سلاطين ارتباطات
زندگي در عصر ارتباطات اين شکلي است

سلاطين ارتباطات

نویسنده :

واقعا جالب است! اصلا شايد بتوان اسم عجيب را هم رويش گذاشت! همين حرف‌ها را مي‌گويم ديگر، همين که ملت مي‌گويند ما؛ نسل سوخته، نسل رنج‌ديده‌اي هستيم! نظر من را بخواهيد اصلا هم اين‌جوري نيست! اتفاقا خيلي هم نسل خوشبخت و شادو شنگولي هستند اين نسل جديد. برايش هم دليل دارم، مثلا يک نگاهي به همين مطلب جورواجيم بيندازيد تا خودتان گوشه‌اي از اين واقعيت را ببينيد. والا زمان ما که از اين خبرها نبود (زمان ما که بماند، تا همين چند سال پيش هم نبود!) اين همه وسايل جورواجور سرگرمي و ارتباطي و صوتي و تصويري و... سرعت توليد و عرضه‌شان هم طوري است که آدم انگشت به دهان مي‌ماند! ياد آن زمان مي‌افتم که نهايت آرزوي هر کدام از ما، داشتن يک واکمن (از اين‌ها که 2 تا باتري قلمي مي‌خورد و حداکثر 2 ساعت باتري‌هايش دوام مي‌آورد و موقع عقب جلو بردن آهنگ، خرخر صدا مي‌داد) يا ميکرو و آتاري بود. بعدش هم که مثلا تکنولوژي پيشرفت کرد، سگا آمد و شد غول کنسول‌هاي بازي! از قديم گفتند: گذشته‌ها، گذشته... پس فقط مي‌رويم سراغ تکنولوژي‌هاي جديد روزگار جديدمان. فقط قول بدهيد بعد از خواندن مطلب، ديگر نگوييد نسل سوخته!

الکترونيکي‌هاي من
خيلي از وسايل الکترونيکي جديد،

در يکي از دو گروه زير قرار مي‌گيرند:

1-تبلت/ Tablet PC
تبلت، يک کامپيوتر قابل حمل شبيه نوت‌بوک يا يک دستگاه لوح مانند است، و داراي يک نمايشگر لمسي يا قلمي است که به کاربر، اين امکان را مي‌دهد به جاي موس و کيبورد، با استفاده از انگشت دست يا يک قلم مخصوص، با دستگاه کار کند. تبلت‌ها، توسط اتصالات بيسيم به اينترنت متصل مي‌شوند. شکل لوح مانند اين کامپيوترها به دليل وزن کمشان، جايگزين مناسبي براي لپ‌تاپ‌ها هستند.

2-گجت / Gadget
به وسايل مکانيکي و يا الکترونيکي گفته مي‌شود که ويژگي آن‌ها اين است که اندازه‌اي کوچک دارند و داراي کاربردهاي زياد و خاصي در زندگي هستند. به عبارت ديگر، وسايلي که براي انجام کارها، مفيد و پرکاربرد هستند، به طور عام، Gadget ناميده مي‌شوند. گوشي‌هاي موبايل، دوربين‌هاي ديجيتال، لپ‌تاپ‌ها و... همگي نمونه‌هايي از گجت‌هايي است که هر روزه با آن‌ها سر و کار داريد.

آن‌چه شما خواسته‌ايد!
اگر بخواهيم سراغ يک ليست جذاب و متنوع از تکنولوژي‌هاي روز برويم، حتما اين موارد را در آن خواهيم يافت:

لاجيتک هارموني
اين وسيله ديگر آخر تنبل‌پروري است! فقط ساخته شده براي اين‌که ديگر لازم نباشد تا حتي براي روشن کردن لامپ هم از جايتان بلند شويد! جديدترين کنترل از راه دور لاجيتک مدل هارموني، براي اين عرضه شده که هر کنترل از راه دور ديگري که در خانه داريد را کنار گذاشته و از يکي به جاي همه استفاده کنيد و با آن تمام وسايل دور و برتان را کنترل کنيد. به عنوان مثال، اگر مي‌خواهيد DVD ببينيد، فقط بايد يک دکمه را فشار دهيد، سپس کنترل از راه دور به طور خودکار بقيه کارها، مثل قرار دادن ديسک دلخواهتان و روشن کردن دستگاه پخش و در نهايت پخش فيلم را انجام مي‌دهد.

کتاب‌خوان‌هاي الکترونيکي
اگر از آن‌هايي هستيد که هر روز با کلي کتاب و کاغذ سر و کار داريد، حتما شده که گاهي حجم و وزن زياد کتاب‌ها، شما را کلافه کند و بخواهيد هرطور که شده از دستشان خلاص شويد. پيشنهاد تکنولوژي جديد براي رفع اين مشکل، کتاب‌خوان‌ الکترونيکي است. کتاب‌خوان‌هاي الکترونيکي (ebook reader)، در حقيقت کامپيوترهاي کوچک با قابليت ذخيره‌سازي و نمايش نسخه‌هاي زيادي از کتاب‌هاي الکترونيکي هستند. اين وسايل از امکانات ديگري نظير قابليت بزرگ‌نمايي متن، انتقال متون مختلف از يک سيستم به سيستم ديگر، قابليت يادداشت برداري در حاشيه متن کتاب و همچنين امکان هاي‌لايت کردن صفحات يا جملاتي از کتاب و حتي پخش کتاب‌هاي صوتي برخوردارند. کيندل آمازون و سوني ريدر، از مشهورترين کتاب‌خوان‌هاي عرضه شده هستند. کتاب‌خوان‌هايي که اخيرا توليد شده‌اند، انعطاف بالايي دارند و مي‌توان آن‌ها را تا زد و در کيف قرار داد!

قاب عکس از نوع ديجيتالي!
اين قاب عکس، ۲ گيگابايت حافظه دارد و مي‌تواند عکس‌هاي شما را با کيفيت خوب به صورت تصادفي يا اسلايد نمايش دهد. پس ديگر نيازي به خريدن قاب‌عکس‌هاي جورواجور و مصيبت کشيدن براي جاي دادن عکس درون قاب نيست.

تلفن همراه
يک لحظه چشم‌هايتان را ببنديد و جهان را بدون اين وسيله تصور کنيد! واقعا قابل تصور نيست. اين وسيله، يعني موبايل با همه تجهيزات ارتباطي‌اش، شکل جديدي به زندگي انسان‌ها داد. نمونه کامل اين وسيله را هم مي‌توان در گوشي آيفون جست‌وجو کرد. قابليت اتصال به اينترنت توسط شبکه بي‌سيم، قابليت پخش موزيک و ويدئو، نقشه جهاني، دوربين با قابليت فيلم‌برداري کيفيت HD، گوشه‌اي از توانايي‌هاي اين دستگاه است که فقط 190 گرم وزن دارد.

لوح رايانه‌اي
اين وسيله در ايران کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز آن‌طور که بايد، شناخته نشده است اما در دنيا، کلي طرفدار سينه‌چاک دارد! بهترين لوح رايانه‌اي موجود را، چند ماه پيش شرکت اپل عرضه کرد که آي‌پد (iPad) نام دارد که در واقع چيزي ميان تلفن‌هاي هوشمند و لپ تاپ است. اين وسيله را مي‌توان براي تماشاي فيلم، بازي‌هاي کامپيوتري، مطالعه کتاب‌هاي الکترونيکي و گردش در اينترنت مورد استفاده قرار داد. در سه ماه اول عرضه‌ اين گجت، حدود 3 ميليون دستگاه از آن، به فروش رفت.

ام‌پي‌تري پلير
در واقع نوه خلف واکمن‌هاي قديمي است، با وزن و حجم کمتر، حافظه بيشتر و کيفيت صداي بالاتر. آي‌پاد که حتما معرف حضورتان است؛ معروف‌ترين نوع MP3 player که در انواع آي‌پاد تاچ، آي‌پاد کلاسيک، آي‌پاد نانو و آي‌پاد شافل، عرضه شده است. آي‌پاد به تنهايي، 71 درصد از بازار دستگاه‌هاي پخش موسيقي ديجيتال همراه را در اختيار دارد. هر کدام از آي‌پادها، اعجوبه‌اي هستند! آي‌پاد شافل، سبک‌ترين MP3 player دنياست که فقط 12.5 گرم وزن دارد. آي‌پاد نانو، با ظرفيت 16 گيگابايتي‌اش و صفحه نمايش کيفيت بالايش مي‌تواند با يک بار شارژ، يک شبانه روز برايتان آهنگ پخش کند. آي‌پاد تاچ، داراي شبکه اينترنت بي‌سيم، Bluetooth، دوربين با کيفيت فيلم‌برداري HD، مکان‌ياب و توانايي مکالمه تصويري است! آي‌پاد کلاسيک، را هم که در دنيا با حافظه 160گيگابايتي‌اش مي‌شناسند و اين يعني توانايي ذخيره‌سازي 40 هزار آهنگ!

جام‌جهاني از نوع ديجيتالي!
به هر رشته‌اي که نگاه کني، براي ايجاد رقابت و تلاش براي پيشرفت بين شرکت‌کنندگان، مسابقه‌اي است و برنده‌اي و خلاصه جايزه‌اي. اين کمپاني‌هاي الکترونيکي دنيا هم که طفلکي‌ها اين‌قدر زحمت مي‌کشند و فسفر مي‌سوزانند و هر ماه يا حتي هر هفته، يک محصول عجيب و غريب و جذاب براي من و شماي مصرف‌کننده مي‌سازند، براي اين‌که دپرس نشوند و به‌گونه‌اي از زحماتشان تقدير شود! بين خودشان بساط مسابقه و رقابت برپا کرده‌اند تا هر ساله، بهترين کمپاني‌ها و محصولات آن‌ها را به ملت معرفي کنند. يکي از مجلات معتبري که با نظر کارشناسان، هر ساله به اين محصولات برگزيده کارت صد آفرين مي‌دهد، مجله تايم است. اين مجله در پايان هر سال ميلادي، ده محصول و فناوري برتر و جذاب دنياي الکترونيک، سرگرمي و ارتباطات را در قالب ليست top ten، معرفي مي‌کند که هر کدام از وسايل اين ليست، در واقع انقلابي در بين وسايل مشابه‌شان به حساب مي‌آيند. ليست top ten مجله تايم براي سال 2010 اين بود:

1- اپل آي پد 6- گوشي آيفون‌4

2- سامسونگ گلکسي‌اس 7- تلويزيون اپل

3- نوت بوک مک‌بوک 11 اينچ 8- توشيبا ليبرتو

4- گوگل تي‌وي 9- کينکت

5- گوشي گوگل نکسوس وان 10- کتاب‌خوان نوک کالر

چندتا نکته جالب در اين ليست وجود دارد که اگر نگاهي به آن بيندازيد ضرري ندارد:

* با يک نگاه سطحي به اين ليست نام سه تبلت، سه گوشي، سه گجت سرگرمي و فقط يک لپ‌تاپ به چشمتان مي‌خورد. اين يعني اين‌که دوران لپ‌تاپ‌ها دارد تمام مي‌شود!

* چهار محصول اصلي اپل در اين ليست ده‌تايي ديده مي‌شوند. اپل خوب مي‌داند که چه چيزي توليد کند و آن را کي به بازار بفرستد. مثلا دقت کنيد که دل، توشيبا، نوکيا، ال‌جي و خيلي از کمپاني‌هاي ديگر علي‌رغم تنوع بسيار زياد محصولاتشان، جايي در اين ليست ندارند.

* کينکت يک کنترلر حرکتي براي ايکس‌باکس 360 است که براي مدتي رکورد فروش يک ميليون دستگاه در روز را تصاحب کرده بود.

* کاملا مشخص است که اين فناوري‌ها در ايران کمتر وجود دارد؛ چه در بين توليدکننده‌هاي ايراني و چه مصرف‌کننده‌ها.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧