تمشک طلايي جايزه‌اي ناخوشايند
بدترين‌هاي سال 2010 سينماي جهان انتخاب شدند

تمشک طلايي جايزه‌اي ناخوشايند

نویسنده :

واژه جايزه هميشه ما را به ياد تشويق و تمجيد مي‌اندازد اما سينماي جهان اين عرف بزرگ را شکسته و با برگزاري مراسمي به‌نام «تمشک طلايي» بدترين‌هاي سينما را به جهان معرفي مي‌کند و به آن‌ها نشان تمشک را هديه مي‌دهد. اين مراسم که قدمتي بيش از 3 دهه دارد امسال در تاريخ 26 فوريه درست يک روز قبل از مراسم اسکار برگزار شد و بدترين‌هاي فيلم‌ها، بازيگران، فيلم‌نامه‌ها و کارگردانان سينماي جهان را در سال 2010 معرفي کرد. ما هم گفتيم به برگزيدگان تمشک طلايي بپردازيم که در اين هياهوي مراسم‌هاي باشکوه اسکار، گلدن‌گلاب و بفتا مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند.

طعم ترش تمشک
آکادمي تمشک طلايي امسال نيز در 31 امين دوره برگزاري اين مراسم بدترين‌هاي سينما را در جهان رسوا کرد. مسئولان برگزاري تمشک زرين هر ساله بيانيه‌اي را در آغاز مراسم منتشر مي‌کنند مبني بر اين‌که تمشک طلايي قصد خصومت با فيلم و يا هنرمندي را ندارد، بلکه تنها تلنگري به برخي از افراد هاليوود است که بدانند زير ذره‌بين همه قرار دارند و مخاطبان انتظارات بيشتري را از آن‌ها دارند. جالب است بدانيد که اين مراسم از سال 1980 توسط «جان ويلسون» برگزار شد و تا کنون در حال برگزاري است و هر سال هم رنگ و بويي تازه به خود مي‌گيرد و معمولا هم هنرمندان انتخابي علاقه‌اي به شرکت در آن را ندارند. مثلا «سيلوستر استالونه» به‌عنوان پرافتخارترين هنرمند در کسب تمشک طلايي، تا حالا 30 بار نامزد بدترين بازيگر مرد شده و 10 بار در طول 30 دوره قبلي جايزه را از آن خود کرده اما هيچ وقت براي دريافتش در مراسم شرکت نکرده است و بعد از او «جنيفر آنيستن» و «جسيکا آلبا» از چهره‌هاي مطرح در ليست نامزدهاي تمشک طلايي هستند. جايزه اين مراسم مانند منتخبانش بدترين است زيرا تمشکي از جنس پلاستيکي است که با يک اسپري طلايي روي آن را رنگ مي‌کنند و تنها 5 دلار آمريکا براي ساختش هزينه مي‌شود. اين جايزه کم‌ارزش هر ساله از اهميت معنوي بالاتري برخوردار مي‌شود و مخاطبان بيشتري را جذب خود مي‌کند زيرا براي هر مخاطب سينما و علاقه‌مند به هنر هفتم، جالب است که بداند در سال اخير کدام يک از هنرپيشگان، کارگردانان و فيلم‌ها از همه ضعيف‌تر و بي‌محتواتر بودند مخصوصا اگر در بين کانديداها يکي از ستارگان معروف سينما باشد مثلا سال قبل خانم «ساندرا بولاک» که جايزه بهترين بازيگر زن اسکار را از آن خود کرده بود، تمشک طلايي بدترين بازيگر زن براي فيلم «همه چيز درباره استيو»، براي او در نظر گرفته شده بود و يا امسال که نام خانم «مگان فاکس» بازيگر معروف هاليوودي در ميان کانديداهاي بدترين بازيگر زن مي‌درخشيد.

بدترين‌هاي سينما در سال 2010
اسامي نامزدهاي 31 امين تمشک طلايي امسال از طريق سايت رسمي «razzies» اعلام شد که فيلم «گرگ و ميش3» يا ماه‌گرفتگي و فيلم «آخرين محافظ باد» با کانديدا شدن در همه رشته‌هاي مختلف اين جايزه سينمايي، مطرح‌ترين‌ها در بين بدترين‌ها هستند. اما داوران امسال براي تقسيم تمشک‌هاي زرين جشنواره اين‌گونه تصميم گرفتند:

بدترين بازيگر زن
«جسيکا پارکر»، «کيم کاترال»، «کريستين داويس» و «سينديا نيکسون» براي فيلم (جذابيت و شهر2)

سايرکانديداها
«جنيفر آنيستون» (فيلم‌هاي شکارچي بخشنده و سوئيچ)، «مايلي سايرس» (آخرين آواز)، «مگان فاکس» (سحر يونس)، «کريستين استوارت» (گرگ و ميش3)

بدترين فيلم‌نامه
«آخرين محافظ باد»

سايرکانديداها
«فوکرهاي کوچک»، «جذابيت و شهر2»، «خون‌آشام ضدحال مي‌زند»، «گرگ و ميش3»

بدترين بازيگر مکمل مرد
«جکسون راتبون» (آخرين محافظ باد و گرگ و ميش3)

سايرکانديداها
«بيلي ري سايرس» (جاسوس دو بعدي)، «جورج لوپز» (روز ولنتاين)، «دو پاتل» (آخرين محافظ باد)، «راب اشنايدر» (بزرگ‌شدگان)

بدترين فيلم سه‌بعدي
«آخرين محافظ باد»

سايرکانديداها

«گربه‌ها و سگ‌ها»، «نبرد تايتان‌ها»، «فندق‌شکن»، «اره سه‌بعدي»

بدترين فيلم
«آخرين محافظ باد» با نامزد شدن در 9 بخش و برنده شدن در 5 بخش اين جشنواره به‌عنوان‌بدترين فيلم سال شناخته شد.

سايرکانديداها
«گرگ و ميش3»، «خون‌آشام ضد حال مي‌زند»، «شکارچي بخشنده» و «جذابيت و شهر2»

بدترين بازيگر مکمل زن
«جسيکا آلبا» براي فيلم‌هاي (روز ولنتاين، قاتلين و فوکرهاي کوچک)

سايرکانديداها
«چر» (مسخره‌آميز)، «ليزا ماينلي» (جذابيت و شهر2)، «نيکولا پلتز» (آخرين محافظ باد)، «باربارا استرايسند» (فوکرهاي کوچک)

بدترين فيلم دنباله‌دار يا بازسازي‌شده:
جذابيت و شهر2

سايرکانديداها
گرگ و ميش3، آخرين محافظ باد، خون‌آشام ضدحال مي‌زند، نبرد تايتان‌ها
بدترين بازيگر مرد
«آشتون کوچر» براي فيلم‌هاي (قاتلين و روز ولنتاين)

سايرکانديداها
«جک بلک» (سفرهاي گاليور)، «جرارد باتلر» (شکارچي بخشنده)، «تيلور لاوتنر» (گرگ و ميش3 و روز ولنتاين)، «رابرت پتينسون» (مرا بياد بياور و گرگ و ميش3)

بدترين کارگردان
«نايت شيامالان» براي فيلم (آخرين محافظ باد)

سايرکانديداها
«جيسون فرايدبرگ» و

«آرون سلتزر»

(خون آشام ضد حال مي‌زند)،

«مايکل پاتريک کينگ»

(جذابيت و شهر۲)،

«ديويد اسليد»

(گرگ و ميش3)،

«سيلوستر استالونه»

(مصرف‌شده)

نظرات کاربران
کد امنیتی