از بهشت پنهان تا مثلث برمودای ایران
جاذبه‌های بکر و دیدنی سرزمين‌مان در مسافرت به سبک جیم (قسمت دوم)

از بهشت پنهان تا مثلث برمودای ایران

نویسنده : سارا ادیبان

یکی گفته بود، همه ما مسافریم و من دانستم که این جاده بلند که از تولد تا مرگ قد کشیده، چقدر پُر است از غیرمترقبه‌ها.

یکی گفته بود که چه خوب بود آن‌قدر عمر می‌کردیم که گذرمان می‌افتاد به تک‌تک جاده‌های این سرزمین و من فکر کردم که چه بهتر می‌شد اگر هر جاده را به شیوه خودمان می‌رفتیم، چون این زندگی یگانه فرصت ماست و هر سفرش یک تجربه اختصاصی.

***

این هفته و در قسمت دوم گزارش ویژه «مسافرت به سبک جیم» می‌خواهیم از جاده‌ها و مقصدهایی برای‌تان بگوییم که لذت دیدن‌شان نه به آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی‌اش که به جنس نگاه شما از سفر بستگی دارد. 

پیشنهاد می‌کنیم نوروز امسال اگر قصد سفر دارید، در انتخاب جاده و مقصد تجدید نظر کنید و به سمت جاذبه‌هایی بروید که تا به حال کمتر از آن‌ها شنیده‌اید:


بهشت پنهان

اگر سمت و سوی سفرتان شمال کشور است، در مسیرتان حتما سری به یکی از کم‌شناخته‌ترین نقاط کشور بزنید. منطقه حفاظت شده «جهان نما» در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته همان بهشت گمشده‌ای است که پای کمتر کسی به آن رسیده است. وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است. اینجا آن‌قدر زیباست که دیگر دلتان بودن در جای دیگری را هوس نمی‌کند. برای رفتن به دهکده جهان نما، این مسیر را امتحان کنید: کردکوی به سمت پارک جنگلی کردکوی روستای درازنو و رادکان و حاجی‌آباد و دهکده ییلاقی جهان نما. این جاده 70 کیلومتر است که 30 کیلومتر آن خاکی است و بهتر است با خودروي مخصوص بروید. یک راه دیگر هم از دامغان دارد: دامغان- چشمه علی- دیباج– چمن ساور– حاجی آباد.

در میان کلاف‌های رنگی

«قم» معمولا مقصد خیلی‌ها در ایام نوروز است، اگر بعد از زیارت حرم حضرت معصومه(س) فرصتی دست داد؛ حتما سری به «بازار کهنه قُم» بزنید تا به دل یک کتاب تاریخ سفر کرده باشید. این بازار یک قرن شما را به عقب می‌برد تا زندگی پدرانِ پدران‌تان را در مجموعه‌ای پُر پیمان متشکل از راسته بازار، چهار سوق، سرا و تیمچه به تماشا بنشینید.

اما زیبایی واقعی این بازار در رنگ‌رزی‌های قدیمی آن است که حال‌تان را دگرگون می‌کند. این همه رنگ که کلاف نخ می‌نشیند، کلاف‌های آویزان که زیر آفتاب رنگ‌شان خشک می‌شود و پاتیل‌های بزرگ رنگ، تصاویر زیبایی هستند که شاید در فیلم‌های سینمایی دیده باشید. 

برخى از بناهاى مجموعه بازار قدمت سلجوقى - ایلخانى دارد و با استامپ‌هاى گچى این عصر زینت یافته‌اند. قدمت و استخوان‌بندى بازار کهنه و بناهاى همجوار راسته مذکور به پیش از عصر صفوى مربوط است، اما بافت معمارى راسته بازار نو و تیمچه‌ها و سراهاى جانبى آن اغلب متعلق به عصر صفوى - قاجار است.

کلیسایی در میان برف

قره كلیسا یا كلیسای طاطائوس؛ از آن آثاری است که تا به امروز از آن زیاد شنیده‌ایم اما چقدر فرصت گذاشته‌ایم تا این اثر تاریخی را که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده از نزدیک ببینیم. این اثر تاریخی زیبا در شمال ‌شرق شهرستان چالدران و جنوب ماکو از توابع استان آذربایجان‌غربی واقع شده است. تاریخ آن به روایت خورناستی مورخ ارمنه به اوایل دوره مسیحیت می‌رسد. این كلیسا از معتبرترین و پرنقش و نگارترین كلیساهای ارمنیان در ایران بوده و شهرت جهانی دارد. در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن میلادی ارمنیان جهان برای زیارت كلیسای طاطائوس به ایران می‌آیند كه به همراه آن‌ها تعدادی از سفرای كشورهای مسیحی در ایران نیز در مراسم زیارت كلیسای طاطائوس شركت می‌كنند. قره در زبان آذری به معنای سیاه است و وجه تسمیه این نام سیاه بودن قسمتی از کلیسا است. ظاهراً ساختمان اصلی کلیسا همه از سنگ‌های سیاه ساخته شده که پس از بازسازی قسمتی از سنگ‌ها به وسیله سنگ‌های سفید جایگزین شده است. این کلیسا در دوره‌های مختلفی، بازسازی شده است. در سال 1230 میلادی (616 هجری) هنگام حمله چنگیز، قسمت بزرگی از این کلیسا ویران شد، ولی هنگام اقامت هلاکوخان مغول در آذربایجان، خواجه نصیرالدین توسی به مرمت آن همت کرد.

آتشی از سینه زمین

شاید شما هم یکی از آن افرادی باشید که هیجان جزو جدانشدنی زندگی‌تان است، اگر این‌‌طور هستید، توصیه می‌کنیم چمدان‌تان را نوروز امسال به نیت یک تجربه فراموش‌ناشدنی ببندید.

«کوهی از آتش» یا «کوهی در آتش» بهترین توصیف‌ها برای کوهی است که در شرق شهرستان رامهرمز جاخوش کرده است. تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز قرن‌هاست با آتش ناشی از گوگرد و گاز‌های طبیعی زمین می‌سوزد، به‌دلیل وجود گاز‌ در اطرافش کسی نمی‌تواند کنارش آتش روشن کند. تشکوه در فاصله 6‌ کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز- ابوالفارس واقع شده اما برای دیدنش باید نشانی دقیق را از مردم محلی پرسید. همین‌جا بگوییم که پیدا کردن این کوه کار دشواریست و حتما با خودتان یک راه‌بلد ببرید چون در حاشیه آن کوه‌های گُر گرفته دیگری هم هستند که دود ناشی از آن‌ها شما را گمراه می‌کند.

جزیره‌ای برای پرندگان مهاجر

«ام الگرم» جزیره‌ای کوچک در خلیج فارس است که آسمانش به قُرق پرندگان مهاجر درآمده است. این جزیره زیبا به مسافرانی که عزم دیدن آن را دارند، یادآوری می‌کند که آسمان بالای سر هم می‌تواند به زیبایی زمین زیر پایشان باشد. ویژگی این جزیره، وجود گونه‌های مختلف و متنوع آبزیان و حیوانات در آن است. در ام‌الگرم، بالای سرتان همیشه پُر است از هزاران پرنده.

 شاید باورش سخت باشد که در نزدیکی عسلویه و در فاصله ۸۰‌ کیلومتری این منطقه جزایری وجود دارند که در آن‌ها، حیات در بکرترین حالت ممکن در جریان است و تنها صدای موجود در آن‌ها، آواز مرغان دریایی است که هر از گاهی با هیاهوی دریا در هم می‌آمیزد و در آسمان بی‌انتهای بالای جزیره محو می‌شود. ام‌الگرم، تهمادو، نخیلو و ام‌سیلمه نام چهار جزیره‌ای است که در حاشیه شمال غربی خلیج فارس و در منطقه حفاظت شده‌ای موسوم به «مند»  قرار دارند. جزایری که پرندگان مهاجر آن را قلمرو خود کرده‌اند و با پرواز بر فراز ساحل آن، زیبایی طبیعت وحش را مقابل چشمان هر بیننده‌ای به تصویر می‌کشند. 

مثلث برمودای ایران

یکی از هیجان انگیز‌ترین مقصدهای سفر در ایران، منطقه‌ای به نام «ریگ‌جن» است. همان‌ کویر دلهره‌آوری که مردم محلی بر این باورند که محل زندگی از ما بهتران است! شاید این باور بومی‌ها هم نشات گرفته از اتفاقاتی باشد که پیش از آن به وقوع پیوسته، مثلا سوارانی که بی‌گدار به منطقه رفته‌اند و دیگر هیچ اثری از آن‌ها پیدا نشده است. ریگ‌جن گستره‌ای از شنزارهای روان است، تا چشم کار می‌کند نمک است و ماسه و در بعضی مناطق باتلاق. باتلاق‌هایی که اگر شناختی از محل آن‌ها نداشته باشید قطعا گرفتار آن می‌شوید. ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. کویر«ریگ جن» از صعب العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است. برای سفر به این بخش از ایران حتما باید با یک گروه  کارکشته همراه شوید، وگرنه هر خطری در کمین شما خواهد بود. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/٢٠
٠
٠
سلام: مطالب به دردبخور بود ممنون
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣