شب‌فرشته‌ها
قدر فرشته‌هايي که در شب قدر به زمين مي‌آيند

شب‌فرشته‌ها

نویسنده :

چشمان‌تان را ببنديد و غروبي را تصور کنيد که لحظه به لحظه تاريک‌تر مي‌شود. آهسته آهسته شبي را در ذهن‌تان بسازيد که قرص ماه آن به کمتر از نصف اندازه خود رسيده است چه چيز يک شب با يک هلال نازک وسط يک آسمان تاريک مي‌تواند خاص باشد، اگر مثل ساير365 شب سال بگذرد؟ شايد هيچ چيز اما اگر آن شب، شب مهماني فرشته‌ها در زمين باشد. فرشته‌هايي که تنها تا طلوع آفتاب در زمين خواهند ماند و بعد به آسمان باز خواهند گشت، آن‌گاه آن شب چه جور شبي خواهد بود؟ به نظرتان اصلا چنين شبي قابل تصور هست؟ شب فرشته‌ها هر جور که باشد شبي است که بايد «قدر» آن را دانست. يکي از معاني کلمه قدر «تنگي» و«ضيق» است يعني در شب قدر آن‌قدر فرشته به زمين مي‌آيد که زمين تنگ مي‌شود. فکر مي‌کنيد اين همه فرشته چرا و براي انجام چه کاري و کدام ماموريت هر سال و تنها در يک شب خاص به زمين مي‌آيند؟

ملايکه شب قدر
تعداد فرشته‌ها بسيار بسيار زياد است. آن‌ها در همه جاي دنيا پراکنده هستند. .پيامبر خدا (ص) فرمودند هيچ موجودي تعدادش به تعداد فرشته ها نمي‌رسد. در دنياي فرشته‌ها همانند دنياي ما آدم ها تعدادي از فرشته‌ها به عنوان رئيس يک قسمت يا در اصطلاح سر دسته وجود دارند و عده ديگري زيردست آن‌ها هستند. 4 فرشته معروف جبرييل، مکاييل، اسرافيل و عزراييل 4 سر دسته مهم و بزرگ فرشته‌ها هستند که زير دست هرکدام هزاران فرشته کار مي‌کند. هر دسته فرشته‌اي مامور انجام کارهايي هستند که به ايشان محول شده است. فرشته‌هايي که شب قدر به زمين مي‌آيند فرشته‌هاي مخصوص آوردن برکت‌ها و رحمت‌ها و هديه هاي الهي از آسمان براي بنده هاي خوب خدا هستند. در شب قدر، اين فرشته ها مثل يک لشکر عظيم دسته دسته و گروه گروه به زمين مي‌آيند نزول اين فرشته ها برکات زيادي براي زمين و اهالي آن دارد فرشته ها با آمدنشان خوبي هاي زيادي را هم با خودشان مي آورند .بسياري از اين خوبي‌ها عمومي است و نفعش به همه مردم زمين مي‌رسد. از جمله اين خوبي‌ها پاک کردن هواي آلوده به گناه است نزول اين فرشته‌ها باعث مي‌شود هواي آلوده به گناه تميز شود و همين پاکي، دليلي براي آسان بالا رفتن دعاها در شب قدر است.

«روح» شب قدر که با ملائکه نازل مي‌شود
در شب قدر تنها ملايکه به زمين نمي‌آيند بلکه همان‌طور که در آيه سوره قدر آمده «تنزل الملائکة و الروح» روح نيز در شب قدر نازل مي‌شود. در تفاسير قرآن در تشريح و توضيح ماهيت «روح» مطالب گوناگوني آمده است. در بعضي تفاسير روح را همان جبرييل امين دانسته‌اند و بيان جبرييل بعد از ملايکه، ذکر خاص بعد از عام است؛ يعني فرشتگان و به ويژه جبرئيل نازل مي‌شوند. اما رواياتي وجود دارد که مي‌گويد: «الروح... خلق أعظم من جبرئيل»، يعني روح موجودي بالاتر از جبرئيل است يا «أعظم من الملائکة» و براي تاييد آن نيز مي‌گويند در قرآن که آمده «تنزل الملائکة و الروح» حرف «واو» پيش از «الروح» دلالت بر مباينت دارد. به اين معنا که روح موجودي برتر و اشرف از همه ملايکه به شمار مي‌رود.

ماموريت ملائکه و روح در شب قدر
در شب قدر سرنوشت يک سال آدم ها نوشته مي‌شود. يعني در اين شب مشخص مي‌شود تا سال آينده چه کساني به دنيا مي‌آيند و چه کساني از دنيا مي‌روند. چه کساني ازدواج مي‌کنند و.. خلاصه از بزرگ‌ترين تا ريزترين اتفاقاتي که ممکن است براي يک انسان در طول يک سال بي‌افتد، در اين شب مقدر مي‌شود. فرشته‌هاي شب‌هاي قدر ماموريت دارند تا در هر سال تک تک اين اتفاقات را براي تک تک آدم هاي زمين بنويسند و آن را بر حجت خدا(عج) در زمين عرضه کنند. آن‌ها از آسمان پايين مي‌آيند و نزد حجت خدا(عج) در زمين مي‌روند و سرنوشت تمام 365 روز سال تک تک بنده‌هاي خدا را به ايشان ارايه مي‌کنند. امام صادق (ع) در حديثي فرمودند: اميرالمومنين(ع) درصبح اولين شب قدري که بعد از رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت حضرت زهرا(س)بود، فرمودند: هر چه مى‌خواهيد از من سوال کنيد به خدا قسم! هرچه در عرض 360 روز سال اتفاق افتاده همه را براي شما بيان مي‌کنم. فرشته‌هاي شب‌هاي قدر ماموريت ديگري دارند. آن‌ها به زمين مي‌آيند تا بر بندگان خوب خدا سلام و درود بفرستند. در داستان ابراهيم (ع) آمده است چند نفر از فرشتگان الهى نزد او آمدند و بشارت تولد فرزند براى او آوردند و بر او سلام کردند (سوره هود- آيه69) مى‏گويند لذتى که ابراهيم (ع) از سلام اين فرشتگان برد با تمام دنيا برابرى نداشت،تصور کنيد وقتى گروه گروه فرشتگان در شب قدر نازل مى‏شوند و بر مؤمنان سلام مى‏کنند چه لذت و لطف و برکتى دارد؟! وقتى ابراهيم (ع) در آتش نمرودى بود فرشتگان آمدند و بر او سلام کردند و آتش بر او گلستان شد، حالا به نظر شما آيا آتش دوزخ به برکت سلام فرشتگان بر مؤمنان در شب قدر سرد و سلام نمى‏شود؟(تفسير نمونه، ج‏27، ص: 186)

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای زنان علیه زنان

وقتی برای زنان هم، زن و مرد دارد!

٩٥/١٢/٠٥
برگزیده سایت

نقطه سر خط به توان 3

٩٥/١٢/٠٥
شاخ هفته

راز و رمزهای رازداری

٩٥/١٢/٠٥
کافه جهان نما

لندن، شهر رمز و راز و باران در دل جزیره

٩٥/١٢/٠٥
مینیمال

روز مهندس مبارک!

٩٥/١٢/٠٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و مشاهده بشقاب پرنده در آسمان

٩٥/١٢/٠٥
شگرد خفن

ویژگی جدید تلگرام ویندوزی

٩٥/١٢/٠٥

فراز و فرودهای ادبیات عاشقانه از دیروز تا امروز

٩٥/١٢/٠٥
تلگجیم

تلگجیم 476

٩٥/١٢/٠٥
چهره هفته

کمدی-تراژدی کاندیداتوری بقایی

٩٥/١٢/٠٥
گپی با برگزیدگان مشهدی جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر در یک شب برفی

کاش مسئولان، اندازه مردم به تئاتر توجه داشتند

٩٥/١٢/٠٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 476

٩٥/١٢/٠٥
نامه‌های دلبرانه‌ای که امروز در قالب‌کتاب به دست ما رسیده‌اند

از... به...

٩٥/١٢/٠٥

شغل: «دوستت دارم» نویسی

٩٥/١٢/٠٥
آنتن

همسایه‌های بی‌جک!

٩٥/١٢/٠٥
جارچی

جارچی 476

٩٥/١٢/٠٥
درباره عاشقانه نوشت‌ها و بلایی‌که ما آدم‌های عصر جدید بر سرشان آورده‌ایم

عاشق is typing...

٩٥/١٢/٠٥
فتوچاپ

فتوچاپ 476

٩٥/١٢/٠٥
به بهانه تغییر وزن‌های متوالی یکی از پلنگ‌های جویبار که این‌بار در فینال جام‌جهانی ضربه فنی شد

یزدانی به جای یزدانی!

٩٥/١٢/٠٥
روی پرده

نه خوب، نه جلف؛ متوسط!

٩٥/١٢/٠٥
تبلیغات
تبلیغات