ماجرا  های مــن خــانــواده‌ام
ترفندهایی برای داشتن یک خانواده خوب!

ماجرا های مــن خــانــواده‌ام

نویسنده : حمیده زمانی

شده تا به حال وارد خانه‌تان شوید و بگویید: «آخیش! هیچ جا خانه خودِ آدم نمی‌شود!» این جمله فقط از زبان افرادی بیرون می‌آید که واقعا خانه و خانواده‌شان مکان امنی است برای آرامش و آسایش آن‌ها! توی دوره و زمانه الان خانواده‌ها فرصت این را پیدا نمی‌کنند که خیلی در کنار هم و با هم زندگی کنند؛ اما همه ما دوست داریم وقتی وارد خانه‌مان می‌شویم، خیال‌مان راحت باشد که از دنیای بیرون و دل‌مشغولی‌هایش وارد مکانی آرام و آسوده می‌شویم! شاید با خودتان فکر کنید که موضوع خانواده به شمای مجرد چه ربطی دارد! راستش را بخواهید خودتان را هم که بُکشید شما عضو یک خانواده‌اید و در آینده هم قرار است خانواده‌دار شوید، پس بد نیست الان بدانید چه طور می‌شود خانواده خوبی را دور هم داشته باشید. روز خانواده بهانه‌ای شد تا برویم سراغ این موضوع مهم و نقش ما در آن. یعنی منِ جوان چه جوری می‌توانم به خوب بودن خانواده‌ام کمک کنم؟! چه جوری می‌توانم فضای امنی را توی خانه برای مامان و بابا و خواهر کوچیکه و برادر بزرگه و... ایجاد کنم؟! 

کی گفته چون پدر و مادرمان ما را به دنیا آورده‌اند و خانواده‌ای تشکیل داده‌اند، همه سهم خانواده خوب و سالم داشتن باید روی دوش آن‌ها باشد و ما هیچ نقشی نداریم! اگر کمی فکر کنید می‌بینید بیشتر از آن‌چه که تصورش را داشته باشید شما در داشتن یک خانواده خوب تاثیرگذار هستید، آن وقت با هر اتفاقی توی خانواده نمی‌گویید که به من چه، من چه کاره‌ام و... این هم چند پیشنهاد ساده برای شروع! نترسید حتی اگر مامان و بابا نپذیرفتند ناامید نشوید و روش‌های دیگر را امتحان کنید.

اتاق گفت‌گو

توی طول روز بین ما و مامان یا بابا یا خواهر و برادرمان حرف‌های مختلفی رد و بدل می‌شود. حرف‌هایی که گاهی روزمره‌اند و گاهی مهم و حیاتی! امروز که روز خانواده است برای بهبود روابط خانوادگی‌تان قدمی بردارید و با خودتان یک تصمیم جدید بگیرید و آن را با خانواده‌تان در میان بگذارید: «داشتنِ یک اتاق گفتگو!» اتاقی برای فقط حرف زدن و حرف شنیدن! الزاما نیازی نیست که حتما یک اتاق اختصاصی باشد، حتی گوشه‌ای از خانه یا ساعت خاصی از یک روز هفته باشد، کافیست! به اعضای خانواده‌تان فقط بگویید که آن ساعت خاص، زمانی است برای بیان احساسات، بیان دلخوری‌ها و ناراحتی‌ها، بیان انتظارات و خواسته‌ها، بیان مشکلات خانوادگی و ارائه راه حل برای رفع مشکلات مختلف توی خانواده، بیان تصمیمات جدید و خیلی چیزهای دیگر که دانستنش و گفتگو درباره آن، افراد یک خانه را به هم نزدیک‌تر و صمیمی‌تر می‌کند.

هدیه برون

از این به بعد هر وقت یکی از اعضای خانواده کاری برای‌تان انجام داد، حتما برایش یک هدیه کوچک تهیه کنید. هدیه‌تان حتما لازم نیست خریدنی باشد، گاهی حتی می‌تواند یک بوسه روی دست‌های مادر باشد یا مثلا یک تشکر گرم و صمیمی از خواهرتان برای این‌که برایتان کتابِ مورد نظرتان را تهیه کرده است. با اعضای خانواده‌تان جوری برخورد نکنید، انگار کاری را که برایتان انجام داده‌اند، وظیفه‌شان است و راهی جز انجامش نداشته‌اند؛ بلکه با آن‌ها ‌جوری برخورد کنید که انگار در حق شما لطفی کرده‌اند! پس از این به بعد برای بهتر شدن روابط خانوادگی‌تان حتی یک لیوان آب هم تشکر و قدردانی دارد، چه برسد به کارهای بزرگی که مامان و باباهایمان برایمان انجام می‌دهند! هدیه دادن، تشکر خشک و خالی، لبخند زدن و بغل کردن، بوسه زدن و... همه اینها راه‌هایی است برای قدردانی از کارهایی که اعضای خانواده برای یکدیگر انجام می‌دهند.

ساعت همکاری و همراهی

توی خانواده‌تان باب کنید که «ساعت همکاری» داشته باشید. مثلا یک ساعتی در روز وقتی همه اعضای خانواده هستند، مثلا شب‌ها توی کارهای خانه با مامان همکاری کنید و مشارکت داشته باشید. یکی ظرف‌ها را بشوید و یکی در پختن شام به مامان کمک کند و خلاصه همه یک ساعت برای مامان باشند! همین جوری می‌تواند ساعت‌ها چرخشی باشد، یک ساعت برای بابا! یک ساعت برای تو! یک ساعت برای خواهر یا برادر! این جوری روحیه همکاری و همراهی توی خانه بالا می‌رود و مطمئنا راحت‌تر می‌توانید همدیگر را درک کنید و فشار کار را از روی دوش هم بر می‌دارید.

قراردادهای خانگی

قرارِ اول سلام!

از این به بعد صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید... از در خانه که وارد می‌شوید... هر کدام از اعضای خانواده که وارد خانه می‌شوند... خلاصه هر فرصت دیداری که پیش آمد سلام کنید! اولین نفری باشید که سلام می‌کنید، با صدای بلند و لب خندان و پر انرژی! باور کنید تاثیرش بسیار زیاد است؛ از قدیم گفته‌اند سلام سلامتی می‌آورد، امتحان کنید تا سلامتی روانی را در خودتان حس کنید.

قرارِ دوم صداقت!

با اعضای خانواده‌تان مطرح کنید که از این به بعد دروغ ممنوع! یاد بگیرید همیشه به همه اعضای خانواده‌تان راست بگویید، اگر می‌خواهید راستش را نگویید حداقل صادقانه بگویید نمی‌خواهم در موردش حرف بزنم، طرف مقابل‌تان اگر پذیرفت که هیچ! وگر نه هم‌چنان به سکوت خودتان ادامه دهید و بگویید قصد بی احترامی ندارید و فقط نمی‌خواهید درباره موضوع صحبت کنید. یادتان باشد صداقت اعتماد می‌آورد و اعتماد، امنیت و آرامش! پس آرامش را با راستگویی به خانه‌تان بیاورید. در این صورت لازم است خیلی از کارها را انجام ندهید تا به خاطرش مجبور نباشید دروغ بگویید!!

قرارِ سوم عذر خواهی کن!

مگر آدم توی این دنیا چند تا خانواده دارد که بخواهد به خاطر چیزهای الکی اوقات خودش و خانواده‌اش را تلخ کند. هر وقت اشتباه کردید یا خطایی از شما سر زد یا خدایی نکرده عصبانی شدید و توهینی کردید یا سرزنش و تحقیری در حرف‌های‌تان بود، فرقی نمی‌کند که مامان باشد یا خواهر کوچکترتان، حتما از او عذرخواهی کنید. فکر نکنید که کوچک می‌شوید. باور کنید خانواده آدم ارزش آن را دارند که غرورهای الکی برایشان خرد شود.

ساعت خوش‌گذرانی

توی خانواده‌تان از این به بعد رسمی به راه اندازید به نام «ساعات خوشگذرانی»! از بزرگترهای خانواده توی این راه کمک بگیرید. ساعاتی را در هفته برای کنار هم بودن اعضای خانواده و تفریح مشترک وقت بگذارید. مثلا یک فیلم مناسب که به درد همه اعضای خانواده می‌خورد پیدا کنید و با هم نگاه کنید و بعد درباره فیلم  با هم حرف بزنید و به نقد آن بپردازید. یا می‌توانید فقط مراسم میوه خوران و چای خوران دورِهمی داشته باشید و درباره خاطرات اوایل ازدواج مامان و بابا حرف بزنید. یا با هم کتاب‌خوانی داشته باشید؛ قرآن‌خوانی خانوادگی جواب می‌دهد! شاید یک بازی دسته جمعی خانوادگی حتی برای یک ساعت، لحظات خوبی را برای شما داشته باشد که تا یک هفته پر از شادی و نشاط باشید.

عهد مسئولیت‌پذیری

با خودتان عهد ببندید از این به بعد برای این‌که یک خانواده خالی از تنش داشته باشید، حداقل مسئولیت‌هایی را که مربوط به خودتان است یا توی تقسیم کار خانوادگی روی دوش شما گذاشته شده است به خوبی انجام دهید. در این صورت باری روی دوش دیگری نمی‌افتد و همه اعضای خانواده می‌توانند بدون تنش یا فشار اضافه‌، به زندگی‌شان برسند!

سخن آخر!

شاید باید این پاراگراف را اول از همه می‌گفتیم، اما گاهی بعضی از حرف‌ها آن‌قدر مهم هست که بشود سخن آخر! همه چیزهایی که توی این دنیا به ما داده‌اند، امانت است. از روحی که در بدن داریم تا یک 10 تومانی در دست! همه را داده‌اند تا برای آن چیزی که برایش آفریده شده‌ایم صرف کنیم. خانواده و اعضای آن هم امانت‌اند. نگاه‌مان نسبت به امانت باید جوری باشد که به بهترین نحو از آن مراقبت کنیم. حالا چه جوری می‌شود از نعمت‌هایی مثل مامان، بابا، خواهر و برادر بیشترین بهره را برد؟! با این تغییر موضع که توی روابط خانوادگی بهره‌برداری و منفعت‌طلبی نداریم! بلکه هر چه هست باید بهره بگذاریم و بدون چشم ‌داشت خدمت کنیم، بدون انتظار محبت کنیم، بدون این‌که از ما درخواست کنند، رفع نیاز کنیم و ... . به نظر شما خانواده جزو بزرگ‌ترین دارایی‌های آدم نیست؟! به نظر شما خانواده آن‌قدر ارزش ندارد که آدم به آن عشق بی قید و شرط داشته باشد؛ مخصوصا به پدر و مادر؟! بنابراین امانت‌داری مهم‌ترین وظیفه ما نسبت به خانواده‌مان است...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧