قدرت‌کتاب!
همه مي‌گويند کتاب يار مهرباني است اما همين دوست مهربان، گاهي خيلي خطرناک مي‌شود!

قدرت‌کتاب!

نویسنده :

چند شب پيش داشتم به اين فکر مي‌کردم که حروف الفبا واقعا چه‌قدر عجيب و غريب هستند. واقعا عجيب و غريب؛ فکرش را بکنيد، فقط 32 حرف وجود دارد (شايد هم 33، چون هنوز نفهميدم همزه طفلکي را جزو حروف حساب کردند يا نه!) اما با همين 32 حرف و چيدن آن‌ها کنار هم، چه معجزه‌هايي که نمي‌توان ساخت! کتاب، يکي از همين معجزاتي است که حروف آن‌ها را ساخته‌اند. کتاب‌هايي که تعدادشان بي‌شمارند. اين‌که کتاب اختراع چه کسي بود مهم نيست؛ مهم اين است که اين جسم ساده مکعبي شکل ممکن است گاهي اوقات باعث يک تاثير بزرگ در زندگي هرکسي شود؛ تاثيري که شايد گاهي تا آخر عمر از ذهن خواننده بيرون نرود. شايد خودتان چنين تجربه‌اي داشته‌ايد و هنوز هم که هنوز است، جمله‌اي از کتابي قديمي را به ياد داريد که زندگي‌تان را تغيير داده. حالا بياييد با نگاه بازتري به اين قضيه نگاه کنيم. فرض کنيد کتابي که مي‌تواند شما را متحول کند، بتواند بر بقيه افراد جامعه هم چنين تاثيري بگذارد؛ تاثيري که تا آخر عمر باقي بماند. حالا فرض کنيد کتاب به زبان‌هاي ديگر هم ترجمه شود و بتواند روي همه مردم دنيا تاثير بگذارد. اين‌جور کتاب‌ها مي‌توانند جوامع را دچار تحول کنند؛ اصلا مي‌توانند تاريخ را متحول کنند. فکر نکنيد اين‌ها همه خواب و خيال‌هاي بچه‌هاي صفحه جورواجيم است، اتفاقا اين کتاب‌ها واقعا وجود دارند و تعدادشان هم کم نيست. براي اين‌که حرفمان را باور کنيد، قصد دارم چندتايشان را معرفي کنم تا بفهميد اين کوچولوي دوست‌داشتني چه مي‌کند...!
زمينه‌ساز جنگ جهاني اول

قدرت دريايي/ اثر آلفرد ماهان

ماهان اين‌قدرها هم کار مهمي نکرد، بيشتر روي شانس و اقبال بود که تا اين حد معروف شد. او افسر نيروي دريايي بود، يک افسر ساده که سابقه حضور در جنگ را هم نداشت. در دوراني که افسر بود براي اين‌که حوصله‌اش سر نرود، شروع کرد به نوشتن يک کتاب درباره اهميت نيروي دريايي. ماهان در کتابش نوشت که اين چند تا کشتي که به نظر خيلي‌ها اهميت چنداني ندارند، مي‌توانند به عنوان بهترين وسيله براي جنگ به کار روند. او معتقد بود آب بهترين جا براي جنگيدن است و موانعي که در راه جنگيدن در خشکي وجود دارد، در دريا نيست. ماهان اين‌طور استدلال کرد که برترين قدرت دريايي، برترين قدرت سياسي هم خواهد بود. کتاب او باعث شد تا همه کشورها به ياد دريانوردي بيفتند و نيروي دريايي‌شان را سروساماني دهند. کتاب ماهان به تدريج به همه زبان‌ها ترجمه شد؛ حتي به ژاپني! ژاپني‌ها به همه افسران دريايي‌شان يک نسخه از اين کتاب را هديه کردند و احتمالا آن‌ها را مجبور کرده بودند که شبي 10 صفحه از آن را به عنوان مشق شب، رونويسي کنند!! نتيجه هم اين شد که همين نيروي دريايي باعث شد جنگ‌ها در مسيرهاي طولاني‌تري اتفاق بيفتد و جنگ‌ها به جنگ‌هاي بين قاره‌‌اي تبديل شود.
زمينه‌ساز جنگ‌جهاني دوم

نبرد من/ اثر آدولف هيتلر

هيتلر آن‌قدرها معروف هست که نيازي نباشد تا بگويم او چهره اول و آخر جنگ دوم جهاني بود. طبيعي است که وقتي آدمي به اين معروفي کتابي بنويسد، آن کتاب چه‌قدر عجيب و تاثيرگذار خواهد بود. حزب نازي در سال 1933 به رهبري هيتلر، آلمان را تسخير کرد. نازي‌ها هم که مي‌دانيد چه‌طور آدم‌هايي بودند؛ هرچه نماد دموکراسي در آلمان بود نابود شد و فاشيست‌ها شدند آقاي کشور. هيتلر مدتي را در زندان آب خنک خورده و در همان‌جا کتابي نوشته بود که در آن تمام برنامه‌هاي حزب نازي، دقيقا با همه جزييات ترسناکش آمده بود و اين بهترين بروشور براي معرفي نازي‌ها به دنيا بود!! از اين کتاب 12 ميليون نسخه چاپ شد و مردم آلمان آن‌قدر آن را خواندند تا بالاخره غيرتي شدند و به فرمان پيشوا، جنگ جهاني دوم را شروع کردند. کتاب هيتلر به زبان‌هاي ديگر هم ترجمه شد اما براي ترجمه‌هاي اين کتاب اتفاق عجيبي افتاد: خود هيتلر دستور سانسور کتابش را داد! اما هيچ‌کدام از اين‌ها از تاثير کتاب بر دنيا کم نکرد. حتي هنوز و سال‌ها بعد از مرگ پيشوا، اين کتاب منبع همه تفکرات يک فاشيست دو آتشه!! محسوب مي‌شود.
زمينه‌ساز جنگ داخلي آمريکا

کلبه عمو تم/ اثر هريت بيچر استوا
اسم اين کتاب به نظرتان خيلي آشنا نيست؟ من که بعد از اين همه سال هنوز نام نويسنده‌اش را هم از حفظ بودم! نمي‌دانم نسل بعد از ما هم اين داستان هنوز در کتابشان هست يا نه اما هرچه هست داستان آن برده سياه‌پوستي که در مزرعه‌اي به سختي کار مي‌کرد را، حداقل من، به خوبي به ياد دارم. «کلبه عمو تم» وقتي نوشته شد که بردگي سياه‌ها در آمريکا تبديل به معضل بزرگي شده بود. البته کتاب‌هايي که در مورد زجر سياهان نوشته شده کم نيست اما اين يکي ديگر آخر ماجرا بود. خيلي از منتقدان مي‌گويند کتاب «هريت» اصلا يک شرح واقعي از زندگي سياه‌ها نيست و کلا تحريف واقعيت است که براي ايجاد دو دستگي و جنگ بين آمريکايي‌ها انجام شده. بعد از سر و صدايي که اين کتاب به پا کرد، جنوبي‌ها شروع کردند به اعتراض عليه شمالي‌ها که «بيچراستوا» هم در بينشان بود. شمالي‌ها هم به آبراهام لينکلن راي دادند که براي حال‌گيري از جنوبي‌ها، برده‌داري را لغو کرد. اما جنگ ديگر چيزي نبود که شود جلويش را گرفت. بيچر استوا که خيلي‌ها بعد از چاپ کتابش به او لقب «ابليس» اعطا کرده بودند، به زودي در همه دنيا به اين اسم شهرت پيدا کرد! او تا آخر عمرش کتاب‌ها و مقالات زيادي نوشت؛ اين کتاب‌ها همه و همه فقط شامل دلايلي بود که او ثابت کند کلبه عمو تم واقعي بوده است!

زمينه‌سازي درباره علم تکامل

اصل انواع/ اثر چارلز داروين
قرن 19 قرن آدم‌هاي بزرگ و مشهور بود. در هيچ قرن ديگري اين تعداد آدم تاثيرگذار در دنيا وجود نداشته، اما بين آن همه آدم مشهور، هيچ کس ديگر غير از کارل مارکس بر فکر بشر تاثير نگذاشته است. داروين يک دانشمند بود؛ دانشمندي که روي گونه‌هاي زيستي مطالعه مي‌کرد. مهم‌ترين سوالي که براي او مطرح بود، ظهور و نابودي گونه‌هاي موجودات زنده بود. با توجه به چند نمونه و مطالعه چند نظريه ديگر، داروين نظريه عجيب و بي‌سابقه‌اي را مطرح کرد؛ نظريه‌اي که از شدت متفاوت بودن! خيلي زود همه دنيا را پر کرد. داروين معتقد بود موجودات به مرور تکامل پيدا مي‌کنند. اين نظريه اولين بار در سال 1858 به شکل کتاب منتشر شد. 24 هزار جلد از آن در انگلستان منتشر شد و تقريبا به همه زبان‌هاي زنده دنيا هم ترجمه شد. چهار فصل کتاب درباره خود نظريه است و چهار فصل بعدي جواب دادن به اشکالاتي است که مي‌توان به نظريه وارد کرد. اما اين چهار فصل نتوانست پاسخ سوالات را بدهد و هنوز هم تعداد بسيار زيادي منتقد اين نظريه هستند که در راس آن‌ها کليسا قرار دارد.
زمينه‌ساز مارکسيسم

سرمايه/ اثر کارل مارکس
مارکس در شرايطي زندگي مي‌کرد که آشوب و هرج و مرج تمام دنيا را فراگرفته بود. انقلاب کبير فرانسه هنوز داغ داغ بود و انقلاب‌ها و جاروجنجال‌هاي پشت سر هم در اروپا همه را ناراضي کرده بود. مارکس در آلمان به دنيا آمد. او آرزو داشت استاد دانشگاه شود اما چون نمي‌توانست جلوي زبانش را نگه دارد (از اول همين‌طوري بوده!!) و هميشه به همه چيز معترض بود و شاکي‌بازي درمي‌آورد، براي اين‌که جوانان مردم را گمراه نکند، به دانشگاه راهش ندادند. به خاطر همين روزنامه‌نگار شد (البته داستان ما با اين آقاي مارکس خيلي توفير دارد، ما اول دانشگاه رفتيم سپس وارد اين حرفه شديم!) در زمان مارکس دقيقا وضعيت چيزي بود تو مايه‌هاي کارتون اوليور تويست! يعني بچه‌هاي کوچک روزي ده، دوازده ساعت کار مي‌کردند و مرگ و مير در بين‌شان خيلي بالا بود. در مورد زنان و مردان کارگر هم وضعيت به همين شکل بود. بين اين همه نظريه‌پردازي مختلف، مارکس نظريه‌اي در حمايت از کارگرها مطرح کرد که خيلي زود مورد استقبال اين طبقه قرار گرفت و معروف شد. مارکس نظريه‌هايش را مو به مو در کتاب «سرمايه» نوشت. گرچه کتابش منتقدان زيادي داشت اما از آن طرف اين کتاب شد کتاب انقلاب روسيه و چين و براي نيم قرن اين نظريات بود که معادلات سياسي، تجاري را در دنيا تعيين مي‌کرد.

زمينه‌ساز علم جديد
اصول، اثر آيزاک نيوتن

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣