کجا‌قايم‌شديد؟!
شايد عجيب باشد اما در هزاره سوم و عصر ارتباطات هنوز هم قبايلي وجود دارند که به شکل بدوي زندگي مي‌کنند

کجا‌قايم‌شديد؟!

نویسنده :

حتما فهمش براي‌تان سخت است که در دنياي امروز که غرق در اينترنت و موبايل و ماهواره است، هنوز کساني وجود داشته باشند که ندانند برق چيست يا مثلا کفش به چه دردي مي‌خورد! قضيه وقتي جالب‌تر مي‌شود که بدانيد اين آدم‌ها، يک نفر يا 100 نفر نيستند؛ محققان حدس مي‌زنند حدود 40 هزار نفري باشند که تا حالا با تمدن جديد برخورد نداشته‌اند. چند وقت پيش، حدود 15 نفر که قيافه‌هاي‌شان را فقط مي‌شد در کتيبه‌هاي باستاني داخل موزه‌ها ديد، در برزيل و جايي در آمازون، ديده شده‌اند. دولت برزيل هم، تعدادي عکس از جنگل آمازون منتشر کرد که در لابه‌لاي درخت‌هاي انبوه آن، تعدادي مرد با لباس و قيافه‌هاي عجيب و غريب به چشم مي‌خوردند. چند خانه هم بود که با علف و کاه درست شده بود و توي يک راه باريک بين درخت‌ها قرار داشت. اين عکس‌ها با هواپيما گرفته شده بود. جالب است که اين آدم‌ها تا هواپيما را ديدند، شروع کردند به تيراندازي با نيزه و کمان به سمت آن! البته بايد به آن‌ها حق داد، چون پرنده به اين بزرگي مي‌توانست تا چند هفته شکم اين طفلکي‌ها را سير کند! محل دقيق زندگي اين قبيله در عکس‌ها مشخص نشده است. در واقع بنياد ملي سرخپوستان (که يک جور نهاد براي دفاع از اين قبيله‌هاست) وقتي که داشته روي سکونتگاه‌هاي پراکنده قبايل در ايالت‌هاي دور و بر آمازون گشت مي‌زده، به‌طور اتفاقي به آن‌ها برخورد کرده است. البته آن‌ها اصلا دوست نداشتند در اين منطقه فرود بيايند و اين مردم را از نزديک کشف کنند! فقط مي‌خواستند موقعيت و وضعيت زندگي اقوام آن منطقه را بررسي کنند که شانس آوردند و توانستند اين عکس‌ها را بگيرند و همين‌طوري شانسي، قبيله مذکور را کشف کنند. دولت برزيل به خاطر اين‌که بتواند از اين قبايل حفاظت کند، قرار است که از طريق هوا يا قايق، بدون آن‌که مزاحمتي براي آن‌ها به‌وجود بيايد، آن‌ها را رديابي کند. چون با اين وضعيت قاچاق چوب از جنگل‌هاي آمازون، زندگي آن‌ها به شدت تهديد مي‌شود و ممکن است همين روزها، زورکي کشف شوند و با تمدن ما روبه‌رو شوند! به علاوه، چون طبيعتا از پزشکي و اين‌جور سوسول‌بازي‌هاي ما، سر در نمي‌آورند، هر مريضي کوچکي مي‌تواند باعث نابوديشان شود. در هر حال، اگر اين وضعيت همين طور ادامه پيدا کند، اين قبايل يا نابود مي‌شوند و يا بيشتر در جنگل فرو مي‌روند و مخفي‌تر مي‌شوند و از دسترس ما دورتر. هر چند، تا همين الان هم چيزي حدود نيمي از جنگل‌هاي آمازون ناشناخته مانده که احتمالا پر از اين نوع قبايل و چيزهاي عجيب و غريب ديگر است. خوشبختانه الان مثل قرن گذشته نيست که بومي‌ها را به زور از زمين‌هايشان بيرون کنند. هرچند اول به نظر مي‌آيد که تماس با فرهنگ و تمدن ما به نفع آن‌هاست، اما انسان شناس‌ها دوست دارند آن‌ها به حال خودشان باشند تا به حالت عادي و همان‌طور که خودشان دوست دارند، زندگي کنند. بعد از کشف اين قبيله بود که اعلام شد بيش از 100 قبيله منزوي ديگر هم در دنيا وجود دارند که بيشتر از نصف آن‌ها در برزيل و پرو و در ميان جنگل‌هاي آمازون سکونت دارند. دولت برزيل قرار است براي جلوگيري از به هم ريختن زندگي اين قبيله‌ها، براي آن‌ها مناطق حفاظت شده در نظر بگيرد. اين خيلي جالب است که آن‌ها توانسته‌اند، اين‌قدر بي‌خيال و دور از جار و جنجال و اين همه جنگ و تکنولوژي و صنعت، به زندگي خودشان ادامه بدهند.

استراليا
سال 1992 در بيابان گيبسون در استراليا، گروهي از آدم‌ها کشف شدند که در بيابان زندگي مي‌کردند و براي تهيه غذا، شکار مي‌کردند. اين گروه به همت ما! وارد تمدن شدند؛ البته تمدني که ما با آن مي‌گوييم تمدن. به نظر مي‌رسد اين‌ها آخرين آدم‌هاي ناشناخته استراليا باشند.

اندونزي
دانشمندان احتمال زيادي مي‌دهند که در سوماتراي اندونزي، بتوانند تعداد زيادي آدم بدوي پيدا کنند اما چون هنوز آرزوهاي زيادي براي آينده‌شان دارند، جرأت نکرده‌اند بروند سراغ کشف آن‌ها!

بوتان
اين کشور کلا آن بالا بالاهاست! يعني ارتفاعش خيلي زياد است، چيزي حدود 7 هزار و 550 متر. بلندترين جايي است که هنوز انسان به آن نرسيده. البته کوه‌نوردان سعي کرده‌اند که به آن‌جا صعود کنند اما از سال 1994 دولت براي احترام به مذهب‌هاي سنتي اين ناحيه، هرگونه کوه‌نوردي را ممنوع کرده است. احتمال زيادي وجود دارد که تعداد زيادي قبيله عجيب و غريب در اين سرزمين وجود داشته باشند.

گينه‌نو
دانشمندان به دليل خطرناک بودن قسمت زيادي از گينه نو، جرأت نمي‌کنند به آن‌جا بروند و قبيله‌هاي ناشناخته را کشف کنند. چون ممکن است سر از داخل ديگ غذاي آن‌ها در بياورند! ولي اين اطمينان وجود دارد که در همين جزاير گينه‌نو حدود 40 تا قبيله باشند که آدم‌هاي آن‌ها هنوز با دنياي بيرون تماس نگرفته‌اند.

فيليپين
سال 1970 يک قبيله بدوي در فيليپين کشف شد. دولت هم آن‌ها را وارد جامعه کرد و بچه‌هايشان را به مدرسه فرستاد. چه سرنوشت تلخي!

تبت
يک رشته کوه معروف در اين کشور وجود دارد که داراي 164 قله است و تا به حال 154 تاي آن‌ها کاملا دست نخورده باقي مانده‌اند و احتمال اين هست که افرادي در آن‌جا زندگي کنند. البته اگر ضديخ خورده باشند!

ايران
اصلا تعجب نکنيد. 20 سال پيش يعني اواخر دهه 60، در استان چهارمحال و بختياري، مردمي پيدا شدند که هنوز در غارهاي سنگي زندگي مي‌کردند و حتي هنوز آهن را کشف نکرده بودند و نفهميده بودند اسلام وارد ايران شده است! آن‌قدر بدوي بودند که به محض ديدن ماشين، به هواي اين‌که حيوان است، جلوي آن علف ريختند! منطقه ريگاجن در جنوب دشت کوير هم تا 4 سال پيش از جمله جاهايي بود که هنوز پاي آدم به آن نرسيده بود.

اروپا
اروپا آن‌قدر کوچک و پرجمعيت است که به نظر نمي‌آيد جاي ناشناخته‌اي در آن وجود داشته باشد. اما در سال 1999 در انگليس يک غار کشف شد که تا به‌حال کسي نتوانسته تا ته آن جلو برود. البته احتمالا آن‌جا همه چيز پيدا مي‌شود، جز آدم!

قطب شمال
ناووت نام مکاني است نزديک به قطب شمال که تا به‌حال هيچ انساني پايش را به آن‌جا نگذاشته است تا براي‌مان خبري بياورد.

آفريقا
کلا سيستم آفريقا، قبيله‌اي است. آفريقايي‌ها نه خيلي شناخته شده هستند و نه خيلي ناشناخته. خيلي از آن‌ها هنوز توي جنگل و بيابان زندگي مي‌کنند ولي به احتمال زياد همه‌شان کشف شده‌اند. حالا بعضي‌هايشان رفتند و شهرنشين شده‌اند و بعضي ديگر هنوز داخل قبايل‌شان دارند گومبا، گومبا مي‌کنند. به‌طور کلي اين قاره به قاره ناشناخته‌ها شهرت دارد.

برزيل
در سال 2007 دولت برزيل اعلام کرد که حدود 67 قبيله بدوي در اين کشور وجود دارد. اين موضوع بيشتر از هر عاملي، به دليل وجود جنگل آمازون است. اين جنگل در طول 150 ميليون سال به‌وجود آمده است و به دليل همين وسعت، تا الان ناشناخته مانده است. البته در طول سال‌هاي گذشته، تعداد زيادي از اين قبايل ازبين رفته‌اند يا ديگر به صورت بدوي زندگي نمي‌کنند. اما با وجود اين حجم تخريب، هنوز 200 قبيله مختلف در برزيل وجود دارند که به 200 زبان مختلف حرف مي‌زنند و حدود 50تاي آن‌ها هنوز با دنياي بيرون هيچ‌گونه ارتباطي برقرار نکرده‌اند.

پاراگوئه
در اين کشور جنگلي به مساحت 100 کيلومتر مربع وجود دارد که تا قبل از سال 2004 هيچ‌کس به آن‌جا نرفته بود. اما وقتي دانشمندان پا به آن‌جا گذاشتند تا بتوانند آن را شناسايي کنند، 17 نفر را يافتند که به صورت بدوي زندگي مي‌کردند.

باورنکردني‌!
جغرافي‌دان‌ها اصلا از اخبار پيدا شدن اين‌گونه قبايل تعجب نمي‌کنند! انگار انتظارش را مي‌کشند. آن‌ها هنوز هم پيش‌بيني مي‌کنند کلي آدم روي زمين هستند که هم آن‌ها از ما خبري ندارند و هم ما از آن‌ها! اين موضوع به اين خاطر است که هنوز هم روي کره زمين جاهايي پيدا مي‌شود که کسي نتوانسته به آن‌جا سفر کند؛ بعضي‌ها به خاطر شرايط بد جوي يا ارتفاع زيادشان و بعضي هم به خاطر جنگل‌هاي انبوه‌شان، غير قابل دسترس مانده‌اند. ولي به هر حال هميشه اين امکان وجود دارد که توي اين مناطق ناشناخته دنيا، بتوان قبايل بدوي ديگري را هم پيدا کرد. مشهورترين مناطقي که امکان يافتن انسان‌هاي ماقبل تاريخ در آن است را روي نقشه مي‌بينيد.

کلمبيا
سال 2003 با بعضي از قبايل بدوي ارتباط برقرار شد که در نتيجه آن، حدود 65 درصد از آن‌ها ازبين رفتند؛ احتمالا حساسيت بالايي به تمدن ما داشته‌اند!

اکوادور
دولت اکوادور از سال 1990 با بومي‌هايش مشکل داشته و آن‌ها مرتب با هم و يا با دولت در حال جنگ بوده‌اند تا اين‌که در سال 2007 دولت آن‌ها را در يک منطقه حفاظت شده، مجبور به سکونت کرد. الان اکوادور بيشترين آمار قبيله‌هاي بومي قتل عام شده را داراست.

پرو
بعد از برزيل و گينه نو، پرو داراي بيشترين قبايل ناشناخته است که اين موضوع مثل برزيل به دليل وجود جنگل آمازون است.

بوليوي
سال 2006، پنج قبيله ناشناخته در بوليوي پيدا شد که هر کدام از آن‌ها بين 150 تا 250 نفر جمعيت داشت.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣