نذر عزاداران آقا...
برای کسانی که می‌خواهند از این دو ماه محرم و صفر بی مزد بیرون نروند

نذر عزاداران آقا...

نویسنده : زهرا نخعی راد

شهر سیاه پوش شده است و پرچم‌های روضه خوانی بر در و دیوار شهر آویزان است. ایستگاه‌های صلواتی به راه است و مردم همه مشکی پوش شده‌اند. همه این‌ها خبر از واقعه‌ای بزرگ دارد. خبر از مصیبتی که همه را عزادار کرده است. همه هم می‌خواهند به نوعی در این عزاداری‌ها شریک باشند. این شریک بودن هم فقط به روضه گرفتن و نذری شله و قیمه دادن نیست. چه این که احتمالا بودجه شما به این کارها نرسد، یا این که اصلا شرایطش را نداشته باشید. خیلی از کارها و نذری‌های ریز و درشتی هم هست که به بودجه آن‌چنانی نیاز نیست و یک همت و نیت درست و حسابی می‌خواهد. نذری‌هایی که باید از خودتان مایه بگذارید. این‌جا چند نمونه از کارهایی است که می‌توانید در این دو ماه انجام دهید. دو ماهی که نباید آن را فقط به دهه اولش خلاصه کرد.

چند قطره خون

یک روز را مشخص کنید و همه با هم قرار بگذارید که بروید خون بدهید. قبلش به همه دوستان و همکلاسی‌هایتان هم اعلام کنید تا همه به هوای هم، هم شده بیایند. حتی اگر تعدادتان زیاد باشد، می‌توانید از قبل با مراکز مربوط به اهداي خون هماهنگ کنید که بیایند در مدرسه و دانشگاه و آن جا خون بگیرند. هم برای خودتان خوب است و هم با این کار آدم‌های زیادی را نجات داده‌اید. بالاخره همه محرم به شرکت در مجلس عزاداری نیست! به کارهای عملی هم نیاز است. قطره‌ای از خون خود گذشتن شاید آدم را نزدیک‌تر کند به حال کسانی که جان خود را تقدیم کرده‌اند در راه امام حسین(ع).

اهل این خانه عزادار حسین‌اند

در ماه محرم و صفر، اگر در شهر قم قدم بزنید، علم‌هایی را می‌بینید که بر دوش خانه‌ها سوار شده است. این‌ها نه نشان روضه امام حسین(ع)، که نشان عزادار بودن صاحبان این خانه است. بد نیست که ما هم این رسم را در شهر خودمان پیاده کنیم. برای عزای امام حسین(ع)، یک علم کوچک هم کافی است برای تسلیت به همسایگان و بالاتر از آن مسلمانان.

داخل خانه‌تان را هم می‌توانید با یک کتیبه محتشم یا یک پرده مشکی ساده سیاه‌پوش کنید. لازم نیست برای این کارها حتما در خانه‌تان مجلس عزاداری برقرار باشد. بالاخره خودِ آدم هم دل دارد برای خودش.

نذری دانشجویی

یک دانشگاه است و کلی آدم. آن هم جوان. این یعنی منبع انرژی شهر. یعنی کارها را می‌شود در دانشگاه فرهنگ‌سازی کرد و بعدش در شهر. فرض کنید دانشکده‌تان 1000 نفر جمعیت داشته باشد. اعلان عمومی بزنید که همه فلان روز مشخص، غذای سلف را رزرو کنند. از این 1000 تا، کم کمش 500 نفر که رزرو می‌کنند. غذا را دو تا یکی بخورید. 250 غذا اضافه می‌آید! چند نفر مامور شوند و این 250 غذا را بروند در مناطق محروم پخش کنند. شما شروع کنید، ببینید چه موجی راه می‌افتد!

وبلاگ عاشورايى 

می‌شود در دنیای مجازی، روضه راه بیندازید. روضه‌تان هم می‌تواند منبر داشته باشد و هم روضه و حتی نذری! کلی حرف است که در مورد عاشورا می‌توانید بزنید. حداقلش این است که اگر روضه رفته‌اید، نکات جالب سخنران را در وبلاگ بگذارید تا کسانی هم که روضه نرفته‌اند بهره‌ای ببرند. حتی می‌توانید مثل خیلی از وبلاگی‌ها یک موج وبلاگی عاشورایی راه بیندازید.

غذای روح بدهید

این روزها همه نذر را یا با دیگچه و شله زرد می‌شناسند یا با شله. مسلما بودجه شما به این نذرها نمی‌رسد مگر این که با چند نفر از دوستان‌تان شریک شوید یا خیر جور کنید! اما می‌توانید با همکاری دانشگاه و سازمان‌های فرهنگی یا چند خیر، غذای روح بدهید به ملت. مثلا یک نذر فرهنگی! کتاب کوچک و کم حجمی که ملت با خواندن آن خیلی از نظرات و دیدگاه‌هایشان را تغییر یا ارتقا دهند! یا حدیث یا شعری مناسب این روزها با یک تزئین زیبا.

روزتان را وقف کنید

در هر کسب و کاری که هستید یک روزتان را وقف کنید. به خصوص در کارهای خدماتی. مثلا اگر راننده تاکسی هستید، یک روز را صلواتی کار کنید. خصوصا در مسیر حرم. برگه هم پشت خودروتان بزنید که به مناسبت... کرایه فقط یک صلوات. نه این که بخواهید ریا کنید، قصدتان فرهنگ‌سازی است. این کارهای نمادین، مردم را هم تشویق می‌کند که آن‌ها هم یک کاری بکنند.

تصمیم‌های بزرگ

غیر از این‌ها خودتان و خودتان را فراموش نکنید. قرارهای شخصی‌تان یادتان نرود. قرارهایی مثل مطالعه کتاب، زیارت عاشورا روزانه، دور موسیقی‌های شاد خط کشیدن، هر روز سلام دادن به امام حسین(ع)، خواندن اعمال هر روز از کتاب المراقبات، تحت پوشش قرار دادن یک بچه یتیم... تا قرارهای گنده گنده ای مثل کمتر بازار و خرید رفتن در این ایام یا تصمیم‌های بزرگی که تا به حال جرات انجام دادنش را نداشتید. تصمیم‌هایی مثل شروع یک کار جدید، یا خواندن برای قبولی در حوزه و دانشگاه و... ماه محرم و صفر فرصت خوبی است برای تصمیم‌های بزرگ. اگر نیت‌تان خدایی باشد، مطمئن باشید صاحبان این ماه، خودشان پشتیبان شما خواهند بود.

کسب و کار تعطیل!

آدم حال می‌کند وقتی می‌بیند فروشگاهی در روزهای شهادت کرکره‌اش پایین است و پرده بزرگی هم زده است که: فروشگاه به مناسبت ایام شهادت تعطیل است. اصلا روایت داریم که در روز عاشورا کسب و کار را تعطیل کنید. حالا بیایید در روزهای شهادت، کارهایی که مردم نیاز فوری به آن ندارند، تعطیل کنید و بروید پی عزاداری‌تان. مطمئن باشید هم کارتان برکت می‌کند و هم حال و هوایی به شهر و همشهری‌های تان داده‌اید.

بچه‌ها و روضه

توی روضه‌ها همیشه یکی از نگرانی‌های مادران، کودکان‌شان است. بچه‌های کوچک و بزرگی که حوصله‌شان سر می‌رود. بیایید بانی شوید و بچه‌های قد و نیم قد روضه را جمع و آن‌ها را سرگرم کنید. داستان، شعر و سرگرمی‌ها و بازی‌های مختلف کارهایی است که روضه را برای آن‌ها خاطره‌انگیز می‌کند. شاید بشود برخی از مفاهیم عاشورا را با زبانی بچه‌گانه با شعر و داستان و... بازگو کرد. این‌جوری هم باعث شده‌اید آن‌ها با مجالس عزاداری انس پیدا کنن

نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٨/٣٠
٠
٠
مرسی........
پربازدیدتریـــن ها
محبوب ترین کاراکترهای تاریخ بازی های ویدئویی را بشناسید

#سوپراستار_بازی ها

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

خودکشی سازنده نهنگ آبی!

٩٦/٠٦/٢٣
مینیمال

نهنگ‌آبی یا نیسان آبی؟

٩٦/٠٦/٢٣
نگاهی به فیلم نگار که ورای سینمای محافظه کارانه ماست

خلسه های دختری انتقام جو

٩٦/٠٦/٢٣
نگاهی به پراکندگی تیم‌های فوتبال چند لیگ معتبر اروپایی و مقایسه آن با لیگ ایران

خاک های فوتبال خیز

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

با بروبچه‌های رامبد آشنا شوید

٩٦/٠٦/٢٣
درباره همه رفتارهای شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده‌ای که از رامبد جوان دیدیم

رامبد چقدر سوپرایزمون می کنه؟ خیلی!

٩٦/٠٦/٢٣
کافه جهان نما

اتریش، سرزمین مدرنِ محترم

٩٦/٠٦/٢٣
چهره هفته

ماجامون خیلی هم خوبه

٩٦/٠٦/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 503

٩٦/٠٦/٢٣
به بهانه اکران فیلم «نگار» و روزهای پایانی «خندوانه» همه چیز درباره شخصیت و کارنامه رامبد جوان

رامبدانه

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

لطفا خودمان را دوست داشته باشیم

٩٦/٠٦/٢٣
پایان‌نامه

موسسات کشککی، اعتراضات اُملتی

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

سینما رفتیم و افتاد مشکل‌ها...

٩٦/٠٦/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 503

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

خوب و بد خندوانه در 4 فصلی که گذشت

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

رامبد به روایت رفقا

٩٦/٠٦/٢٣
به بهانه ثبت شدن نام «محمود خوردبین» در کتاب گینس سال 2018

شناسنامه پرسپولیس!

٩٦/٠٦/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و وعده 100 روزه

٩٦/٠٦/٢٣
شگرد

طرز تهیه یک اسکرین شات بالا بلند!

٩٦/٠٦/٢٣
تبلیغات