مبادا  خروس  از تو عاقل تر باشد!
برای کسانی که هنوز با خواب صبحگاهی درگیرند

مبادا خروس از تو عاقل تر باشد!

نویسنده : زهرا نخعی

جمله لقمان است. وقتی به پسرش می‌گوید: «فرزندم! مبادا خروس از تو عاقل‏تر باشد و توجّه‏اش به نماز بیش از تو باشد، آیا نمی‏بینی که در مواقع نماز و در سحرها بانگ می‏زند و حال آن‌که تو خواب هستی». این سبک زندگی بيشتر ما شده است، این که شب‌ها تا دیروقت بیداریم و صبح‌ها خواب! اصلا ماهیت این‌ها را هم مثل خیلی چیزهای دیگر داریم عوض می‌کنیم. شبی که آرامشش برای استراحت و خواب است را با صبحی که برای بیداری و تکاپو و به دست آوردن روزی و رزق است. این پدیده سحرخوابی مشکلی است که خیلی‌ها با آن درگیرند. جای گرم و نرمی که آدم را به زمین می‌چسباند. اگر شما درگیر این پدیده نوظهور شده‌اید، فوت و فن‌های زیر را دنبال کنید.

 

سحرخیزها کجای دنیا را می‌گیرند؟!

اراده شان به همه چیز غالب می‌شود

بالاخره خواب سحر و اول صبح لذت خودش را هم دارد و کسی که با این لذت مقابله می‌کند؛ کارش خیلی درست است. هم اراده‌اش را محک زده و هم در کارهای روزانه‌اش اراده و اعتماد به نفس بیش‌تری پیدا می‌کند.

 

برکت و روزی بر سرشان می‌بارد

در بین الطلوعین برکت و رزق از آسمان می‌بارد و فقط سحر خیزانند که می‌توانند آن را بگیرند. رزقی که ممکن است مادی يا معنوی باشد. امام باقر(ع) بحث روزی را روشن‌تر می‌کنند: «روزی‌ها مشخص و تقسیم شده است ولی خداوند متعال روزی فوق العاده دارد که آن را از طلوع فجر تا طلوع خورشید تقسیم می‌کند و همین است منظور پروردگار که فرمود: از فضل پرورگار بخواهید.» امام صادق(ع) هم تضمین کرده‌اند که: «کسی که نماز صبح بخواند و تا طلوع آفتاب منتظر شود این شخص برای کسب روزی موفق‌تر است از کسی که یک ماه در روی زمین برای تجارت و کسب روزی سفر کند.» 

 

طول عمرشان بیشتر از بقیه است

سحر زمانی است که اکسیژن خالص به زمین می‌رسد و همین هوای پاک و خالص برای بدن بسیار مفید است. علاوه بر این؛ سحرخیزان کم‌تر به بیماری‌های مغزی مثل سکته مغزی و لخته شدن خون دچار می‌شوند چرا که غلظت خون با سحرخیزی کاهش پیدا می‌کند و خیلی از اثرات پزشکی دیگر...

 

حکم اسفناج ملوان زبل

سحرخیزی حکم اسفناج ملوان زبل را برای آدم‌ها دارد. نیرو و انرژی و نشاطی که شاید با هیچ تغذیه مادی جبران نمی‌شود. سحر خیزان با انرژی وارد کار و درس می‌شوند و بازدهی‌شان هم بالاتر است.

 

یک ساعت= چندساعت

بیداری در سحر حکم وقت اضافه و فوق العاده را دارد. هم یک وقت ناب برای انجام مهم‌ترین کارهاست و هم زمانی است که خودش برکت می‌کند و چند برابر می‌شود. یعنی می‌شود مهم در مهم. همان‌طور که آیت‌ا... مجتهدی تهرانی فرمود: «سحر را از دست مده. یک ساعت مطالعه سحر، مطابق با چند ساعت مطالعه روز است، یک بار قسمتی از مُطَوّل را هر چه خواندم نفهمیدم. سحر همین که بیدار شدم زیر کرسی هنوز وضو نگرفته، خواب آلود کتاب را باز کردم و مطلب را فهمیدم».

 

فوت و فن‌هایی برای مقابله با خواب صبحگاهی

زود بخوابید

با وجود همه فیلم‌ها و سریال‌ها و مهمانی‌ها و گعده‌های شبانه، سعی کنید کم کم عادت کنید که زود بخوابید. خانواده‌تان هم مثل شما کم کم عادت می‌کنند زود بخوابند، چرا که دیگر هم صحبتی مثل شما را از دست می‌دهند!

 

با شکم پر نخوابید!

خودتان را سنگین نکنید. یا شب‌ها کم‌تر بخورید یا اگر می‌خواهید شام خوبی بخورید، 2 ساعت قبل از خواب بخورید تا بدن‌تان درگیر هضم غذا نباشد. 

 

یک جهش یک ساله!

یک برنامه درست و حسابی برای ساعاتی که زود بیدار می‌شوید، بریزید. این طوری به خودتان انگیزه می‌دهید. مثلا ساعت‌های 5 تا 7 صبح یک سال را برای حفظ قرآن، زبان، بررسی اخبار روز و... بگذارید. این طوری جهش خودتان را جلو جلو می‌بینید.

 

به خودتان برسید!

خودتان را تشویق کنید. بالاخره شما دست به کار مهمی زده‌اید آن هم وقتی که همه خوابند و شما دل‌تان غنج می‌رود تا یک دقیقه بیش‌تر بخوابید و هی با خودتان می‌گویید: خوش به حال‌شان...! پس اول کاری جایزه‌ای برای خودتان بگذارید. مثلا برای افراد شکمو این جایزه می‌تواند یک شیرینی باشد و برای افراد فیلم باز، یک برنامه، مستند یا فیلم، سرصبحی!

 

یک چوب بالا سر!

 برای بیش‌تر آدم‌ها بدون اجبار کارکردن، خیلی سخت است. پس خودتان را محدود کنید. مثلا قرارهای کاری مهم‌تان را سرصبح بگذارید یا انجام تکلیف‌ها و خواندن دروس حساس‌تان. این طوری دیگر نمی‌توانید از زیر کار در بروید! ضمن این که بهتر هم یاد می‌گیرید. حالا اگر مسابقه‌ای هم سر صبح در تلویزیون پخش شود که دیگر همه با کله بیدار می‌شوند!

 

سریعا از رختخواب دور شوید!

 اگر برنامه و جایزه و... برای‌تان کار ساز نبود و در مقابل خواب، سست‌تر از این حرف‌ها بودید؛ کاری کنید که خواب از سرتان بپرد. اول این که اصلا به رختخواب برنگردید و با افسوس هی به بالشت و پتوی خود نگاه نکنید. سریع بروید آبی به سر و صورت‌تان بزنید و یک چای نوش جان کنید. بعد هم سریع آماده شوید و پیاده به محل کار یا مدرسه و دانشگاه بروید. اصلا به خودتان فرصت فکر کردن هم ندهید!

 

یواش یواش

 کسی یک شبه سحرخیز نمی‌شود. از کم شروع کنید. هر روز یک ربع زودتر...

 

بیداری در وقت اضافه

بدترین کار این است که ساعت‌تان را در وقت‌های متعدد کوک کنید. ضمن اذیت و آزار روانی برای افراد دیگر خانواده، این کار شما را به زنگ بعدی تشویق می‌کند و از آخر هم بیدار نمی شوید! پس از همان اول برای یک زمان کوک کنید تا ملزم شوید بیدار شوید.

 

زنگ ساعت، لالایی نیست!

 زنگ ساعت‌تان هرچه قدر دلخراش‌تر بهتر! یک زنگ آرام و ملایم، حکم لالایی برای شما دارد. ساعت‌تان را هم بهتر است نزدیک‌تان نگذارید. یک جای دور و سخت بگذارید تا مجبور باشید دنبالش بگردید و از جای‌تان بلند شوید. حتی شده به کسی بسپارید که قایمش کند تا صبح برای پیدا کردنش بیچاره شوید. 

 

همراه سحرگاهی!

 کارهای سخت هرچه قدر گروهی باشد بهتر است. اگر بتوانید خانواده‌تان را هم در سحرخیزی همراه کنید، کمک بزرگی به خودتان کردید. واگرنه بگردید دنبال یک همراه مثلا یک دوست که با هم قرار بگذارید صبح‌ها همدیگر را بیدار کنید.

 

بیدار ماندن، سخت‌تر از بیدار شدن!

 بیدار شدن یک پروژه است و بیدار ماندن پروژه دیگری! بعضی‌ها هستند دو ساعت در رختخواب خمارند و مشغول این معادله که بخوابند یا نخوابند؟! به خودتان دروغ نگویید. سریع از جای‌تان بلند شوید تا با این وسوسه‌های شیطانی مواجه نشوید که فقط یه ربع دیگر، ده دقیقه دیگر بیدارم کن و...

 

خودبيدار نگه‌دارى!

اگر هیچ‌کدام از این‌ها هم افاقه نکرد، اشکال ندارد. شما شده فقط بیدار بمانید. در رختخواب باشید اما خودتان را بیدار نگه دارید. حداقل زمان بین الطلوعین. کم کم به این بیدار ماندن عادت می‌کنید و شروع می‌کنید به انجام مراحل بعدی، مثل برخاستن از رختخواب و برنامه‌ريزي براي اين وقت طلايي.

نظرات کاربران
کد امنیتی
ali007
ali007
٩٢/٠٨/١٦
٠
٠
مچکر.................جالب و اموزنده بود
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 512

٩٦/٠٨/٢٤
یادداشت

بازار رمالی در فوتبال دودوتا چارتای ساده

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات