آزادی زیاد مکافات می‌آورد!
گپی متفاوت و جیمی با لوکا بوناچیچ، سرمربی پرحاشیه ذوب‌آهن

آزادی زیاد مکافات می‌آورد!

نویسنده : مجتبی نورعلی

يكي از مربيان خارجي پرحاشیه فوتبال کشورمان لوکا بوناچیچ است. مردی که بیش از 8 سال است در تيم‌هاي مختلفي در فوتبال كشورمان مربيگري كرده است. لوکا  همیشه متفاوت بوده و این‌بار هم در گفت و گو با خبرنگار جیم حرف‌هایی متفاوت و جیمی زده است. صحبت‌هايي كه شنيدنش از او به عنوان يك خارجي مي‌تواند جذاب و خواندني باشد. او در اين گفت و گو فارغ از فوتبال از موضوعات ديگري صحبت مي‌كند. اين گفت و گوي يك ساعته را از دست ندهيد! از ما گفتن...

 شما سال‌هاست كه در ايران فعاليت مي‌كنيد و تا الان به خوبي بايد كشور و مردم ايران را شناخته باشيد. قبل از آمدن به ايران چه شناختي از كشور ما داشتيد؟

 خب شناخت من به دوران مدرسه‌ام باز مي‌گشت. در دوران مدرسه و در كتاب‌هاي‌مان از امپراتوري‌هاي ايران باستان چيزهايي شنيده بودم. بعدها هم شنيديم كه در ايران انقلاب شده و حكومت در آن عوض شده است. ایران را به عنوان كشوري ثروتمند می‌شناختم كه 4 فصل طبيعي را مي‌شود در همه جاي آن ديد و فكر مي‌كنم براي يك زندگي با رفاه همه‌جور امكاناتي در ايران وجود دارد. اين چيزهايي كه تا قبل از به ايران آمدن مي‌دانستم براي همين دوران تحصيلم بود اما وقتي خودم به اين كشور پا گذاشتم خيلي چيزهاي ديگر درباره ايران فهميدم كه برايم جالب بود. ايراني‌ها آدم‌هاي عاطفي و خانواده دوستي هستند كه محبت‌‌شان برايم جالب است. اما گاهي همين مردم را مي‌بينم كه چه‌قدر بي‌تفاوت به نظر مي‌رسند و به نظرم خيلي از مسائل را ساده مي‌گيرند. البته منظور من بيشتر فوتبالي است! 

 چه‌طور مگر؟ بیشتر توضیح دهید...

 در فوتبال خيلي بازيكنان ايراني جدي نيستند. به نظر مي‌رسد به دنبال دموكراسي خاصي هستند. آزادي زياد در فوتبال باعث مکافات مي‌شود! خود من از بازيكنان ايراني انتظار دارم با توجه به قراردادهاي خوبي كه مي‌بندند حرفه‌اي‌تر باشند و حرفه‌اي‌تر عمل كنند.   

 اسم تيم‌‌هايي كه در ايران در آن‌ها فعاليت كرديد را يادتان هست؟!

 استقلال اهواز، فولاد اهواز، مس كرمان، سپاهان و ذوب‌آهن. هنوز آن‌قدر پير نشدم كه اسم تيم‌هايم را يادم برود!

 احتمالا شهرهاي زيادي هم در ايران ديده‌ايد. كدام شهرها براي‌تان جذابيت بيشتري داشته است؟

 خب من در ايران در شهرهاي زيادي زندگي كردم اما شيراز و اصفهان شهرهاي دوست‌داشتني براي من بودند كه به نظرم به شهرهاي اروپايي خيلي نزديك هستند. تهران هم كه پايتخت ايران است و زندگي در آن شرايط خاص خودش را مي‌خواهد. تهران ترافيك خاص خودش را دارد و هر جا كه قرار است برويد بايد 3 ساعت در ترافيك بمانيد! اين موضوع در تهران آدم را اذيت مي‌كند و گرنه در تهران همانند شهرهاي بزرگ دنيا همه چيز براي زندگي در رفاه وجود دارد؛ تهران يكي از شهرهاي معروف دنياست.

 خانواده‌تان چند بار به ايران آمده‌اند؟

 همسرم چند باري به ايران آمده اما چون در كارخانه‌اي كار مي‌كند و نوه هم داريم او نمي‌تواند زياد به ايران بيايد. سال اولي كه به ايران آمدم او هم همراه من به اينجا آمد و اميدوارم كه باز هم به ايران بيايد. اگر هم نيامد وقتي مربيگري را كنار گذاشتم با همسرم مثل دو نفر توريست به ايران مي‌آييم و همه جاي آن را مي‌گرديم.

 بعد از اين همه سال فارسي مي‌توانيد صحبت كنيد؟

 مي‌توانم صحبت كنم اما در كنفرانس‌هاي خبري و مصاحبه‌هاي تلويزيوني‌ام اگر مترجم باشد بهتر است و راحت‌ترم.

 در اين مدت كه در ايران بوده‌ايد، ايراني هم شده‌ايد؟!

 الان نزديك به 10 سال است كه من ايران هستم اما هنوز ايراني كامل نشده‌ام. البته ايران را خيلي دوست دارم و احساس خوبي هم به اين كشور و مردمش دارم. اين را مطمئن باشيد اگر به ايران و مردمش حس خوبي نداشتم به اين‌جا نمي‌آمدم و يا دوباره بعد از رفتن‌هاي مكرر به آن باز نمي‌گشتم. من بدون توجه كه دشمنان درباره ايران چه مي‌گويند اين كشور را به عنوان محل كارم انتخاب كردم و از اين انتخاب هم خيلي راضي هستم.

 اين روزها در فوتبال ايران صحبت از تباني در بين بعضي از تيم‌ها و حاضرين در فوتبال مي‌شود. شما در اين‌باره چيزي شنيده‌ايد؟

 بله من هم در روزنامه‌ها در اين‌باره چيزهايي شنيدم كه البته بازيكنان من هم از آن برايم صحبت كرده‌اند. گويا اين موضوع وجود دارد اما من فكر مي‌كنم عليپور اطلاعات زيادي در اين خصوص دارد و مي‌تواند مشكلات فوتبال در اين‌باره را حل كند. البته من يك خارجي هستم و كمكي نمي‌توانم در اين‌باره به فوتبال ايران بكنم اما اگر كمكي از دستم بر بيايد حتما انجام مي‌دهم چون روح فوتبال بر سلامتي جسم و روح است و ناپاكي در آن جايي ندارد.

 پيشنهاد تباني به خود شما هم شده است؟

 بله شده، اما من برچسب اخلاقي بر روي پيشاني‌ام دارم و اجازه نمي‌دهم كسي حتي پول قهوه من را حساب كند چه برسد به اين كه به من پيشنهاد تباني داده شود. من در فوتبال اخلاق حرفه‌اي را ياد گرفته‌ام نه اين موضوعات را!

نظرات کاربران
کد امنیتی