اسکاري‌براي‌پادشاه
«سخنراني پادشاه» و«تلقين» درصدر جوايز اسکار 2011

اسکاري‌براي‌پادشاه

نویسنده :

مراسم اهداي جوايز آکادمي علوم وهنرهاي زيباي امريکا موسوم به «اسکار» هم يکشنبه شب گذشته يا بهتر است بگوييم صبح روز دوشنبه با مجري‌گري مشترک «آني هاتاوي» و «جيمز فرانکو» در حالي برگزار شد، که خط و ربط جوايز تا حدود زيادي از قبل مشخص شده بود. مراسم گوي طلايي و بفتا پيش از اين برندگان خودشان را اعلام کرده بودند و تکليف جوايزي مثل بهترين بازيگر زن و مرد نقش اول از قبل مشخص بود و در هر 3 مراسم به افراد مشترکي اهدا شد. جايي هم که نامزدها بسيار نزديک به هم بودند و تصميم‌گيري براي انتخاب بهترين فرد کار دشواري بود، هر يک از اين مراسم جايزه خود را به يکي از نامزدها دادند که از همه‌شان تقدير شده باشد. يعني يک چيزي توي مايه‌هاي ديپلم افتخار خودمان. در اين بين فيلم‌هاي «سخنراني پادشاه» و «تلقين» با 4 جايزه، «شبکه اجتماعي» با 3 جايزه و «آليس در سرزمين عجايب»، «مبارز» و «داستان اسباب‌بازي3 » هرکدام با 2 جايزه موفق‌ترين فيلم‌هاي سال جاري بودند.

بهترين کارگرداني تام هوپر سخنراني پادشاه
همه ساله آکادمي يک سري حرکت محيرالعقول از خودش درمي‌آورد که مسلما اين جايزه در زمره همان حرکات قرار مي‌گيرد. هرچند فيلم سخنراني پادشاه به‌نوعي شگفتي امسال محسوب مي‌شد و هرچند نام تام هوپر چندان هم با جايزه بيگانه نيست و قبلا به خاطر سريال اليزابت اول جايزه امي را در سال 2005 به دست آورده بود، اماهمگان متفق‌القول بودند کاري که ديويد فينچر در فيلم شبکه اجتماعي انجام داده به کلي سبک ديگري از کارگرداني است و شايسته تقدير فراوان. يعني هماني که چه در بفتا که يک مراسم انگليسي است و چه در جوايز گوي طلايي اتفاق افتاد و هر دو به طور قاطع ديويد فينچر را شايسته عنوان بهترين کارگردان سال دانستند. ولي خب چه کنيم؟ آکادمي است ديگر. مثلا مي‌خواهد بگويد من با بقيه فرق دارم.

بهترين بازيگر نقش اول مرد کالين فيرث سخنراني پادشاه\
کالين فيرث را با آن چهره مهربان معمولا در نقش جنتلمن‌هاي انگليسي ديده‌ايم، که نمونه بارزش هم بازي در نقش مارک دارسي در دوگانه خاطرات بريجيت جونز است. بازي او در نقش شاه جورج ششم که به خاطر لکنت زبان در سخنراني مشکل دارد، چنان گيرا بود که به کلي تمام بازيگران ديگر را از دور خارج کرد و همه جوايز امسال را به تنهايي تصاحب نمود.

بهترين بازيگر نقش دوم مرد کريستين بيل مبارز
کريستين بيل را بيشتر از همه به‌خاطر بازي در نقش بتمن فيلم‌هاي کريستوفر نولان مي‌شناسيم. او که در سن 13 سالگي با بازي در فيلم امپراطوري خورشيد ساخته استيون اسپيلبرگ به شهرت رسيد نيز از جمله بازيگراني است که هميشه خود را وقف کارش کرده است. مثلا برويد هيکل ورزيده اين جناب در سري فيلم‌هاي بتمن را با تن نحيف او در فيلم ماشين‌کار مقايسه کنيد تا ببينيد آدم تا چه حد مي‌تواند لاغر شود. اين آقاي 183 سانتي‌متري براي بازي در آن فيلم وزن خود را به 55 کيلوگرم رسانده بود که يعني رسما خودش را رياضت داده بود. او امسال جايزه گوي طلايي را هم در اين شاخه به دست آورد ولي بفتا را به جفري راش واگذار کرد.

بهترين تدوين شبکه اجتماعي
انگوس وال و کرک بکستر در اين فيلم کار خارق‌العاده‌اي انجام داده‌اند که براي هر دوستدار هنر تدوين مي‌تواند يک کلاس تقويتي سطح بالا محسوب شود. اين دو با همکاري کارگردان موفق شده‌اند از يک فيلم سراسر ديالوگ و فاقد اکشن، يک فيلم خوش‌ريتم در بياورند که مطلقا و در هيچ کجا افت نمي‌کند و بيننده را پس نمي‌زند. تا جايي که پس از تماشاي 2 ساعت فيلم هنوز آمادگي تمام شدن فيلم را نداري و فکر مي‌کني بيش از 40 دقيقه از فيلم نگذشته است. جايزه بفتا نيز امسال به همين فيلم رسيد.

بهترين بازيگر نقش اول زن ناتالي پورتمن قوي سياه
«ناتالي پورتمن» که با بازي درخشان خود در نقش ماتيلداي فيلم لئون (حرفه‌اي) استعداد خود را در بازيگري به اثبات رسانده بود، سير صعودي بسيار خوبي را طي کرد و برخلاف هم‌نسلان خود که مدام در فيلم‌هاي نوجوانانه حضور پيدا مي‌کردند، سراغ سينماگران جدي‌تري رفت. از وونگ کارواي چيني‌تبار بگيريد تا ميلوش فورمن اهل چک، برادران واچوفسکي (خالقان سه‌گانه ماتريکس)، مايک نيوول و همين دارن آرنوفسکي. او براي بازي در نقش بالرين فيلم قوي سياه حدود 10 ماه تمرين باله داشته است که البته از او چندان هم بعيد نيست. بالاخره اين همان بازيگري است که در فيلم «ک مثل کين خواهي» موهايش را از ته تراشيد. پس در شيفتگي او به کارش شکي نيست و چنان بازي قوي‌اي از خودش ارائه کرده که همه جوايز امسال را به او داده‌اند.

بهترين بازيگر نقش دوم زن مليسا ليو مبارز
اين يکي، از بازيگران کمتر شناخته‌شده سينما است ولي چندان هم با چهره‌اش بيگانه نيستيم. همين امسال او را به همراه هيلاري سوانک در فيلم محکوميت و نيز در کنار رابرت دنيرو در فيلم «حال همه خوب است» ديده‌ايم، ولي هرگز جزو ستاره‌هاي هاليوودي شناخته نمي‌شد که خب با اين جايزه شايد بعد از اين اسمش را بيشتر بشنويم.

بهترين فيلم انيميشن سال داستان اسباب‌بازي‌3
کسي توي اين جايزه هم شکي نداشت و از قبل مشخص بود که به لي آنکريچ (کارگردان) مي‌رسد اما نکته‌اي که در اين شاخه جلب توجه مي‌کرد، تعداد کم نامزدها بود که به 3 فيلم محدود شده بود و جاي فيلم‌هايي مثل شرک براي هميشه، من نفرت‌انگيز، به‌هم‌پيچيده و مگامايند در ليست نامزدها خالي بود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات