7 سال 7 عامل  7 شهر عشق
همه کسانی که دست در دست هم جیم را آباد کردند

7 سال 7 عامل 7 شهر عشق

نویسنده : وجیهه محمدپور

هنوز هم بعد از گذشت 7 سال دلم برای نوشتن توی جیم غنج می‌رود. هنوز هم بعد از گذشت 7 سال دلم برای دیدن جیم چاپ شده روی دکه مطبوعات ذوق می‌کند، هنوز هم بعد از گذشت 7 سال دلم با خواندن پیامک‌های مخاطبین جیم شاد می‌شود. شاید برای من که تقریبا از همان شمارگان اول جیم همراه جیم بودم زدن این حرف‌ها خنده‌دار باشد، شاید برای من که بعد از جیم رسانه‌های مختلف با مسئولیت‌های متفاوتی را تجربه کرده‌ام چنین اعترافی کمی خنده‌دار به نظر برسد، اما اگر شما تا به حال طعم تولد یک موجود رسانه‌ای را چشیده باشید این احساس را درک می‌کنید. موجودی که روزهای اول تولد دائم نگرانش هستید که ضربه‌ای نخورد و از بین نرود و بعد از هر سال با کلی نگرانی حواس‌تان بهش هست و بزرگ شدنش و راه افتادنش را با چشم خودتان نظاره کرده‌اید. با جیم خوشحال شده‌اید، برایش غصه خورده‌اید، نگرانش شده‌اید، از دیدنش ذوق کرده‌اید و حالا بعد از 7 سال به بزرگ شدنش افتخار می‌کنید. 7 سال که می‌گویم برای شمای مخاطب شاید به اندازه یک ورق زدن این جیم باشد اما برای ما جیمی‌ها به اندازه خونِ دل خوردن یک مادر یا پدر برای بزرگ شدن فرزندش می‌ماند. در تمام این 7 سال خیلی‌ها و خیلی چیزها به بودن و بزرگ شدن جیم کمک کردند. وقتی تاریخ 7 ساله جیم را ورق می‌زدم به 7 عامل مهم برخورد کردم که در خوشی و ناخوشی و با عشق و محبت کنار جیم بودند و امروز تولد 7 سالگی جیم مدیون آن‌هاست. 

بابا خراسان

توی همان سال اول یعنی 19 آذر 1385 این بابا خراسان بود که بزرگترین قدم ممکن را برای تولد جیم برداشت. بابا خراسان یا همان روزنامه خراسان خودمان، پس از بررسی‌های مختلف به این نتیجه رسیده بود که جای یک نشریه ویژه جوانان توی این شهر یا حتی توی این استان خالی است. برای همین در یک اقدام هوشمندانه دست به فراهم کردن شرایطی زد تا جیم متولد شود. مدیران و مسئولان وقت روزنامه شجاعت به خرج دادند و پای اولین ضمیمه جوان استان را به خانه‌های شما باز کردند.

 

توکل بر خدا

اگر قرار باشد عوامل مختلفی که به بزرگ شدن جیم کمک کردند را به ترتیب اولویت‌بندی کنیم هیچ کدام از این بالایی‌ها بدون دیگری نمی‌توانند نقش پررنگی در 7 ساله شدن جیم داشته باشند جز همین یک عامل. توکل به خدا و چشم امید داشتن به لطف خداوند، مهمترین عامل 7 سال بزرگ شدن جیم است. عاملی که بارها و بارها در اوج نا امیدی‌ها پله امید شد و بارها در موقع سختی‌ها مایه آسایش و راحتی روح‌مان شد تا بتوانیم جیم 7ساله را امروز تقدیم شما کنیم. ما تمام این 7 سال را مدیون همین عامل هستیم. کاش می شد شکر این نعمت بزرگ برای داشتن جیم 7ساله را به جا بیاوریم.

جاذبه‌های جیمی با jeem.ir

جيم براي اين كه فراتر از يك نشريه باشد، تا جايي كه توانست از صفحات كاغذ بيرون آمد و از نزديك با خوانندگانش به صحبت نشست. برگزاري برنامه‌های متنوع که  همه هدفش ارتباط نزدیک‌تر با مخاطبان جیم بود یکی از همان عواملی بود که در 7 سال به رشد و ارتقای جیم کمک بسیاری کرد. جشن‌های روز جوان، برگزاری نمایشگاه، برنامه کوهنوردی ، فينال مسابقه ناوياب، مسابقات ورزشی یا سالاد خوری روز دختر و... که به بزرگ شدن جیم کمک کردند. این برنامه‌ها در کنار سايت جيم كه الان 15 ماهه شده، کمک کردند تا جیم نسل جوان را بهتر بشناسد و برای بهتر شدنش از آن‌ها کمک بگیرد. 

 

گرافیک

داستان گرافیک یک نشریه دقیقا داستان همان ظرفی است که شما می‌خواهید درونش خوراکی بریزید و تقدیم مهمان‌تان کنید. ظرفی که اگر ظاهر جذاب و زیبایی داشته باشد به دل می‌نشیند. یکی دیگر از عواملی که در این 7 سال به بزرگ شدن جیم کمک کرد همین گرافیک و صفحه آرایی جیم بود که به کمک محتوای جیم می‌آمد و شکل و ظاهری خوب به مطالب می‌داد تا دقیقا به دل شمای خواننده بنشیند. صفحه‌بندي جیم تا كنون چندين بار تغيير كرده است و هم اکنون هم باز در حال تغییر و تحول دیگری است. رشد و بالندگی جیم در این 7 سال با تغییرات گرافیکی در آن همراه بود. مديريت هنري جيم تمام تلاش خود را کرد که برای مخاطبش جذاب به حساب بیاید. در صفحه آرایی و گرافیک جیم بر عکس بسیاری از نشریات مختلف در کشور تلاش کردیم تا مفهوم و محتوای خاصی را حتی در ظاهر منتقل کنیم و همین کار را برای گروه گرافیست ما سخت‌تر می‌کرد. شاهد این ادعا طرح جلدهای جیم است که ایده پردازی و اجرایش در آتليه جیم اتفاق افتاد. 

 

محتوا

چه بنویسیم و چگونه بنویسیم همه دغدغه‌ای بود که ما در تمام این سال‌ها در جیم پشت سر گذاشتیم. این که در جیم چه محتوایی به مخاطب‌مان بدهیم که هم به مذاق مخاطبان خوش بیاید هم ما خسر الدنیا و الاخره نشویم دغدغه بزرگ ما بود. همه همّ و غمّ ما این بود که از دغدغه‌ها، خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان جوان بنویسیم. برای همین بارها و بارها سراغ کارشناسان رفتیم و البته بارها و بارها پای صحبت خود جوانان نشستیم تا بر اساس آن بتوانیم محتوای اصلی صفحات و ستون‌ها جیم را ببندیم. در این مدت 7 سال چندین و چند بار صفحات جدید و ستون‌های جدیدی را متولد کردیم و براساس نظر مخاطبان از خیر بعضی صفحات و ستون‌های گذشتیم. محتوای جیم هم تمام تلاشش را کرد که جیم را بزرگ کند.

جیمی‌ها (نویسندگان جیم)
سردبیر خراسان می‌گفت من فقط اعتماد کردم. منظورش به همان چند جوان دانشجویی بود که دور هم جمع شدند و اولین شماره جیم را رقم زدند. سردبیر خراسان می‌گفت من به فکر، ایده، خلاقیت و توان این جوان‌ها اعتماد کردم و این شد که جیم، جیم شد.  جیم نویسان هم یکی از عوامل مهم تولد جیم بودند همان کسانی که اولین صفحات جیم را رقم زدند و همین کسانی که تا الان صفحات جیم را رقم می‌زنند. جلسات ایده‌پردازی، تحریریه و کلی جلسات دیگر برگزار شد تا جیم نویسان در آن‌ها با فسفر سوزاندن، بتوانند 5شنبه هر هفته مهمان خانه شما باشند. چه روزها و حتی چه شب‌هایی که جیم‌نویس‌ها تا صبح (!) در دفتر جیم ماندند، فکر کردند، مطالعه کردند و بعد نوشتند و طراحی کردند تا جیم چاپ شود. نویسندگان جیم با بزرگ شدن جیم بزرگ شدند عده‌ای رفتند عده‌ای ماندند و عده‌ای آمدند تا همچنان جیم بزرگ و بزرگ‌تر شود. 
جیم‌خوانان
دلیل حیات و وجود جیم همین جیم‌خوانان گرامي هستند، آن‌هایی که همان روزهایی که سر و کله جیم توی شهر پیدا شد و اولین روزهای تولدش را سپری می‌کرد با ارسال پیامک، تلفن، نامه، تاج گل و... ارادت خودشان را نشان‌مان دادند. جیم‌خوانان همان جوان‌های خوب شهرمان هستند که از اولین روزهای تولد جیم را همراهی کردند. به قول اهالی رسانه اگر شما بهترین ویژه نامه دنیا را هم داشته باشید ( از نظر خودتان) اما کسی حتی آن را ورق نزند هیچ فایده ندارد، چون مخاطب عنصر اصلی و مهم یک نشریه است. راستش را بخواهید جیم با مخاطبانش متولد شد، راه افتاد و سال به سال قد کشید و بزرگ شد. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧