نهاد خانواده در تیررس خانه‌های مجردی
گفتگوی جیم با دکتر حسنی جامعه‌شناس

نهاد خانواده در تیررس خانه‌های مجردی

نویسنده : حميده زماني

این پدیده تقریبا جدید است و شاید کم باشند اطراف‌مان دخترها و پسرهایی که خانواده‌شان را رها کرده و به سبک زندگی مجردی رو آورده باشند اما خانه مجردی آن قدر هم دور از ذهن نیست و این روزها تعداد افرادی که به دلایل مختلف دور از خانواده‌هاشان زندگی می‌کنند رو به افزایش است. یکی به خاطر تحصیل، یکی به خاطر کار، یکی به خاطر اختلاف خانوادگی، بعضی‌ها از سر ناچاری و بعضی از سر خوش گذرانی و... ظهور سبک‌های جدید زندگی که نه با دین ما می‌سازد و نه به رنگ عرف جامعه‌مان می‌خورد؛ شکل نامتوازنی را به نظام اجتماعی داده و رسانه‌های غربی هم بد سلیقگی انتخاب‌های نادرست را پشت یک ظاهر متجدد به نمایش گذاشته‌اند. واقعا چه اتفاقی برای کانون گرم خانواده‌ها افتاده است؟ چرا جوان‌ها میل به زندگی مجردی دارند؟ اصلا این قصه از کجا شروع شده است و اگر همین‌طور ادامه پیدا کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ دکتر حسنی، استاد دانشگاه فردوسی و دکترای جامعه‌شناسی به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد... 

 خانه‌های مجردی از کجا شروع شدند؟

 این مسئله از سال‌ها قبل با موضوع آموزشی شروع شد، همه شبه سمت ادامه تحصیل رفتند و این ادامه تحصیل در شهرهای دیگر نیاز به مکانی برای زندگی داشت، تجربه زندگی مجردی و آزادی‌هایی که این نوع زندگی برای فرد به وجود می‌آورد و نبود خوابگاه‌های برنامه‌ریزی شده، تمایل به این سبک زندگی را افزایش داد. به ویژه که بيشتر دانشجویان مجبورند به خاطر نبود موقعیت شغلی مناسب در شهر یا روستای خودشان، در همان شهر محل تحصیل بمانند، به‌ويژه اگر کلان شهر باشد! 

 چه شد که تعداد خانه‌های مجردی زیاد شدند؟

 اگر از دو مورد بالا که نام بردیم بگذریم، یعنی جبر آموزشی و پیداکردن موقعیت شغلی مناسب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

كاهش سن بلوغ جنسی و اجتماعی افراد

افزايش سن ازدواج

سخت بودن ازدواج

تاثیر رسانه‌ها و وسایل ارتباطات جمعی

تاثیر سبک زندگی الگوهای خودی مثل ورزشکاران، هنرپیشه‌ها وخوانندگان

افزایش طلاق

استقلال‌طلبی جوانان

ناتوانی قدرت نهاد خانواده در جذب فرزند

البته ناگفته نماند سبک زندگی خانوادگی امروز ما نیز به این مسئله دامن می‌زند.

 منظورتان از سبک زندگی خانوادگی امروز چیست؟

 اگر به زندگی‌های امروزی نگاه کنید متوجه می‌شوید که همه در یک خانه زندگی می‌کنند ولی در اتاق‌های مجزا با کامپیوترهای مجزا و موبایل‌های مجزا و آن‌هایی که وضع مالی‌شان خیلی خوب ‌است حتی با خودروی مجزا! خب؛ قدیم پدر خانواده ماشین داشت و همه را سوار می‌کرد و در این رفت و آمدهای خانوادگی عواطف فرزندان ارضا می‌شد، امروز هر کسی در ماشین خودش نشسته و به خیالمان کار خوبی می‌کنیم. متاسفانه همه چیز به سمت خانواده هسته‌ای شدن پیش می‌رود بنابراین زندگی مجردی انگار طبیعی جلوه می‌کند... با این سبک زندگی خانوادگی، خودمان داریم جوان‌ها را به سمت پدیده خانه‌های مجردی تشویق می‌کنیم. 

 اگر از سبک زندگی خانوادگی فاکتور بگیریم، چه شرایط دیگری جوان را به سمت خانه‌های مجردی متمایل می‌کند؟

 شرایط مختلفی می‌تواند در ایجاد این پدیده اثرگذار باشد، اما این افراد بیشتر در معرض زندگی در خانه‌های مجردی هستند:

طلاق گرفته‌ها: متاسفانه در جامعه امروزی کسی که طلاق می‌گیرد از سمت خانواده حمایت چندانی نمی‌شود، بنابراین ناچار است به سمت زندگی مجردی برود که این سبک زندگی برای زنان آسیب‌های بیشتری دارد و امنیت اجتماعی آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

مرفهین: وقتی آدم برای به دست آوردن پولش تلاش نکرده و یاد نگرفته باشد که چه جوری از ثروتش استفاده کند، وقتی که چیزی به غیر از خوش‌گذرانی را نخواهد و به فکر آزادی بیشتر و بیشتر باشد و الگوهای سبک زندگی‌اش بشود الگوهای اروپایی؛ مطمئنا ناگزیر است که از خانواده جدا شود و به سمت زندگی فردی برود.

دانشجویان: که به خاطر تحصیل مجبورند دور از خانواده باشند و زندگی خوابگاهی دارند یا زندگی در خانه‌های مجردی.

دنبال کارها: یک سری از جوانان هم که برای رسیدن به یک موقعیت شغلی مناسب از شهر خودشان کوچ می‌کنند و به کلان شهر‌ها می‌آیند و این جدایی از خانواده زمینه ساز زندگی مجردی می‌شود.

 کسانی که به سمت زندگی مجردی می‌روند ممکن است دچار چه آسیب‌هایی شوند؟

 از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره داشت آمار خودکشی افزایش می‌یابد، چون پژوهش‌ها نشان داده خودکشی در بین مجردها بیشتر از متاهل‌هاست. روابط بین دختر و پسر آزادتر می‌شود، روابط نامشروع باب مي‌شود و به دنبالش سقط جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جوان به واسطه این سبک زندگی بسیاری از سرمایه‌های اجتماعی‌اش مثل خانواده، خویشاوندان و اطرافیان را از دست می‌دهد و به دنبال آن حس محبت و عطوفت متقابلش با خانواده کاهش می‌یابد، هم چنین ممکن است دچار نداشتن تعادل روحی و روانی شود و حتی به انزواطلبی برسد. 

 و مهم ترین آسیبی که این سبک زندگی برای اجتماع دارد چیست؟

 نهاد اجتماعی با نهاد خانواده تداوم مي‌يابد. بنابراین اولین و بنیادی‌ترین صدمه‌ای که می‌زند به نهاد خانواده است. وقتی خانواده، ارزش نباشد نیازهای عاطفی و جنسی که در اصل در خانواده تامین می‌شود در فضا و قالبی خارج از آن نمود پیدا می‌کند. مخصوصا اگر این زندگی مجردی به سمت ارتباط دختر و پسر برود. که این روابط به شدت به فرد و اجتماع آسیب می‌زند.

 به نظر شما بهترین راهکار برای جلوگیری از افزایش سبک زندگی مجردی چیست؟

 اولا ارزش‌های مذهبی یک عامل بازدارنده قوی برای جلوگیری از این سبک زندگی است، پس باید به این ارزش‌ها بها بدهیم و نهادینه شوند. 

ثانيا باید در جهت رفع نیازهای اجتماعی جوان قدم برداریم.

ثالثا در طول دوران نوجوانی آن‌ها را برای یک زندگی سالم و نه فقط تحصیل آماده کنیم. برنامه زندگی فقط برای تحصیل نیست، اما متاسفانه خانواده‌ها و آموزش و پرورش فقط به دنبال آموزشند نه پرورش!

رابعا رسانه به عنوان یک عنصر اثرگذار در ساخت افکارعمومی است که باید با استفاده از برنامه‌های برنامه‌ریزی شده از این پدیده جلوگیری کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی