مرگ بر  حقوق بی‌بشر
مروری بر برخی از ترانه‌های ضد استکباری

مرگ بر حقوق بی‌بشر

نویسنده : ملیحه جهانبخش

وقتی که نگاهی به آمار و اطلاعات منتشر شده درباره سرودهای انقلابی و ضداستکباری در رسانه‌ها می‌اندازیم، اعداد و ارقام مهم و قابل توجهی به چشم می‌خورد؛ اما اگر در مواجهه با این آثار از یک مخاطب بخواهیم که نام دو ترانه ضد استکباری را بگوید، به‌طور یقین، اولی «آمریکا آمریکا» خواهد بود و برای دومی، تا چندی قبل پاسخی وجود نداشت، نه به خاطر این‌که آثار خوبی تولید نشده، بلکه به این خاطر که در بین این همه اثر هیچ کدام ماندگار نشدند تا این‌که اخیراً اثر «مرگ بر آمریکا» با صدای حامد زمانی از تلویزیون پخش شد و در فرصت کوتاهی مخاطب بسیاری کسب کرد.    

در طول سالیان گذشته، همه امکانات و سبک‌ها در اختیار نهادهای مسئول بوده است، از اساتید و ترانه‌سرایان حرفه‌ای و با سابقه تا استودیو و انواع نوازندگان از موسیقی کلاسیک و ارکسترال گرفته تا پاپ و سنتی. از اجرای فارسی گرفته تا گویش‌های محلی و حتی زبان‌های انگلیسی و عربی. اما از قرار معلوم پر کردن این خلا، نیاز به چند جوان پر دغدغه داشت تا با شعری نیمایی و ریتمی متفاوت و با نگاهی به مسائل روز اثری را تولید کنند که می‌تواند ماندگار باشد. سری می‌زنیم به دیگر آثاری که در این فضا تولید شده است:

(به دليل طولاني بودن، متن كامل شعر در اينجا نيامده است. متن كامل را هم مي‌توانيد در سايت جيم ببينيد)   

آمریکا آمریکا، ننگ به نیرنگ تو

این ترانه به احتمال زیاد مشهورترین اثر «اسفندیار قره‌باغی» باشد، خواننده پرکاری که بیش از 800 ترانه و سرود در کارنامه‌اش دارد و زمانی تک‌خوان باس اُپرای تهران بوده است.

این قطعه در سال 1361 خورشیدی با صدای اسفندیار قره‌باغی، آهنگسازی احمدعلی راغب، تنظیم محمد میرزمانی و شعری از حمید سبزواری ساخته شد. 

سازش نمی‌پذیریم

در سال جاری «خانه سرود انقلاب اسلامی» نيز با توجه به رسالت خود، در تهیه سرودهایی با این مضمون قدم برداشته است و به سراغ قره‌باغی رفته است. «سازش نمی‌پذیریم» نام سرودی است که قره‌باغی علاوه بر خواندن آن، شعر و آهنگسازی اثر را نیز بر عهده داشته است.

می‌جنگیم، می‌میریم، سازش نمی‌پذیریم

در عرصه‌های پیکار با دشمن جهانخوار

وین کرکسان مردار، سازش نمی‌پذیریم

زهری به جام دشمن، شهدی به کام یاران

آتشفشان قهریم، سازش نمی‌پذیریم

تحریم تو، تهدید تو، دیگر اثر ندارد

نفرین مظلومان ما، دست از تو بر ندارد

پایان شیطان

اثر دیگری که در همین موضوع با صدای اسفندیار قره‌باغی تولید شده است «پایان شیطان» نام دارد که دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی آن را تولید و به شهدای ایرباس ایرانی و سرداران همیشه جاوید اسلام، «نادر مهدوی» و «بیژن گرد» تقدیم کرده است.

«محمد شکری‌فرد» شاعر هشترودی، کلام این سرود را نوشته، ملودی «پایان شیطان» را همان دو جوانی نوشته‌اند که چندی پیش سرود «تیر نمرود» را به استناد جنایت تاریخی آمریکا در به شهادت رساندن 290 مسافر ایرباس ایرانی ساخته بودند؛ «غلامرضا میرزازاده» و «محمد ملکی اصل».

بر سر هر ملتی، آتش سنگین توست

زردی رخسار ما سکه زرین توست

دیو سیاه عجوز، طعنه به شیطان زنی

تیر سیم‌آلوده‌ای بر دل انسان زنی

از دل هر شانه‌ات، مار به بیرون زده

در شب می‌خواری‌ات، کاوه شبیخون زده 

مرگ بر آمریکا

صدای حامد زمانی این روزها با ترانه «مرگ بر آمریکا» بارها در تلویزیون شنیده شده است، تنظیم این اثر را «امید رهبران» و میکس و مستر را «رضا پوررضوی» انجام داده است.

مرگ بر تازیانه‌ها ... تازیانه‌های بی‌امان به گرده‌های بی‌گناه بردگان

مرگ بر مرگ ناگهانی صد هزار زندگی در یکی دو ثانیه با سقوط علم از آسمان

مرگ بر کشتن جوانه‌ها

مرگ بر بریدن نفس... مرگ بر قفس... مرگ بر شکوه خار و خس...  مرگ بر هوس... مرگ بر حقوق بی بشر... مرگ بر تبر... مرگ بر شراره‌های شر... مرگ بر آمريكا

ترانه‌ای ضد تحریم 

حامد زمانی ترانه‌های دیگری نیز در این روزها ارائه کرده است که مهم‌ترین آن «تحریم» نام دارد، شاعر، آهنگساز و خواننده هم خود اوست با تنظيمی از اميد رهبران... 

 از این دریا اگه یه قطره کم شه

به جاش بارونِ حق سرریز می‌شه

خیال کردی با قطعِ چن‌تا بوته

بهار تبدیلِ به پاییز می‌شه

خیال کردی اگه آبو ببندی

دلامون خشک می‌شن، پیر می‌شن

ما توی قلب‌مون دریا رو داریم

دلامون خشک میشن، پیر میشن

ما توی قلبمون دریا رو داریم

نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٨/٣٠
١
٠
ممنون...........:))دیگه حرفی ندارم بزنم!!!