانی که شپش ته جیب شان بارفیکس می‌رود با قرض کردن هزینه جراحی از دوست و آشنا، خود را از خطر پرداخت مهریه مصون می‌دارند! البته این نکته را هم باید ذکر کرد که این جراحی به‌تازگي در بین آقایان نیز، طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است. 
انرژی که به هدر می‌رود
با وجود هشدارهای بسیار بابا برقی و آقای ایمنی و با توجه به این موضوع که انرژی قطب اصلی اقتصاد کشور است و درآمد حاصل از آن حائز اهمیت است، بد نیست بدانید که ایران در بحث اتلاف انرژی رتبه نخست جهان را دارد. به طوری که تخمین زده‌اند اگر این روند ادامه داشته باشد، تا سال 1404 ایران مجبور به واردات گاز می‌شود! استفاده از خودرو برای خرید یک شانه تخم مرغ و یک سطل ماست و 2 عدد بربری از سرکوچه، بی‌کلاس دانستن استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از لباس‌های نامناسب در فصول سرد و ترکاندن بخاری، روشن کردن n لامپ در منزل صرفا به خاطر این که دلتان نگیرد، علاقه جوانان به دور باطل زدن در کوی و برزن و ویراژ دادن‌های بی‌دلیل، استفاده نکردن از دوچرخه در سطح شهر و رکاب زدن تا محل کار و دانشگاه و هزاران دلیل دیگر وجود دارد، برای این‌که ایران به پر‌مصرف‌ترین کشور دنیا در زمینه انرژی تبدیل شود. البته با توجه به سیر صعودی نرخ انرژی در کشور، اگر با همراهی بابا برقی و آقای ایمنی حال نمی‌کنید، به فکر جیب خودتان باشید! 
مغزهای فراری
به پدیده مهاجرت افراد نخبه، متخصص، دانشمند و تحصیل کرده به اصطلاح فرار مغزها گفته می‌شود و قرار نیست افرادی که در دانشگاه آزاد ناکجا آباد، آبیاری گیاهان دریایی می‌خوانند هم «مغز» محسوب شوند و با خروج‌شان به خاک سیاه بنشینیم. متاسفانه نام ایران به عنوان دارنده بیشترین آمار فرار مغزها در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است و با وجود این حقیقت تلخ هنوز هم اقدام موثری در این حوزه نداشته‌ایم و همچنان شاهد خروج سرمایه‌های‌مان از کشور هستیم. نبود نظام شایسته سالاری در ایران شاید اصلی‌ترین دلیل این پدیده است و پس از آن دلایلی از جمله کمبود امکانات رفاهی، در نظر نگرفتن تحصیلات ویژه، فراهم نبودن ابزار و وسایل پژوهش، حمایت و...، در این اتفاق دخیل‌اند! فرار مغزها تبعات سنگینی برای ایران دارد که در نهایت به فقیرتر شدن کشور و نیاز به دولت‌های بیگانه منجر می‌شود و این عقب‌ماندگی در بلند مدت بیشتر نمود پیدا می‌کند. 
تریاک، از گذشته تا کنون 
این روزها که مصرف مواد روان گردان در جهان رو به افزایش است؛ معتادان ایرانی اما هم‌چنان پایبند آرمان‌های‌شان هستند و از گذشته‌های دور تا کنون بالاترین آمار استفاده از تریاک، این ماده مخدر را در سطح جهان دارند! تریاک از گیاه خشخاش برداشت می‌شود و کشت آن در بسیاری از کشورها به‌ويژه ایران ممنوع است ولی به لطف کشور دوست و همسایه، افغانستان؛ این ماده مخدر در اختیار متقاضیان ایرانی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال سال 2008 چیزی حدود 450 تن تریاک ساخت افغانستان، در ایران مصرف شده است! بخش زیادی از سود تولید و فروش این حجم بالای تریاک و هروئین به جیب برادران زحمتکش تروریست از جمله طالبان می‌رود و منبع اصلی درآمد و خرید تجهیزات نظامی‌شان فروش مواد مخدر است.
هر ایرانی، یک داروخانه سیار!
اصولا ایرانی جماعت همه‌چیزدان است و گاهی همین همه‌چیزدانی کار دستش می‌دهد. طبق آمار، ایران رتبه نخست آسیا را در مصرف دارو بدون نسخه پزشک و به صورت خودسرانه دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در جمع دوستان، در ایستگاه اتوبوس، در محیط کار و ... از شما تقاضای قرص خاصی را داشته باشند و مسئله جدیدی نیست که هر ایرانی یک داروخانه سیار باشد! یا اگر در منزل دچار سرماخوردگی خفیف شدید با خوددرمانی آن را برطرف کنید. فقط باید مراقب بود تا این خوددرمانی‌ها به مسمومیت دارویی و در برخی از موارد، دیدار با عزرائیل منجر نشود! هر چند به طور معمول بهبودی کامل رخ نمی‌دهد و پس از مدتی بیماری با شدت بیشتری نمود پیدا می‌کند. این را هم در نظر داشته باشید که اگر بند دوم انگشت کوچک دست چپ تان می‌خارد، حتما نیازی به استفاده از مسکن نیست و مسکن‌ها را نباید با نقل و نبات اشتباه بگیرید! 
زیبایی به قیمت از دست رفتن سلامتی
از آنجا که تا به این‌جا اول جهان و آسیا بوده‌ایم، صرفا براي شادی روح شما خوانندگان عزیز و ایجاد تنوع این بار به سراغ یکی از مدال‌های نقره‌مان در سطح آسیا می‌رویم! ایران پس از عربستان سعودی، بیشترین آمار استفاده از لوازم آرایشی را دارد و می‌توان گفت که با این اوضاع در بعضی از موارد حتی از نان شب هم واجب‌تر به حساب مي‌آيد! متاسفانه با وجود این استقبال عظیم و اجتناب ناپذیر، بیشتر لوازم آرایشی کشور توسط قشر زحمت‌کش قاچاقچی وارد می‌شود و به خاطر حمل غیراصولی و مبداءِ ناکجاآباد این محصولات، خطرات فراوانی بانوان ایرانی (و البته متاسفانه برخی از آقا پسرها) را تهدید می‌کند. بانوان گرامی نیز توجه داشته باشند که سرب موجود در لوازم آرایشی معمولا بیش از حد استاندارد است و با استفاده از آن‌ها سلامتی خود را به شدید به خطر می‌اندازند.
تصادفات جاده‌ای، بلای جان ایرانی
هرچند گمان می‌کردیم ایران در این حوزه پیشتاز باشد، اما عراق ثابت کرد که در این حوزه گوی سبقت را از ایران و ایرانی ربوده است و برخلاف تصورات این عراق است که جایگاه نخست آسیا را در تصادفات جاده‌ای دارد. پس از عراق، ایران در رده دوم این جدول قرار دارد و بد نیست بدانید درصد تلفات در تصادف‌های جاده‌ای ایران از کشورهایی چون اتیوپی، سودان، کنگو، موزامبیک، لسوتو و اوگاندا نیز بیشتر است! برای همین در نقشه‌ای که اخیرا توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است، ایران یکی از مناطقی است که با رنگ قرمز مشخص شده است! متاسفانه همیشه در کشورمان با این مشکل مواجه بوده‌ایم که پس از ورود یک فناوري جدید، بعدها فرهنگ استفاده از آن وارد می‌شود! بهتر بود بخش‌های فرهنگی کشور در این‌باره بیشتر احساس مسئولیت و زودتر اقدام به فرهنگ‌سازی کنند تا فرهنگ استفاده از آن فناوري در وجود مردم نهادینه شود و خود را موظف به رعایت آن بدانند. 
نوشابه و فواید بسیار
در راستای رکوردزنی‌های ایرانی بد نیست بدانید در حالی که سرانه مصرف نوشابه در جهان برای هر فرد 10 لیتر است، در ایران این رقم به 42 لیتر در سال می‌رسد. افزایش مصرف نوشابه و کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات در ایران از موارد نگران کننده‌ای است که اگر به آن رسیدگی نشود، سلامتی جامعه به خطر می‌افتد. پوکی استخوان، پوسیدگی دندان، چاقی، اختلال در خواب و ... همه از مضرات آن است. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧