همسفر با کتاب درسی سرزمین دوست داشتنی

همسفر با کتاب درسی سرزمین دوست داشتنی

نویسنده : زهیر قدسی

شاید با من هم‌رای باشید و شاید هم نباشید؛ اما اجازه دهید کلامی گهربار این‌جا از خود به یادگار بگذارم که: «پول را هزینه‌ کردی، مقصدی بهتر از کتاب و سفر نیست.» یعنی اگر اهل تماشا باشید بهتر از کتاب و سفر، سوژه بهتری برای خراجی‌های شخصی‌تان نخواهید یافت؛ چراکه این هر دو، چشمان‌تان را دیده‌ور می‌کند و دنیای درون‌تان را وسعت می‌بخشد. اگر سفر با خروج از عادت‌ها آغاز شود، می‌تواند دستاوردهایی مشابه کتاب خواندن داشته باشد، چرا که کتاب خوب نیز خواننده خود را به ترک از عادت‌ها فرا می‌خواند. در این باب سخن فراوان است اما بهانه این نوشتار معرفی کتابی است با موضوع سفر و ایران‌گردی؛ یعنی ترکیبی از دو دوست‌داشتنیِ سفر و کتاب!

کتاب چگونه متولد شده است؟!

کتاب «راه‌یاب ایران» کوششی ستودنی است برای شناسایی شگفتی و زیبایی و بزرگی ایران‌زمین. کتابی که جای خالی آن به شدت احساس می‌شد و باید بیش از این‌ها چنین کتاب‌هایی برای شناسایی و شناساندن ایران‌زمین به هم‌وطنان و مسافران خارجی تولید شود. مدیر انتشارات «فرهنگ معاصر» که این کتاب را منتشر كرده در سفری که به ترکیه داشته است، مقابل یک موزه با کتاب‌هایی مواجه می‌شود که به زبان‌های مختلف به معرفی موزه و دیگر اماکن دیدنی ترکیه می‌پردازد. پس از اندکی تامل جای خالی چنین کتاب‌هایی را برای سرزمین خودش احساس می‌کند و در تلاشی چندین ساله، گروهی را به رهبری «دکتر ناصر کرمی» تشکیل می‌دهد تا این‌که کتاب «راه‌یاب ایران» از دل این عشق و همت متولد می‌شود.

 

راه‌یاب ایران چگونه کتابی است؟!

به سادگی از تولد این کتاب نوشتیم، اما گمان نکنید که این تولد به همین سادگی انجام شده و مثلا تدوینی از جست‌و‌جوهای اینترنتی است! آخر این روزها تصور بر این است که همه چیز را در اینترنت می‌توان یافت و چه نیازی به کتاب؟! یکی از اپراتورهای تلفن همراه نیز در تبلیغاتش گوشی خود را بهترین یار سفر نشان می‌دهد!‍ البته شکی نیست که آقای گوگل و یاهو برای همه چیز پاسخ‌هایی دارند اما اگر این کتاب را در دست بگیرید و کمی ورق بزنید، شاید ورق برگردد و شما ضرورت داشتن چنین کتابی را در کنار دیگر امکانات امروزی بیش‌تر احساس کنید. این کتاب تقریبا از هر لحاظ هیجان‌برانگیز است: قطعی خوب و جمع و جور، تصاویر متعدد، جذاب و دیدنی که با کیفیتی بسیار خوب در صفحات گلاسه چاپ شده‌اند. اطلاعات مفید و کاربردی و حتی وزن کتاب نیز به گونه‌ای است که آدمی از در دست گرفتن آن لذت می‌برد. با این‌همه کتاب ادعای کامل و بی‌نقص بودن را ندارد، که اگر هم داشت، بی‌شک ادعای گزافی بود. از همین رو خواسته است تا مخاطب مسافر، در رفع نواقص احتمالی کار و تکمیلش شریک شود. 

 

هفت جاده برای سفرهای خیال‌انگیز!

با توجه به این‌که کتاب قرار است یک همراه برای مسافران و گردشگران باشد. نویسنده هفت مسیر بیش‌گزین که طبق آمار بیشترین تردد گردشگری را دارند و از عمده‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران هستند را تعیین و تعریف و بر اساس آن‌ها تمامی مناطق ایران را معرفی كرده است. جاده خزر (از آستارا آغاز و به گنبد کاووس ختم می‌شود.)، ابریشم (از تهران تا تربت جام)، هزار و یک شب (از تهران تا میمند)، شرق خاطره (از تهران تا همدان)، کورش (تهران تا آبادان)، مارکوپولو (تهران تا زابل) و جاده مروارید (خرمشهر تا گواتر)؛ چنان‌که پیداست بنا به این‌که قرار بوده همه سفرها از نقطه مشخصی آغاز شود، این نقطه تهران تعیین می‌شود. (و از آن‌جایی که ما مشهدی‌ها و خراسانی‌ها و جیمی‌ها با جنبه‌ایم، به دل نمی‌گیرم!) 

 

چیزی ورای یک کتاب گردشگری!

از قطع و اندازه و تصاویر منحصر به فرد و متنوع، و کیفیت چاپ کتاب که بگذریم. تنوع مطالب در کتاب به شکلی غیر قابل پیش‌بینی زیاد و جذاب و کاربردی است. چیزی که کتاب را بیش از یک کتاب راهنمای گردشگری می‌کند. گردآورندگان و نویسنده این کتاب، فقط به ارائه اطلاعات جغرافیایی بسنده نمی‌کنند و در کنار جاذبه‌های طبیعی و توضیحاتی که در مورد حیات وحش هر منطقه به خواننده می‌دهند، نقشه‌هایی از شهرها (اگرچه به فراخور اندازه کتاب مختصر) نیز ارائه شده است تا مسافر در هر شهر حیران و سرگردان نباشد. علاوه بر این، سراغ گویش هر منطقه می‌رود تا شما بتوانید چند کلامی را با زبان میزبان‌تان گفت‌وگو کنید و صد البته دوستی‌های جدیدتان را در سفر این‌گونه خاطره‌انگیز کنید. در کنار همه این‌ها، اطلاعات مردم‌شناسانه‌ای نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا میزبانان‌تان را نیکوتر بشناسید. سراغ ادبیات و افسانه‌های محلی می‌رود و حتی طرز پخت غذاهای محلی را به شما می‌آموزد و بازی‌های محلی و آداب و رسوم مردم هر منطقه را گزینش و معرفی می‌کند. بی‌شک، خود کتاب، یک سفر خیالی است به سرزمینی که نمی‌شناسیم‌اش و حق فرهنگ و هنر و ادب‌اش را ادا نکرده‌ایم.

مقدمه کتاب را حتما اول بخوانید. زیرا به شما کمک خواهد کرد تا بهتر کتاب را بشناسید. جدا از این توصیه‌ها و اطلاعات بسیار خوبی برای شما خواهد داشت. در انتهای کتاب نیز بانک اطلاعاتی در نظر گرفته شده است تا نیازهای کلی شما را پاسخ دهد.

 

یک سفر به سرزمین ناشناخته !

«... بی‌تردید جذابیت شهر خیالی لوت برای ایران‌گردان حتی از تخت‌جمشید و میدان نقش‌جهان هم بیش‌تر است. آن‌چه می‌تواند در این مورد با شهر خیالی لوت هم‌آوردی کند، خود کویر لوت است. از شهداد به سمت شرق، به چاله مرکزی کویر لوت می‌رسیم. این پهنه با طول تقریبی ۱۰۰ و عرض ۵۰ کیلومتر تنها پهنه مطلقاً فاقد حیات در سراسر کره زمین است. و به همین خاطر جغرافی‌دانان به آن لقب «شعبه کره ماه در زمین» داده‌اند. این جا نه تنها هیچ گیاه یا حیوانی به چشم نمی‌خورد حتی از باکتری هم نشانی نیست. چنان‌که شیر پاستوریزه را هم می‌توان در این منطقه هفته‌های متوالی در ظرف روباز بدون بیم از فاسد شدن نگهداری کرد. گوشت نیز در این‌جا هرگز فاسد نمی‌شود...»

نظرات کاربران
کد امنیتی
radyab0
radyab0
٩٣/٠١/١٥
٠
٠
خوب بود
پربازدیدتریـــن ها
ناصرخان آکتور سینما

عقب‌گردات قشنگه!

٩٦/٠٣/٢٥

آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیده سایت

لُبّ مطلب را زود رو نکنید

٩٦/٠٣/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینی

مینی 490

٩٦/٠٣/٢٥
آنتن

جان مدیر اجرایی در خطر است!

٩٦/٠٣/٢٥
شاخ هفته

این آینه دل نشکن

٩٦/٠٣/٢٥
حکایت هفته

اندر باب مریدان و احوال استادنا مایلی کهن

٩٦/٠٣/٢٥

لوگان، ابرقهرمانی بدون شنل و ناامید

٩٦/٠٣/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 490

٩٦/٠٣/٢٥
جارچی

جارچی 490

٩٦/٠٣/٢٥
درباره 4 صعود دشوار و سخت تیم ملی ایران به جام جهانی

معجزه تخصص ماست!

٩٦/٠٣/٢٥
گفت وگوی «جیم» با مریم نوابی‌نژاد، ایده‌پرداز سابق «ماه عسل» که حالا برنامه «هزارداستان» را برای شبکه ن

جامعه ما عشق و امید کم دارد

٩٦/٠٣/٢٥
کافه جهان نما

یاسوج، دیاری که بوی گل یاس می‌دهد

٩٦/٠٣/٢٥
جانونی

به احترام نان! مادر غذاها...

٩٦/٠٣/٢٥
پایان‌نامه

یک یادآوری سخت

٩٦/٠٣/٢٥
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 490

٩٦/٠٣/٢٥
مینیمال

رو دریافت اول دقت کنید

٩٦/٠٣/٢٥
درباره صعود مقتدرانه تیم ملی کشورمان به جام جهانی 2018 روسیه

رفتیم جام جهانی!

٩٦/٠٣/٢٥
تبلیغات
تبلیغات