خداحافظ دلبستگي‌ها!
چگونه تغيير کنيم

خداحافظ دلبستگي‌ها!

نویسنده :

رشته تحصيلي‌مان را دوست نداريم اما مي‌ترسيم که تغييرش بدهيم! از رفتارهاي دوست‌مان خوش‌مان نمي‌آيد، اما نمي‌توانيم توي دوستي‌مان تجديد نظر بکنيم! هميشه دوست داريم يک جاي مشخص بخوابيم، توي اتوبوس روي يک صندلي خاص بنشينيم، دل‌مان مي‌خواهد ماشين‌مان را يک جاي مشخص پارک کنيم و اگر هيچ کدام از اين‌ها اتفاق نيفتد دچار استرس مي‌شويم و انگار آرامش‌مان از بين مي‌رود. همه اين‌ها يعني ما عادت کرده‌ايم به يک سري برنامه‌هاي خاص توي زندگي‌مان که باعث مي‌شود زندگي روتين و تکراري داشته باشيم و اصرار داريم آن‌ها را همان طوري که هست حفظ کنيم. اين‌ها يعني که شما از تغييرات مي‌ترسيد و فکر مي‌کنيد تغيير باعث بر هم زدن آرامش مي‌شود. اما حقيقت اين است که زندگي موفقيت‌آميز بدون تغيير امکان‌پذير نيست.

از تکرار و عادت تا تغيير و پيشرفت
حوصله نداريم و دنبال دردسر نمي‌گرديم. تنبلي‌مان مي‌شود و حس تغيير نداريم. اصلا وقتي همين‌طوري مي‌شود زندگي کرد چه کاري است که آن را تغيير بدهيم. مي‌شود خيلي چيزها را تحمل کرد و با خيلي چيزها کنار آمد اما زحمت تغيير به خودمان بدهيم يا کسي به ما نگويد در مورد فلان کار يا فلان شخص يا فلان موضوع تجديد نظر کنيم! چون تغيير رفتار، تغيير فکر، تغيير شغل و رشته تحصيلي همه‌شان دردسرساز هستند و شايد چون ما به داشته‌هاي گذشته‌مان خيلي علاقه‌مند هستيم و با وجود آن‌ها احساس امنيت مي‌کنيم دوست نداريم که آن‌ها را تغيير دهيم. اما اگر کمي واقعي فکر کنيد و دوست داشته باشيد توي زندگي پيشرفت کنيد و به موفقيت‌هاي بالاتري دست پيدا کنيد بايد خيلي چيزها را از خود جدا کنيد و بي‌خيال خيلي کارها و حتي آدم‌هايي که فکر مي‌کنيد نمي‌شود بدون آن‌ها زندگي کرد بشويد. آدم‌هايي که اهل تغيير هستند آدم‌هاي موفق‌تري هستند چون مي‌توانند شرايط جديد را تجربه کنند و البته خودشان را محصور در يک کار يا يک رشته و يک عده آدم نکنند و مي‌توانند با تجربه‌هاي جديد به آگاهي و اطلاعات و البته موفقيت‌هاي جديد دست پيدا کنند. اما آدم‌هايي که حس و حال تغيير ندارند و يا زيادي به زندگي گذشته خود دلبستگي دارند ديگر جايي براي پيشرفت براي خودشان نمي‌گذارند. اين آدم‌ها زندگي تکراري و خسته کننده‌اي دارند اجازه نمي‌دهند فکر و ذهن و رفتارشان وارد دنياي جديد شود و اين ممکن است باعث اتفاقات تلخ‌تري بشود. مثلا وقتي از شغل‌تان راضي نيستيد و شما حاضر به تغيير آن نباشيد ممکن است رئيس‌تان شما را اخراج کند يا وقتي مي‌دانيد رابطه شما با يکي از دوستان‌تان رابطه خوبي نيست و آن را به هم نمي‌زنيد و بعد دوست‌تان زودتر بي‌خيال شما مي‌شود تا يک عمر دچار تحقير خواهيد شد و... اگر قرار است آدم‌ها، چيزهاي جديد به دست بياورند بايد به خودشان چنين اجازه‌اي را بدهند به قول معروف اگر مي‌خواهيد چيز جديد توي دست‌تان بگيريد بايد دست‌تان را خالي کنيد تا دست شما چيزهاي جديد را تجربه کند.

چرا دل‌مان تغيير نمي‌خواهد؟!
چرا ما تغييرات را دوست نداريم و بيشتر از آن‌که از آن استقبال کنيم از آن فرار مي‌کنيم اين نوع رفتار ما مي‌تواند دلايل مختلفي داشته باشد که ما چند تا از آن‌ها را يادآور مي‌شويم:

1 ما از تغيير مي‌ترسيم و دليل اين ترس ما از تغييرات، به‌خاطر اين است که ما چون تصوير روشني از آينده نداريم و نسبت به اتفاقي که بعد مي‌افتد اطلاعي نداريم از آن فرار مي کنيم. خيلي از ترس‌هاي ما به‌خاطر همين ناآگاهي است و به اشتباه فکر مي‌کنيم اين ترس ما به‌خاطر آمادگي نداشتن است اما در واقع به‌خاطر اين است که دلهره ما بيشتر به دليل ناشناس بودن موقعيت آينده است و اگر فکر مي‌کنيد که مي‌توانيد صبر کنيد و بعد از مدتي تغيير مي‌کنيد کاملا در اشتباهيد.

2 شما چون نسبت به توانايي‌هاي خودتان شک داريد احساس مي‌کنيد شايد نتوانيد با تغييرات موفق شويد. مثلا رشته تحصيلي خود را دوست نداريد مي‌خواهيد تغييرش بدهيد اما جرأت اين کار را نداريد چون همه‌اش با خودتان فکر مي‌کنيد که شايد نتوانيد در اين رشته تحصيلي جديد موفق باشيد و شايد اشتباه کنيد و... عدم اعتماد به نفس نسبت به توانايي‌ها و تصميم خود مي‌تواند شما را از تغييرات دور کند.

3 اين‌که تغيير نمي‌کنيم و از تغييرات استقبال نمي‌کنيم يک دليل مهمش اين است که احساس مي‌کنيم هنوز زود است و منتظر يک زمان ويژه و مناسب هستيم براي همين کارهايي که مدت هاست مي‌خواهيم انجام‌شان بدهيم را به همين دليل دائم به تأخير مي‌اندازيم. اما راستش تنها زماني شما مي‌توانيد يک کار را انجام دهيد که شهامت آن را داشته باشيد و از آن نترسيد.

4 خيلي از آدم‌ها هم به اين دليل بي‌خيال تغييرات در زندگي خودشان مي‌شوند چون اصلا نمي‌دانند چه چيزي مي‌خواهند يعني مثلا ما مي‌دانيم اين شغل به درد ما نمي‌خورد و بايد آن را تغيير دهيم اما گاهي با خودمان مي‌گوييم واقعا بايد آن را تغيير دهيم؟ اصلا چه ضرورتي دارد که ما شغل‌مان را از دست بدهيم و... همين افکار جلوي رشد و پيشرفت را از ما مي‌گيرد.

دل به تغيير بدهيد
تغييرات هميشه خوب نيستند همين‌طور که هميشه بد نيستند! اما اهميت پذيرفتن تغييرات و دل دادن به آن‌ها مي‌تواند يک اصل براي رشد و ارتقاي ما باشد به همين دليل فکر مي‌کنيم براي اين‌که بتوانيد اين تغييرات را بپذيريد بهتر است به روش زير عمل کنيد:

مشخص کنيد واقعا چه چيزي را مي‌خواهيد. يعني شما دوست داريد در زندگي‌تان پيشرفت کنيد يا راضي به همين چيزهايي که داريد هستيد. اگر واقعا توي فکرتان رشد و ارتقايي وجود دارد پس بايد مشخص کنيد مي‌خواهيد به کجا برسيد. آن وقت است که حاضريد براي رسيدن به اهداف‌تان هر تغييري را بپذيريد. اين مشخص کردن هدف، به شما اعتماد به نفسي مي‌دهد که نمي‌گذارد بي‌خيال تغيير شويد.

ما آدم‌هايي هستيم که زود به هر چيزي عادت مي‌کنيم و به آن دل مي‌بنديم. به آدم‌هاي اطراف‌مان، به کارها، به شغل‌مان، به دوستي‌هاي‌مان و... براي همين خيلي براي‌مان سخت است که از آن ها بگذريم خيلي وقت‌ها همين دلبستگي‌هاي احساساتي ما باعث عدم پيشرفت مي‌شود. چون مثلا ما فلاني را دوست داريم و حاضر نيستيم از دستش بدهيم، براي پيشرفت در تحصيل حاضر نيستيم از شهرمان برويم، چون فلان کار را دوست داريم حاضر نمي‌شويم بي‌خيال آن شويم و درس بخوانيم و... براي اين‌که تغيير کنيم بايد هم شهامت جدايي از خيلي چيزها را داشته باشيم و هم از تغييرات نترسيم. خيلي وقت‌ها از دست دادن چيزهايي که فقط خوشحال کننده هستند و به دردتان نمي‌خورند باعث مي‌شود موقعيت‌هاي جديد براي‌تان پيش بيايد پس شهامت آن را داشته باشيد.

درست است که براي‌تان کار کردن مهم است اما مسلما اگر درس‌تان را ادامه بدهيد در آينده مي‌توانيد شغل بهتري پيدا کنيد. پس لطفا يک تجديد نظري در مورد اهداف و ارزش‌هايي که براي رسيدن به آن‌ها تلاش مي‌کنيد داشته باشيد. براي اين‌که بتوانيد تغيير کنيد بايد هدف‌هاي کوچک را بي‌خيال شويد.

فکر نکنيد همه چيز همان‌طور که هست باقي مي‌ماند، شايد فردا از شغل‌تان اخراج شديد، شايد کاري که امروز داريد انجام مي‌دهيد اصلا موفقيت‌آميز نباشد و... اين‌که فکر کنيد همه چيز تا آخر زندگي‌تان همين‌طور خوب و آرام باقي مي‌ماند يا همه اهداف شما به نتيجه مي‌رسند و يا مي‌شود با همين مدل درس خواندن يا کار کردن موفق شد باعث مي‌شود که از تغيير دوري کنيد. قرار نيست شما تا آخر عمر يک جا کار کنيد يک مدل فکر کنيد و يک جور رفتار کنيد و نشود آن را تغيير داد. براي تغيير کردن نشدني وجود ندارد.

نظرات کاربران
کد امنیتی