تراژدى غم‌بار سكوها تكرار مى‌شود
تاملی دوباره بر یک پدیده شوم که این روزها استادیوم‌ها را خالی کرده است؛

تراژدى غم‌بار سكوها تكرار مى‌شود

نویسنده : مجتبی نورعلی

سال‌هاست كه فرياد مي‌زنيم بهترين تماشاگران دنيا را داريم؛ همين شعار دهن پر كن باعث شده تا سرمان سر كبكي شود كه زير برف رفته و دنيايش همان زير برفي است كه فقط خودش آن را مي‌بيند و فكر مي‌كند ديگر كسي او را نمي‌بيند. البته هوليگانيسم هواداري فوتبال در ايران در هزاره سوم پيشرفته‌تر از هر زمان ديگري شده است. هجوم ملخ‌وار به صفحه فيس‌بوك ليونل مسي ستاره آرژانتيني كه به جرم هم‌گروهي تيم ملي كشورش با تيم ملي كشورمان از طرف مردم‌مان گناهكار شناخته شد، نمونه جديدي از اوباشگري هزاره سوم در فوتبال ايران است. حالا اين مهم را بسط دهيد به اتفاقاتي كه در فضاي استاديوم‌هاي مشمئزكننده فوتبال‌مان مي‌افتد. توهين و فحش از يك سو و ناسزاهاي ۱۸+ از سوي ديگر شماي تماشاگر را احاطه مي‌كند و نمي‌دانيد فوتبال ببينيد يا فحش بشنوید! اين در حالي است كه شاهد هستيم هر روز از تعداد تماشاگران حاضر در استاديوم‌هاي فوتبال كاسته مي‌شود! به‌طوري كه استقلال در يكي از بازي‌هايش، ديدار خود را تنها با 15 تماشاگر آغاز كرد! اين يعني مرگ براي فوتبالي كه در دهه 60 و درست در روزهايي كه «فقر» و «صدام» از هر طرف بر دل و زندگي مردم مي‌كوبيدند براي بازي‌هاي معمولي‌اش بيش از 60 هزار تماشاگر به استاديوم‌هاي فوتبال مي‌آمد. حالا چرا تماشاگران فوتبال ما آب رفته‌اند؟! آيا بازي‌هاي ليگ فاقد جذابيت است؟ آيا مردم سرگرمي‌هاي ديگري جز فوتبال پيدا كرده‌اند؟ آيا امكانات كم استاديوم‌ها مردم را از استاديوم‌ها فراري داده است؟ آيا فضاي بد فرهنگي استاديوم‌هاي ايران باعث شده تا مردم به استاديوم‌ها بروند؟ براي روشن شدن اين موضوع با چند كارشناس و پيشكسوت فوتبال هم صحبت شديم تا بدانيم نظر آن‌ها درباره فضاي بد استاديوم‌ها كه باعث كم شدن حضور مردم در استاديوم‌ها شده، چيست؟ آيا حضورنيافتن مردم در استاديوم‌ها باعث فضاي بد فرهنگي در آن‌‌ها شده يا فضاي بد استاديوم‌ها باعث شده تا مردم براي رفتن به استاديوم‌ها رغبت نداشته باشند؟

بانوان؛ راهی برای نجات سکوها!

امير حاج‌رضايي پيشكسوت فوتبال ايران در اين‌باره معتقد است كه حضور بانوان در استاديوم مي‌تواند به بهتر شدن فضاي فرهنگي استاديوم‌هاي ما كمك زيادي كند: «اگر در استادیوم‌ها برای بانوان جایگاه ویژه و مخصوص تعبیه کنیم، انتظامات، بلیت‌فروشی و به‌طور کلی همه موارد را به خودشان واگذار کنیم، می‌توان زمینه‌های فرهنگی و سخت‌افزاری این امر را فراهم کرد. وقتی امور مربوط به بانوان در استادیوم را به خودشان واگذار کنیم، مردم ما نیز این مقدار ظرفیت دارند که ادب و متانت را در مقابل بانوان رعایت کنند. شک نکنید که این موضوع تاثیر دارد؛ چرا که تماشاگران در حضور خانم‌ها بیشتر ادب و شعور را رعایت می‌کنند. البته ورود زنان به استادیوم موضوعی نیست که اکنون بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم و اگر لزوم این کار را احساس کنیم باید ابتدا به سراغ مسائل زیرساختی آن برویم چرا که معمولاً کارهای فرهنگی نیاز به زمان بیشتری دارند. ما عادت داریم که وقتی در شرایط قرار می‌گیریم به دنبال راه حل باشیم.» 

لطفا به شخصیت هوادار احترام بگذارید

علي انصاريان پيشكسوت پرسپوليس هم در اين‌باره نظرات جالبي دارد: «دو عامل عمده موجب کاهش روز به روز تماشاگران رقابت‌هاي ليگ برتر هستند که اولين مورد پايين بودن سطح کيفي بازي‌ها و دومين مورد نبود امکانات رفاهي براي تماشاگراني است که پول خوبي مي‌دهند تا بازي خوب تماشا کنند، اما وقتي با چيز ديگري مواجه مي‌شوند از تماشاي بازي تيم‌‌ها در استاديوم فاکتور مي‌گيرند و به همان پخش زنده بازي‌‌ها بسنده مي‌کنند. در ضمن زمان برگزاري بازي‌ها در فصل جاري هم تاثير عمده‌‌اي در تعداد تماشاگران داشته است چرا که بيشتر بازي‌ها در روزهاي غير تعطيل است و تماشاگراني که محصل و دانشجو هستند، نمي‌توانند براي تماشاي بازي‌ها به استاديوم بروند. موضوع ديگر هم بازگشت زمان بازي‌ها به روزهاي تعطيل، ايجاد امکانات رفاهي براي تماشاگران حاضر در استاديوم‌ها، انجام بازي‌هاي با کيفيت و در نهايت احترام گذاشتن به شخصيت تماشاگراني که به استاديوم آمده تا ديدار تيم محبوبشان را از نزديک تماشا کنند، خواهند بود و همه مجموعه اتفاقاتي هستند که به افزايش تماشاگر منتهي مي‌شوند.» 

پدر، مادر، ما متهمیم!

صمد مرفاوي سرمربي تيم فوتبال صباي قم هم در اين خصوص صحبت‌هاي جالبي دارد. او كه سابقه بازي كردن و سرمربيگري در تيمي پر طرفدار همچون استقلال را در كارنامه دارد در اين خصوص مي‌گويد: «از ديد من يک سري مشکلات و مسائل حاشيه‌اي به علاوه موارد غيراخلاقي مثل فحاشي تماشاگران از جمله عواملي است که جلوي حضور قشر جوان علاقه‌مند به فوتبال را مي‌گيرد و اجازه نمي‌‌دهد دانش‌‌آموزاني که معمولا پاي ثابت تماشاي ديدارها بوده‌اند مجددا در اين رقابت‌ها حاضر شوند چون بزرگترها با مشاهده اين بي‌اخلاقي‌ها، تماشاي بازي‌ها را از فهرست تفريحات سالم فرزندان‌شان حذف مي‌‌کنند و ديگر اجازه نمي‌دهند پسر کم سن و سال آن‌ها به ورزشگاه برود که هر آن احتمال فحاشي از سوي گروهي از تماشاگرنماها وجود دارد. شما ببينيد در گذشته براي بازي‌هايي همچون هما، دارايي، تهران جوان و... بالاي 50 هزار تماشاگر به استاديوم‌ها مي‌آمد اما اين روزها با اين‌كه وسايل رفاهي بيشتر شده، تماشاگر بسيار كمي راهي استاديوم‌ها مي‌شوند و فكر مي‌كنم بايد براي اين معضل فكري شود.» 

سفیرانی که واژه «حرفه»ای را یدک می‌کشند

اين روزها صحبت از ميزباني ايران براي جام ملت‌هاي آسيا در سال 2019 شنيده مي‌شود؛ رقابت‌هايي كه معتبرترين رقابت‌هاي فوتبالي در بزرگترين قاره جهان است. فارغ از اين‌كه با كدام امكانات سخت‌افزاري مي‌خواهيم از تيم‌هاي آسيايي در چنين رقابت‌هاي معتبري ميزباني كنيم، به نظر مي‌رسد تربيت تماشاگران حرفه‌اي (كه همانند فوتبال ما فقط لفظ حرفه‌اي را يدك نكشد) يكي از اصلي‌ترين كارها خواهد بود. تماشاگراني كه مي‌توانند بهترين نماد و سفير براي فرهنگ كشورمان باشند؛ تماشاگراني كه فارغ از هنرنمايي مسي فقط بازي او را ببينند و لذت ببرند و كاري به صفحه شخصي‌اش در فيس بوك نداشته باشند! اين براي كشورمان زشت است؛ كشوري كه داعيه فرهنگ و تمدن چند ده هزار ساله دارد...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
گپ وگفتی با «پیمان خاکسار»، مترجمی که در بازار کساد نشر کارهایش با استقبال مواجه می‌شود

از تدوین «شیار ۱۴۳» تا ترجمه «جزء از کل»

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
درباره فصلِ نقل و انتقالات لیگ برتر و اشکالاتی که به آن وارد است

ما بلد نیستیم!

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات