جشنی برای  تشکر از یک شهر
سومين جشن جيم با عنوان «مشهد مچكريم» برگزار شد و خوش گذشت

جشنی برای تشکر از یک شهر

نویسنده : امیر سعید صبا-محمد امین شرکت اول

چند ماهی بود که زمزمه‌های برگزاری سومین جشن جیم تمام جیم نویسان و جیم خوانان را منتظر گذاشته بود، تا دور هم جمع شوند. جشنی که در ابتدا قرار بود در روز جوان یعنی خرداد ماه برگزار شود ولی به خاطر برخی دلایل تاریخ آن تغییر کرد تا این‌که بالاخره، جشن جیم با عنوان «مشهد مچکریم» در 18 بهمن برگزار شد. اين جشن قصد داشت مولفه‌هاي اصلي هويت مشهدي را به مشهدي‌ها گوشزد كند، هويت شهري كه ما را دور هم جمع كرده و ما خيلي به آن مديونيم. آنچه می‌خوانید گزارشی کوتاه از جشن جیم است!

مشهد مچکریم، روی دور تند!

صبح روز جمعه 18 بهمن، با این‌که هوا نوید یک روز نه چندان گرم(!) زمستانی را می‌داد، از حدود نیم ساعت قبل از شروع جشن، بسیاری از جیم خوانان به محل برگزاری جشن ‌آمده بودند. مراسم طبق برنامه ساعت 9 با تلاوت قرآن مجید شروع شد. «رضا رفیع» و «مهدی مقدم» 2 مجری جشن بودند که دیالوگ‌های طنز آنان در همان شروع کار خنده را روی لبان تماشاچیان نشاند. دکتر سید عباس صالحی، معاون محترم فرهنگی وزیر ارشاد به عنوان رئیس هیئت امنای روزنامه خراسان به خوانندگان جيم خير مقدم گفت. آقای صالحی با بیان این که جیم رسانه‌ای است که تعامل خوبی با مخاطب برقرار کرده، برگزاری این قبیل برنامه‌ها را راهکار مناسبی برای بهره‌مند شدن از نقطه نظرات و شناخت دیدگاه‌های مخاطبان دانست. 

اجرای نمایش فکاهی «شهر مو مشهد» به کارگردانی «جواد رحيم‌زاده» آیتم دیگر جشن بود، این نمایش که به موضوع «لهجه مشهدی» از دریچه طنز پرداخته بود، توانست بمب‌های خنده زیادی در سالن بترکاند و مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد. 

گفت‌وگو با علیرضا دلبریان، رزمنده و راوی شیرین زبان دفاع مقدس از دیگر بخش‌های جشن جیم بود. او با لهجه زیبا و صمیمی که به قول خودش آمیخته‌ای از لهجه مشهدی و کاشمری بود، خاطرات زیبایی از جنگ تحمیلی برای حضار تعریف کرد. اما یکی دیگر از نقاط جذاب جشن برگزاری مسابقه بود. در این مسابقه 4 مشهدی و یک غیر مشهدی از شرکت کننده‌ها به روی سن آمدند و به سوالاتی درباره شهر مشهد و لهجه مشهدی پاسخ دادند. جایزه نفر اول 100، نفر دوم 60 و نفر سوم 40 هزار تومان بود، اما آنچه تعجب حضار را برانگیخت وجود سطل‌های خالی در کادوهای برندگان بود، سطل‌هایی که البته در پایان مراسم یعنی آیتم «شله خورون» حسابی به کار برندگان آمد. در واقع جایزه اصلی آ‌ن‌ها سه سطل مخصوص شله در سه اندازه متفاوت بود.

شله، سورپرایز بزرگ جیم!

بعد اتمام جشن، همه از سالن خارج شدند و چیزی را دیدند که اصلاً انتظارش را نداشتند؛ و آن هم چیزی نبود به جز غذای محبوب و سنتی مشهدی‌ها، شله!

پسری که جزو اولین نفراتی بود که از سالن خارج می‌شد، همین که ظرف‌های شله را از دور دید، برگشت و به سمت دوستانش با صدای بلند گفت: «بِچها واقعن دِرن شله مِدن!»

پسر جوان دیگری که انگار هنوز باورش نشده بود که پذیرایی اصلی ما شله است با اصرار می‌پرسد «چه کسی شله نذر کرده؟ نکند کسی از نویسنده‌ها کاریش شده که دارین شله می‌دين؟» و هر قدر که خواستیم او را قانع کنیم همه حال‌شان خوب است و «همه چیز آرومه» ولی انگار نه انگار و باور نمی‌کرد!

نکته جالب اینجاست که مسئولان پخش‌کننده شله می‌گفتند بیشتر افرادی که برای گرفتن شله می‌آمدند، به آن‌ها می‌گفتند «خدا قبول کنه».

یک خانم 28 ساله هم ضمن تشکر گفت: «از 10 سال پیش که از ایران رفتم تا امروز شله نخورده بودم، از شما خیلی ممنونم، شما من را به یکی از آرزوهایم رساندید!»

در بین شرکت کننده‌ها، خواننده پر و پا قرص 52 ساله هم حضور داشت، او از جشن خیلی راضی بود و می‌گفت: حس خوبی دارم در این زمانه که لهجه ما دارد از بین می‌رود شما در مراسم‌تان به این لهجه بها دادید.

البته یکی دیگر از شرکت‌کننده‌ها هم انتقادی مطرح کرد و گفت: حضور نویسندگان جیم در جشن بسیار کمرنگ بود، من آمده بودم تا خیلی‌ها را از نزدیک ببینم و انتقادات و پیشنهادهایی که داشتم را بگویم، احساس می‌کردم این‌جا می‌شود همه را ببینم ولی یا حضور نداشتند یا من نتوانستم آن‌ها را پیدا کنم، ای کاش در قسمتی از سالن غرفه‌ای به نویسندگان اختصاص داده می‌شد تا بتوان از نزدیک با آنان ارتباط برقرار کرد.

ما و این همه مهارت، محاله!

یکی از جالبناک‌ترین قسمت‌های برگزاری جشن این بود که در سایت جیم و در بخشی از فرم ثبت‌نام از کاربران جان خواسته بودیم تا اگر مهارت ویژه‌ای دارند به ما اعلام کنند، تا در صورت لزوم از توانایی و مهارت آنان استفاده شود. نوشته‌های زیر گوشه‌ای از این توانمندی‌ها است:

 به بازیگری علاقه خاصی دارم

 مهارت ندارم ولی سرعتم تو کمک کردن بالایه...شما بگین من از صبح بیام قول می‌دم کمک‌تون کنم. آها راستی تو مدرسه انتظاماتم زیاد بودم. من نمی‌دونم یه کاری به منم بدین ...دست‌تونم درد نکنه...بعدشم فکر نکنین چون بچه‌ام عرضه ندارم! بازیگریم عالیه، حیف روم نمی‌شه وگرنه بازیگر قهاری هستم.

 گذراندن دوره های اختشاشات و ضد اختشاشات، تامین امنیت اجتماعات و ...

 اصلا حق منو توی بازیگری خوردن استاد نقش بازی کردنم

 دیگه پخش کیک و آب میوه هم تخصص می‌خواد؟!

 آچار فرانسه هستم

 سوت بلبلی!

 من کارپردازم، در یک شرکت نیمه دولتی کار می کنم. فقط برای کمک به شما و البته دورهم بودن رو دوست دارم.حاضرم در این موضوع با شما همکاری داشته باشم.

 تماشاچی

نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١١/٢٤
٠
٠
سلام پس چرا فرم مهارتهای ویژه را ندیدیم.کمی تا قسمتی میتونستیم کمک کنیم.در جشن بعدی طوری اطلاعیه را درسایت بگذاریدکه همه ببینند.ازبرگزاری جشن هم ممنون
امیرمحمّد بهارفروش
امیرمحمّد بهارفروش
٩٢/١١/٢٤
١
٠
منتظریم تا جشن بعدی.
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/١١/٢٤
٠
٠
در ضمن 9 شروع نشد هااا تاخیر داشت خخ دستتون درد نکنه :)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/٢٤
٠
٠
بعله 8 دقیقه تاخیر داشت!
MILAD
MILAD
٩٢/١١/٢٤
٠
٠
خیلی خوش گذشت .فقط ای کاش cd جشن رو هم میتونستسم بگیریم تا دیگه عالی بشه :) ممنون.جشن بعدی اگه کمک خواستین یک سوت بزنین کل محله میایم کمک :)
Niva
Niva
٩٢/١١/٢٥
٠
٠
آقا به مایم خیلی خوچ گذچت ولی کاچ نویسنده ها یا بچه های سایت از این اتکت های چناسایی داچتن که آدم میچناخت کی به کیه :) بازم خدا قوت و دست مریزاد به چما :)
ف.ش
ف.ش
٩٢/١١/٢٥
٠
٠
ایشالا که بهتون خوش گذشته باشه :) و کاش سی دی جشن برای ماهایی که نبودیم بیاد و کاش جشن بعد 4سال بعد نباشه!
m_shahidasht
m_shahidasht
٩٢/١١/٢٩
٠
٠
واییییییییییییی چه جشن عالیییی بود فقط نمدنوم بره چی اکس آبجی ماره چاپ کردن ولی مو که کنارش بودم نیستوم؟؟؟؟؟!!!!!
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧