پذیرش پوزش و پخش یا...؟
درباره توقیف سریال «سرزمین کهن» و ابعاد ماجرا

پذیرش پوزش و پخش یا...؟

نویسنده : سید مصطفی صابری

در طول سال‌های اخیر سریال‌های بسیاری بودند که مورد اعتراض مردم، نخبگان و چهره‌های دانشگاهی یا حتی مسئولان و نماینده‌های مجلس قرار گرفتند، در مواردی مثل سریال‌های «آپارتمان» و «باغ گیلاس» که اوایل دهه 70 پخش می‌شد، مسئولان رسانه ملی پای سریالشان ایستادند اما در تولید آثار مشابه و استفاده از تیم آن مجموعه‌ها دقت بسیاری کردند. در مواردی هم مثل سریال «در پناه تو» یا «نرگس» مجموعه هم‌زمان با پخش و رسیدن بازخوردها دچار جرح و تعدیل بسیاری شد، بعدها که سریال‌ها هم‌زمان با پخش تولید می‌شد، این امکان برای سیاست‌گذاران رسانه‌ملی و عوامل آثار پیش آمد که بنا به حساسیت‌های پیش آمده داستان را تغییر دهند، اما اینبار برای سریال «سرزمین کهن» یک اتفاق تازه افتاد، اتفاقی که بسیار کم سابقه بوده است، پخش سریال به دلیل اعتراض‌های مردمی به محتوایش متوقف شد. همه‌چیز از دیالوگ‌های امیر آقایی شروع شد که در حال توصیف یک خانواده بود، اما تشابه فامیل این خانواده با یکی از اقوام ایرانی، باعث اعتراض‌های گسترده در شهرهایی مثل ایذه، مسجد سلیمان، دزفول و... شد. طوری که فقط در شهر الیگودرز بیشتر از 10 هزار نفر در تجمع حاضر بودند! 

البته در این‌که عوامل سریال قصد توهین به قوم بختیاری را نداشتند شکی نیست، اما گاهی بین قصد انسان و نتایج کاری که می‌کند تفاوت زیادی وجود دارد و در این مورد کمال تبریزی و گروهش ناخواسته باعث ناراحتی هم‌وطنان زیادی شدند. بعد از این ماجرا کارگردان سریال برای آن‌که ثابت کند در این تشابه نیت بدی وجود نداشته، بخش زیادی از داستان قسمت‌های بعدی را هم لو داد و از هم‌وطنان بختیاری عذرخواهی کرد، اما در نهایت پخش سریال با نظر ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما متوقف شد تا کمال تبریزی که در این چند سال فیلم‌های توقیفی و اکران نشده‌ای دارد حالا از معدود کسانی باشد که سریال توقیفی هم ساخته است! در این بین توجه به چند نکته هم خالی از لطف نیست: 

 به طور معمول در آثار سینما و تلویزیون بدترین شخصیت‌ها از پایتخت هستند، دزد و قاچاقچی و بدکاره و... از آن طرف بسیاری از شخصیت‌های بیمزه یا آبدارچی و نظافتچی و... هم مشهدی هستند و حضور در فیلم جز سوءاستفاده از لهجه برای خنداندن مخاطب هیچ فایده‌ای ندارد. شیرازی‌ها و هموطنان آذری هم به خصوص در آثار طنز از این اتفاقها بی نصیب نبودند، اما کمتر شده اعتراض فراگیری مشابه آنچه برای سریال «درمسیر زاینده‌رود» یا «پایتخت» افتاد برای آثاری که به تهرانی‌ها، مشهدی‌ها، شیرازی‌ها و.... کم لطفی کردند بیفتد. حتی گاهی این اتفاق در مورد اقشار مختلف هم می‌افتد، به عنوان مثال سال‌هاست که در آثار مختلف با زحمت‌کشان شهرداری شوخی زیادی می‌شود، اما وقتی مشابه همان اتفاق برای قشری مثل پرستاران می‌افتد، حتی مسئولان عالی‌رتبه بهداشت و درمان کشور هم وارد ماجرا می‌شوند. لذا همیشه بازخوردهای آثار الزاماً مرتبط با کیفیت کار عوامل نیست و به رویکرد مخاطبان هم بر می‌گردد. 

 اعتراض به محتوای یک اثر حق طبیعی اقشاری است که احساس می‌کنند به آنان توهین شده است اما ای کاش از این حق بهتر و بیشتر استفاده کنیم، اعتراض همیشه به معنی تجمع و شعار دادن و پلاکارد به دست گرفتن نیست، گاهی کافی است طنز 90 شبی که به شعور مخاطب توهین می‌کند را نبینیم، گاهی باید فراتر برویم و به مسئولان فشار بیاوریم، به عنوان مثال سریال «قلب یخی» 2 بار تولید و با قیمت زیادی در شبکه نمایش خانگی عرضه شد و هر ۲ بار بدون توجه به وقت و هزینه مردم، پخشش بعد از کلی بی نظمی متوقف شد. آیا وقت، ذائقه و دیگر سرمایه‌های مادی و معنوی ما آن‌قدر بی‌اهمیت هستند که حق خود را فراموش کنیم و از آن به راحتی بگذریم؟

 راستی اگر قهرمان یک سریال از شهر و دیار ما بود حاضر به تشکر از رسانه ملی هستیم؟ خلاصه باید دید تکلیف این مجموعه پر هزینه که از قضا قهرمانش یک بختیاری است چه می‌شود؟ پذیرش پوزش و پخش یا....؟

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
چند روایت درباره ما و مسائل محیط کارمان

آداب زیستن در میان همکاران

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات