جویندگان طلا در سرزمین ‌آندروید
چگونه گوشی‌های هوشمند تلفن همراه به یک بازار کار تبدیل شده‌اند؟!

جویندگان طلا در سرزمین ‌آندروید

نویسنده : محمدرضا ضیا-حامد نادری راد

برای خیلی از ما وقتی بخواهیم بنویسیم «کارآفرینی»، قلم به دست شدن هم سخت است. اصلاً با خودمان می‌گوییم مگر ما چقدر سرمایه داریم که کارگاه و کارخانه‌ای بزنیم و کارآفرین باشیم!؟ عقل و هوش خیلی بالایی هم نداریم که مخترعی، نخبه‌ای چیزی بشویم. کارآفرینی لقمه‌ بزرگیست. اصلا ما را چه به این کارها! اما شاید با «کارآفرینی» در ذهن‌مان اشتباه جمله ساخته‌ایم. کارآفرینی فقط احداث کارخانه و اختراع یک دستگاه پیچیده نیست.

خیلی‌ها توانسته‌اند با یک گوشی تلفن همراه درآمدی را کسب کنند که به نسبت وقت و هزینه‌ای که صرف کرده‌اند، بسیار مطلوب است. امروزه تولید نرم‌افزار تلفن همراه بسیار مورد استقبال برنامه‌نویسان ایرانی قرار گرفته است و هر کسی که توانش را داشته در این بازار برای خودش کسب و کاری راه‌انداخته است.

در بازار چه خبر است؟!

با یک گشت و گذار کوتاه، به دو گروه نرم افزار می‌رسیم. البته ما در این جست‌وجو قید نرم‌افزار‌ها و بازی‌های خارجکی را زدیم و یک راست رفتیم سراغ وطنی‌های اصیل!

نوع اول نرم‌افزار‌های وطنی، مفت و مجانی‌اند و دانلودشان از شیر مادر هم حلال‌تر است. توسعه‌دهندگان این نرم‌افزارها معمولا مؤسسات و سایت‌های بزرگی هستند که سعی کرده‌اند در بازار پر مخاطب ‌آندروید نیز سهمی داشته باشند. برخی‌شان هم برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی نرم افزار را تولید کرده‌اند.

اما دسته دوم از نوع پولکی هستند. در بیشتر نرم‌افزارهای این دسته ایده‌ خیلی خاصی وجود ندارد که بگوییم طرف چقدر فسفر سوزانده و این به ذهنش رسیده است. سازنده خیلی از این نرم‌افزارها فقط به این نگاه کرده‌اند که کاربرشان چه چیزی نیاز دارد که در فضای حقیقی کمی پیدا کردنش سخت است. 

برای مثال در یکی از همین گشت و گذارهای‌مان، نرم‌افزاری را دیدیم که بهترین کتاب مرجع دارو را تایپ کرده، همه را ریخته داخل یک نرم‌افزار؛ در نهایت هم یک موتور جست و جو گر انداخته تنگش! همین ایده ساده تا به حال نزدیک به 100 هزار نسخه فروش داشته است.

یا یکی دیگر از این تولیدکنندگان روی نقطه ضعف ایرانسل و همراه اول دست گذاشته بود. در این نرم‌افزار فهرست تمامی آهنگ‌های پیشوازهای دو اپراتور بزرگ کشور آورده شده و تنها کاری که کرده این است که امکان گوش کردن آهنگ‌ها قبل از انتخاب را به عنوان آهنگ پیشواز قرار داده است. همین!

تولیدکنندگان نرم‌افزار از مریخ نیامده‌اند!

برنامه‌نویسی یک برنامه‌ ‌آندرویدی به مراتب آسان‌تر از برنامه‌نویسی وب است. برای نوشتن یک برنامه آفلاین؛ به طوری که لازم نباشد کاربر برای استفاده از نرم‌افزار به اینترنت وصل شود، فقط بلد بودن زبان جاوا و پلت‌فرم ‌آندروید کافی است. منتها قبلش باید یک سری چیزهای کلی از برنامه‌نویسی عمومی بلد باشید. اگر دانشجوی رشته‌های مهندسی باشید، این عمومیت‌ها در همان 3 واحد برنامه‌نویسی به شما آموزش داده می‌شود. و اگر دانشجوی مهندسی نیستید، با گذراندن یک دوره کوتاه یاد می‌گیرید. در صورتی که بخواهید برنامه‌تان آنلاین باشد، کمی هم برنامه‌نویسی وب لازم است. البته باز هم به گستردگی و سختی نوشتن یک وب کامل نیست!

دوره‌های برنامه‌نویسی ‌آندروید از 70 تا 100 ساعت متغیر است. در برخی موسسه‌ها در یک دوره و در برخی دیگر در دو دوره مقدماتی و پیشرفته تدریس می‌شود. این دوره‌ها حدودا 600 – 700 هزار تومان برای‌تان آب می‌خورد.

با پول کم می‌شود آش زیاد خورد!

وقتی برنامه‌نویسی را یاد گرفتید، 2-1 بار هم که برنامه بنویسید و خراب کنید؛ کم‌کم راه می‌افتید. این وسط می‌ماند فضای گرافیکی نرم‌افزار که چون قرار نیست بازی بسازید، به گرافيست خیلی حرفه‌ای هم نیازی نیست. اگر به نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ مسلط بودید، که هیچ! و گرنه با یک طراح معمولی هم کارتان راه می‌افتد. هزینه‌اش را اگر دست بالا هم حساب کنیم 300 تا500 هزار تومان است.

حالا شما یک نرم‌افزار آماده دارید و یک بازار 8 میلیونی از گوشی‌های ‌آندروید! اگر نرم‌افزارتان ایده‌ قابل قبولی داشته باشد و فکر شده کار کنید، به راحتی می‌توانید حداقل 10 هزار نسخه بفروشید. اگر نرم‌افزارتان را 2000 تومانی فرض کنیم؛ می‌شود 20 میلیون تومان! تازه این رقم دست پایین است و می‌تواند بیشتر از این هم باشد.

این وسط شاید شرکت‌هایی که در حوزه فضای مجازی فعالیت دارند، با دیدن کار بهتان پیشنهاد کار بدهند. اینطوری با یک تیر دو نشان زده‌اید!

نگران کپی رایت نباشید!

همیشه هستند کسانی که نرم‌افزار را یک بار می‌خرند و آن را برای دانلود رایگان در سایت‌شان می‌گذارند. شاید با خودتان بگویید که اگر این طور شود، کار ما کساد  می‌شود.

این اتفاق نمی‌افتد به چند دلیل! اول این که چون قیمت نرم‌افزارها کم است به طور معمول نرم افزار‌های زیر 2000  تومانی خریده می‌شود. چون نهایتش اگر بد بود، با خود می‌گویند 2000 هزار تومان‌مان را در چاه ریخته‌ایم. دوم این که اگر نرم‌افزار آپدیت و به‌روزرسانی داشته باشد، خیلی سریع و فقط از طریق بازار مرجع ارائه می‌شود. پس کاربر برای داشتن خدمات پس از فروش، بهتر است نرم‌افزار را بخرد.

حالا اگر حرف بالا را قبول ندارید و باز هم می‌گویید امکان دست به دست و بلوتوث شدن نرم‌افزارتان زیاد است، راه حل دیگری هم هست. گوشی‌های تلفن همراه، هر کدام کدی مخصوص دارند که به وسیله آن شناسایی می‌شوند. نام این کد «IMEI» است. این کد را  می‌توانید با وارد کردن «*#06#»  ببینید.

نرم‌افزار شما می‌تواند طوری طراحی شود که با اولین اتصال گوشی مخاطب به اینترنت، این کد برای شما شناسایی شود. از این طریق شما می‌توانید بفهمید که این نرم‌افزار از بازار مرجع خریداری شده یا این که دانلودی است. بعد از آن به صورت خودکار می‌شود نرم‌افزار را برای مخاطب غیرمجاز، غیرفعال کرد.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی