يك زيارت عاشورايى
اين‌بار مى‌خواهيم با آمدن محرم، فقط «زيارت عاشورا» بخوانيم... آن هم با يك توجه ويژه در موضوع ويژه جيم

يك زيارت عاشورايى

نویسنده :

زیارت خوب است عاشورایی باشد. یعنی با یک سلام‌اش دلت از همین‌جا پر بکشد به مزار حضرت‌اش. راستش را بخواهید زیارت عاشورا دقیقا همین‌طور است؛ عاشورایی! یعنی نه این‌که سایر زیارت‌ها این‌طور نباشد، اما همان‌طور که می‌دانیم ائمه اطهار علیهم‌السلام اجمعین «کلهم نور واحد» هستند ولی باز آقا اباعبدا... کشتی نجات و چراغ هدایت هستند. چنان‌چه در حدیث مشهور «مصباح» از حضرت رسول نقل شده آمده است: «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه». حالا با این اوصاف در محرم این سال جدید قمری به سراغ زیارت‌نامه‌ای رفتیم که حکایت‌اش برای‌مان با تمام زیارت‌های دنیا فرق دارد. زیارت‌نامه‌ای که هر گاه دل‌مان برای حسین و يارانش تنگ می‌شود، می‌خوانیمش تا انرژی‌اش ساطع شود در وجودمان. زیارت عاشورا از منظر جیم كه بر اساس مشاوره دقيق با كارشناسان ديني آماده شده، تقدیم دیده‌های شما...

سلام

زیارت عاشورا با سلام بر امام حسین(ع) شروع می‌شود و در ادامه با سلام‌هایی، امام و خاندانش را معرفی می‌کند تا کسی که زیارت عاشورا می‌خواند، بداند که بر مصیبت‌های چه شخصیت بزرگی، اندوهناک است. این سلام‌ها تصدیقی بر اسامی اجداد امام حسین(ع) هم هست. سلام در زبان عربی علاوه بر ادای احترام، معنای اظهار خضوع و خشوع هم می‌دهد که باید در برابر همه اهل بیت (ع) رعایت شود.

مصیبت بزرگ

رزیه در زبان عرب، به معنی مصیبتی بزرگ است. مصیبتی که همه اموال، خانواده و ثمرات فرد را در بر خواهد گرفت. جملات بعدی این فراز از دعا، وسیع بودن حرکت، قیام و مصیبتی که بر امام حسین(ع) وارد شده است را بر همگان یادآوری می‌کند و می‌خواهد اعلام کند که قیام امام حسین (ع)، قیام یک فرد و گروه اندک نبود و علاوه بر این، این مصیبت بر همه اهل آسمان و زمین از فرشتگان گرفته تا آدمیان، سنگین و غیرقابل تحمل است.

۴ لعنت به ۴ دسته

از این فراز لعن‌هایی که در زیارت عاشورا وجود دارد، شروع می‌شود. لعن‌هایی که مخاطب یکی از آن‌ها هم غیر مسلمان نیست و این یعنی، اولین و اصلی‌ترین دشمنان حکومت اسلام و اهل بیت(ع) در بین افراد جامعه اسلامي هستند. این 4 لعن، یک دسته بندی جامع از دشمنان حکومت اهل بیت (ع) و حکومت‌های اسلامی را ارائه می‌دهد. دسته اول: گروهی که پایه انحراف از مکتب اهل بیت(ع) و اسلام را با نشان دادن چهره‌ای منطقی و مودب برپا می‌کنند. این دسته همان، سردمداران جنگ فرهنگی هستند. دسته دوم: گروهی که با گرد و خاک‌های سیاسی می‌خواهند حق را از جایگاهش کنار بزنند و باطل را به جای آن بنشانند و ظلم را با یک بسته‌بندی زیبا، جایگزین عدل کنند. دسته سوم: گروهی که فقط با براندازی اندیشه اسلام و اهل بیت (ع) آرام می‌شوند و دست به محاصره، جنگ، قتل یا کشتار یاوران حکومت اسلامی و اولیاء دین می‌زنند. دسته چهارم: گروهی که همیشه افراد زیادی از جامعه‌ها را شامل می‌شوند و به قول امروزی‌ها حزب باد هستند. افرادی که اهل سکوت هستند و می‌گویند: «هرچه آید، خوش آید!» این افراد هم با بی‌تفاوتی‌های‌شان به براندازان حکومت اهل بیت (ع) کمک زیادی می‌کنند.

مبارزه عملی

این فراز از زیارت عاشورا، مرد عمل می‌خواهد. از ویژگی‌های مکتب شیعه، مبارزه است. مبارزه علیه تمامیت کفر و ظلم و مصادیق آن. برای همین است که در زیارت عاشورا، بعد از لعن کردن زبانی دشمنان اهل بیت از مسلمانان می‌خواهد که وارد مبارزه عملی شوند و جالب این‌جاست که این مبارزه را برای زمان خاص و مکان خاصی بیان نمی‌کند، بلکه می‌فرماید: «مبارزه با دشمنان اهل بیت(ع) و سرسپردگان باطل و حمایت از دوستان اهل بیت(ع) و پیروان حق تا روز قیامت، برای همه مسلمانان ادامه خواهد داشت»

لعنت به مصادیق مشـخـص

دوباره لعن‌های زیارت عاشورا شروع می‌شود اما این‌بار عینی‌تر با موضوع برخورد می‌کند. این‌بار به صورت گروهی لعن نمی‌کند بلکه به اسم نمونه‌های تاریخی ستمگران اشاره می‌کند. اسم‌هایی که دراین فراز زیارت مورد لعن قرار گرفته‌اند، نمونه‌هایی از همان دسته‌بندی لعن‌هایی ابتدایی زیارت عاشورا هستند که برای‌شان مصداق معرفی شده است.

دعا در زیارت

این فراز از زیارت، حال و هوای دعایی پیدا می‌کند. ابتدا بیان می‌کند که انسان باید بهترین عزیزانش را در راه حق فدا کند و بعدش هم از خدا می‌خواهد که بعد از تقرب انسان به خدا، تقرب به رسول، امیرالمومنین و فاطمه (س) را در وجودش نهادینه کند و برای تصدیق علاقه خودش به این تقرب، از بنیان‌گذاران ظلم بیزاری می‌جوید و در پایان باز هم خودش را آماده عمل، که دوستی با دوستان اهل بیت و مبارزه با دشمنان اهل بیت است، می‌داند.

انتظار فرج

این فراز از دعا، بعد از قسمت‌های قبلی که محبت قلبی و اراده عملی را کسب کردیم، باعث می‌شود که انسان خودش را یک قدم جلوتر ببیند و احساس کند که محبت خداوند شامل او شده است و به همین بهانه، از خداوند درخواست کند که مقام محمود را نصیب او کند. مقام محمود، بالاترین مقام یک مسلمان است مقامی که ایمان در قلب یک مسلمان جاری می‌شود و همه کارهای انسان رنگ خدایی می‌گیرد. حالا که به مقام محمود رسید، بحث انتظار فرج مطرح می‌شود و قیام امام حسین(ع) را به قیام منتقم کربلا متصل می‌کند. 

تقرب در روز عاشورا

این فراز از دعا، به این‌که دشمنان حق بر افکار باطل‌شان پافشاری بسیاری دارند و هیچ چیز به اندازه نابودی حق، آن‌ها را خوشحال نمی‌کند، اشاره می‌کند. لعن‌های این فراز از زیارت که این‌بار هم با نام بعضی افراد آمده است، تاکید دیگری برای درک میزان فاجعه و بزرگی مصیبتی است که بر عالم هستی وارد شده است. در قسمت پایانی این فراز هم به ویژه بودن روز عاشورا و این‌که می‌توان خدا را برای تقرب به خودش، به این روز قسم داد اشاره می‌کند.

۱۰۰ لعنت به ظالمان

این فراز از زیارت عاشورا را باید صد مرتبه تکرار کنیم تا بفهمیم که گفتن یک مرگ بر دشمنان اسلام کافی نیست، بلکه باید 100 مرتبه بگوییم تا تمام دوستان خدا و دشمنان خدا بفهمند که ما پیرو چه اصولی هستیم. همان‌طور که در این لعن‌ها می‌بینید از مسببان اصلی فاجعه که شاید سال‌ها قبل از این فاجعه از دنیا رفته باشند، شروع می‌شود تا افرادی که تماشاگر این فاجعه بودند، مورد لعن قرار می‌گیرند.

۱۰۰ سلام بر حسین

سلام بر امام حسین (ع) را هم باید 100 بار تکرار کنیم. سلام واژه لحظه ملاقات است و این سلام‌ها یعنی در تمام 100 بار سلام دادن، انگار قرار است با امام حسین (ع) دیدار داشته باشی. در کنار این سلام‌ها یک درخواست هم قابل توجه است. درخواستی برای این‌که خداوند این زیارت را آخرین زیارت او قرار ندهد.

لعنت به دشمنان
باز هم لعنت‌هايي را در این فراز از زیارت عاشورا می‌خوانیم. این که اسامی این افراد قید نشده و فقط با شماره مشخص گردیده هم نشان دهنده توجهی خاص است. این فراز از دعا برای آخرین بار، دسته‌های ستاد کفر را معرفی کرده و از آن‌ها بیزاری جسته و برای آن‌ها تا روز قیامت لعنت آرزو کرده است. البته درباره مصداق اين 4 نفر، نظرات مختلفي مطرح شده است.
سجـده شکر
در آخرین فراز از زیارت عاشورا، باید به سجده رفت و خدا را به شکرانه شناخت معصومین و شناخت راه آن‌ها، سپاس گفت. البته در همین لحظات شکرگزاری هم نباید از یادآوری مصیبت بزرگ شهادت امام حسین (ع) غافل شد و باید به عنوان بالاترین پشتوانه ورود به آخرت، شفاعت اهل بیت (ع) را از خداوند درخواست کرد. (التماس دعا)
نظرات کاربران
کد امنیتی