دربه‌در‌دنبال‌کار
براي معرفي توانمندي‌هايمان چه کنيم؟

دربه‌در‌دنبال‌کار

نویسنده :

چرا هيچ‌کس مرا استخدام نمي‌کند؟!
کار است و هزار و يک مشکل. منتها يکي تا به مشکل مي‌خورد، مي‌رود توي فاز افسردگي و «اين هم شد کار، اين هم شد زندگي؟» راه مي‌اندازد؛ يکي قهر و آشتي مي‌کند و لج و لجبازي؛ يکي شلوغ بازي در مي‌آورد و بساط دار و دعوا علم مي‌کند؛ يکي بي‌خيالي طي مي‌کند و با «شتر ديدي نديدي» قضيه را فيصله مي‌دهد و... اما بعضي‌ها هستند که هنوز چشم انتظار کار هستند و نمي‌دانند براي وارد شدن به دنياي کار چه بايد بکنند و دست‌شان را روز و شب زير چانه‌شان مي‌گذارند و به اميد آن هستند که کسي به‌شان با خواهش، تمنا و التماس بگويد بياييد پشت ميز بنشينيد! بهتر که همچنان دست زير چانه‌تان باشد تا امورات‌تان بگذرد. حرف ما با کساني است که به معناي واقعي به دنبال کار بوده و هستند. تريپ افسرده و ژست نااميدها را گرفتن براي شما کار نمي‌شود و به جايي نخواهيد رسيد. نااميد نشدن و پيگيري مستمر براي يک شغل نان و آبدار نياز به خونسردي و آرامش دارد. انگيزه تنها عنصري است که اگر از وجودتان، رخت ببندد، ارزش شما را به طرز قابل توجهي پايين مي‌آورد. از سويي ديگر، مطالعات نشان داده‌اند که اعتماد به نفس هميشه و همه جا، کار ساز است. با اين وجود اگر مدت زيادي نيست که به دنبال کار هستيد، ممکن است پنهان کردن اضطراب، براي‌تان دشوار باشد. اگر فکر مي‌کنيد دنبال کار هستيد و نمي‌دانيد راه‌هاي رسيدن به شغل تقريبا دلخواه از چه راهي است، قبل از آن‌که به سراغ کاري برويد، اين مطلب را بخوانيد و بدانيد ضرر نخواهيد کرد.

رزومه کاريابي يا نااميدي
اگر به دنبال يک کار درست و حسابي باشيد که البته کمي سواد و مهارت لازم داشته باشد، هر کجا برويد، از شما رزومه مي‌خواهند. «رزومه» يا «cv» يا به قول فرهنگستاني‌ها، «کارنامک»، قرار است سابقه تحصيلي و کاري جويندگان کار را نشان بدهد و اگر آقا و خانم «جوينده» بلد نباشد رزومه بنويسد، «يابنده» نخواهد بود. اين کارنامک يک قالب رسمي مشخص دارد که هم خواندنش را براي کارفرما آسان مي‌کند و هم نوشتنش را براي کارجوها. براي نوشتن رزومه مثل فروشنده‌اي که مي‌خواهد جنسش را هر طور شده به مشتري بيندازد، بايد طوري در مورد خودتان تعريف و تبليغ کنيد که کارفرما مجاب شود و چيزي را که بهش مي‌گويند «خدمات شخصي شما» بخرد. پس کار يا شغل هايي که در گذشته انجام داده ايد و مهارت‌هايي که ياد گرفته‌ايد و ساير محسنات خوبتان(!) را يک بار براي خودتان فهرست کنيد و بعد، شروع کنيد به نوشتن رزومه! در رزومه بايد به همه موارد ضروري اشاره کرد، اما نبايد آن را نامرتب و آشفته نوشت. مديران استخدامي مي‌گويند بيشتر رزومه‌هاي کارجويان به جاي اين‌که معرف مهارت‌هاي کارجويان باشند، نشان دهنده از نااميدي آن‌ها هستند. توجه داشته باشيد مراکزکاريابي مي‌خواهند اطمينان پيدا کنند که شما شانس معرفي مهارت‌هاي خود را به کارفرمايان احتمالي، با نشان دادن يأس و نااميدي پايين نمي‌آوريد.

زمان را در يابيد
حضور به موقع براي مصاحبه، بسيار مهم است، اما هيچ‌گاه نبايد خيلي زود در محل حاضر شويد. 10 دقيقه پيش از ساعت مقرر، زمان مناسبي است. در غير اين صورت در بهترين حالت، فردي مزاحم به شمار مي‌آييد و در بدترين حالت به عنوان شخصي که به جز نگهداشتن زمان، هيچ کار ديگري بلد نيست، شناخته مي‌شويد. خيلي خوب است که براي رسيدن به محل مصاحبه، وقت کافي در نظر بگيريد، اما اگر زودتر از موعد مقرر به آن‌جا رسيديد، در محل مناسبي در نزديکي آن‌جا منتظر بمانيد و در اين مدت باقي‌مانده از لحاظ ذهني خود را آماده کرده و به مرور کردن رزومه خود يا پرسش‌هاي احتمالي مصاحبه بپردازيد. نوع پوشش و نحوه حرف زدن شما جزو لاينفک در جذب شماست. نياز نيست که فلان لباس مارک‌دار را بپوشيد اما مرتب بودن شما به جايي بر نمي‌خورد.

اين‌جا جاي درد دل نيست
مگر عزرائيل به سراغ شما آمده که جيک و پوک زندگي‌تان را روي دايره مي‌ريزيد! مصاحبه يا جلسة استخدامي جايي نيست که بخواهيد همه چيز را در مورد خودتان بازگو کنيد. با اين وجود بسياري از کارجويان اين کار را انجام مي‌دهند. اعترافات خود را براي يک مشاور، يک دوست خوب و يا همسرتان نگهداريد. بايد توجه مصاحبه کننده را به ارزش‌هايي که داريد و مورد نياز آن‌هاست، جلب کنيد نه ضعف‌ها و درد دل‌ها! به ياد داشته باشيد، هيچ‌گاه در مورد خود يا کارفرماي قبلي‌تان، بدگويي نگوييد.

با گدايي به جايي نمي‌رسيد
کار کردن مهم است اما مهم‌تر از آن شأن و حفظ عزت نفس است. به‌خاطر داشته باشيد بايد نشان بدهيد که تا چه اندازه خواهان آن شغل هستيد، اما يک کارجوي خوب هيچ‌گاه گدايي نمي‌کند و رشوه نمي‌دهد. از ناله و زاري يا پيشنهاد پول، پرهيز کنيد. کارفرمايان توصيه مي‌کنند: شگفت‌زده کردن مصاحبه‌گر با نشان دادن و معرفي مهارت‌ها و ويژگي‌هاي مهمي که داريد، بسيار مؤثرتر از خسته کردن آن‌ها با ناله‌هاي حاکي از نياز مبرم به آن کار است.

باوقار پيگيري کنيد
پيگيري نتيجه مصاحبه، خوب است، به شرط اين‌که آن‌ها از شما خواسته باشند که خودتان تماس بگيريد. در غير اين صورت يک روز در ميان، تلفن زدن و پيگير نتيجه شدن باعث مي‌شود شخصيت شما تحقير شده و تا حدودي ترسو جلوه کنيد. بهترين راه براي پيگيري نتيجه مصاحبه، نوشتن يک سري يادداشت‌هاي تشکرآميز است. اولين يادداشت را ظرف مدت 24 ساعت بعد از انجام مصاحبه، براي مصاحبه‌گر ارسال کنيد. چنان‌چه تا چند هفته بعد، جوابي دريافت نکرديد دومين يادداشت را بفرستيد. پيگيري خود را به اين منظور که مي‌خواهيد از استخدام شدن خود مطمئن شويد، انجام ندهيد، بلکه به گونه‌اي برخورد کنيد که يادآور توانمندي‌ها و مهارت‌هاي شما باشد!

آرام باشيد
داشتن اضطراب و دلهره در هنگامي که در جست‌وجوي شغلي هستيد، امري کاملا طبيعي است. چنان‌چه باز هم افکار منفي به سراغ شما آمد، سعي کنيد با تجديد نظر در نوع نگرش خود، بر آن‌ها غلبه کنيد. بنابراين به جاي اين‌که مدام بپرسيد: «چرا هيچ‌کس مرا استخدام نمي‌کند؟»، تمامي مهارت‌ها و ارزش‌هايي را که داريد، شناخته و براي آن‌ها ارزش قائل شويد و بپرسيد: «ايده‌ها و مهارت‌هاي من براي کدام شرکت مي‌تواند کاربرد داشته باشد و من مايل هستم با چه نوع شرکتي همکاري داشته باشم؟» با اين نگرش راحت تر با مقوله کاريابي کنار مي‌آييد و به لحاظ حفظ خونسردي، بيشتر مورد توجه واقع مي‌شويد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

برای «حمل بر خودستایی» سالم کسی هست؟

٩٦/١٠/٢١
چطور امن ترین فیلترشکن های دنیا به همه اطلاعات ما دسترسی دارند؟

#How_VPN_Works?

٩٦/١٠/٢١
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

10 ساله بودیم وقتی 10 سالگی مد نبود!

٩٦/١٠/٢١
شگرد

چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت ‌همراه

٩٦/١٠/٢١
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

٩٦/١٠/٢١
حکایت هفته

اندر حکایت استادنا و ماجرای مرغ و تخم مرغ

٩٦/١٠/٢١
چهره هفته

از کرامات شیخ ما این است...

٩٦/١٠/٢١
تلگجیم

تلگجیم 520

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

در دایره قسمت ما نقطه پرگاریم

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

رویاهایم را بلعید!

٩٦/١٠/٢١
«محسن اسلام‌زاده» مستندسازی که برای دانستن و فهمیدن، به قلب طالبان می‌زند

تنهای تنهای تنها

٩٦/١٠/٢١
ناصرخان اکتور سینما

همه دست‌ها رو دکمه!

٩٦/١٠/٢١
درباره «موج نو» سینمای رومانی که سال‌هاست سهم قابل توجهی از جوایز جشنواره‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

تجربه زندگی در کالبد دیگران

٩٦/١٠/٢١
آنتن

ماجرای یک آفتابه‌ای‌ها و دو آفتابه‌ای‌ها در جیم!

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

٩٦/١٠/٢١
جارچی

جارچی 520

٩٦/١٠/٢١
دات کام

بهترین نقطه آنتن‌دهی wifi کجاست؟

٩٦/١٠/٢١
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

٩٦/١٠/٢١
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

٩٦/١٠/٢١
جانونی

خوردن به سبک ایرانی- فرانسوی

٩٦/١٠/٢١