رسما پارتي‌بازي!
رسما پارتي‌بازي!

رسما پارتي‌بازي!

نویسنده : ملیحه جهانبخش-سید مصطفی صابری

در میان راه‌هایی که برای ورود به دنیای بازیگری وجود دارد، این شیوه فهرست انبوهی از ستاره‌های سینما را در بر مي‌گیرد. اگر چه نمی‌توان از استعدادها و توانمندی‌های این بازیگران چشم‌پوشی کرد و تنها دلیل ماندگاری آن‌ها در سینما را ارتباط‌های فامیلی یا دوستی برشمرد، اما در میان انبوهی از متقاضیانی که هر ساله از دانشگاه‌ها در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند یا کسانی که پس از دوره‌های طولانی بازیگری و صرف هزینه‌های زیاد باز هم شانس ورود به دنیای بازیگری را ندارند، این راه را می‌توان امتیازی دانست که بسیاری از مشتاقان و علاقمندان به بازیگری از آن محروم هستند. به ویژه وقتی این شیوه فهرست پرشماری از خانواده بازیگران را شامل می‌شود؛ محمدرضا شریفی‌نیا و همسرش به اتفاق دختران‌شان مهراوه و ملیکا شریفی‌نیا، گلاب آدینه و مهدی هاشمی به همراه دخترش نورا هاشمی، مرحوم منوچهر نوذری و پسرش ایرج نوذری، مسعود کیمیایی و پسرش پولاد کیمیایی، سپند و کمند امیرسلیمانی به همراه پدرشان سعید امیرسلیمانی، لیلی رشیدی به همراه پدرش داوود رشیدی، باران کوثری به همراه پدر و مادرش رخشان بنی‌اعتماد و جهانگیر کوثری، آتیلا پسیانی به همراه مرحوم مادرش جمیله شیخی، خانواده داودنژاد، دختران جلیل فرجاد، مادر بهاره رهنما، پگاه آهنگرانی به همراه مادرش منیژه حکمت و... تعدادی از بازیگرانی هستند که با یکدیگر ارتباط فامیلی دارند. بازیگرانی که برخی از آن‌ها با بازی‌های درخشان خود در فیلم‌های سینمایی سیمرغ بلورین بسیاری از جشنواره‌ها را نیز از آن خود کرده‌اند. لیلا حاتمی فرزند زنده‌یاد علی حاتمی نیز از ستاره‌های موفقی‌ است که همواره نام او یادآور نام ماندگار علی حاتمی‌ است. البته این فهرست به مراتب بلند بالاتر از این اسامی است که معمولاً همه از آن خبر دارند، اما ترجیح دادیم از کنار اسامی افرادی که با رانت خانواده وارد دنیای بازیگری شدند و در بیشتر موارد ناموفق هم هستند بگذریم. به طور معمول این روابط خانوادگی چندان توی چشم مخاطب نیست، به عنوان مثال یکی از تهیه‌کنندگان معروف سیما فیلمنامه‌های همسرش را تولید می‌کند و نقش اول را هم خود خانم تهیه‌کننده به عهده دارد و اخیراً به این هم اکتفا نکرده‌اند و کارگردانی را هم خودشان انجام می‌دهند و سریال‌های ضعیفی را با استفاده از رانت‌های عجیب سیما تولید می‌کنند! اما همین ناموفق بودن عاملی است که چندان با هم در محافل هنری و برنامه‌های سیما حاضر نشوند.

آن‌هایی که به دلیل چهره زیبا بازیگر شدند

خوش‌تيپ‌ها وارد مي‌شوند

از خوش‌شانس‌ترین افرادی که وارد دنیای بازیگري شده‌اند، کسانی هستند که به دلیل چهره زیبا یا جذاب برای نقش‌آفرینی انتخاب شده‌اند. شیوه‌ای که نه می‌توان آن را غیر حرفه‌ای برشمرد و نه حرفه‌ای تلقی کرد! از این رو که برای برخی از نقش‌ها به واسطه ویژگی‌های ظاهری یک نقش، باید فردی انتخاب شود که از زیبایی‌های ظاهری برخوردار باشد. دلیلی که باعث شد «مصطفی زمانی» برای بازی در نقش یوزارسیف در فیلم «یوسف پیامبر» انتخاب شود و گاهی می‌توان این روش را غیرحرفه‌ای برشمرد به دلیلِ تنها در نظر گرفتن زیبایی‌های ظاهری یک فرد که قرار است به شیوه تجاری برای بالا بردن فروش یک فیلم در گیشه‌ها یا جذاب و چشمگیر بودن پوسترهای فیلم باشد. زیبایی‌های سطحی که اگر چه ممکن است مدتی فردی را تبدیل به بازیگری مورد علاقه کند اما اگر با بازی حرفه‌ای و باور پذیر بازیگر همراه نباشد نه تنها در ذهن سینما ماندگار نخواهد بود بلکه پس از مدتی از ذهن طرفداران نیز پاک خواهد شد.

از سویی دیگر انتخاب افرادی که تنها به دلیل زیبایی به دنیای بازیگری راه می‌یابند این انحراف را در ذهن برخی از هنرجویان رشته‌های تئاتر، بازیگری و... ایجاد خواهد کرد که با صرفِ هزینه‌های کلان زیبایی، خود را شبیه بازیگری کنند که بیش از پرداختن به نقش، ذهن مخاطب را با ظاهر خود مشغول کرده است.

اگرچه در میان بازیگرانی که شاید برای نخستین بار به دلایل زیبایی چهره انتخاب شده‌اند می‌توان افرادی را نیز دید که پس از آن با ثبت‌نام در دوره‌های آزاد بازیگری یا دانشگاه تلاش کرده‌اند این هنر را به صورت آکادمیک بیاموزند.

پشت پرده‌های عجیب و ناگفتني

 خیلی وقت‌ها هم ورود به دنیای بازیگری از راه‌هایی است که معمول نیست، به طور مثال خرید نقش. خیلی از بازیگرها به آموزشگاه می‌روند اما مقدار آموزشی که دیدند یا توانایی‌هایشان ملاک معرفی از سوی آموزشگاه به تهیه‌کنندگان نیست، برای همین نقش را از آموزشگاهی که تهیه‌کننده و کارگردان به آن اعتماد دارد یا از دستیار کارگردان و... می‌خرند، صد البته آموزشگاه‌های مطرح که به فیلمسازان مطرح بازیگر معرفی می‌کنند هیچ وقت جایگاه موسسه خود را به این چیزها نمی‌فروشند و مطمئن هم هستند که کارگردان‌های شاخص هم با توصیه‌های معمولی نقش را به هر کسی واگذار نمی‌کنند. اما در ماجرای خرید نقش شایعه‌های زیادی درباره فردی که مسئول انتخاب بازیگران است هم مطرح می‌شود؛ این فرد معمولاً بازیگران تازه کار را کشف می‌کند و باعث استمرار حضور کم تجربه‌ها در سینما می‌شود. اگر دقت کنید برخی بازیگران فقط با گروه‌های خاصی کار می‌کنند، یکی از تحلیل‌های رایج در این رابطه این است که بازیگرانی که حاضر نیستند درصدی از دستمزد خود را به مسئول انتخاب بازیگران بدهند از چرخه بسیاری از پروژه‌ها حذف می‌شوند! البته در این ماجرا خود بازیگرهای قدیمی و معروف هم بی‌تاثیر نیستند، سال‌ها قبل خبری منتشر شد که یکی از بازیگران زن موفق آن سال‌ها برای قبول نقش شرط عجیبی گذاشته، شرطش هم این بوده که نابازیگری که آن زمان نامزد خانم بازیگر معرفی شد باید نقش مقابل ایشان را داشته باشد و دستمزد حرفه‌ای و کلانی هم بگیرد! اتفاقاً بعد از این ماجرا هر دو در یک فیلم با هم همبازی شدند و آقای نابازیگر کم‌کم به بازیگری معروف تبدیل شد. بعد از فامیل بازی و خرید نقش و.... پشت پرده‌های کثیف و غیر اخلاقی درباره واگذاری نقش به بازیگران کم تجربه یا کارآموزان شنیده می‌شود که هر از گاهی توسط خود بازیگران هم تایید می‌شود، منتهی بازیگران فقط وقتی پشت خط می‌مانند حاضر به افشای این مسائل آن هم به صورت کلی و سربسته هستند. درست مثل مربی‌های فوتبال که وقتی یک فصل بیکار می‌مانند فوتبال را پر از دلالی، رشوه و کثافت معرفی می‌کنند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١١/٠٥
٠
٠
اِه بابا .... اِه بابا .... عاقا آلان یه جارو معرفی کن که توش پارتی بازی و یه سری دستای پشت پرده نباشه !!! اصن داریم ، نه ، من میخوام بدونم داریم ؟؟؟!!!!
a_tayebi
a_tayebi
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
واقعا باید فکری کرد خیلی اوضاع بده .......
پربازدیدتریـــن ها

برندگان سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط

٩٦/٠٢/٠٧

جای خالی یک عادل در مناظره‌ها!

٩٦/٠٢/٠٧
ذهن زیبا

ذهن زیبا 483

٩٦/٠٢/٠٧
کافه جهان نما

پرو، سرزمین تمدن و رنگ

٩٦/٠٢/٠٧
بررسی محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی ایرانی و سلیقه مردم در انتخاب آن‌ها

#کانال_تلگرامی

٩٦/٠٢/٠٧
گزارش کامل از سـومین جشـنواره نویسنـــــدگی نقطه سر خط همراه با آثار برگزیده

نقطه به ته خــط رســید!

٩٦/٠٢/٠٧
فتوچاپ

فتوچاپ 483

٩٦/٠٢/٠٧
شگرد خفن

چند ترفند ساده برای کار با ویندوز

٩٦/٠٢/٠٧
تلگجیم

تلگجیم 483

٩٦/٠٢/٠٧
روایت خبرنگار «جیم» از جشن قهرمانی پرسپولیس

گزارش یک جشن!

٩٦/٠٢/٠٧
مینی‌ها

مینی 483

٩٦/٠٢/٠٧
پایان‌نامه

زباله‌هایتان را به سوئد صادر کنید!

٩٦/٠٢/٠٧
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و پادشاه سوازیلند

٩٦/٠٢/٠٧
دات کام

Snapseed بهترین ادیتور موبایلی

٩٦/٠٢/٠٧
مینیمال

صبح بخیر ایرانی

٩٦/٠٢/٠٧
وداع با ترین‌های لیگ برتر در پایان لیگ شانزدهم

نوستالژیک‌ها رفتنی شدند!

٩٦/٠٢/٠٧
همه رکوردهایی که سرخ‌پوشان پایتخت در این فصل شکسته‌اند یا به احتمال زیاد خواهند شکست

پرسپولیس فراموش نشدنی!

٩٦/٠٢/٠٧
نگاهی‌دقیق تر به مناظرات زنده تلویزیونی که بدون شک مهم ترین و اثر‌گذار‌ترین فعالیت تبلیغاتی نامزد‌های

خان مناظرات

٩٦/٠٢/٠٧
«نجمه جودکی» در گفت‌و‌‎گو با جیم از اقبال مردم به «ترانه باران» می گوید

اگر با مهمانم راحت نباشم مخاطب با من راحت نیست

٩٦/٠٢/٠٧
چند روایت درباره ما و مسائل محیط کارمان

آداب زیستن در میان همکاران

٩٦/٠٢/٠٧
تبلیغات
تبلیغات