ورزش كهكشانی
چیزهایی که جذب ورزش می‌شوند و مدارى مى‌شوند به دور آن

ورزش كهكشانی

نویسنده : مژده رنگیان

وقتی می‌گویند امروز روز خنده است، یا روز نابینایان یا روز مبارزه با دخانیات یعنی این‌که بعضی چیزهای مهم اطراف‌مان وجود دارد ولی 364 روز سال یادمان می‌رود به همین خاطر یک روز از سال را به نامش می‌کنند تا یادمان نرود که چنین چیز مهمی نیز وجود دارد. در واقع تقویم نمادیست برای ثبت کردن و به یادآوردن چیزهای مهم زندگی. تقویم را که ورق بزنیم می‌رسیم به 26 مهر یعنی فردا جمعه که در تقویم‌ها به ثبت رسیده است: روز تربیت‌بدنی و ورزش.

حالا این‌که ورزش و تربیت بدن چه‌قدر برای زندگی روزمره ما مهم است و در این دنیای پر از آلودگی‌های مختلف از خوردنی بگیرید تا دیدنی و شنیدنی و حرکتی، ورزش چه‌قدر برای ما حیاتی است را، بی‌خیال می‌شویم. می‌خواهیم بگوییم چیزهای زیادی وجود دارند که با شکل گرفتن‌شان دنیا را نیز تغییر دادند. دنیا را تغییر دادند و باعث شدند سلطنتی به نام خود ایجاد کنند و حکمرانی کنند. ورزش نیز از همان چیزهایی است که توانست خیلی چیزها را به خود جذب کند و آن‌ها را هدایت کند. چیزهایی که سال‌هاست در مدار ورزش حرکت می‌کنند، چیزهایی که شهرت و رونق خود را مدیون ورزش هستند...

ورزش و آدم‌ها 
اولین مورد آدم‌هایی هستند که نام‌شان به واسطه ورزش روی زبان‌ها می‌افتد! این اتفاق از گذشته تا به امروز بوده، مثلا کسی نیست که محمدعلی کلی، بهترین مشت‌زن جهان را نشناسد. یا پله و مارادونا والبته جهان پهلوان خودمان تختی را همه با ورزش به یاد می‌آورند. البته این روزها هم کسانی هستند که با ورود به مدار ورزش خود را مطرح کردند. امثال رویانیان‌ها وفتح ا...زاده‌ها و البته شیرینی‌ها!
ورزش و پول
سال‌هاست که ورزش تبدیل به یک صنعت شده است، تبدیل به یک تجارت پر سود. در واقع ورزش شده است کار بعضی افراد. در حال حاضر ورزش یکی از 10 صنعت برتر دنیا است و حتی از صنعت خودروسازی خود را بالاتر کشیده است. پول‌ها و سودهای زیادی که در ورزش جابه‌جا می‌شود، کسانی را که اهل بیزنس هستند، حسابی وسوسه می‎کند. مارک‌های معتبری که سودهای هنگفت خود را از ورزش به دست می‌آورند، کمپانی‌هایی شبیه نایک، آدیداس، ردبول که وجودشان را به ورزش مدیون هستند و یا آبراهیموویچ مالک میلیاردر باشگاه چلسی هنوز هم فکر نمی‌کند جایی غیر از مستطیل سبز بتواند یک شبه به چنین شهرت و پولی برسد!
ورزش و مکان‌ها
علاوه بر این‌که ورزشکاران توانسته‌‍‌اند به واسطه ورزش به شهرت دست یابند، گاهی ورزشگاه‌هایی وجود دارند که به اندازه همین ورزشکاران مشهور و شنا خته شده هستند. از قدیمی‌ترین‌ها می‌توان به المپیا و دلفی در یونان اشاره کرد و در حال حاضر، ورزشگاه‌های سانتاگو برنابئوی مادرید، نیوکمپ بارسلونا، ویمبلی لندن اشاره کرد که بازی در هر کدام به دلیل جایگاهی که دارند به شما شخصیت می‌دهد. همچنین بزرگترین پیست اسکی سرپوشیده جهان که در قلب بیابان شکل گرفته، جایی در دبی و یا زمین تنیسی که روی پشت بام برج‌العرب این شهر قرار دارد! همه به خاطر ورزش شکل گرفته و میزبان میلیون‌ها ورزش دوست بوده‌‌‍‌اند.  
ورزش و علم 
با پیشرفت ورزش و جهانی شدن، نگاه‌های مراکز علمی و محققان هم به این حیطه شکل گرفت، ورزش از شکل فیزیکی و عملی خود در میادین ورزشی ارتقاء پیدا کرد و علم نیز خود را به ورزش رساند. علم ورزش به عملکرد بدن ورزشکاران، روح و روان آن‌ها، کارهایی برای بهبود عملکرد ورزشکاران در میادین، ساخت وسایل کارآمدتر ورزشی و... می‌پردازد، به همین دلیل رشته دانشگاهی به نام تربیت‌بدنی و علوم ورزشی به وجود آمد و عده‌ای در دانشگاه آن را در سطوح بسیار عالی دنبال می‌کنند تا جایی که به دلیل پیچیدگی ورزش، حتی دکترای پیاده‌روی نیز به وجود آمد! 
ورزش و سینما و تلویزیون
جان ما کسی وجود دارد که کارتون فوتبالیست‌ها را ندیده باشد!؟ این کارتون که با اقبال بسیار زیادی روبرو شد، معروفیت خود را مدیون فوتبال است. کارتونی ژاپنی که در ابتدا با نام کاپیتان سوباسا شکل گرفت و بعد از استقبال عمومی، مجموعه‌های فوتبالیبست‌ها نیز ساخته شد. قصه‌ای درمورد سوباسا اوزارا کاپیتان تیم شاهین، واکی بایاشی، کاکرو یوگا، تارو میساکی، ایشی و ... است که با حرکات عجیب و غریب خود باعث شدند در کودکی ساعت‌ها جلوی تلویزیون میخکوب و هیپنوتیزم شویم. از آنطرف فیلم‌هایی نیز ساخته شدند که یا به موضوع ورزش پرداختند و یا با استفاده از ورزشکاران مشهور، به فروش خوب دست یافتند که معروف‌ترین آن حضور آرنولد شوارتزنگر، راکی و بروس‌لی است و می‌توان از فیلم‌هایی مانند عزیز میلیون دلاری، رهایی از بند و فرار به سوی پیروزی با موضوعات ورزشی اشاره کرد.
ورزش و شهرها و کشورها
 کشورها و شهرهایی نیز هستند که به واسطه ورزش در دنیا معروف شده‌اند. از آسمان خراش‌های بسکتبالیست آمریکا بگیرید تا برزیل که آن را مهد فوتبال دنیا می‌دانند. کشورهای گمنام آفریقایی مثل اوگاندا و کنیا و جامایئکا که به واسطه سریعترین و بهترین دوندگان خود در دنیا به شهرت رسیده‌اند و یا داکار پایتخت سنگال، که با مسابقات بزرگ رالی داکار شناخته می‌شود و همین‌طور مسابقات دوچرخه‌سواری توردو فرانس. میزبانان مسابقات ورزشی نیز در این میان به معروفیت‌های زیادی می‌رسند و مدتی مرکز توجه جهان می‌شوند. کشورهایی مثل چین، انگلیس، یونان و استرالیا به خاطر میزبانی المپیک و یا حتی قطر برای میزبانی جام جهانی فوتبال 2022.
ورزش و سیاست
شک نکنید که اکثر سیاستمداران علاقه زیادی به ورزش پیدا کرده‌اند چون بهترین و کم‌هزینه‌ترین تریبون برای آن‌ها بوده تا بتوانند از طریق آن به اهداف‌شان برسند. در بعضی کشورها سیاست سعی دارد سلطه خود را در ورزش گسترش دهد به خصوص در فوتبال، تا بتواند به نام ورزش خود را به قدرت برساند و این کاری است که در خیلی از کشورها در حال انجام است. در واقع ورزش یک ابزار برای افراد سیاسی است و حتی این دخالت سیاست در فوتبال، تا تغییر مدیر و مربی نیز پیش می‌رود. البته ورزشی‌ها هم بدشان نمی‌آید به عالم سیاست سرک بکشند و از محبوبیت‌شان به نفع جریان سیاسی‌شان خرج کنند؛ مثلا در این دوره شورای شهر تهران می‌توانید نام ۴ ورزشکار ملی را ببینید! تداخل ورزش و سیاست بیشتر از این حرف‌هاست تا جایی که برنده شدن در برخی از مسابقات ورزشی در سطح جهانی به منزله یک افتخار ملی تلقی شده و حتی بالا رفتن پرچم یک کشور خیلی مهم و حیاتی می‌شود. 
ورزش و جامعه
موجی که ورزش می تواند در میان مردم ایجاد کند را درکمتر چیزی می‌بینیم. شور و نشاطی که یک بازی دربی برای ما رقم میزند یا حضور تیم والیبال ایران در جام جهانی و دلهره دسته جمعی مردم ایران برای صعود تیم فوتبال به مسابقات جهانی را در هیچ زمان دیگری نمی توان دید. ورزش به همراه روح زنده و پویای خود همیشه توانسته امید و خوشحالی و با هم بودن را به یک جامعه تقدیم کند. جوامعی نیز هستند که اصلا بر مبنای اعتقادات ورزشی خود زندگی میکنند و آن را هویت خود می‌دانند، مانند کاتالان‌ها. البته غیر از این موضوع، ورزش موقعیت‌های شغلی بسیاري پديد آورده است.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
گپ وگفتی با «پیمان خاکسار»، مترجمی که در بازار کساد نشر کارهایش با استقبال مواجه می‌شود

از تدوین «شیار ۱۴۳» تا ترجمه «جزء از کل»

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
درباره فصلِ نقل و انتقالات لیگ برتر و اشکالاتی که به آن وارد است

ما بلد نیستیم!

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات