سرنوشت قهرمانی در روز آخر
بررسی باز‌ی‌ها و شانس 5 تیم مدعی لیگ برتر

سرنوشت قهرمانی در روز آخر

نویسنده : مازیار حکاک

لیگ امسال بسیار نزدیک و فشرده نسبت به ادوار گذشته دنبال می‌شود و 5 تیم روی کاغذ شانس قهرمانی دارند. حتی در لیگ‌های اروپایی هم به غیر از لیگ جزیره فشردگی در صدر جدول تا این حد نیست. در هفته‌های گذشته بارها صدر نشین لیگ برتر تغییر کرده و پرسپولیس، استقلال و فولاد طعم صدرنشینی را در مقاطعی چشیده‌اند. تنها سه هفته مانده به پایان رقابت‌های لیگ برتر، این مسابقات به دلیل شرکت تیم‌های ایرانی در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات تیم ملی به کما رفت. تعطیلی طولانی‌مدت لیگ به ضرر تیم‌های صدرنشین به ویژه پرسپولیس و نفت تهران که در لیگ قهرمانان آسیا بازی ندارند، تمام می‌شود و نگه داشتن بازیکنان در شرایط آمادگی و مسابقه کار بسیار دشواری است. با این حال ۳ بازی باقیمانده در لیگ حکم فینال را دارد، حتی گرفتن سهمیه آسیایی هم برای هر کدام از این 5 تیم از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب نگاهی داریم به 3 بازی باقیمانده هر کدام از تیم‌ها تا پایان فصل و شانس قهرمانی تیم‌ها را باتوجه به بازی‌های باقیمانده بررسی می‌کنیم، پس با ما همراه باشید. 

 

شانس 1: پرسپولیس

7 /1/1393 داماش | پرسپوليس

نتیجه دیدار رفت: 0-2

16 /1/1393 پرسپوليس | راه‌آهن

نتیجه دیدار رفت: 1-0

21 /1/1393 استقلال خوزستان | پرسپولیس

نتیجه دیدار رفت: 0-0

هواداران استقلال ناراحت نشوند که چرا پرسپولیس شانس اول  قهرمانی است. دلیل انتخاب پرسپولیس بازی‌های آتی این تیم و عملکرد سرخ‎پوشان در نیم فصل اول است. پرسپولیسی‌ها با هیچ کدام از تیم‌های بالای جدول بازی ندارند و در نیم فصل اول از سه بازی پایانی خود 7 امتیاز کسب کرد‌ه‌اند. البته پرسپولیس برای قهرمانی در این فصل باید سه بازی خود را با برد پشت سر بگذارد و چشم به امتیاز از دست دادن حریفان داشته باشد. قطعا قهرمانی پرسپولیس در این فصل نیازمند اتفاقاتی شبیه لیگ هفتم و قهرمانی آن‌ها با قطبی است، اما این موضوع با توجه به شرایط سایر تیم‌ها دور از ذهن است. به ویژه این که در آن فصل هم در روزهای رقابت حساس این تیم با سپاهان، محمود یاوری توانست این تیم را برق شیراز متوقف و بعد از آن بود که پرسپولیسی‌ها تمام بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند. درباره پرسپولیس تنها مشکل بحث مالی و حواشی درباره این تیم در خصوص خصوصی‌سازی است که باید منتظر ماند و دید آیا شرایط دوباره می‌تواند مانع بزرگ در راه قهرمانی لیگ این تیم باشد یا خیر؟

شانس 2: فولاد

7 /1/1393 فولاد | تراکتورسازی

نتیجه دیدار رفت: 2-2

16 /1/1393 فولاد | استقلال

نتیجه دیدار رفت: 0-2

21 /1/1393 گسترش فولاد| فولاد

نتیجه دیدار رفت: 1-1

فولاد صدر نشین لیگ برتر است و برد این تیم در مسابقات می‌تواند متضمن قهرمانی این تیم بدون هرگونه شانس و احتمال باشد. تیم خوبی که در بازگشت دوباره به لیگ برتر نتایج خوبی گرفته و در دو فصل اخیر با حسین فرکی توانسته جزو تیم‌های بالایی جدول باشد. اما شرایط سخت فولادی‌ها بازی با تراکتورسازی و استقلال است. تراکتور اگر چه از کورس قهرمانی جا مانده، اما همواره تیم خطرناکی است که با بازیکنان سرشناس و در حال حاضر آماده خود می‌تواند هر تیمی را زمین‌گیر کند. از طرفی یاران فرکی باید با استقلال دست و پنجه نرم کنند که جدی‌ترین حریف آن‌هاست و در رتبه دوم جدول رده‌بندی قرار دارد. معمولا در بازی 6 امتیازی نظیر بازی فولاد و استقلال با توجه به احتیاط زیاد احتمال تساوی بیشتر از برد است. مسئله‌ای که به ضرر هر دو تیم است و به سود حریفان. فولادی‌ها دربازی آخر نیز به مصاف گسترش فولاد می‌روند که همین بازی در خانه حریف در بازی آخر می‌تواند به ضرر آن‌ها تمام شود. مسئله‌ای که در مورد پرسپولیس هم صادق است.

شانس 3: استقلال

7 /1/1393 استقلال | نفت تهران

نتیجه دیدار رفت: 1-1

16 /1/1393 فولاد | استقلال

نتیجه دیدار رفت: 0-2

21 /1/1393 استقلال| تراکتورسازی

نتیجه دیدار رفت: 1-1

این که استقلال تیم دوم جدول، به عنوان سومین شانس قهرمانی ما قرار گرفته به علت بازی‌های سخت و مشکل این تیم در سه بازی باقیمانده است. اگر تیم‌های دیگر یک یا دو بازی سخت در بین سه بازی دارند، آبی‌پوشان پایتخت در سه بازی با خود با حریفان گردن کلفت مواجه هستند. البته هر چقدر حریفان استقلال در بازی‌های آخر سخت هستند، دو بازی از سه بازی این تیم در آزادی برگزار می‌شود که به نوعی برای یاران امیر قلعه‌نویی پوئن به حساب می‌آید. شاید اگر نتیجه دیگری در بازی این تیم مقابل ملوان رقم می‌خورد و استقلالی‌ها دست خالی از انزلی باز نمی‌گشتند، شانس بیشتری برای قهرمانی داشتند اما شکست سنگین این تیم برابر ملوان باعث شد تنور مسابقات لیگ تا روز آخر داغ بماند. در بین بازی‌های استقلال بازی این تیم با تراکتورسازی در روز آخر از همه مهم‌تر است به ویژه این که تراکتور، پرسپولیسی‌های زیادی دارد که دوست دارند تیم سابق‌شان قهرمان شود و از همین حالا هم برای آن روز خط و نشان کشیده‌اند.


شانس 4: سپاهان
7 /1/1393 سپاهان | سایپا
نتیجه دیدار رفت: 0-0
16 /1/1393 ملوان | سپاهان
نتیجه دیدار رفت: 2-1
21 /1/1393 سپاهان| نفت تهران
نتیجه دیدار رفت: 2-2
تیم زلاتکو کرانچار در این فصل علیرغم فصل‌های گذشته بسیار پر نوسان بوده است. به طور کلی سپاهان در ادوار لیگ برتر همیشه به عنوان تیم صدرنشین و مدعی مطرح بوده، اما زردپوشان اصفهانی در این فصل در بازی‌هایی که همه روی بردشان حساب می‌کردند، نتایج عجیبی رقم زده‌اند. این تیم در 3 بازی پایانی نیم فصل اول تنها 2 امتیاز به دست آورده و به همین دلیل از شانس کمتری نسبت به سایر صدر نشینان برخوردار است، البته بازی‌های سپاهان نسبت به سایر تیم ها در شرایطی مشابه پرسپولیس است اما باز هم نمی‌توان به تیم محبوب شهر اصفهان امید زیادی داشت. 

 
شانس 5: نفت تهران
7 /1/1393 استقلال | نفت تهران
نتیجه دیدار رفت: 1-1
16 /1/1393 نفت تهران | گسترش فولاد
نتیجه دیدار رفت: 2-1
21 /1/1393 سپاهان| نفت تهران
نتیجه دیدار رفت: 2-2
نفت تهران اگرچه تیم خوبی است و با یحیی گل‌محمدی نتایج درخشانی کسب کرده و تا اینجا در کورس قهرمانی مانده، اما به نظر نمی‌رسد این تیم کاریزمای لازم برای قهرمانی را داشته باشد! در بین 5 تیم مدعی تنها تیمی که هیچ فوتبال دوستی از قهرمانی‌اش خوشحال نمی‌شود همین نفت تهران است. چون نه هوادار آن چنانی و دو آتیشه دارد و نه بازیکن محبوب و سرشناس. نفتی‌ها البته کار سختی هم پیش رو دارند، این تیم نیز با دو تیم از سه تیم مدعی بازی دارد، آن هم در شرایطی که میزبان نیست. اگرچه نفتی‌ها هم امتیاز با پرسپولیس هستند، اما شانس‌شان به واقع از همه تیم‌های مدعی کمتر است. هر چند نبود حواشی در کنار این تیم می‌تواند امتیاز بزرگی در روزهای پایانی لیگ برتر باشد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨