آيا‌ عادل  می رود؟!
حملات به برنامه 90 و پروژه عادل‌كشون ادامه دارد ...

آيا‌ عادل می رود؟!

نویسنده : مرتضی اخوان

وقتي براي اولين‌بار جوان لاغراندام كرماني روي آنتن رفت تا برنامه نود را اجرا كند، شايد كمتر كسي بود كه بتواند از صحبت‌هاي تند او سر در بياورد. مردي كه به سرعت برنامه‌اش به محبوب‌ترين برنامه تلويزيوني و خودش به انتخاب مجله تايم به يكي از 20 فرد قدرتمند كشور مبدل شد. عادل فردوسي‌پور كه قريب به 15 سال است با برنامه نود، محبوب‌ترين برنامه تلويزيوني توانسته نامي براي خودش دست و پا كند، حالا انگشت اتهام بسياري از چهره‌هاي فوتبال كشورمان به سمت اوست. فردوسي‌پور كه طي اين سال‌ها با برنامه نود دشمنان‌ زيادي را براي خود تراشيد، امروز در شرايطي بحراني به سر مي‌برد تا جايي كه نوك پيكان تيز حملات چهره‌هاي سرشناس فوتبال كشورمان به سوي اوست. حالا خيلي‌ها در پي حذف نام عادل فردوسي‌پور از فرهنگ فوتبالي‌مان هستند. اين گزارش علل و عواملي را بررسي مي‌كند كه مي‌خواهند «عادل»‌فوتبال ايران نباشد...

 

صداقت و ديگر هيچ...

مهم‌ترين و كليدي‌ترين عاملي كه روزگار خوش عادل را به روزگار ناخوشي و سختي مبدل ساخته است، «صداقت» اوست. عادل فردوسي‌پور در تمام 15 سالي كه برنامه 90 را روي آنتن برده است همواره سعي بر آن داشته تا دو اصل را سرلوحه كارش قرار بدهد؛ اول اين‌كه با مردم صداقت داشته باشد و دوم به كسي باج ندهد! شايد به همين خاطر است كه در اين مسير دشمنان زيادي پيدا كرده است. فردوسي‌پور بارها و به دفعات نشان داده كه بر خلاف آن‌چه مي‌گويند به هيچ وجه درگير دلالي و زد و بند در فوتبال نيست. او روي موضوعات مختلف و چالش برانگيزي چون دلالي در فوتبال، رشوه، تباني و... دست گذاشته است و همواره يك تنه توانسته در اين ميدان پرخطر گام بردارد. او حتي در نبرد با علي‌آبادي رئيس وقت كميته ملي المپيك هم سربلند بيرون آمد. اگرچه برنامه 90 آن شب به يكباره قطع شد و ما تنها چهره برافروخته عادل را از آن شب در ذهن داريم!

 

تمام دشمنان عادل!

عادل فردوسي‌پور به خاطر بي‌پروا بودن و باج ندادن‌اش به خيلي‌ها، دشمن زياد دارد. نگاهي به فهرست دشمنان عادل شاهدي بر اين مدعاست كه فردوسي‌پور در 90 بي‌طرف است و دشمناني هم از جنس آبي و هم قرمز دارد. توجه كنيد:

  علی پروین؛ از دیرباز با فردوسی‌پور مشکل داشته، جمله “عادل را دوست دارم اما برنامه‌هایش را نه!” در دهه هفتاد از قول پروین بر زبان همه بود. اما این روزها رابطه خوبی بین این دو برقرار است.

 علی دایی؛ در بازی آخر ایران در جام جهانی با جمله فردوسی‌پور تحت عنوان “خداحافظ علی دایی؛ خداحافظ جام جهانی.” مشکلات آغاز شد. در زمانی که دایی مربی سایپا بود وی تلویحا برنامه ۹۰ و مجری‌اش را متهم کرد به این‌که آن‌ها نمی‌خواهند ما قهرمان شویم. فردوسی‌پور در باره دایی می‌گوید او فکر می‌کند همه با او دشمن هستند، مگر این‌که خلافش ثابت شود.

 امیر قلعه‌نوعی؛ فردوسی‌پور این‌قدر از وی انتقاد کرد و این‌قدر دلایل ماندنش را در نیمکت مربی‌گری استقلال پرسید که سرانجام قلعه‌نوعی در اظهار نظری گفت که عادل کارشناس فوتبال نیست، او در زمان مدرسه پینگ‌پنگ بازی می‌کرده است!

 معمولا سیستم داوری کشور؛ با برنامه “90” مشکل دارند، اما همین که بازنشسته شدند یا از کار برکنار، تلاش دارند تا نظرات‌شان را در برنامه به سمع عموم برسانند.

 مسئولین فدراسیون و لیگ؛ کم و بیش با برنامه “90” مشکل دارند. سیستمی که سال‌هاست پاسخگو نبوده و هم‌اینک نیز ریاست‌اش پاسخگو نیست.

 مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس؛ افرادی که قصد دارند از نفوذ و قدرت موقعیت خود،  کارکردهای ورزشی خود را تحمیل کنند. نقطه بارز جنجال‌های 90 با این افراد حمایت همیشگی  مدیران شبکه سوم سیما بوده است.

 

مرگ تدريجي يك قدرت

با تمام اين تفاسير امروز عادل فردوسي‌پور به سبب حمله همه جانبه و بي‌رحمانه جامعه فوتبال كشور در آستانه شكست قرار دارد. امروز حتي نام جانشين عادل فردوسي‌پور و برنامه 90 نقل محافل خبري است. امروز حتي شنيده مي‌شود «رضا جاوداني» قرار است به جاي عادل مجري 90 شود و يك 90 مهربان‌تر كه ديگر حاشيه و دردسري براي صدا و سيما نداشته باشد، روي آنتن برود. شنيده‌ها حاكي از آن است كه عادل فردوسي‌پور هم بعد از 15 سال حضور بي‌رقيب و قدرتمند حالا به فكر يك خداحافظي آبرومندانه و باشكوه است. بايد ديد آيا مرد بي‌رقيب سال‌هاي اخير سيما به قول فوتبالي‌ها بايد كفش‌هايش را بياويزد و در نبرد با ناپاكي‌هاي فوتبال خانه‌نشين شود؟!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیده سایت

ساده نویسی یا محاوره نویسی؟

٩٥/١٠/٢٩
کافه جهان نما

هلند، گل سرسبد اروپا

٩٥/١٠/٣٠
شاخ هفته

دندان‌های نا اهل

٩٥/١٠/٣٠
مینی‌ها

مینی ترفند 471

٩٥/١٠/٣٠
جارچی

تلگجیم 471

٩٥/١٠/٣٠
جارچی

اندر باب مریدان و دستگیری ع.ز

٩٥/١٠/٣٠
شوخی با پریسلی، تعطیل کردن فارسی1، نامه به پوتین و دیگر شاهکارهای حسام نواب صفوی

#آقای_یقه

٩٥/١٠/٣٠
روایت‏هایی ازآداب زندگی با پوششی به نام چادر

شیک، به روز، با وقار... چتدری

٩٥/١٠/٣٠
جارچی

فتوچاپ 471

٩٥/١٠/٢٩
جارچی

سرکار خانم رئیس جمهور

٩٥/١٠/٣٠
پوپولیسم در فوتبال ما چه تفاوتی با فوتبال جهان دارد؟

محبوبیت یعنی دو هیچ از بقیه جلوتری!

٩٥/١٠/٣٠
ناصرخان آکتور سینما

كلا بستگى داره!

٩٥/١٠/٣٠
مروری بر تکرار ملال آور موضوع قصاص در آثار سینمایی کشورمان

نکشی مارو!؟

٩٥/١٠/٣٠
آنتن

خواب کم و لگد قوی

٩٥/١٠/٣٠
پایان‌نامه

مصوبه‌ای برای بابای بچه!

٩٥/١٠/٣٠
جارچی

همه اش زیر سر کارمندان است

٩٥/١٠/٣٠
پوپولیست کیست و چرا در جامعه ما جواب می‌گیرد حتی در ورزش؟!

حکمت پوپولیست پروری

٩٥/١٠/٣٠
چهره هفته

هر برگی که محیط زیست نمی شود!

٩٥/١٠/٣٠
جارچی

پهنای باند فراخ می شود

٩٥/١٠/٣٠
به بهانه مهم‌ترین ترانسفر دهه ۹۰ فوتبال ایران که به نام «انصاری فرد» ثبت شد کریم تو عالی هستی!

کریم تو عالی هستی

٩٥/١٠/٣٠
تبلیغات
تبلیغات