سفر به سرزمینی که دوستش داریم
سفر به سرزم

سفر به سرزمینی که دوستش داریم

نویسنده : سارا ادیبان

ظریفی می‌گفت که اگر هزار بار برای «رسیدن» سفر کردی، یک‌بار هم مقصد تو تنها «رفتن» باشد، بی‌آن که خیالِ رسیدنی داشته باشی.

این روزهای پایانی سال که می‌شود و حتی بوی خیابان‌های کثیف و پُر دود شهر هم نمی‌تواند دَمِ بهاری آسمان را  حبس کند؛ چیزی شبیه یک گنجشک کوچک در سینه‌هایمان پرپر می‌زند تا که دل بکنیم از کنجی که به آن خو کرده‌ایم و پا بگذاریم در جاده و برویم سمتی و فرقی نمی‌کند که جغرافیای مقصدمان کجا باشد چرا که نیت رفتن و گشتن است.

این روزها خیلی‌هایمان برای 13روز تعطیلات برنامه می‌چینیم و مدام تورهای تبلیغاتی روزنامه‌ها را زیر و رو می‌کنیم، شاید که پیشنهاد خوب و ارزان‌تری دست‌مان را بگیرد. اما اگر مرکبی باشد، چرا فرمانش را نچرخانیم سمت یک اتفاق تازه... یک مقصد تازه که حتی گذر مارکوپلوهای اطراف‌مان هم به آن نیفتاده است.

در این گزارش و ان شاءا... گزارش‌های باقی مانده تا پایان سال چند پیشنهاد تازه داریم، مقصدهایمان شاید دریا، بازارهای آنچنانی، غذاخوری‌های شیک، پیست اسکی یا قهوه‌خانه و... نداشته باشند، اما هرکدام‌شان به یک دلیل خاص می‌توانند یک مقصد عالی برای سفر باشند.


جن‌های داخل دودکش

سرزمین ایران تا دل‌تان بخواهد پُر است از افسانه‌های زیبایی که با پدیده‌های تاریخی کشورمان پیوند خورده‌اند. بهترین نمونه آن را می‌توانید حوالی زنجان پیدا کنید، شهری که به خاطر چاقوهایش شُهرت جهانی دارد، اما 120کیلومتر دورتر از این شهر منطقه‌ای است به نام «ماهنشان».

ماهنشان شهری پر رمز و راز است که چند هزار سال پیش محل حکمرانی قوم مادها بوده است. 20 کیلومتر دورتر از این شهر ناحیه‌ای قرار دارد که محلی‌ها برخی از آثار آن را به دلیل شکل عجیب‌شان «دودکش جن» می‌نامند؛ پژوهشگران از وجوه زمین‌شناسی و باستان‌شناسی به تحقیق روی آن‌ها پرداخته‌اند.

دودکش جن که در اصلاح زمین شناسی«هودو» (Hoodoo) نامیده می‌شود در حقیقت به نوعی از فرسایش گفته می‌شود که در اثر آن مناره‌های طویلی از رسوبات و سنگ‌ها از لایه‌های ابتدایی باقی می‌مانند. نمونه این هودوها را در کشورهای دیگری مثل ترکیه و ایالات متحده هم می‌توان دید.

«دودکش جن» با وجود همه افسانه‌هایی که برایش نوشته‌اند، آن‌قدرها مقصد سفر توریست‌ها نبوده، چون کمتر تبلیغی برای آن صورت گرفته است. این پدیده، دور از اقدامات حفاظتی در معرض تخریب قرار گرفته است، به ویژه دژ کهن آن با نام قلعه‌ «بهستان» که ۶۴ اتاق و دو راه‌پله دارد و ثبت ملی هم شده، اما آن جا نیز به دلیل نبود حفاظت کافی در حال تخریب شدن است.

اما جالب اینجاست که منطقه «ماهنشان» درکنار جن‌های خود یک پری هم دارد. دریاچه‌ای که محلی‌ها آن را «پری» می‌نامند، شاید در گذشته اهالی این منطقه، در دریاچه «خندقلو» پری دیده‌اند که این نام را برای آن برگزیده‌اند.

به یاد خسرو در هامون

اما اگر هوس آن را دارید که بخشی از تاریخ را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم سری به دو تا از لوکیشن‌های معروف دو فیلم خوب سینمای ایران بزنید.

یکی از آن‌ها کاروانسرای دربند است. همانی که لوکیشن فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» بود. کاروانسرایی که شخصیت اول ماجرا در آن یک شب را به صبح می‌رساند.

آسمان شب در این مکان بسیار زیبا تصویر شده است. کاروانسرای دربند مربوط به دوره قاجار است و در ۴۸ کیلومتری جاده اصلی راور به مشهد واقع شده است و یکی از آثار شاخص ملی محسوب می‌شود، تجربه یک شب پُرستاره در این مکان لذت بخش خواهد بود، اگر بهار امسال قصد کویرنوردی داشتید و خواستید زیر آسمان کویر، شب را به صبح برسانید، این مکان توصیه اول ماست.

اما یکی دیگر از لوکيشن‌های معروف در یکی از معروف‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران«هامون»؛  امامزاده ابراهیم کاشان است که بخش‌هایی از این فیلم در آن می‌گذرد. نيمه‌هاي فيلم هامون، شخصیت اصلی فیلم بعد از يك مرافعه حسابي با مهشيد همسرش، ساکش را می‌بندد و می‌رود سمت کاشان. بعد نما کات می‌خورد و می‌رسد به تابلو شاهزاده ابراهيم.

این امامزاده در نماهای بعدی یکی از لوکیشن‌های مهم فیلم به حساب می‌آید. البته زیبایی تاریخی این بقعه خودش بهانه کافی دست مسافران می‌دهد که برای زیارت و سیاحت به آن سری بزنند. شاهزاده ابراهیم فرزند امام موسی بن‌جعفر(ع) است و بقعه معتبر و قدیمی این امامزاده در جنوب کاشان در مسیر خیابان امیرکبیر کاشان قرار دارد. 

این بقعه صحن مصفایی دارد، با یک ایوان کاشی کاری و مزین به نقاشی مناظر و آب‌نما و درختان سرو سر به فلک کشیده، گنبد و گلدسته‌ها نیز فضای زیبا و مفرحی را به‌وجود آورده است. می‌گویند زنی به‌نام «خاله بیگم» در گذشته بانی بنای این بقعه بوده است که بر اثر خوابی که دیده اقدام به ساخت حرم و بقعه کرده است.

باغی با میوه‌های سنگی

یک باغ مصفا که صفایش نه به سرسبزی آن که به میوه‌های عجیب درختانش است. سنگ‌های کوچک و بزرگ آویزان درختان مرده این باغ عجیب است. باغ سنگی سیرجان در 40 کیلومتری جنوب شرقی سیرجان واقع شده است (در جاده سیرجان - بافت دهستانی، به نام بلورد و روستایی میاندوآب).

باغ سنگی سیرجان حکایت غریبی دارد، همه‌چیز در این باغ عجیب با قصه مردی پیوند خورده که در مقابل سختی‌های روزگار یکی از زیباترین موزه‌های هنر انتزاعی را در میانه بیابان برپا کرد.

داستان این باغ از آنجا آغاز شد که درویش خان اسفندیاری که از زمین داران سیرجان محسوب می‌شد در سال 1340 پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی میزان قابل توجهی از زمین‌های خود را از دست داد و در نهایت به دلیل عدم آبیاری، زمین‌های بارورش که سال‌ها برای آبادی آن‌ها تلاش کرده بود جلوی چشمانش خشک شد.

درویش خان که این ظلم را بار سنگینی بر دوش خود و خانواده‌اش می‌دید پریشان شد و در صحرای مجاور یکی از باغ‌هایش که پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی کاملا خشک شده بود چادر زد و باغ سنگی را ساخت. نکته عجیب این که در برخی موارد تنه‌های درختان خشک شده و سنگ‌های عظیمی که به آن‌ها آویزان شده است آنقدر بزرگ است که مشخص نیست این مرد چگونه از پس احداث باغ سنگی برآمده است. 

پرویز کیمیاوی در سال 1355 از این باغ و قصه آن فیلمی ساخت که توانست جایزه‌های جهانی را درو کند. این باغ امروز در فراموشی مسئولان همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

گوردخمه های فراموش شده

«اسحاق‌وند» نام منطقه‌ای در استان کرمانشاه است که به واسطه داشتن گور دخمه‌هایش معروف است، یک جاذبه عجیب که زیبایی‌اش هوش از سرتان می‌پراند. این منطقه بکر کمتر زیر پای گردشگران آمده و یک اثر تاریخی فراموش‌شده است. 

اگر آدرس گور دخمه‌های سه‌گانه اسحاق‌وند را بپرسید، می‌گوییم، در ۲۵کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین، در شمال شرقی روستای «ده‌نو» قرار دارد.

نام این گوردخمه‌ها از روستایی به نام «اسحاق‌وند» گرفته شده اما میان اهالی این گوردخمه‌ها به «فرهاد تاش» نیز معروف است.

این مجموعه شامل سه گوردخمه است. گوردخمه سمت راست بالاتر از دو گوردخمه دیگر قرار دارد. گوردخمه سمت چپ به شکل طاقچه‌ای به عمق ۸۵ سانتی‌متر و عرض ۲/۱۰ متر است. گوردخمه میانی به عمق ۱/۷۵ و عرض ۱/۶۳ متر و گوردخمه سمت راست به عرض ۲/۱۰ متر است. در قسمت بالای گوردخمه میانی، تصویر مردی به حالت تمام قد، به ارتفاع ۱/۸۷ متر و با چهره‌ای نیم رخ دیده می‌شود. این شخصیت لباس چین‌دار بلندی به تن دارد و دست‌های خود را حالت نیایش مقابل صورت خود قرار داده است.

در گذشته این گوردخمه‌ها را به دوره ماد نسبت می‌دادند، اما امروزه در باره زمان ساخت آن‌ها اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. 

پلنگان؛ روستایی که دیگر پلنگ ندارد

«پلنگان» یا «پالنگان» یکی از نمونه روستاهای پلکانی ایران است که بر دامنه کوه شاهو، در ابتدای منطقه‌  اورامان‌تخت در استان کردستان جاخوش کرده است. اهالی می‌گویند که پیش‌ترها، کوه‌های این منطقه، محل زندگی پلنگ‌هایی بوده که حالا دیگر اثری از آن‌ها نیست.

روستای پلکانی «پلنگان» بر دامنه‌ کوه شاهو قرار گرفته است. خانه‎های طبقه‌طبقه‎ روستا، بر دامنه‎ شرقی و غربی دره‎ای قرار دارند که رود «تنگی‌وَر» از میان آن می‎گذرد. رود تنگی‌ور از شاهو سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه‌ زیبای و دور و دراز «سیروان» می‌ریزد.

مردم این روستای زیبا، خونگرمند و اگر مهمانشان شوید یک شب تا صبح را باید پای قصه‌های آن‌ها از کوه‌های این منطقه که جولانگاه پلنگ‌های ایرانی بوده است، بنشینید.  

این روستا قهوه‌خانه کوچکی هم دارد که غذاهای خوشمزه‌اش زیر زبان‌تان مزه خواهد کرد. به‌ویژه قزل‌آلای کباب‌شده آن.

با ناخدایان

اگر این عید نوروز، مقصد سفرتان جنوب ایران است، توصیه می‌کنیم حتما سری بزنید به لنج‌سازی بندر کنگ واقع در بندر کنگ که از نقاط دیدنی استان هرمزگان است. یک جاذبه جالب و متفاوت که یک خاطره مانا خواهد شد. صدای تخته‌‌پاره‌هایی که زیر چکش لنج‌سازان شکل دیگری به خود می‌گیرند و هیاهوی این بندر، چیزی ا‌ست که مشابهش را تنها در فیلم‌های سینمایی دیده‌اید. 

اولین چیزی که بعد از ورود در زاویه نگاه‌تان می‌نشیند، استادکارانی هستند که به ساختن لنج‌های بزرگ مشغولند.

این لنج‌ها اگر رنگ دریا ببینند، مقصدشان بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس و بندرهای کشورهای آفریقایی است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧