6 پیشنهاد  برای  چینش اتاق برای 4 تریپ!

6 پیشنهاد برای چینش اتاق برای 4 تریپ!

نویسنده : مریم ملی-زهرا نخعی راد

توی این دوره و زمانه که هر کس برای خودش یک وجب جا توی خانه‌شان دارد، خیلی سخت می‌شود طرح‌های توی ذهن‌تان را برای اتاق ایده‌آل و متناسب با روحیه‌تان پیاده کرد. از طرف دیگر هم که عوض کردن دکور و خرید وسایل جدید کلی هزینه و دردسر دارد. گفتیم حالا که بوی عید می‌آید، برای چند تیپ مختلف چند تا ایده ساده و دم دستی برای تزیین اتاق‌تان بدهیم تا هم فضای اتاق‌تان را تر و تازه کنید و هم سلایق و روحیه‌تان را توی اتاق و چیدمانش اعمال کنید. 

1

تریپ هنری و اتاق هزار رنگ

هنرمند هستید یا علاقه‌مند به بخش‌های مختلف هنری فرقی نمی‌کند. اول برای خودتان دو یا سه رنگ پس زمینه انتخاب کنید. سعی کنید رنگ‌های انتخابی‌تان با وسایل اتاق‌تان هم‌خوانی داشته باشد تا خیلی توی خرج نيفتید. روتختی‌تان می‌تواند یک پارچه پر نقش و نگار از پارچه‌های اضافی باشد یا اگر دختر خانم خوش سلیقه و با حوصله باشید یک پارچه چهل تکه دوخته شده به دست خودتان. استفاده از کوسن‌های رنگارنگ را برای تزیین تخت و تبدیلش به جایی برای نشستن فراموش نکنید. اگر جا کم دارید و وسایل خرده ریز زیاد، می‌توانید از جعبه‌های کفش که دورش را کاغذ کادو می‌کنید استفاده کنید. این جعبه‌ها را می‌توانید با چند پونز به گوشه یک دیوار اتاق بچسبانید و داخلش خرده ریزهای سبک بگذارید. اگر تابلوی نقاشی یا عکس دارید می‌توانید آن‌ها را در کنار هم و به صورت آیتمی روی یکی از دیوارهای‌تان آویزان کنید. مجسمه‌های کوچک روی میز تحریر یا روی میزهای کوچک اتاق‌تان را جذاب‌تر می‌کند. گل‌های خشک شده را یادتان نرود. می‌توانید دو یا سه تنگ بلوری یا استوانه‌های بلوری کوچک را پر از گل خشک بدون شاخه کنید و کنار هم روی یک چهار پایه بگذارید. پارچه‌های مختلف رنگی می‌توانند چهار پایه را زیباتر و دلپذیرتر کنند. مدادهای رنگی، قلم موهای نقاشی یا خودکارهای‌تان را هم می‌توانید داخل لیوان بزرگ دسته دار سفالی بگذارید و به میز تحریرتان جلوه بدهید. پرده اتاق‌تان را هم می‌توانید با روبان‌ها براق و کم عرض، از حالت تکراری همیشه‌اش خارج کنید. روشنایی‌ها بخش مهم هر اتاقی هستند، دور لامپ اتاق‌تان را می‌توانید با آویزهایی از مهره‌های رنگی درشت به نخ کشیده شده بیارایید.  

2

سنتی و اتاقی که سنت سرا است

کم‌تر پیش می‌آید که در خانه‌های ما دکوراسیون منزل و حداقل اتاق سنتی باشد. مگر این که یکی از اعضای خانواده ذوق هنری‌اش فوران کند. فضای سنتی درست کردن، آن قدرها هم سخت و پر هزینه نیست. درست کردن یک فضای نشیمن آرامش بخش در یک گوشه اتاق یکی از جالب‌ترین کارهاست. می‌توانید به جای صندلی یا مبل راحتی یک گوشه از اتاق دو تا پشتی را روی هم بگذارید و یک ترمه هم روی آن و یک میز کوچک و یک گلدان هم رو به رویش با یک سینی و لیوان کمر باریک یا ظرف سفالی پر از کشمش و عناب و ... .  کسانی که خلاقیت و ابتکارشان زیاد است می‌توانند یک حوض خیلی کوچک با کاشی‌های آبی رنگ با یک فواره برای یک گوشه اتاق بسازند. 

یکی دیگر از کارهای کم هزینه، نصب عکس‌های قدیمی خودتان و پدر و مادرتان است آن هم ترجیحا سیاه و سفید. فانوس هم یکی از آن چیزهایی است که خیلی شما را به وجد خواهد آورد. حتی می‌توانید ۳-۲ تا قفسه ام.دی.اف مربع شکل تکی بسازید یا بخرید و در آن فانوس یا ظروف عتیقه و قدیمی بگذارید. پنجره‌های اتاق هم از آن چیزهای بکری است که نباید از دستش بدهید، می‌توانید با برچسب و طلق رنگی و شفاف، پنجره‌هایتان را به سبک خانه‌های قدیمی در آورید. چیزهایی هم که می‌خواهید برای اتاق‌تان بخرید سعی کنید یک جورایی به این فضا بخورد. مثلا اگر آینه می‌خواهید از این آینه‌های گلیمی بخرید، یا اگر قفسه کتابخانه می‌خواهید با چند شیشه کوچک طرح سنتی می‌توانید شکل کتابخانه‌تان را از زمین تا آسمان تغییر دهید. روشنایی اتاق‌تان می‌تواند با یک آباژور که بر روی کلاهکش تکه‌های ترمه یا بته جقه چسبانده‌اید تکمیل شود.  

3

تریپ ورزشی و اتاقی پر از پیروزی

احتمالا در اتاق بيشتر  آقا پسرها رگه‌هایی از ورزش دیده می‌شود. کم کمش پوسترهای ورزشی و به‌خصوص فوتبالی است که از سر و روی اتاق آویزان است. توصیه می‌کنیم دیوارهای اتاق را با رنگی با تناژ خنثی مثل قهوه‌ای مایل به زرد، بژ یا آبی که مکمل اغلب دکوراسیون‌های ورزشی هستند رنگ‌آمیزی کنید. قفسه‌های اتاق‌تان را از جوایز و تندیس‌هایی(!) که از دوران طفولیت تا امروز گرفتید، پر کنید. می‌توانید کوسن یا رو بالشی‌تان را با لباس‌های قدیمی فوتبال به سبک ورزشی تغییر دهید. هیچ چیز حس توپ‌های قرمز چهل تکه را به آدم نمی‌دهد. چند تا از آن‌ها را بگیرید و از یک گوشه اتاق آویزان کنید. حلقه‌های بسکتبال پلاستیکی ارزان قیمت هم خالی از لطف نیست. از وسایلی که خودتان هم می‌توانید آن‌ها را درست کنید، دارت است. یک دارت بزرگ می‌تواند جنبه نمایشی داشته باشد و یک دارت کوچک برای بازی.  بطری آب مخصوصی برای اتاق‌تان داشته باشید و آن را همیشه رو یک میز بگذارید شما ورزشکار هستید و احتمالا بعد از انجام هر حرکت تشنه می‌شوید. یک پارچه چتایی که قیمتی هم ندارد بخرید و به یکی از دیوارهای اتاق‌تان نصب کنید. می‌توانید به جای صندلی راحتی برای اتاق‌تان از توپ‌های بزرگی که شبیه صندلی راحتی است و در فروشگاه‌های لوازم ورزشی به فروش می‌رسد تهیه کنید. یک گلدان ساده که با رنگ‌های تیم مورد علاقه‌تان اطرافش را تزیین کرده‌اید می‌تواند جلوه بهتری به اتاق‌تان بدهد. بسته به نوع ورزش مورد علاقه‌تان خودتان هم خلاقیت به خرج بدهید.  

4

تریپ درس‌خوان و اتاقی با فضای دانشی

دانشجویی هستید که خیلی طالب علم و دانش و پله‌های ترقی می‌باشید، ما برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم. اصولا برای شما با این همه علاقه‌تان به علم و دانش کتابخانه مهم‌ترین بخش اتاق است. داشتن یک قفسه بزرگ کتاب برای شما از الزامات است. می‌خواهد قفسه مشبک باشد یا قفسه چوبی. بنا به محتوای کتاب‌های‌تان قفسه‌های‌شان را جدا در نظر بگیرید. کنار هر محتوا یک المان از آن را هم بگذارید. مثلا ماشین حساب‌هایتان را کنار قفسه ریاضیات بگذارید. یک سبد حصیری قدیمی یا سبد گل که دیگر به کارتان نمی‌آید از توی خانه پیدا کنید و روزنامه‌ها یا مجله‌های مهم مورد علاقه‌تان را توی آن بگذارید و گوشه اتاق‌تان جایش دهید. یک برد کوچک از جنس فوم، ابر یا آکاستیو می‌تواند با کشیدن یک کاغذ کادو یا پارچه هم رنگ اتاق بر رویش، به یک برد زیبا تبدیل شود. برگه‌های کوچک حاوی قرارهای کاری یا برنامه‌های درسی‌تان را می‌توانید روی این برد با پونزهای رنگارنگ بچسبانید. بسته به این که به کدام علم علاقه‌مند هستید می‌توانید عکس دانشمندان آن رشته را پرینت سیاه و سفید بگیرید و با قاب ساده‌ای، یک دیوار اتاق را پر کنید. کره جغرافیایی و کاتالوگ‌های مربوط به رشته‌تان می‌توانند روی یک چهار پایه معمولی کنار اتاق قرار گیرند. با قرار دادن سه عدد چهارپایه غیرهم اندازه کنار هم می‌شود یک فضای متفاوت به اتاق بخشید. روی چهارپایه کتاب‌های شعر با قطع کوچک را روی هم بچینید روی یکی دیگر دفترچه‌های یادداشت‌تان و روی دیگری دو یا سه تا شمع با جا شمعی‌های ساده و یک رنگ. اگر اتاق‌تان پنجره دارد، گلدان‌های طبیعی کوچک و اگر ندارد گلدان‌های مصنوعی شبیه به فضای اتاق‌تان لطافت می‌بخشد. گوشه‌های مختلف اتاق‌تان را می‌توانید با یک سیم‌کشی ساده پر از لامپ‌های کوچک و کم مصرف کنید تا جاهایی که مطالعه می‌کنید کاملا روشن باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

باغچه اتوکشیده

٩٧/٠١/٢٥