المان‌های بزرگ هویت شهر را دچار خدشه می‌کند
مدیر امور هنری شهرداری نقد مردم از کم بودن و کوچک بودن المان‌های 93 را قبول ندارد

المان‌های بزرگ هویت شهر را دچار خدشه می‌کند

نویسنده : مریم شیعه زاده

محمدهادی عرفان، مدیر امور هنری شهرداری مشهد است و دلیل اصلی افت المان‌های نوروز 93 را نسبت به سال‌های گذشته «کمبود زمان» می‌داند. این در حالی است که پیش از این حمید طباطبایی، معاون هنری اداره ارشاد در مصاحبه با سایت مشهد تریبون اعلام کرده بود دلیل اصلی این افت دوری از اسراف است. در ادامه بخشی از توضیحات مهندس عرفان را درباره طرح استقبال از نوروز 93 خواهید خواند. 

 روند کلی طرح استقبال از بهار 93 به چه صورت بود؟

 برای ساخت المان‌ها در استقبال از بهار 93، چیزی حدود 2 ماه از سال‌های گذشته عقب بودیم. سال‌های قبل اواخر مهرماه برنامه‌ریزی می‌شد و در آبان فراخوان داده می‌شد و اول دی کارها دریافت می‌شد. اما امسال بنده افتخار همکاری با خانه هنرمندان را از 27 آذرماه پیدا کردم. دی ماه برنامه ریزی انجام  شد و سپس فراخوان استقبال از بهار را رونمایی کردیم و تا پنجم بهمن ماه به شرکت‌کنندگان مهلت دادیم. در مجموع 1821 اثر به دست ما رسید که طی دو مرحله داوری تعداد 67 اثر انتخاب شدند. این 67 اثر را با چند نگاه در شهر مستقر کردیم. 

 المان‌های امسال نسبت به سال گذشته دچار ضعف بود، این ضعف به چه خاطر بود؟

 دلایل متعددی که اصلی‌ترین آن‌ها زمان بود. با توجه به زمانی که ما در اختیار داشتیم عملکرد بهتر از این ممکن نبود. به علاوه ما با قطاری رو به رو بودیم که باید در عین حرکت نقص‌هایش را هم برطرف می‌کردیم و تغییراتی در سیستم مدیریت اعمال می‌کردیم. اعتقاد تیم فنی ما این بود که شهر هویتی دارد که بنابراین سعی کردیم علاوه بر احترام به شهر، مکان‌یابی تخصصی داشته باشیم. ما نباید این هویت را از بین ببریم و لودگی و مسخرگی ایجاد کنیم.

 چرا امسال از المان‌هایی در ابعاد بزرگتر استفاده نشد؟

 امسال کارهای بزرگ‌نمایی نداشتیم چرا که هویت شهر را دچار خدشه می‌کند.

 از چه نظر؟ برای مثال اگر چرخ خیاطی وسط میدان استقلال باشد چه اشکالی به وجود می‌آید؟ 

 همه اش اشکال است! شما به من بگویید کجای آن اشکال نیست؟ شهر ما یک شهر است و مسائل ترافیکی از زیبا سازی جدا نیست. ما باید به بخش‌های دیگر نیز نگاهی داشته باشیم و این برای آسایش خود مردم است. به همین جهت ما در مناطقی که محل عبور و مرور است و ممکن است ترافیک ایجاد کند المانی استفاده نکردیم که مزاحمت بصری و ترافیکی ایجاد کند. قرار نیست ما با مختل کردن دستگاه‌های دیگر، خودی نشان دهیم.

 یک المان بزرگ وسط میدان استقلال در ایجاد ترافیک موثر است؟

 بله. ما فیلم‌هایی از سازمان ترافیک داریم که نشان می‌دهد این المان‌ها موجب تصادفات جدی در میدان قائم و میدان استقلال شده است. به خصوص میدان استقلال. با توجه به این‌که میدان قائم و استقلال محور جاده‌ای مشهد است و خودروهاي شخصی و سنگین از آن‌جا عبور می‌کنند و نوع مسافرت‌های ما مسافرت‌های چند ماشینی است. رفتار ترافیکی مردم بسیار مهم است. ما این ریسک را نکردیم که رفتار ترافیکی را دچار خدشه کنیم. ما امسال در میدان قائم هم المان داریم، با این تفارت که مزاحمت بصری تولید نمی‌کند، بلکه کار بسیار آرام بخشی است و برای دیدن کار لازم نیست سرعت را کم کنید.  

 با این حساب می‌گویید برای انتخاب مقیاس المان برنامه‌ریزی شده است؟ 

 بله، برای مثال المان گمشده را که نشان دهنده دختر بچه و خادم است با ابعادی معمولی در میدان بیت المقدس گذاشتیم. این المان کاملا با مردم ارتباط برقرار می‌کند چرا که آن میدان ، میدان عابر پیاده است و میدان خودرو نیست. سرعت کم خودروها حتی این اجازه را می‌دهد که رانندگان هم المان را ببینند. اگر ما می‌خواستیم مقیاس این المان را درشت بگیریم، معانی ناخوشایندی می‌داد.

 چه معانی ناخوشایندی؟ 

 اگر بزرگتر بود حس دیکتاتوری و تکبر را القا می‌کرد. اثر هنری هم باید با مخاطب ارتباط برقرار كند و هم غول‌آسا به نظر نرسد به خصوص در باره کودکان. آن‌ها نباید از این المان بترسند. برخی دیگر از المان‌ها در حوزه شهری عمل می‌کنند و برای عامه مردم هستند، مثل قطار زیارت که ابعاد بزرگتری دارد و در تقاطع کلاهدوز و احمدآباد نصب شده است. 

(البته آقای مهندس توضیح نمی‌دهند که در تقاطع شلوغ کلاهدوز، آیا نصب این قطار، ترافیک یا تصادفی در پی خواهد داشت یا خیر)

 امسال چه ایده جدیدی در طراحی المان‌ها استفاده شده است؟ 

دو عدد میله آجر پزی را نورپردازی کردیم. یعنی با نور به استقبال بهار رفتیم که یکی از  این میله‌ها از کمربندی قابل مشاهده است. ما امسال ریسک کردیم و برای اولین بار از نورپردازی استفاده کردیم که بسیار و مورد توجه واقع شد. علاوه بر این ما امسال کارهای هندسی، رئال، کودکانه، الهام گرفته از معماری اسلامی، جدی و کارهای خنده‌دار و طنز داشتیم و نقطه مشترک همه این کارها این بود که حرفی برای گفتن داشتند و عمیق بودند که در سال‌های گذشته این اتفاق بسیار کمرنگ بود. کارهای امسال عمیقا مردم را درگیر می‌کرد و به فکر فرو می‌برد. هدف ما تنها یک لبخند نبود، بلکه لبخند با فکر بود. در 6 سال گذشته دید مدیریت ساخت المان‌های موقت بود. یعنی شما 4 میلیارد هزینه می‌کردید برای 15 روز، که منطقی نبود و به نوعی اسراف است. اما امسال ما به عنوان مثال ترتیب اجراي120 تئاتر مسجدی داشتيم که این کار اثر طولانی مدت دارد چرا که ظرفيت تئاتر مشهد بالاست و باید از آن حمایت شود. جنس المان‌ها نیز تنوع دارد. 

 المان‌های امسال دربرگیرنده چه موضوعاتی بود؟

 المان‌ها امسال 5 موضوع داشت. کودکان بهاری، بهار جان، شهر زیبای من، بانوی آب و آینه و خاطرات میزبانی. از این 5 موضوع، دو موضوع به جنبه‌های مذهبی اشاره دارد.

 این موضوعات با چه هدفی انتخاب شدند؟

  این موضوعات برنامه‌ریزی قبلی نداشت، بلکه ابتدا کارها رسید و سپس خروجی آن‌ها را به این 5 موضوع تقسیم کردیم.

 بودجه‌ای که امسال به ساخت المان‌های نوروزی اختصاص یافت چقدر بود؟ 

 نصف بودجه سال‌های قبل یعنی 2 میلیارد تومان.

 این بودجه شامل آراسته کردن و فضای سبز شهری هم است؟ 

 خیر. این بودجه تنها بودجه بخش هنری طرح استقبال از بهار است. 

 المان‌های سال گذشته چه می‌شود؟

 امسال 13 المان را به شهرهای متقاضی اهدا کردیم. 16 المان را در جای خود ترمیم و 33 المان را مرمت و سپس جا به جا و 67 المان جدید اضافه کردیم که این تعداد در سال گذشته چیزی حدود 250 المان بود که متاسفانه تکثیر در آن زیاد دیده می‌شد. 

 با تکثیر المان‌ها مخالف هستید؟ 

 با تحلیل‌های ما این کار، یک کار غیر حرفه‌ای است. زیرا وقتی المانی را در جایی می بینید، حافظه تصویری شما آن المان را با آن مکان گره می‌زند و هنگامی که شما این المان را در 10 جا ببینید، تصویر شما از شهر دچار خدشه می‌شود. هرچند برخی اصرار داشتند که تعدادی از المان‌های امسال تکثیر شود، اما ما نه زمان داشتیم و نه از نظر حرفه‌ای کار صحیحی بود. 

 نظرسنجی از مردم را به چه صورت انجام داده‌اید؟ 

 برای استقبال از نوروز 93 سایتی راه اندازی کردیم که حدود 75000 نفر بازدید داشته است و مردم نقطه نظرات‌شان را برای ما گذاشته و عموما تشکر کرده و گفته‌اند کارها عمیق‌تر بوده و بیشترین نقدی که به ما وارد بود، این است که کارها کم و کوچک است. 

 این نقد را قبول دارید؟ 

 این نقد را وارد نمی دانیم چرا که هم زمان کم بود و هم شهر گنجایشی دارد. بالاخره المان هم تا حدودی کاربرد دارد و چیزی که به شهر هویت می دهد المان نیست. مثل این است که شما به جای کپسول، قرص بخورید. المان، آن هم موقت نقشی دارد که نباید بیش از حد کار شود. ما باید با مؤلفه مشخص این کار را انجام دهیم. به هرحال من سعی کردم خودم باشم و با سیستم مدیریت خودم کار را انجام دهم و این را هم باید بگویم که اهل تقلید نیستم. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠١/٢١
٠
٠
اصلا با حرف ایشون مبنی بر خدشه دار شدن هویت شهر توسط المان ها موافق نیستم... خیلی مخالفم... از نظر ایشون دقیقا هویت شهر چیه که با شاد سازی از بین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
amin20
amin20
٩٣/٠١/٢٦
٠
٠
یعنی چی که خدشه دار شده؟ میگم امسال خیلی کمتر بود !
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
آنتن

وقتی کسب و کار شدنی نیست!

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠