خداحافظی سخت ترین تصمیم زندگی ام بود
گفت و گوی جیم با فرهاد ظــــــــــــــــــــــریف، بهترین بابای والیبالیست دنیا

خداحافظی سخت ترین تصمیم زندگی ام بود

نویسنده : مژده رنگیان

پیش از این هم صحبت‌هایی کرده بود، اما کسی فکرش را هم نمی‌کرد. مثل همیشه تیم ملی والیبال ایران در مسابقات جهانی و این‌بار در رقابت‌های قهرمان قهرمانان، درخشید و ما را مقابل تلویزیون میخکوب کرد. بازی آخر مقابل ژاپن بود که به راحتی پسران آریایی توانستند این تیم را شکست دهند ولی بعد از آن شاهد اتفاق بهت‌آوری بودیم. فرهاد ظریف همان لیبرو دوست‌داشتنی تیم ملی، تصمیم خود را گرفته بود. چهار گوشه زمین والیبال را بوسید و در آغوش ولاسکو و در جمع دوستانش با تیم ملی خداحافظی کرد. در آن لحظه همه ما پای تلویزیون آه حسرتی از دل کشیدیم که چرا!؟ ولی فرهاد خودش دلیلش را می‌دانست و مصمم بود. به دلیل این خداحافظی به سراغ بهترین لیبروی آسیا رفتیم، و از او به خاطر تمام لحظات شیرین و غرورآمیزی که به ما ایرانیان هدیه داد، تشکر کردیم.

 چرا خداحافظی؟

 خب تصمیمی بود که چند ماه پیش گرفته بودم، متاسفانه لیگ جهانی و تمرینات آن خسته‌کننده بود و مجبور بودیم زمان زیادی را از خانواده دور باشیم. ابتدا قرار بود در آخرین بازی لیگ جهانی مقابل آلمان خداحافظی داشته باشم ولی «سی چلو» پیشنهاد داد این حرف را به ولاسکو نگویم، به همین دلیل در جام قهرمان قهرمانان این تصمیم را گرفتم و صبح بازی با ژاپن این موضوع را با ولاسکو مطرح کردم...

 واکنش ولاسکو چه‌طور بود؟

 در ابتدا خیلی جا خورد ولی زمانی که شرایطم را توضیح دادم، بسیار حرفه‌ای برخورد کرد و به تصمیم من احترام گذاشت و گفت شاید نیاز به استراحت داشته باشم. 

 واکنش دوستان‌تان در تیم به این تصمیم چه‌طور بود؟

 بچه‌های قدیمی تیم مثل سعید معروف و محمد موسوی خیلی با من صحبت کردند و گفتند هنوز مسابقات زیادی هست که باید شرکت کنیم  و هنوز زود است، اما من تصمیم خودم را گرفته بودم تا در اوج خداحافظی کنم، چون دوست نداشتم چند وقت دیگر کنار گذاشته شوم.

 سخت نبود گرفتن چنین تصمیمی؟ خداحافظی در اوج کار ساده‌ای نیست!

 چرا، خیلی سخت بود. یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگیم بود و مطمئنا در آینده برایم سخت‌تر هم خواهد بود، چون بازی تیمی را نگاه می‌کنم که خودم در آن حضور داشته‌ام و حالا نیستم و شاید مجبور شوم دیگر مسابقات تیم ملی را تماشا نکنم!

 واکنش مردم در این چند روز در مورد خداحافظی شما چه‌طور بود؟

 در این مدت مردم خیلی لطف داشتند و واقعا شرمنده‌ام کردند. فکرش را نمی‌کردم این‌قدر مردم مرا دوست داشته باشند.

 خب برویم سر سوال همیشگی، فرهاد ظریف والیبال ایران از کجا شروع شد؟

 والیبال را از پنجم ابتدایی و سطح مینی والیبال در مشهد شروع کردم و از همان زمان قهرمانی استان را تجربه کردم. بعد از آن در راهنمایی و دبیرستان هم این قهرمانی‌ها ادامه داشت که در این مسیر، مربیاني همچون غفرانی، فریدانی، جبار قوچان نژاد، باقر سلیمان‌نژاد، محسن سالاری و گلکار مربیان من در مشهد بودند.

 حالا چرا والیبال؟! یکی از فاکتورهای این رشته قد بلند است! ولی شما...

 در ابتدا من فوتبال بازی می‌کردم و عملکردم خیلی هم خوب بود ولی از آن‌جایی‌که پدرم والیبالیست بود من نیز در تمرینات حاضر می‌شدم، تمایل پیدا کردم که وارد این رشته شوم. مشکلی از لحاظ قد نداشتم.

 فکرش را می‌کردید تا عنوان بهترین لیبرو جهان هم برسید؟ 

 خب تا سال 78 هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده بود، فقط والیبال بازی می‌کردم، اما بعد از این که وارد لیگ شدم و در سال 79 توسط مصطفی کارخانه به تیم ملی نوجوانان دعوت شدم، از آن‌جا همه چیز شروع شد و قهرمانی آسیا را با نوجوانان تجربه کردیم و من هم به عنوان بهترین لیبروی آسیا انتخاب شدم و این عناوین تا هفته گذشته و روز خداحافظی ادامه پیدا کرد.

 البته دوست‌داران فرهاد ظریف همچنان می‌توانند در لیگ برتر بازی‌های شما را تماشا کنند...

 بله من هنوز در لیگ هستم و تصمیمی برای خداحافظی ندارم، چون منبع درآمد من از این طریق است و شغل دیگری هم ندارم چون یک ورزشکار حرفه‌ای نمی‌تواند هیچ وقت به کار دیگری مشغول باشد.

  راستی «ترمه» می‌داند بهترین بابای دنیا را دارد؟ بابایی که حاضر شد به خاطر دخترش از تیم ملی که برای آن زحمت کشیده بود، کنار برود...

 هنوز نه، فقط به ترمه گفته‌ام که دیگر پیش مستر ولاسکو نمی‌روم و پیشش خواهم بود.

 مگر ترمه، ولاسکو را می‌شناسد؟

 کاملا، وقتی برای استقبال می‌آمد، ولاسکو را می‌دید و اتفاقا رابطه خوبی با هم داشتند ولی چون می‌دانست که در زمان اردو و مسابقات در کنار تیم و ولاسکو هستم، با ناراحتی می‌گفت مستر ولاسکو را دوست ندارم.

 پیش از این گفته بودید هر کاری که بتوانید برای تیم والیبال مشهد انجام می‌دهید، خبری از حضورتان در تیم میزان نیست؟

 حقیقت این است که از آن زمان فقط چند تماس تلفنی داشتیم ولی خیلی جالب بود که از طرف مربیان تیم‌های استان و هیات والیبال هیچ تماسی با من گرفته نشد، همانند گذشته... مسئولین و مربیان فکر می‌کنند من چشم‌داشتی دارم ولی اعلام می‌کنم حتی یک ریال نیاز مالی به میزان و مشهد ندارم.

 پس از خداحافظی هم  تماسی گرفته نشد؟

 نه متاسفانه، البته توقعی ندارم، دستشان درد نکند...

 این‌طور که مشخص است در مشهد به قهرمانان نامهربانی زیادی می‌شود؟

 حقیقتش ارزشی برای ورزشکاران قائل نمی‌شوند. در چند روز اخیر خیلی‌ها از اسم من سوءاستفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند برای من زحمت کشیده‌اند ولی حتی همان افراد نیز حتی یک تماس کوتاه با من نمی‌گیرند.

 طی هفته گذشته در فضای مجازی، مردم نام شما و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را یکجا می‌آورند، برایتان جالب نبود؟

 بله، همین که مردم ما این‌قدر فهیم شده‌اند که می‌فهمند چه کسی برای نام ایران تلاش می‌کند، خوشحالم.


فرهاد ظریف   .

متولد اسفند 1361 در مشهد   .  

لیبرویی با 169 سانتی‌متر قد    .

یک پرسپولیسی قاطع     .

عضو تیم کاله مازندران    .  

گزیده افتخارات    .

مرد سال والیبال ایران/۱۳۸۰   .

بهترین لیبرو/ انتخابی المپیک ۲۰۱۲    .

بهترین لیبرو آسیا/13-12-2002   .

قهرمانی ۴ دوره لیگ برتر والیبال   .

حضور در لیگ جهانی  .

کسب عنوان بهترین لیبرو جام  .

قهرمانان جهان ۲۰۱۳  .

نظرات کاربران
کد امنیتی
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٩/١٤
١
٠
به فرهاد ظريف هم که پرسپوليسي هست/واقعا بازيکن با غيرتي هست/ممنون از اين گزارش خوب