آتش‌فــــشان‌های صورتــــی!
درباره آکنه، شایع‌ترین بیماری پوســـــــــــــتی بیشتر بدانیم

آتش‌فــــشان‌های صورتــــی!

نویسنده : حمیده زمانی

متخصصان‌اش می‌گویند شایع‌ترین بیماری پوستی در جهان است. نا شُد است که آدم به سن نوجوانی برسد و با یکی دو تای آن‌ها روی پوستش رو به رو نشود. شاید به همین خاطر است که به «غرور جوانی» معروف است! برای خیلی از جوانان و نوجوانان همیشه معضلی است که باید چندین سال با آن زندگی کنند، حتی گاهی بعضی‌ها تا آخر عمرشان با آن درگیرند. اگر شما هم با آکنه درگیرید، لابد با این موضوع موافقید که هیچ چیز به اندازه داشتن پوستی صاف نمی‌تواند خوشحال‌تان کند.... از آنجا که خیلی از ما با این موضوع درگیریم، بر آن شدیم تا ته و توی ماجرا را در بیاوریم... 


آکنه شما چه شکلی است؟!
کومدون‌ها، سر سیاه‌ها و سر سفیدهای محل!
همان‌طور که می‌دانید غدد چربی همه جای بدن ما هستند به غیر از کف پاها و دست‌ها! کارشان هم ترشح چربی است. چربی تولید شده روی سطح پوست می‌آید و پوست‌مان را چرب می‌کند. حالا فرض کنید این غدد چربی به دلیل تغییرات ناگهانی هورمون‌ها بیش از حد چربی ترشح کنند و مجاری انتقال چربی‌تان بگیرد. چه اتفاقی می‌افتد؟ زیر پوست‌تان تجمعی از چربی‌ها درست می‌شود که به آن‌ها می‌گویند «جوش سر سیاه»! همین جوش‌های سرسیاه همراه لایه‌های مرده پوست‌تان وقتی نتواند راهی به روی پوست پیدا کنند و توسط باکتری‌ها عفونی شوند، می‌شوند جوش‌های سرسفید! 
آتش‌فشانی خاموش
تا به حال شده جوشی روی پوست‌تان ظاهر شود که قرمز و در اندازه‌های کوچک و بزرگ باشد و هیچ علایمی از چرک نداشته باشد، اما در عوض خیلی دردناک باشد؟ به این آتش فشانِ خاموش «کیست» می‌گویند. فقط خدا نیاورد آن روزی را که کیستی زیر زیرکی کار خودش را بکند و پاره شود و زیر سطح پوست منتشر شود، در این صورت وضعیت قرمز است و باید بروید پیِ دکتر مخصوصش!
پاپولارها و پاسچولارهای عزیز!
این‌ها همان آکنه‌هایی هستند که حتی ناز و نوازش کردن‌شان هم ضرر دارد. یعنی بعد از خوب شدن متاسفانه ردی از خودشان روی پوست‌تان به جا می‌گذارند و برای همیشه نقره داغ‌تان می‌کنند. پاپولارها آکنه‌های معمولی‌اند، یعنی جوش‌های برجسته و قرمز رنگ، ولی پاسچولارها از نوع چرکی‌اند و معمولا نمای دل‌خراشی دارند و هر لحظه ممکن است فوران کنند! پاسچولارهای لعنتی بدجوری وسوسه انگیزند برای ناخنک زدن!
آبسه‌های آبکی!
این مدلی‌اش بزنیم به تخته! همه چیز تمام است. عفونت و تورم و التهاب و درد زیاد را با هم دارد! پر از چرک هم که هست. این آبسه‌ها اگر بترکند و یا موادش را در بیاورید، جایش تا آخر عمر همراه‌تان می‌ماند حتی اگر لیزر کنید فقط سطحی‌تر می‌شود! پس حسابی مراقب‌شان باشید.
کدام نواحی بیشتر آکنه می‌زند؟!
هرجایی که بیشتر غدد چربی دارد، مثل صورت، سینه، پشت و شانه‌ها! اما شایع‌ترینش روی صورت است.
چه سن و سالی به آن دچار می‌شوند؟
متاسفانه این ضایعه پوستی سن و سال نمی‌شناسد! البته بیشتر در سن نوجوانی و جوانی است ولی هنوز هستند زنان و مردانی که توی سن‌های بالاتر از 40 سال هم به این درد دچارند.
چیا باعث آکنه می‌شوند؟
عوامل زیادی توی ایجاد یا تشدید آکنه دخیل‌اند، اما ما فقط به مهمترین‌هایش می‌پردازیم...
وقتی آدم وارثِ آکنه باشد!
فرض کنید این همه چیزی می‌شود كه به آدم ارث برسد، از همه جا پدرِ پدربزرگ آدم صورتش جوش می‌زده و الان بعد از چند نسل ژن نهفته‌اش بارز شده است و شما را نشانه گرفته است! از این بهتر نمی‌شود!! بله، متاسفانه اگر توی خانواده‌تان کسی بوده یا هست که به آکنه مبتلا شده است، احتمال این‌که شما هم دچار شوید خیلی زیاد است. ارث است دیگر، بخواهی و نخواهی به تو می‌رسد!
وقتی غدد چربی فعال می‌شوند!
 متاسفانه وقتی هورمون‌های جنسی شروع به فعالیت می‌کنند به شدت روی غدد چربی اثر می‌گذارند. مخصوصا تستوسترون! برای همین پسرها بیشتر از دخترها دچار آکنه شدید می‌شوند.
شغل‌های آکنه زا!
بعضی از شغل‌ها ، آکنه زا هستند. مثل شغل‌هایی که استرس زایند، شغل‌هایی که سر و کارشان با مواد روغنی و نفتی است، شغل‌هایی که توی یک مکان گرمند و باعث می‌شوند فرد خیلی عرق کند!
رژیمی که هنوز اثبات نشده است!‌
راستش، هنوز اثبات نشده که رژیم غذایی توی ایجاد یا تشدید آکنه نقش دارد یا نه! اما رژیم‌های غذایی کم کالری به صورت موقتی مانع بروز آکنه می‌شوند و افراطی مصرف کردن کربوهیدرات‌ها ممکن است باعث تشدید آکنه شود. در هر صورت  تجربه‌هاي شخصي خودتان را جدي بگيريد. مثلا اگر مي‌بينيد با خوردن كالباس حساسيت پوستي پيدا مي‌كنيد خب معلوم است ديگر نبايد كالباس بخوريد!
آکنه چه جوری درمان می‌شود؟
درمان سرسیاه‌ها، سرسفیدها و آکنه‌های التهابی خفیف
درمان‌شان معمولا موضعی است و به خوراکی کشیده نمی‌شود. داروی موضعی را هم که یا باید فقط روی آکنه زد یا روی نواحی اطرافش هم باید مالیده شود. این داروها که به صورت ژل، لوسیون یا کرم مصرف می‌شوند، زیاد جواب داده‌اند: بنزوئیل پروکساید، رزورسینول، اسید سالیسیلیک و سولفور. حداقل مدت دوره مصرف 8 هفته است! بنابراین برای خفیف‌ترین نوع آکنه کمِ کم باید ۲ ماه انتظار بکشید، چه برسد به آکنه‌های شدید!
درمان انواع متوسط تا شدید آکنه
اگر شما به این مدل آکنه‌ها دچارید باید بدانید که طول دوره درمان‌تان حداقل 6 ماه است، بنابراین صبور باشید تا نتیجه بگیرید. برای درمان آتش‌فشان‌های کوچک و بزرگِ شما، باید از مدل ترکیبی استفاده کرد. یعنی هم موضعی و هم خوراکی! داروهای موضعی مثل آنتی بیوتیک‌ها و مشتقات ویتامین A برای این آکنه‌ها مناسبند. بیشتر متخصصان آنتی‌بیوتیک خوراکی نیز تجویز می‌کنند. آنتی بیوتیک‌های خوراکی رشد باکتری‌ها را محدود و التهاب را کم، بنابراین آکنه را مهار می‌کنند. این آنتی بیوتیک‌ها بیشتر به کار می‌آیند: تتراسایکلین، ماینوسایکلین و داکسی سایکلین. 
درمان آتشفشان‌های خاموش و در حال فوران!
کیست‌ها فقط باید تحت نظر متخصص پوست درمان شوند. معمولا از آکوتان که از مشتقات ویتامین A است استفاده می‌شود. این دارو واقعا به بهبود پوست کمک می‌کند اما متاسفانه هم گران است و هم عوارضی دارد. شایع‌ترین عارضه‌اش خشکی پوست و خارش زیاد است!

اسکار چیست و چه جوری درمان می‌شود؟
اکثر افرادی که با جوش‌هایشان دست و پنجه نرم می‌کنند، دچار اسکار می‌شوند. اسکار همان جای جوش است، همان تورفتگی‌های روی سطح پوست که بسته به اندازه آکنه بزرگ و کوچک است. اسکارها هرچه قدر سطحی‌‌تر باشند راحت‌تر درمان می‌شوند. اما متاسفانه هزینه‌های آن کمی تا قسمتی بالاست! پیشنهاد ما پیشگیری قبل درمان است، یعنی بهتر است آکنه را درمان کنید تا این‌که بعدش بخواهید جای آکنه را درمان کنید. حالا ببینیم چه روش‌هایی وجود دارد:
میکرودرم ابژون
توی این روش به کمک دستگاه میکرودرم لایه‌های سطحی پوست‌تان را بر می‌دارند جوری كه پوست‌تان اصلا زخمی نمی‌شود. هرچه اسکارها عمیق‌تر باشند دفعات بیشتری باید لایه‌برداری انجام شود. تکرار آن می‌تواند هر 2 یا 3 هفته یک‌بار باشد. ولی برای  اسکارهای بسیارعمیق توصیه نمی‌شود، چون نتیجه نمی‌گیرید.  با این روش آکنه فعال و تیرگی محل آکنه‌هایتان نیز بهبود می‌یابد، همچنین منافذ باز پوست‌تان بسته‌تر شده و همزمان اسکارها سطحی‌تر می‌شوند و پوست‌تان صاف‌تر به ‌نظر مي‌رسد.
Ipl
ipl ليزر نیست ولی در اصطلاح به آن لیزر گفته می‌شود. در این روش کلاژن سازی پوست تحریک می‌شود و اسکارها سطحی‌تر می‌شوند و با تکرار آن پوست‌تان صاف می‌شود. بهترين روش درمانى است براى جاى آکنه‌هايى كه هنوز رنگ قرمز و تو رفتگى مختصر دارند. این روش همچنین می‌تواند آکنه‌های فعال و التهابی شما را نیز بهبود بخشد و سبب می‌شود، طول مدت درمان کوتاه گردد تا حدی که شما را از مصرف همزمان آنتی بیوتیک بی نیاز کند.
لیرزCO2 
این مدل لیزر برای کسانی خوب است که آکنه فعال ندارند و قبلا آکنه‌هایشان درمان شده است. توی این روش بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و بعد از لیزر پانسمان می‌شوید که تا 10 روز پانسمان‌تان ادامه دارد و پس از آن پوستی صاف‌تر و صورتی رنگ دارید که قرمزی پوست‌تان ممکن است بین 1 تا 3 ماه ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می‌رود و پوست‌تان یکدست وهم رنگ می‌شود. توی این روش اگر توسط متخصص‌اش انجام بگیرد بین 60 تا 80 درصد جواب می‌گیرید! 
روش‌هایی مثل لیزر فرکشنال و ساب سیژن و تزریق چربی نیز هست که در موارد خاص استفاده می‌شود، اما متداول‌ترین روش‌ها همین سه روشی هست که گفتیم.
کلام آخر!
لازم است یادآوری کنیم که خوشبختانه امروزه علاوه بر روش‌های علم پزشکی، روش‌های سنتی و گیاهی نیز خیلی کارآمدند و حتی بدون عوارض ناشی از مصرف دارو! فقط دو نکته وجود دارد: اولا باید متخصصش را پیدا کنید و به حرف‌های مادر مادربزرگ‌تان و عطاری سر کوچه‌تان اکتفا نکنید. ثانیا این روش‌ها به درد افرادی می‌خورد که واقعا صبورند و می‌توانند دوره‌های درمان طولانی را طاقت بیاورند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥