اسطوره‌سازى لاماسیايى!
جیم به بهانه برتری آبی‌اناری‌ها در ال‌کلاسیکو هفته گذشته، نگاهی انداخته به لاماسیا، کارخانه ستاره‌ساز

اسطوره‌سازى لاماسیايى!

نویسنده : مرتضی اخوان

هفته‌ای که گذشت باز هم برای فوتبال‌دوستان دو آتشه و هواداران آبی‌اناری‌های شهر بارسلون و قوهای سفید مادریدی پر از حرف و حدیث بود. ال‌کلاسیکوی بزرگ در چهارچوب دور رفت لالیگا اسپانیا برگزار شد و مثل بی‌شمار دفعات قبل یک برنده داشت؛ بارسا! شاید این بهترین فرصت بود تا در این شماره جیم برویم سراغ یک سوژه جذاب و خواندنی. پرداختن به ریشه مردان آبی‌اناری به بهانه پیروزی لذت‌بخش‌شان مقابل رقیب یا بهتر بگوییم دشمن سنتی‌شان رئال مادرید. آیا تا به حال با واژه «لاماسیا» رو به رو شده‌اید؟ اگر نشده‌اید بد نیست بدانید لاماسیا مکتب و آکادمی بازیکن‌سازی باشگاه بارسلوناست که سال‌ها با معرفی ابرستاره‌هایی چون مسی، اینیستا، ژاوی، پدرو، فابرگاس، بوسکتس و... در دنیای فوتبال خودنمایی می‌کند. امروز لاماسیا بدون شک بزرگ‌ترین کارخانه بازیکن‌سازی یا بهتر بگوییم ستاره‌سازی فوتبال دنیاست. در ادامه هر آن‌چه لازم است از «لاماسیا» این کارخانه بزرگ ستاره‌سازی باشگاه بارسلونا بدانید را جلوی چشم‌تان آورده‌ایم. باشد موجبات رضایت هواداران متعصب کاتالانیایی فراهم آید.

کارخانه لاماسیا جایگزین کارخانه آژاکس

Guide مطلبش در مورد آکادمی باشگاه بارسلونا را با جمله‌ای از کارلوس فولگوئرا، رئیس لاماسیا شروع می‌کند: «پیروزی اسپانیا در جام جهانی بیشتر از آن‌که حاصل تلاش یک تیم باشد، ثمره پیروزی یک ایده بود.» نمی‌توان حرف‌های این مرد را به راحتی رد کرد چرا که کارخانه بازیکن‌سازی او 7 بازیکن تیم قهرمان جهان را تحویل ویسنته دل بوسکه داده بود. کارخانه‌ای که سالانه بیش از 8 میلیون پوند هزینه داشته و روری اسمیت، نویسنده روزنامه دیلی تلگراف انگلیس آن را جایگزین کارخانه بازیکن‌سازی آژاکس می‌داند. 

ستاره شدن بی خودنمایی در آسمان!

پپ گوآردیولا، سرمربی سابق بارسلونا فلسفه لاماسیا  -  که رد پای تیم رویایی یوهان کرایف در پیدایش آن به چشم می‌خورد -  را این‌گونه توضیح می‌دهد: «بازیکنانی که در لاماسیا بوده‌اند با سایرین یک تفاوت اساسی دارند. آن‌ها تنها کسانی هستند که از دوران بچگی‌شان بازی با پیراهن بارسلونا را تجربه کرده‌اند.» بچه‌هایی که به لاماسیا می‌روند موارد مختلفی را یاد می‌گیرند که مهم‌ترینش، سبک و فلسفه تیکی تاکاست. فارغ‌التحصیلان لاماسیا با سبکی از بازی آشنا می‌شوند که ریشه هلندی دارد و بازیکنان امروزی بارسا استاد نشان دادن آن به شیوه اسپانیایی هستند. رئیس لاماسیا به اسکای اسپرتس می‌گوید: «استعدادیاب‌های ما سراغ بچه‌هایی می‌روند که طرز فکرشان با بقیه متفاوت باشد و بتوانند در مواقع نیاز بهترین تصمیم را بگیرند. منظور من سرعت در تصمیم‌گیری است و این سرعت چیزی است که ما دنبال آن هستیم.» اغراق نیست اگر بگوییم لاماسیا برای هواداران بارسا جایگاه مقدسی دارد. وقتی که در سال 2009 این تیم با بازیکنان آکادمی‌اش به قهرمانی‌های متعددی رسید خیلی‌ها متوجه نقش فلسفه لاماسیا در این موفقیت‌ها شدند. این‌که لاماسیا به نوعی هویت بارسا محسوب می‌شود موضوعی است که آندرس اینیستا هم به آن اشاره می‌کند: «در تیم چند سال اخیر بارسا، بازیکنان زیادی از لاماسیا حضور دارند و این اتفاق تاثیر زیادی در موفقيت ما داشته، چرا که ما مدت‌هاست همدیگر را می‌شناسیم. ما در کنار هم بزرگ شده‌ایم و دیدمان درباره فوتبال یکی است.» بازیکنی این حرف‌ها را زده که خاطرات خوبی از نخستین روزهای حضورش در لاماسیا ندارد چرا که از خانواده‌اش دور بود و مدت‌ها طول کشید تا با شرایط محل زندگی جدیدش کنار بیاید. فولگوئرا که خاطرات زیادی از روزها ابتدایی حضور اینیستا در لاماسیا دارد، می‌گوید: «در اینجا به بازیکنان‌مان در کنار یاد دادن تکنیک‌های فوتبالی، نظم را هم یاد می‌دهیم. سعی می‌کنیم آن‌ها را متوجه کنیم که یک فوتبالیست می‌تواند بدون به رخ کشیدن بازی‌اش و فقط با در خدمت تیم بودن، تبدیل به یک ستاره شود.»

درس و مشق مهم‌تر از فوتبال

با این‌که به نظر می‌رسد تمام کار بچه‌های لاماسیا، در فوتبال خلاصه شود اما آن‌ها تنها 90 دقیقه در روز دنبال توپ می‌دوند و در بقیه ساعات باید به درس‌شان برسند. مدیران آکادمی بارسا تاکید زیادی دارند که شاگردان لاماسیا به درس خواندن‌شان اهمیت بدهند. آن‌ها جدا از ساعاتی که در مدرسه می‌گذرانند، هنگام بازگشت به لاماسیا هم باید به فکر درس و مشق‌شان باشند. تاکید مدیران لاماسیا روی درس خواندن شاگردان‌شان دلیل ویژه‌ای دارد. آن‌ها به روزی فکر می‌کنند که شاید خروجی‌های مجموعه‌شان نتوانستند در فوتبال به جایی برسند و باید به سراغ کارهایی دیگر بروند که نیاز به داشتن سواد آکادمیک دارد. فولگوئرا می‌گوید: «بچه‌هایی که به این‌جا می‌آیند فکر می‌کنند که در بهترین جای ممکن قرار دارند اما حواس آن‌ها باید به یک نکته باشد، این‌که برای رسیدن به رویای‌شان (تبدیل شدن به یک ستاره فوتبال) باید صبر داشته باشند و شاید همه آن‌ها نتوانند این مسیر را با موفقیت به پایان برسانند.»

تمریناتی که فقط کار با توپ است

بازیکنان لاماسیا تا 16 سالگی تمرین بدنسازی نمی‌کنند و تنها تمرین با توپ دارند. بعد از آن هم اگرچه تمرینات بدنسازی در برنامه آن‌ها اضافه می‌شود اما باز تاکید روی کار با توپ است. تمرینات متنوعی که برای بچه‌های لاماسیا در نظر گرفته شده، باعث می‌شود آن‌هایی که بازی‌های بارسلونا را دنبال می‌کنند، به این نتیجه برسند که توپ به پای بازیکنان این تیم چسبیده است. دنی آلوز مدافع بارسلونا درباره هم تیمی‌های لاماسیایی‌اش می‌گوید: «بازی کردن با آن‌ها راحت است چون آن‌ها کنترل بی‌نظیری روی توپ دارند و کسانی که کنار این افراد بازی می‌کنند، حس بسیار خوبی دارند.»

الگوبرداری که نافرجام باقی می‌ماند

برای خیلی‌ها این سوال وجود دارد که چرا سایر باشگاه‌های اروپایی از آکادمی فوتبال بارسلونا الگوبرداری نمی‌کنند. کاری که قطعا به لحاظ اقتصادی برای باشگاه‌ها به صرفه است تا دیگر میلیون‌ها دلار صرف خرید ستاره‌های تیم‌های دیگر نکنند. یکی از مدیران آکادمی بارسا پاسخ جالبی به این سوال می‌دهد: «سایر باشگاه‌ها مانند رئال مادرید آکادمی خوبی دارند اما تفاوت آن‌ها با ما در این است که بقیه استفاده‌ای از بازیکنان آکادمی خود نمی‌کنند تا تلاش چند ساله مربیان آکادمی بدون نتیجه بماند. مانند این می‌ماند که شما یک ماشین فراری درست کنید اما هیچ وقت پشتش ننشینید.»

توپ‌چرخانی به قیمت تاب خوردن سر حریف!

برای مسئولان آکادمی بارسا، درست بازی کردن بازیکنان‌شان مهم‌تر از پیروزی است. این دقیقا خلاف نگرشی است که در مدارس فوتبال آمریکا وجود دارد. کلودیو رینا، کاپیتان اسبق تیم ملی آمریکا و مسئول کمیته فنی و جوانان فدراسیون فوتبال این کشور می‌گوید: «در آمریکا، فوتبال بازی مرگ و زندگی است اما در بارسا، بازیکنان این تیم فوتبال را مانند درس خواندن‌شان یاد می‌گیرند. آن‌ها در محیطی آرام و بدون حاشیه رشد می‌کنند و این موضوع تاثیر زیادی روی آینده این بازیکنان دارد. کسی از آن‌ها انتظار ندارد که در تمام بازی‌هایشان حتما برنده شوند. بارسا دنبال نفراتی است که فوتبال را با فکرشان بازی می‌کنند و به قول خودشان آن‌قدر بتوانند خوب توپ را در زمین بچرخانند که سر حریف‌شان گیج برود.»

بارسلونا فقط یک باشگاه ورزشی نیست

گیلرمو آمور، مدیر ورزشی وقت لاماسیا عقیده دارد که موفقیت مجموعه‌اش هیچ رمز و رازی ندارد: «باید به کارتان ایمان داشته باشید. کاری که سال‌هاست نتیجه‌بخش بوده و بسیاری از بازیکنان بارسا از آکادمی این باشگاه کارشان را شروع کرده‌اند.» هیچ باشگاهی به لحاظ تربیت بازیکنان بزرگ مانند بارسا نیست. آمور می‌گوید: «آکادمی ما این توانایی را داشته که بازیکنان بزرگی را به بارسلونا معرفی کند که نامزد دریافت توپ طلا بوده‌اند؛ مسی، ژاوی و اینیستا.» آندونی زوبی‌زارتا، مدیر فوتبال بارسلونا اعتقاد دارد که موفقیت آکادمی این باشگاه، به تیم بزرگسالانش اجازه می‌دهد که در بالاترین سطح ممکن رقابت کنند. او از کلمه تکامل برای توصیف سیستم جوانان این باشگاه استفاده می‌کند. چرا که در این سیستم، بازیکنانی وجود دارند که لحظه‌ای برای رسیدن به هدف‌شان دست از جنگیدن و تلاش برنمی‌دارند و واژه‌ای به نام پشیمانی برای آن‌ها معنایی ندارد. شاید به همین دلیل باشد که بگویند بارسلونا فقط یک باشگاه ورزشی نیست. 


برنامه روزانه دانش‌آموزان لاماسيا

6:45 بيدار باش و مرتب کردن تخت

7:00 صرف صبحانه

7:30 رفتن به مدرسه

8:00 تا 14:00 مدرسه

14:15 ناهار 

15:00 استراحت 

16:00 تا 18:00 کارها‌ي فوق برنامه در مدرسه

19:00 تا 20:45 تمرين

21:00 بازگشت به لاماسيا

22:00 تماشا‌ي تلويزيون و استفاده از اينترنت

22:30 زمان خوابيدن بازيکنان کم سن و سال

23:00 زمان خوابيدن باز‌يکنان جوان

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
mahdie.f
mahdie.f
٩٢/٠٨/١١
٠
٠
مطلب قشنگي بود لذت برديم