نامم غلامحسین است، یعنی؛ «غلام آقا امام حسین(ع)»
شروع محرم بهانه‌ای برای گپ و گفت‌ سرویس ورزش جیم با شاغلام پيروانى

نامم غلامحسین است، یعنی؛ «غلام آقا امام حسین(ع)»

نویسنده : طاهره سادات بهشتی

از بزرگترها شنیده بودیم که خیلی سخت تن به صحبت با تلفن همراه و مصاحبه غیرحضوری می‌دهد. اما برخلاف تصورمان، زمانی‌که نام محرم و بهانه‌مان برای این مصاحبه را در میان گذاشتیم، با رویی گشاده آماده پاسخ‌گویی به سوالات شد. غلامحسین پیروانی، سرمربی نام آشنا و کارکشته فوتبال که در این چند هفته اخیر از سرو صدای این ورزش جنجالی دور شده، بهانه‌ای شد برای تغییر حس و حال سرویس ورزش در اولین جیم محرمی سال 92.

 چه شد که غلامحسین پیروانی به «شاغلام» فوتبال ايران تبدیل شد؟ چه کسانی برای اولین‌بار شما را به این نام صدا زدند؟

 اسم من غلامحسین است، یعنی غلام آقا امام حسین(ع). گفتن نام شاغلام لطفی است از جانب مردم در حق بنده. این اسم از زمانی که فوتبال بازی می‌کردم (حدود سال‌های 52) توسط هواداران برق شیراز روی من گذاشته شد.

 مدتی است که در فضای فوتبالی حضور ندارید! هنوز پیشنهادی نشده یا در حال استراحت هستید؟

 در مدتی که فعالیت نداشته‌ام از جانب یکی از تیم‌‌های دسته اولی به من پیشنهاد شد اما قبول نکردم و بهتر است فعلا کنار باشم.

 از سوی کدام تیم به شما پیشنهاد داده شد؟

 بهتر است که نامی از آن تیم نبرم، زیرا درحال حاضر سرمربی دارند و این صحبت من باعث ایجاد حاشیه برای آن‌ها خواهد شد.

 این مدت شده دلتنگ تیم‌های سابق شوید و یا مثلا هوای فجر به سرتان بزند؟

 در هر صورت من مدت‌ها در این تیم‌ها زحمت کشیدم و شكر خدا مقام‌های خوبی با تلاش مدیران و سایر اعضای کادر فنی برای تیم‌های فجر و برق شیراز کسب کردم و این خاطرات باعث دلتنگی خواهد شد.

 نظر شما درمورد «کارخانه بازیکن‌سازی فوتبال ایران» چیست؟ امکان ادامه این حرکت در کشور وجود دارد؟

 عواید استفاده از جوانان در شروع کار باخت است. در گذشته قدری چشم‌پوشی مقابل نتایج انجام می‌گرفت، تا فضای مطلوب به وجود آید ولی در حال حاضر امکان استفاده از جوانان نه تنها به من بلکه به هیچ‌کس دیگری داده نمی‌شود، چون با باخت در چند بازی متوالی میزبان فحاشی هواداران خواهیم شد. امروزه تنها استفاده از نام‌های بزرگ و نتیجه گرفتن مورد توجه است که این کار هم تنها با پرداخت مبالغ هنگفت به بازیکنان میسر می‌شود.

 به هر حال استفاده از نام‌های بزرگ فوتبال همیشگی نیست، با این وجود آینده هم محتاج بازیکنان بزرگ است...

 کاملا درست است. اما فعلا فضای حاکم بر فوتبال ما این‌گونه است که همه چیز تبدیل به نتیجه‌گرایی و برد شده است. استفاده از جوانان تاوان دارد که در حال حاضر هیچ‌کس نمی‌تواند چنین ریسکی در سطح فوتبال حرفه‌ای داشته باشد.

 شروع محرم باعث شد تا سری به فضای مذهبی و حال و هوای محرمی فوتبال بزنیم به عنوان مداح اهل بیت از حال و هوای آغاز محرم بگویید؟

 گفته‌اند که:

هرآن کسی که قدم زد به آستان حسین(ع)

عزیز هردو جهان شد قسم به جان حسین(ع)

باید از این ماه نهایت استفاده را بکنیم. آقا امام حسین در نزد خدا بسیار عزیز هستند و روایت است که در این ماه از امام حسین بخواهیم که از پروردگار برایمان طلب بخشش کنند.

 از کی به سراغ نوحه و هیئت‌داری اباعبدلله رفتید؟

 از زمان پدر پدرم مراسم عزاداری در خانه قدیمی‌مان بر پا می‌شد و بعد از آن که پدرم به رحمت خدا رفت طبق وصیت‌شان ما انجام این مراسم عزاداری را ادامه دادیم.

 هیچ وقت تناقض معنوی بين فوتبال و هیئت‌داری، باعث قلم گرفتن به دور فعالیت‌های مذهبی شما نشد؟

 بهترین لذت من در زندگی دوران خدمت به اباعبدا... در هیئت‌های عزاداری است، آن‌قدر که هنگام حضور در مجالس از تمامی مسائل کاری و حتی خانوادگی دور می‌شوم و هیچ وقت این فضای معنوی را متناقض با کار و فوتبال ندیدم.

 رفتارهای ناشایست باعث لکه‌دار شدن شخصیت فوتبال شده است. به نظر شما حضور فوتبالی‌ها در چنین محافلی کمکی به تغییر ذهنیت مردم درمورد فضای آلوده فوتبال می‌کند؟

 حضور در چنین محافلی بنا به حرمت و سنگینی که دارند تاحدودی باعث جلوگیری از بعضی اتفاقات ناجور و ناشایست می‌شود. 

 علاوه بر مطالعه کتاب‌های نوحه، اهل خواندن کتاب‌های شعر ایرانی هستید؟ چقدر زمان صرف مطالعه می‌کنید؟

 بیشتر شعرهای مذهبی. علاقه بسیار زیادی به مطالعه شعرهای امام حسین دارم و تمامی نوحه‌ها را حفظ می‌کنم. به همین دلیل باید فرصت زیادی را صرف حفظ اشعار و یا اضافه کردن ابیاتی به آن‌ها بکنم.

 پس خودتان هم شاعر هستید؟

 بله گاهی ابیاتی را در کنار نوحه‌های اباعبدا... می‌آورم که خیلی ناگهانی اتفاق می‌افتد.

 در دنیای فوتبال با این همه حاشیه و مشغله، بعضی‌ها اسم خودشان راهم فراموش می‌کنند. شما چه‌طور این همه ابیات شعری در ذهن‌تان آماده پاسخ‌گویی می‌ماند؟

 به هرحال به‌خاطر وجود زمینه ذهنی است. امیدوارم که هیچ زمانی خدایی نکرده با این لحن دل کسی را نرنجانم و کسی را آزرده خاطر نکنم. این ابیات حتی در زندگی فوتبالی‌ام هم تاثیر به‌سزایی دارند و آرامش بسیاری برایم می‌آورند.

 بیشتر توضیح می‌دهید...

 مثلا همین چند وقت گذشته در تیم فجر اشتباه داوری محرزی علیه ما صورت گرفت و من کاملا عصبانی و آماده شکایت بودم که ناگهان با به یاد آوردن یک بیت از اشعاری که درمورد غلبه خشم و غضب بود، آرامش خودم را حفظ کردم و آن جنجال خاتمه یافت.

 باتوجه به سابقه حضورتان در شهرما، از فوتبال مشهد برای ما بگویید. شما هم در ابومسلم دوام نیاوردید.

 این نکته را بگویم که مشهد فوتبالیست‌های بسیار زیاد و استعدادهای بسیاری دارد، اما متاسفانه در شش ماهی که من مشهد بودم به این نتیجه رسیدم در مشهد آدم‌ها باهم خوب نیستند و همگی (مخصوصا مربیان) در مقابل هم جبهه می‌گیرند. اگر همین مربیان دست به دست هم بدهند فوتبال مشهد رشد خوبی خواهد داشت.

 منظورتان کدام یک از مربیان است؟ آیا شخص خاصی مانع موفقیت‌های فوتبال مشهد است؟

 نه. شخص خاصی مد نظرم نیست. فقط این را می‌گویم که اگر در مشهد مربیان روابط بهتری داشته باشند، پیشرفت چشم‌گیری اتفاق می‌افتد. مشهد مربیان بسیار خوبی از جمله اکبر میثاقیان، کاظم غیاثیان، خداداد عزیزی، برگی‌زر و... دارد که اگر یکدل باشند ابومسلم و پیام می‌توانند عرض اندام کنند.

 یعنی به نظر شما این افراد در فضای فوتبال مقابل همدیگر قرار می‌گیرند؟

 من نمی‌گویم که آن‌ها آدم‌های بدی هستند، اما با هم همدل نیستند و این اختلاف آن‌ها ضربه محکمی به فوتبال خراسان زده است.

 همان‌طور که گفتید مشهد مملو از استعداد فوتبالی است، با این وجود پس از حضور شما همه سایه یک استعدادیاب ناب فوتبال را برسر خود دیدند اما بازهم موفقیت حاصل نشد. علت این اتفاقات چیست؟

 علت این عدم موفقیت‌ها همدل نبودن و خالی گذاشتن پشت همدیگر است. در فوتبال مشهد آدم‌ها پشتوانه‌های خوبی برای هم نیستند، باوجود استعدادهای زیادی که وجود دارد فضای کار برای رسیدن به موفقیت به وجود نمی‌آید.

 آیا به شما اجازه و فضای کار برای کشف و یا ساختن بازیکن داده نشد؟

 راستش را بخواهید در مدتی که مشهد بودم پیامک‌ها و تماس‌های بسیاری با من می‌شد که با تهدید، ترک فوتبال مشهد را از من می‌خواستند. همه آن‌ها خودشان را هوادار معرفی می‌کردند و معتقد بودند که من قابلیت حضور در مشهد را ندارم و به دلیل مدت زمان کمی که بودم فرصت کافی به دست نیامد.

 ممکن است این تهدیدات از سوی سایر فوتبالی‌های مشهد بوده باشد؟

 فقط می‌دانم که کار مسئولان نبود.

 در پایان یک دعای خوب یا یک بیت شعر ناب‌تان را به مخاطبان ما هدیه کنید.

 قبل از شعر از آقای عزیزی و مهاجرانی بسیار متشکرم که در همان مدت کوتاه حضور من نهایت محبت را در حق من داشتند.

 

يا رب به شمیم جعد گیسوی حسین(ع)

یارب به طواف کعبه کوی حسین (ع)

این جمع که حاضرند از پیروجوان 

بخشا همه را به طاق ابروی حسین (ع)

نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٨/١٦
٠
٠
ممنون.....مصاحبه ی خوبی بود.