4گام  براي رسيدن  به   بهترين  تصميم‌گيري

4گام براي رسيدن به بهترين تصميم‌گيري

نویسنده : وجیهه محمدپور

با خودمان فکر می‌کنیم شما همین امروز قرار است یک تصمیم مهم بگیرید، تصمیمی که مسیر زندگی‌تان را عوض می‌کند. شاید قرار باشد رشته تحصیلی‌تان را انتخاب کنید، شاید قرار است بین دو موقعیت شغلی یکی را انتخاب کنید و شاید هم در آستانه ازدواج هستيد و قرار است همسرتان را انتخاب کنید. الان مهم این است که تصمیمی در زندگی‌تان هست که باید گرفته شود و حالا شما دقیقا در شرایط حساس زندگی‌تان قرار دارید. در این موقعیت چگونه تصمیم می‌گیرید؟ اصلا بلد هستید درست تصمیم بگیرید؟ طوری که بعدش حسرت نخورید یا از انتخابی که انجام داده‌اید نا امید نشوید؟ وقتی روش درست تصمیم گرفتن را یاد داشته باشید دیگر فرقی نمی‌کند این تصمیم یک تصمیم بزرگ و حساس زندگی‌تان است یا تصمیم‌های کوچک، در این صورت شما کمترین اشتباه را در زندگی خواهید داشت. برای یک تصمیم‌گیری درست و حسابی چند گام زیر را با ما بردارید. 

1

من چه جوری‌ام؟

اول از همه خودتان را بسنجید؛ یعنی این که ببینید در تصمیمات گذشته چه جور آدمی بوده‌اید؟ و اصلا تا به حال در تصمیم‌گیری‌هایتان چه جوری عمل کرده‌اید؟ جزو آدم‌هایی هستید که توان حل مسئله را دارند یا نه؟ از آن دسته آدم‌هایی هستید که بدون فکر و یکهو و با عجله تصمیم می‌گیرند و فقط گرفتن تصمیم برای‌شان مهم است یا برای هر تصمیم‌شان هزار فکر و دلیل منطقی دارند. از این دسته آدم‌هایی هستید که در شرایط تصمیم‌گیری و در مقابل مشکلاتی که پیش می‌آید احساس درماندگی و ناامیدی می‌کنند و از تصمیم گرفتن فراری هستند یا برعکس در هر شرایطی می‌توانند خودشان را مدیریت کنند.  از آن دسته آدم‌هایی هستید که به جای تصمیم‌گیری در شرایطی که مشکلی برای‌تان پیش آمده و کارهای‌تان به هم گره خورده، هی خودتان را تحقیر و سرزنش می‌کنید و می‌گویید خاک بر سرم و... یا نه با اعتماد به نفس سعی می‌کنید شرایط را بسنجید و به خودتان فرصت جبران اشتباه می‌دهید. خلاصه ببینید در هنگام تصمیم گرفتن دقیقا چه جور آدمی هستید و نسبت به هیجانات و شرایط خودتان اطلاع کافی پیدا کنید بعد بروید سراغ مراحل بعدی.

2

درباره چه چیزی قرار است تصمیم بگیرم؟

بعد از این خودشناسی اگر از آن آدم‌هایی هستید که افکار و گفتارهای منفی دارند، گفتارهای درونی خودتان را تغییر دهید و مثبتش کنید، یعنی با جملاتی مثل این که من می‌توانم درست تصمیم بگیرم و مسئله‌های مختلف را حل کنم، یا من می‌دانم که نگرانم و می‌ترسم اما از عهده این تصمیم بر می‌آیم به خودتان امید دهید. بعد از این که گفتارهای درونی و روانی خودتان را مثبت کردید برای خودتان مسئله یا مشکلی که قرار است برایش تصمیم گیری کنید را تعریف کنید. چرا تعجب می‌کنید  بله تعریف کنید! ببینید شرایطی که شما در آن هستید یا موضوعی که قرار است درباره آن تصمیم بگیرید چه جوری است؟ یعنی این که مسئله شما برای خودتان روشن است و می‌دانید راه حل یا گزینه درست کدام است و فقط باید همت به خرج بدهید و تصمیم‌های کوچک بگیرید یا نه برای‌تان روشن نیست و چندین روش یا راه حل پیش روی‌تان است. مثلا شما می‌دانید برای پاس کردن یک واحد درسی باید حتما نمره 10 بگیرید و الان مشکل‌تان تصمیم‌گیری درباره روش‌های درس خواندن است یا نه ممکن است مسئله‌ای که می‌خواهید درباره‌اش تصمیم بگیرید راه حلش اصلا معلوم نیست یا برای تصمیم‌گیری با چندین گزینه مواجه هستید. دانستن دقیق مسئله یا مشکل به شما کمک می‌کند تصمیم درستی بگیرید و بعد شرح همه گزینه‌های انتخابی به شما کمک می‌کند در تصمیم‌گیری به بیراهه نروید.

3

گزینه‌ها روی میز است

حالا دقیقا می‌دانید قرار است درباره چه چیزی تصمیم بگیرید، چه گزینه‌هایی دارید، در این مرحله همه گزینه‌ها را بگذارید روی میز و بررسی کنید. برای بررسی کردن هر گزینه باید بتوانید نقاط مثبت و منفی آن را در بیاورید. اول ببينید با انتخاب هر گزینه شما چه شرایطی خواهید داشت و چه اتفاقی در زندگی‌تان خواهد افتاد. مثلا اگر شما بین دو تا شغل کار در یک شرکت و کار در یک آموزشگاه قرار است یکی را انتخاب کنید باید مزایا و معایب هر انتخابی را در بیاورید. این که من با انتخاب کار در یک شرکت به چه چیزهایی می‌رسم و چه چیزهایی را از دست می‌دهم برای زندگی من بسیار مهم است. برای انتخاب گزینه بهتر باید مولفه‌های یک انتخاب خوب را بررسی کنید، درباره شغل باید میزان درآمد، ساعت کار، حجم کار، نوع کار و... را برای هر دو موقعیت ارزیابی کنید، آن وقت در کنار این مولفه‌ها به خواسته‌ها و علايق خودتان هم توجه کنید یعنی در همه انتخاب‌ها مولفه میزان علاقه‌مندی خود را هم اضافه کنید و بعد به هر مؤلفه امتیاز دهید و آن وقت گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین امتیاز مثبت را داشته و هم به نفع شما باشد و هم نفع دیگران! بله درست شنیده‌اید به نفع دیگران! راستش باید حواس‌تان باشد در هر انتخابی تنها خودتان محور انتخاب نباشید، اطرافیان‌تان را هم مد نظر بگیرید به‌خصوص در انتخاب‌های بزرگ که بر اعضای خانواده شما هم تاثیر گذار خواهد بود. ممکن است انتخاب شما برای خودتان بهترین باشد اما به ضرر اقتصاد خانواده یا ... باشد. پس لطفا فراموش نکنید بهترین انتخاب، انتخابی است که دارای بیشترین نقاط قوت و کمترین نقاط ضعف باشد و البته به نفع همه باشد. 

4

تصمیم خود را با اهداف‌تان چک کنید

بعد از این که تصمیم خود را گرفتید و از میان گزینه‌های مختلف یکی را انتخاب کردید، قبل از این که تصمیم‌تان را عملی کنید دست نگه دارید و اول تصمیمات‌تان را با اهداف‌تان چک کنید. راستش خیلی از ما آدم‌ها موقع تصمیم‌گیری به زمان حال توجه می‌کنیم و آینده را در نظر نمی‌گیریم اگر همه آینده‌نگری داشته باشیم خودمان را هم بکشیم دو سال بعدمان را می‌بینیم و تمام! چون در ابتدای این مطلب از تصمیمات بزرگ حرف زده‌ایم، این موضوع اهمیت بسیار زیادی در این تصمیمات دارد، تصمیمات بزرگ معمولا در زندگی ما جاری هستند مثل انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، انتخاب همسر و... برای همین اگر قرار باشد در انتخاب این تصمیمات ما هدف‌های زندگی‌مان را در نظر نگیریم، کلاه‌مان پس معرکه است. با خودتان تصور کنید هدف یک نفر در زندگی این است که بزرگترین کارخانه کفش دنیا را بزند، آن وقت همین فرد موقع انتخاب رشته برود و رشته پزشکی را انتخاب کند این به نظرتان خنده‌دار نیست؟ درست است که شاید یک پزشک هم بتواند کارخانه تولید کفش بزند، اما انتخاب اشتباه رشته تحصیلی می‌تواند زمان را از او بگیرد و در کیفیت موفقیت‌هایش تاثیر بگذارد و موفقیت‌های او را به تاخیر بیندازد. یا مثل کسی که هدفش این است که بشود یک مادر نمونه اما شغلی را انتخاب می‌کند که شبانه‌روز در منزل نیست که بتواند برای فرزندانش مادری کند. تصمیم‌های ما می‌توانند ما را به اهداف‌مان دور یا نزدیک کنند، پس نه تنها تصمیمات بزرگ بلکه تصمیمات کوچک خود را با اهداف و چشم‌انداز زندگی‌تان چک کنید چرا که یک تصمیم شاید در شرایط حال و کوتاه مدت به نفع شما باشد اما در بلند مدت خودش مانع رسیدن به اهداف‌تان باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨