كدام چهره؟
ديوار بلند بى اعتمادى بين ايران و آمريكا چگونه ايجاد شد

كدام چهره؟

نویسنده : حامد نادری راد-محمد امین شرکت اول

ایران قبل از وقوع انقلاب اسلامی برای دولت ایالات متحده، ارزش و اهمیت فراوانی داشت و به نوعی تأمین‌کننده منافع آمریکا و ژاندارم او در منطقه به شمار می‌آمد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و حوادث پس از آن فاصله دو کشور را روز به روز بیشتر کرد. رویداد‌هایی که در طی این 35 سال بین دو کشور رخ داده است، دیواری بلند از جنس بی‌اعتمادی و بدبینی را ساخته است که برجسته‌ترین رویدادهایش را در اینجا آورده‌ایم. از طرفی دولت جدید جمهوری اسلامی رویکردی تازه، مبتنی بر تعامل سازنده با کشور‌های جهان در پیش گرفته است. اما سؤال مهمی که هم‌چنان در افکار عمومی وجود دارد این است که آیا می‌توان این دیوار را خراب کرد و یا حداقل از ارتفاع آن کاست؟! آیا ابرهای تیره از آسمان روابط ایران و آمریکا کوچ خواهند کرد؟! آیا دولت آمریکا می‌تواند از حسن نیت ملت ایران استفاده کند؟! آیا...

ديکتاتور آواره|30 مهر 58

شاه پس از فرار از ایران به چندین کشور سفر کرد که به دلیل فشارهای دولت موقت ایران به آن کشورها، پس از مدت‌ کوتاهی مجبور به خروج می‌شد. در مهر ماه 1358 دولت‌ موقت ایران و دولت آمریکا بر سر عادی‌سازی روابط در حال رایزنی بودند که ناگهان همه چیز تغییر کرد. ایالات متحده به منظور معالجه محمدرضا شاه او را به آمریکا پذیرفت. این موضوع باعث خشم فراوان مردم گردید و در نهایت عاملی شد که دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا را تسخیر کنند. در کمتر از ۲ ماه، آمریکا مجبور شد شاه مخلوع را از کشورش اخراج کند.


   سفارت يا لانه جاسوسی؟!

13 آبان 58

پس از این‌که آمریکا به شاه پناه داد، خشم مردمی به اوج خودش رسیده بود و هر روز در تهران و مقابل سفارت آمریکا تظاهرات برپا می‌شد. دولت موقت سعی کرد با مذاکره به آمریکا بفهماند که وضعیت چگونه است. در یکی از این راهپیمایی‌ها، تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران که خود را پیرو خط امام می‌نامیدند، از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند و 66 نفر از کارکنان سفارت را به گروگان گرفتند. امام خمینی(ره) در پیامی این حرکت دانشجویان را تأیید کردند و آن را «انقلاب دوم» نامیدند. بعد‌ها اسناد به‌ دست آمده از سفارت، پشت پرده بسیاری از جاسوسی‌های آمریکا را روشن کرد. 10 روز بعد کارتر همه اموال ایران در آمریکا را بلوکه کرد و این اموال با وجود توافق طرفین هنوز به ایران برگردانده نشده است!

کار خير کارتر |19 فروردين 59

پس از ماه‌ها تلاش دولت آمریکا برای آزادی گروگان‌ها، جیمی کارتر رئیس‌جمهور آمریکا بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و با دستور به وزیر خارجه، قطع کامل روابط ایران و آمریکا را اعلام کرد. واکنش امام خمینی (ره) بسیار تأمل برانگیز بود. ایشان در پیامی اعلام کردند: « اگر کار‌تر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است!» در پی این موضع، موجی از حمایت و خوشحالی در بین گروه‌های سیاسی و مردم ایجاد شد و تصور آمریکایی‌ها مبنی بر اعلام ضعف ایران، غلط از آب درآمد!


   پنجه عقاب می‌شکند| 5 ارديبهشت 59

دو هفته پس از قطع یک‌جانبه روابط دیپلماتیک بین ایران و آمریکا،  95 کماندوي آموزش دیده از نیروهای دلتاي ارتش آمریکا به همراه 12 فروند بالگرد و هواپیما، به طور مخفیانه‌ وارد خاک ایران می‌شوند و در حوالی طبس در یک فرودگاه صحرایی به زمین می‌نشینند. هدف از این تهاجم آزادی گروگان‌های آمریکایی، بمباران جماران و مراکز مهم حکومتی ایران بود. درست در لحظه‌ سوخت‌گیری، دو بالگرد اسیر توفان شن می‌شوند و با برخورد به یکدیگر 8 نفر از کماندو‌ها جان خود را از دست می‌دهند. با این اتفاق عملیات پنجه عقاب که به دستور مستقیم جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شده بود، به طور کامل شکست می‌خورد.

ساختمان ويران شده الخبر | 6  تير 75
آمریکا و عربستان سعودی، ایران را به انفجار محل اسکان آمریکایی‌ها در «الخُبَر» متهم کردند. البته ۶ سال بعد اعتراف کردند این موضوع کار القاعده بود!
مبارزه جديدي و داگلاس | 10 شهريور 77
پس از اشغال سفارت، تیم ملی کُشتی آمریکا اولین گروه از شهروندان آمریکا بود که وارد خاک ایران شد.
يک راهبرد خصمانه|12 ارديبهشت 72
سیاست «مهار دو‌ جانبه» راهبردی بود که از طرف دولت آمریکا برای مهار ایران و عراق به جای ایجاد تعادل بین دو کشور اجرا شد. در این سیاست، ایران و عراق دو خطر جدی برای آمریکا نام گرفتند. دولت آمریکا در پی این راهبرد سعی کرد تا از طریق فشار نظامی، حصر اقتصادی و مانع تراشی برای برقراری روابط جلوی گسترش نفوذ ایران را در منطقه بگیرد. «قانون داماتو» ۳ سال بعد در چارچوب همین راهبرد به منظور هدف قرار دادن صنعت نفت ایران تصویب شد و آمریکا تلاش کرد تا این قانون را به سایر کشورهای غربی تعمیم دهد که البته در این کار موفق نبود.
گروگان آزاده شده آمريكايي | 14 آذر 70
آخرین گروگان آمریکایی در لبنان با کمک وزارت خارجه ایران پس از 6 سال آزاد شد.
مدالی برای جنايت 12 تير 67
هواپیمای 655 ایران ایر كه از بندرعباس عازم دبی بود، بر فراز آب‌هاي خليج فارس و در نزديكي جزيره «هنگام» توسط دو فروند موشک جنگی ناو دریایی یو‌اس‌اس وینسنس آمريكا مورد حمله قرار گرفت و به طور کامل منهدم شد. این هواپیمای مسافربری حامل 290 مسافر و خدمه بود كه همه آنها اعم از 66 كودک، 53 زن و 46 تبعه كشورهای خارجی كشته شدند. پس از این ماجرا رئیس جمهور آمریکا به خاطر این شجاعت(!) به فرمانده‌ ناو جنگی نشان افتخار داد!
يک افتضاح بزرگ|4 خرداد 65
تعدادی از اتباع آمریکا در لبنان به گروگان گرفته شده بودند و آمریکا به هر وسیله‌ای می ‌خواست برای آزادی‌شان کاری بکند، به همین دلیل متوجه ایران شد. از طرفی روند جنگ تحمیلی، آمریکا را به این نتیجه رسانده بود که بهتر است طرف ایران را بگیرد تا در صورت پیروزی از نتایجش بهره ببرد. دولت ایران نیز به شدت برای سامانه‌های موشکی دفاعی هاگ و هارپون نیاز به تسلیحات داشت. از این رو مذاکراتی بین مقامات دو کشور انجام شد و قرار شد ابتدا آمریکایی‌ها اسلحه‌های توافق شده را ارسال کنند و پس از آن مذاکرات ادامه پیدا کند. اوایل 
خرداد 65 خبر رسید که هیئتی بلندپایه به سرپرستی رابرت مک فارلین، مشاور امنیت ملی آمریکا، همراه با مقداری سلاح وارد ایران شده است. در مدت حضور این هیئت هیچ یک از مقامات بلند پایه ایران حاضر به ملاقات با وی نشدند و او چند روز بعد تهران را ترک کرد. این همکاری‌ها مدتی بعد نیز ادامه پیدا کرد تا ماجرا از طریق باند مهدی هاشمی فاش شد. به همین خاطر مسئولان ایرانی پیش‌دستی کردند و موضوع را به طور کامل رسانه‌ای کردند و باعث شد تا دولت آمریکا به خاطر این‌ کار به شدت تحت فشار و بازخواست عمومی قرار گیرد.
شروع آتش مستقيم|3 مرداد 66
پس از تصویب قطعنامه 598 در تیر ماه 66، آمریکا ایران را تهدید کرد که در صورتی که قطعنامه را قبول نکند، با پاسخ عملی آمریکا مواجه می شود. از طرفی حملات گسترده عراق علیه نفت‌کش‌های ایران صدور نفت را برای کشورمان سخت‌تر کرده بود. در همین مدت آمریکا و شوروی برای تأمین منافع عراق و کشور‌های متحد آن مانند کویت و عربستان وارد خلیج فارس شده بودند. برخورد نظامی مستقیم ایران و آمریکا از سحرگاه 3 مرداد 66 با اصابت مین‌های ایرانی ضد کشتی به نفت‌کش بریجتون آغاز شد و منجر به عملیات‌های مختلفی شد. در این بین حمله آمریکا به سکو‌های نفتی سیری، ساسان و رشادت؛ حمله به ناوشکن سبلان و ناوچه سهند، حمله به کشتی تدارکاتی ایران اجر از نقاط برجسته این درگیری است. البته در طول این مدت در مقابل هر حمله، ایران یک حمله متقابل می‌کرد که حمله به نفت‌کش‌های کویتی، عراقی و سعودی و نیز حملات پراکنده به صورت پخش مین‌های دریایی از همه بیشتر بود.
همکاری در افغانستان|15 مهر 80
آمریکا و متحدانش پس از حوادث 11 سپتامبر تصمیم گرفتند به افغانستان حمله کنند و حکومت طالبان را سرنگون سازند. ایران با اینکه مخالف اشغال افغانستان بود ولی به دلیل مشکلات فراوانی که طالبان از نظر امنیتی برای کشور ایجاد کرده بودند تمایل داشت تا این حکومت سرنگون شود. به همین دلیل در حمله زمینی به افغانستان، از طریق مجاهدان افغان کمک‌های اطلاعاتی مختلفی به آمریکا ارائه كرد. همچنین دولت ایران معتقد بود این همکاری می‌تواند به بهبود روابط دو کشور کمک کند. البته پاسخ آمریکا به این کمک اصلا خوشایند نبود!
ايران؛ محور شرارت؟!|9 بهمن 80
دولت وقت ایران بسته پیشنهادی به ایالات متحده برای بهبود روابط پیشنهاد می‌کند. این ابراز تمایل چند روز بعد توسط جرج بوش در نطق سالانه‌اش این‌گونه پاسخ می‌گیرد: «ایران یکی از رژیم‌هایی است که به شدت در تلاش برای دست‌یابی به سلاح‌های کشتار جمعی است... ایران، عراق، کره شمالی و متحدان آن‌ها، محور شرارت را در دنیا تشکیل داده‌اند... ایران بزرگترین صادرکننده ترور در جهان است... ایران خود را برای برهم زدن صلح جهانی تجهیز می‌کند... ما منتظر نخواهیم ماند تا این رژیم‌ها، امنیت ما و متحدان‌مان را به‌خطر بیندازند.»
تماس تلفنی تاريخی|5 مهر 92
درست در آخرین لحظاتی که دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران آماده ترک نیویورک به مقصد تهران بود، تماس تلفنی از طرف 
رئیس جمهور آمریکا برقرار می‌شود و دو رئیس جمهور به مدت 15 دقیقه در مورد موضوع هسته‌ای و لزوم حل سریع آن با یکدیگر گفت‌ و‌گو می‌کنند. این تماس اولین مکالمه شفاهی رؤسای جمهور دو کشور پس از قطع کامل روابط بود و به سرعت به مهم‌ترین خبر روز دنیا تبدیل شد.
نمايي از شوراي امنيت | 15 بهمن 85
پرونده هسته‌ای ایران با دخالت و فشار مستقیم آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل برده شد.
اولين مذاکره مستقيم|7 خرداد 86
بیش از ۴ سال از جنگ عراق مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذشت و وضعیت عراق تحت اشغال آمریکا و متحدانش هر روز بدتر می‌شد. مردم این کشور علیه آمریکایی‌ها دست به اسلحه برده بودند و هر روز ده‌ها تن در عراق کشته‌ می‌شدند. در این وضعیت آمریکایی‌ها چاره‌ای جز کمک 
خواستن از ایران نداشتند. چندین بار درخواست مذاکره از سوی آمریکا داده شد و پس از اصرار فراوان دولت عراق، ایران راضی شد در مورد وضعیت امنیتی عراق سه جانبه با آمریکا مذاکره کند. این اولین مذاکره مستقیم پس از ماجرای لانه جاسوسی بود. سرانجام پس از سه دور مذاکره، آمریکایی‌ها حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نشدند و این مذاکرات بدون نتیجه رها شد.
دولت عهدشکن|27 ارديبهشت 89
پس از آن که هیچ کشوری حاضر نشد سوخت راکتور تهران – که کاربرد پزشکی دارد- را تأمین کند، ایران اعلام کرد که خودش به غنی‌سازی اورانیوم با غنای بالاتر برای تأمین سوخت اقدام خواهد کرد. با این اتفاق آمریکا 
ایران را به تلاش برای ساخت سلاح
هسته‌ای متهم و پیشنهاد کرد ایران با میانجی‌گری برزیل و ترکیه به دنبال راه دیپلماتیک باشد، در غیر این صورت تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع می‌شود. مذاکرات بین ایران، برزیل و ترکیه در تهران به یک توافق‌نامه خوب منتهی شد ولی دولت آمریکا با وجود قول قبلی، دو هفته بعد با حمایت انگلیس و فرانسه چهارمین قطعنامه تحریم را علیه ایران تصویب کرد!
تحريم‌های بی‌سابقه|11 آبان 90
پس از صدور قطعنامه 1984 سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی فراتر از سازمان ملل و به طور یکجانبه علیه ایران وضع کردند. این تحریم‌ها به طور مستقیم فروش نفت ایران و بانک مرکزی به عنوان بازوی مالی 
کشور را هدف قرار داده بود. این تحریم‌ها بی‌سابقه‌ترین نوع تحریمی است که علیه یک کشور وضع شده است. علاوه بر این هر کشور یا مؤسسه‌ای که با ایران تبادل مالی داشته باشد، توسط دولت آمریکا تنبیه خواهد شد. دامنه‌ تحریم‌ها در اردیبهشت 92 به ژورنال‌های علمی هم رسید!
بمب خبری|19 ارديبهشت 85
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران به جورج بوش نامه نوشت! این نامه حاوی موعظه‌هایی درباره مسائل دینی و پیشنهادهایی برای حل مشکلات میان دو کشور بود. وزارت خارجه آمریکا در اولین واکنش به این نامه، آن را «تلاشی ضعیف» برای گفتگو با مردم آمریکا خواند ولی به دلیل بیان مسائلی مانند دروغ بودن هولوکاست و مسئول دانستن آمریکا در ریخته شدن خون بی‌گناهان در سراسر جهان، باعث بی‌اعتنایی دولت آمریکا در پاسخ به آن شد. محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه‌های مختلف، از آن به عنوان «بی اعتنایی رییس جمهور آمریکا به نداهای صلح‌جویان جهان» یاد کرد. این حرکت آن‌قدر مهم بود که در عرض چند دقیقه مانند یک بمب خبری در سراسر دنیا منتشر شود!
شکار شکارچی|13 آذر 90
سپاه پاسداران پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی RQ170 را که از طریق مرزهای شرقی وارد ایران شد سالم به دام انداخت! در چند ساعت اولیه مقامات آمریکایی اصل ماجرا را انکار کردند ولی با نمایش پهپاد در رسانه‌ها، آن‌ها از موضع خود عقب کشیدند و رئیس‌جمهور آمریکا از ایران درخواست ‌کرد که پهپاد را به دولت آمریکا پس دهد!! در سالگرد این اتفاق نیز سپاه پهپاد دیگری را به نام Eagle scan در خلیج فارس به دام انداخت.
دست چدنی، دستکش مخملی|1 فروردين 88
باراک اوباما نوروز 88 در اولین سال حضور در کاخ سفید پیام تبریکی را برای مردم ایران فرستاد و ضمن تبریک آغاز سال نو و فصل بهار، گفت او دست خود را به سوی مردم و رهبران ایران دراز کرده است.
ساعاتی بعد، حضرت آیت ا... خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی در حرم مطهر رضوی گفتند: «دولت جديد آمريكا مي‌گويد ما مايليم با ايران مذاكره كنيم،بيایيد گذشته را فراموش كنيم.
مي‌گويند ما به سمت ايران دست دراز كرديم. خوب، اين چه جور دستى است؟ اگر دستى دراز شده باشد كه يك دستكش مخمل رويش باشد، اما زيرش يك دست چدنى باشد، اين هيچ معناى خوبى ندارد. عيد را به ملت ايران تبريك مي‌گويند، اما در همان تبريك، ملت ايران را به طرفدارى از تروريسم، دنبال سلاح هسته‌اى رفتن و از اين قبيل چيزها متهم مي‌كنند!»
نظرات کاربران
کد امنیتی
خخخ
خخخ
٩٣/٠٣/١٥
٠
١
خخخ.....چه خالی بندی هایی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
سلام
افكار عمومي كجا بود
پربازدیدتریـــن ها
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢

بترس و بمیر ولی لایکم کن

٩٧/٠٩/٢٢
توئیتری ها

توئیتری ها 560

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢
روایت‌هایی درباره راه‌های جالب آشتی‌کردن

قهر... قهر... تا روز قیامت روزهای بچگی

٩٧/٠٩/٢٢
یادداشت

برای «سِن سی» مهربانم

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
درباره فیلم «حیوانات آمریکایی» و سوژه‌اش که واقعاً گران‌ترین کتاب دنیاست

سرقت احمقانه کتاب 8 میلیون دلاری

٩٧/٠٩/٢٢