آيا‌ عادل  می رود؟!
حملات به برنامه 90 و پروژه عادل‌كشون ادامه دارد ...

آيا‌ عادل می رود؟!

نویسنده : مرتضی اخوان

وقتي براي اولين‌بار جوان لاغراندام كرماني روي آنتن رفت تا برنامه نود را اجرا كند، شايد كمتر كسي بود كه بتواند از صحبت‌هاي تند او سر در بياورد. مردي كه به سرعت برنامه‌اش به محبوب‌ترين برنامه تلويزيوني و خودش به انتخاب مجله تايم به يكي از 20 فرد قدرتمند كشور مبدل شد. عادل فردوسي‌پور كه قريب به 15 سال است با برنامه نود، محبوب‌ترين برنامه تلويزيوني توانسته نامي براي خودش دست و پا كند، حالا انگشت اتهام بسياري از چهره‌هاي فوتبال كشورمان به سمت اوست. فردوسي‌پور كه طي اين سال‌ها با برنامه نود دشمنان‌ زيادي را براي خود تراشيد، امروز در شرايطي بحراني به سر مي‌برد تا جايي كه نوك پيكان تيز حملات چهره‌هاي سرشناس فوتبال كشورمان به سوي اوست. حالا خيلي‌ها در پي حذف نام عادل فردوسي‌پور از فرهنگ فوتبالي‌مان هستند. اين گزارش علل و عواملي را بررسي مي‌كند كه مي‌خواهند «عادل»‌فوتبال ايران نباشد...

 

صداقت و ديگر هيچ...

مهم‌ترين و كليدي‌ترين عاملي كه روزگار خوش عادل را به روزگار ناخوشي و سختي مبدل ساخته است، «صداقت» اوست. عادل فردوسي‌پور در تمام 15 سالي كه برنامه 90 را روي آنتن برده است همواره سعي بر آن داشته تا دو اصل را سرلوحه كارش قرار بدهد؛ اول اين‌كه با مردم صداقت داشته باشد و دوم به كسي باج ندهد! شايد به همين خاطر است كه در اين مسير دشمنان زيادي پيدا كرده است. فردوسي‌پور بارها و به دفعات نشان داده كه بر خلاف آن‌چه مي‌گويند به هيچ وجه درگير دلالي و زد و بند در فوتبال نيست. او روي موضوعات مختلف و چالش برانگيزي چون دلالي در فوتبال، رشوه، تباني و... دست گذاشته است و همواره يك تنه توانسته در اين ميدان پرخطر گام بردارد. او حتي در نبرد با علي‌آبادي رئيس وقت كميته ملي المپيك هم سربلند بيرون آمد. اگرچه برنامه 90 آن شب به يكباره قطع شد و ما تنها چهره برافروخته عادل را از آن شب در ذهن داريم!

 

تمام دشمنان عادل!

عادل فردوسي‌پور به خاطر بي‌پروا بودن و باج ندادن‌اش به خيلي‌ها، دشمن زياد دارد. نگاهي به فهرست دشمنان عادل شاهدي بر اين مدعاست كه فردوسي‌پور در 90 بي‌طرف است و دشمناني هم از جنس آبي و هم قرمز دارد. توجه كنيد:

  علی پروین؛ از دیرباز با فردوسی‌پور مشکل داشته، جمله “عادل را دوست دارم اما برنامه‌هایش را نه!” در دهه هفتاد از قول پروین بر زبان همه بود. اما این روزها رابطه خوبی بین این دو برقرار است.

 علی دایی؛ در بازی آخر ایران در جام جهانی با جمله فردوسی‌پور تحت عنوان “خداحافظ علی دایی؛ خداحافظ جام جهانی.” مشکلات آغاز شد. در زمانی که دایی مربی سایپا بود وی تلویحا برنامه ۹۰ و مجری‌اش را متهم کرد به این‌که آن‌ها نمی‌خواهند ما قهرمان شویم. فردوسی‌پور در باره دایی می‌گوید او فکر می‌کند همه با او دشمن هستند، مگر این‌که خلافش ثابت شود.

 امیر قلعه‌نوعی؛ فردوسی‌پور این‌قدر از وی انتقاد کرد و این‌قدر دلایل ماندنش را در نیمکت مربی‌گری استقلال پرسید که سرانجام قلعه‌نوعی در اظهار نظری گفت که عادل کارشناس فوتبال نیست، او در زمان مدرسه پینگ‌پنگ بازی می‌کرده است!

 معمولا سیستم داوری کشور؛ با برنامه “90” مشکل دارند، اما همین که بازنشسته شدند یا از کار برکنار، تلاش دارند تا نظرات‌شان را در برنامه به سمع عموم برسانند.

 مسئولین فدراسیون و لیگ؛ کم و بیش با برنامه “90” مشکل دارند. سیستمی که سال‌هاست پاسخگو نبوده و هم‌اینک نیز ریاست‌اش پاسخگو نیست.

 مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس؛ افرادی که قصد دارند از نفوذ و قدرت موقعیت خود،  کارکردهای ورزشی خود را تحمیل کنند. نقطه بارز جنجال‌های 90 با این افراد حمایت همیشگی  مدیران شبکه سوم سیما بوده است.

 

مرگ تدريجي يك قدرت

با تمام اين تفاسير امروز عادل فردوسي‌پور به سبب حمله همه جانبه و بي‌رحمانه جامعه فوتبال كشور در آستانه شكست قرار دارد. امروز حتي نام جانشين عادل فردوسي‌پور و برنامه 90 نقل محافل خبري است. امروز حتي شنيده مي‌شود «رضا جاوداني» قرار است به جاي عادل مجري 90 شود و يك 90 مهربان‌تر كه ديگر حاشيه و دردسري براي صدا و سيما نداشته باشد، روي آنتن برود. شنيده‌ها حاكي از آن است كه عادل فردوسي‌پور هم بعد از 15 سال حضور بي‌رقيب و قدرتمند حالا به فكر يك خداحافظي آبرومندانه و باشكوه است. بايد ديد آيا مرد بي‌رقيب سال‌هاي اخير سيما به قول فوتبالي‌ها بايد كفش‌هايش را بياويزد و در نبرد با ناپاكي‌هاي فوتبال خانه‌نشين شود؟!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 515

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

ممنون پیرمرد

٩٦/٠٩/١٦
چهره هفته

ورود آقايان ممنوع!

٩٦/٠٩/١٦
جارچی

جارچی 515

٩٦/٠٩/١٦
جواد طوسی، منتقد سینما از قاتل اهلی، مسعود کیمیایی و اتمسفر دنیای متفاوت او می‌گوید

کیمیایی به معنای واقعی کلمه یک فیلم‌ساز مولف است

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

دوباره سلام

٩٦/٠٩/١٦
آنتن

این شماره؛ جیم ننویسان!

٩٦/٠٩/١٦
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

نکند موکت‌پوش باشد؟!

٩٦/٠٩/١٦
بهترین بازی های سال 2017 امشب معرفی می شوند

The Game Awards

٩٦/٠٩/١٦
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

٩٦/٠٩/١٦
روایت هایی درباره وقف های کوچکی که فراموش می کنیم

بخشندگی به توان بی‌نهایت

٩٦/٠٩/١٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 515

٩٦/٠٩/١٦
قرعه سخت ایران در جام جهانی 2018 بازی‌های تدارکاتی خوبی می‌خواهد که باید دید فدراسیون از پس آن بر می‌آید ی

تنگه جبل الطارق!

٩٦/٠٩/١٦
درباره ویژگی‌های سینمای مسعود کیمیایی با بررسی کوتاه 50 سال فعالیتش در سینما

دیروز و امروز رئیس

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت مخالف

قتل در حمام نمره!

٩٦/٠٩/١٦
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

٩٦/٠٩/١٦
یادداشت

یازده سال، جیم، جوانی و سینما

٩٦/٠٩/١٦
اکران «قاتل اهلی» بار دیگر این سوال را مطرح می‌کند که واقعا چرا مسعود کیمیایی با دوران اوج خود فاصله دارد

بی کیمیایی

٩٦/٠٩/١٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و رفیق ناباب

٩٦/٠٩/١٦
تبلیغات