تیغ جراحی به شرط نیاز قطعی!
در گفت‌وگو با یک جراح مطرح شد

تیغ جراحی به شرط نیاز قطعی!

نویسنده : لیلا جان قربان-زهرا خنداندل

بد نیست جراحی‌های زیبایی را در گفت‌وگو با یک جراح هم به بررسی بنشینیم. دکتر شادی که به گفته خودش تاکنون بیش از 300 عمل زیبایی داشته است و در یکی از کلینیک‌های زیبای شهر به همراه چند تن از همکاران خود، مشغول به کار است. او که از گفتن واقعیت‌هایی در خصوص جراحی زیبایی ترسی ندارد، حرف خود را این‌گونه شروع می‌کند که:

تیغ جراحی به شرط نیاز قطعی!
عمل جراحی زیبایی از آن زمانی باب شد که مردم برای رفع نازیبایی‌های مادرزادی یا مشکلات ایجاد شده در اثر حوادث و سوانح، نیاز به جراحی زیبایی داشتند، اما بعد از گذشت زمانی این جراحی به سمت دیگری کشانده شد و اهداف دیگری را در پیش گرفت که به نظر من این اهداف بیشتر از آن‌که بشر دوستانه باشند، سودجویانه است!
  این حرف‌ها را به مراجعان هم می‌گویید؟
  شاید فکر کنید دروغ یا اغراق باشد اما من تا زمانی که احساس نیاز نباشد، دست به عمل نمی‌برم و معتقد هستم آن چه خداوند خلق کرده بهترین است. به مراجعان توصیه می‌کنم که اگر نیاز قطعی به جراحی ندارند،‌ نباید خود را به تیغ بسپارند.
  این نگاه شما دیدگاه اغلب پزشکان است؟
  بله حتما همه پزشکان با من هم عقیده هستند و آن‌هایی که به این موضوع سودجویانه نگاه می‌کنند، افرادی غیرمتخصص هستند که با جان مردم بازی می‌کنند.
  چرا ورود افراد غیرمتخصص در این حوزه زیاد است؟
  این سوال را باید مسئولانی جواب بدهند که در این حوزه دستی دارند! ولی اگر توانی داشتم به قطع با این افراد به شیوه‌ای برخورد می‌کردم که درس عبرتی باشد برای دیگران!
  درست است که خطا در این نوع جراحی‌ها خطر مرگ دارد؟
  حتما همین‌طور است. به هرحال جراحی، جراحی است. چه بینی باشد و چه قلب! اگر پزشکی که این کار را انجام می‌دهد در این حوزه تخصص و توانایی لازم را نداشته باشد، با جان بیمار خود بازی کرده است! علاوه بر این، تخصص اگر کافی نباشد، عوارض جانبی غیرقابل جبرانی بخصوص در جراحی بینی مانند کجی بینی، مشکل بویایی، مشکل مجاری اشکی و... به وجود خواهد آمد.
  به آن‌هایی که همین روزها جراحی زیبایی دارند چه توصیه‌ای دارید؟
  اگر ضرورت دارد به جراحی اقدام کنند و همچنین در مورد پزشکی که قرار است جراح آن‌ها باشد، تحقیق کنند. بیماران قبلی هر پزشک بهترین گزینه برای مشورت هستند.
جایگزین‌های خوشگل کننده!
از آن‌جایی که همیشه راه سومی هم وجود دارد و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند در آخرین مرحله تیغ جراحی را تجربه کنند یا حتی برای بعضی هزینه تیغ جراحی زیاد است؛ راهکارهای جالب و تاثیر ناگذار دیگری هم برای رسیدن به زیبایی وجود دارد! 
1- لیزر
واژه «لیزر» (Laser) مخفف عبارت تقویت نور به‌وسیله تابش برانگیزاننده اشعه است. در حقیقت در لیزر عمدتا نور تبدیل به گرما می‌شود و اثر تخریبی دارد، مثل زمانی که از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. لیزر‌ درمانی شامل طیف وسیعی همچون رفع موهای زايد، جوشگاه پوست، سوختگی، آکنه، سالک، پیگامانتاسیون یا کک و مک، خال‌های سطحی پوست، ضایعات عروقی و جوان‌سازی و کاهش چین و چروک پوست و لاغری استفاده می‌شود. اگر از این لیزرهای پر توان مخصوص لاغری به درستی بهره برده نشود، ممکن است عضله آسیب ببیند و پوست بسوزد. باید پیش از استفاده از لیزر، بیمار را از عوارض آن آگاه کرد. البته برگشت پذیری در این روش هم وجود دارد و قطعی نیست!
2- دستگاه کوچک کننده بینی
تغییرات ناشی از این دستگاه‌ها موقت و برگشت‌پذیرند، همچنین زخم‌های پوستی تا از بین رفتن پوست روی بینی، از جمله عوارض استفاده از این دستگاه‌هاست.
3- لیپوساکشن
این عمل‌ به روش‌‌های مختلفی انجام می‌‌شود و عوارض خاصی از جمله ورم (که معمولا دائمی است)، سوختگی، صدمه‌‌های مکانیکی به ناحیه عمل، صدمه به عروق لنفاتیک، ایجاد زخم‌های طولانی ‌مدت را در پي دارد. ایجاد تجمع مایع یا سروما و ایجاد فرورفتگی در بافتی که چربی از آن برداشته شده است، از دیگر عوارض عمل لیپوساکشن است.
برداشتن چربی به روش لیپوساکشن عوارض زیادی به همراه دارد و فقط باید در موارد خاص از جمله هنگامی که بیمار به علت چاقی در حال خفگی است! انجام شود. اگر پس از انجام عمل، رژیم غذایی خاصی رعایت نشود، چربی دوباره برمی‌گردد و ایجاد آمبولی‌‌های چربی از عوارضی است که بارها افراد پس از انجام این عمل به آن دچار می‌‌شوند.
4- ژل‌های لاغری
این ژل‌ها که به صورت موضعی در مکان‌های مورد نظر برای کاهش چربی استفاده می‌شود، درمان قطعی نیستند و اغلب به همراه ورزش در کاهش وزن اثر دارند. 
به جای ظاهری سیندرلا گونه به دنبال اخلاقی سیندرلایی باشم!
حدود ۵۰ سال قبل، سبکی در جراحی‌ها ابداع شد که مشکلاتی مانند سوختگی، چربی‌های موضعی به سبب چاقی بیش از حد یا مشکلات تنفسی به واسطه آن رفع می‌شد. این‌که تا چه اندازه هدف این جراحی‌ها به سمت حل این مشکلات پیش رفت را نمی‌دانم، اما جالب است که این روزها در مطب پزشکان گوش و حلق و بینی بیشتر افرادی نشسته‌اند که چسبی بر بینی دارند و...
این آش دست پخت پزشکان است یا مردم نمی‌دانم، اما جراحی‌های زیبایی هم مثل بسیاری از مباحث ایران ورودی با هدفی دیگر داشته‌اند اما بعدتر، مسیری را پیش رفته‌اند که تقریبا هیچ شباهتی به اهداف اولیه ندارد! 
دست ما از نصیحت پزشکان کوتاه است و هرچه بگوییم به گوش آن‌ها نمی‌رود! اما آن‌هایی که اهل مطالعه هستند، بد نیست بدانند، افرادی که مشکلی ندارند و سراغ جراحی زیبایی می‌روند دچار اختلال روانی هستند! این افراد اختلال شخصیتی دارند و به واقع نمی‌دانند در زندگی به دنبال چه چیز هستند! 
جلب توجه دیگران، نکته دیگری است که در جراحی‌های زیبایی اهمیت روان‌شناسانه پیدا می‌کند و شاید دلیل روی آوردن مردان هم به این اتفاق همین باشد! 
اما بخش عظیمی از این اتفاق هم تقليد اجتماعي است! چون فلانی عمل کرده من هم باید برای کم کردن روی او این کار را انجام دهم! اما دریغ از کمی اهمیت دادن به شخصیت خود!
شاید بهتر باشد که اندکی تصورات واهي را کنار بگذاریم و به جای ظاهری سیندرلا گونه به دنبال اخلاقی سیندرلایی باشم! که البته این تقلید هم درست نیست اما بهتر از آن است که هر روز دست به چهره شویم و...
محمد عنبرانی/روان‌شناس اجتماعی
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧