در بند سینما
محرمانه مستقیم

در بند سینما

نویسنده : صدیقه سادات بهشتی

۷۰-۶۰ تا وروجک مقنعه سفید به سر، جلوي سینما صف کشیده بودند و عابرها مثل بچه ندیده‌ها نگاه‌شان می‌کردند و لبخند می‌زندند و لابد دل‌شان به حال معلم و ناظمی که این‌ها را به سینما آورده می‌سوخت، یادم نیست چند سالم بود و کلاس چندم بودم؛ یادم هست که از طرف مدرسه رفتیم فیلم ببینیم، فیلمی که نشان‌مان دادند «گلنار» بود، یک فیلم موزیکال و پر از هیجان (در حد بچه دبستانی!) یادم هست که چه قدر ذوق کرده بودیم، یادم هست که بعد از بیرون آمدن از سالن چه‌قدر انرژی داشتیم، چه‌قدر سرخوش بودیم. در آن سال‌ها که هیجان‌انگیزترین برنامه دیدنی ما تیتراژ اول برنامه کودک بعدازظهرها بود، دیدن یک فیلم خوب توی سینما، حال‌مان را خیلی خوب می‌کرد. «علی و غول جنگل»، «دزد عروسک‌ها»، «مریم و میتیل»، «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «خواهران غریب»، «قصه‌های مجید»، «بچه‌های آسمان» و... دیگر مطمئن بودیم که همه چیز به همین خوبی است، حتی اگر اتفاق بدی می‌افتاد منتظر بودیم آخر ماجرا درست شود، آخر داستان درست می‌شد و ما، دست می‌زدیم و شعر می‌خواندیم. سال‌های بعد هم اتفاق‌های خوب زیاد دیدیم، فیلم‌های خوب، فیلم‌هایی که حال‌مان را خوب می‌کردند. اصلا همین آلفرد هیچکاک خودمان گفته است که «سینما برشی از زندگی نیست، برشی از یک کیک است.» خب آدم وقتی می‌رود سینما دلش کیک می‌خواهد، دلش شادی می‌خواهد، قدیم‌تر‌ها فیلم‌هایی می‌دیدیم که حتی اگر غم بار بودند ولی پوچ نبودند.

دنبال فیلم زرد نیستم ولی مدت‌هاست فیلمی ندیدم که شادم کند، تکلیفم با سلیقه‌ام روشن است، برای فیلم‌هایی که یک سری بازیگر معلوم‌الحال دارد و پر از مسخره‌بازی است، سینما نمی‌روم و نگاه‌شان نمی‌کنم، از فیلم‌های خوب و کارگردان‌های حسابی توقع فیلم خوب دارم. ولی قسمت بد ماجرا، داستان سینما و اجتماع است، این‌که سینما آینه تمام نمای جامعه است، یعنی اتفاقات سینما بالاخره جایی توی دنیای‌مان رخ می‌دهد و ما باید این‌ها را ببینیم، «سعادت‌آباد»، «زندگی خصوصی»، «من مادر هستم»، «برف روی کاج‌ها»، «اسب حیوان نجیبی است»، «پرسه در مه»، «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»، «به خاطر پونه»، «پل چوبی» و این آخری «دربند» همه این‌ها حالم را خوب نکرده‌اند که هیچ، با ترس و گریه از سالن بیرون آمده‌ام. اصلا انگار همه کارگردان‌ها دست به دست هم داده‌اند تا همه سیاهی‌های جامعه را یکهو بریزند جلوی چشم‌مان. دنیای جوانان کشور که کلا در سیاهی و تباهی است! فقط کافی ا‌ست همین «دربند» را ببینید، هر چند فیلمنامه مشکل منطقی دارد ولی ظرافت‌های کارگردانی باعث می‌شود حسابی وارد فضای سیاه فیلم شوید. اگر سینما را از غربی‌ها و به خصوص هالیوودی‌ها یاد گرفته‌ایم و از روی دست آن‌ها املا می‌نویسیم که اصلا رسمش این نیست، یعنی همین آمریکایی‌ها هم اگر سه تا فیلم سیاه از اوضاع جامعه و سیاهی و تباهی می‌سازند، هفت تا فیلم هم می‌سازند که در آن رویای آمریکایی را تقویت می‌کنند و قدرت آمریکا را نمایش می‌دهد یا نجات دهندگی آمریکا و اهداف بلند سیاسی‌اش در آینده را ترسیم می‌کند و به آن‌ها جهت می‌دهد. چرا سینمای ما روی سیاهی مانده و بیرون نمی‌آید؟ قبول که آدم بد‌ها زیادند ولی خوبی‌ها هم کم نیستند و قرار است که باشند، مگر قرار نیست فیلمساز از جامعه‌اش جلوتر باشد، مگر همین آمریکایی‌ها قبل از حمله به عراق و افغانستان فیلم نساختند و بدبختی و سیاه روزی مردم این کشورها را نشان ندادند و افکار عمومی دنیا را راضی نکردند که باید حمله کنند و مردمش را نجات بدهند؟! خب پس آینده‌نگری فیلمساز ما کجا رفت. بر فرض که جامعه ما سیاه است، ما باید بنشینیم و بزنیم توی سرمان، راهش این است؟! هیچ‌کس نیست که به راه‌های خوب فکر کند و آینده فرهنگی و اجتماعی و حتی علمی این کشور را ترسیم کند و فیلمش را بسازد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
arezou
arezou
٩٢/٠٨/٠٧
٠
٠
آره منم با نظرت کاملا موافقم صدیقه یعنی ما باید فیلم های شاد داشته باشیم ولی فیلم های خوب و سازنده ی شاد نه فیلم های لوده ,فبلم هایی که روشون فکر شده باشه و هدفمند باشه نه فقط صرف شاد بودن ساخته بشه به امید روز های خوب سینمای ایران
پربازدیدتریـــن ها
درباره فردوسی و ادبیات حماسی به مناسبت روز بزرگداشت این شاعر نامی

حکیم زبان فارسی

٩٦/٠٢/٢٨
برگزیده سایت

اضافی‌ها را قیچی کنید!

٩٦/٠٢/٢٨
کافه جهان نما

چین، سرزمین دیوار بلند اعتماد

٩٦/٠٢/٢٨
گزیده‌هایی درباره بهداشت فردی در فصل گرم

خرده جنایت‌های شهروندی!

٩٦/٠٢/٢٨
دات کام

روباتی برای نجات حجم اینترنت‌شما

٩٦/٠٢/٢٨
شاخ هفته

روزی روزگاری وبلاگ نویسی

٩٦/٠٢/٢٨
جارچی 486

اندر حکایت فردای انتخابات

٩٦/٠٢/٢٨
شگرد خفن

نکات طلایی مرورگر که تا به حال نمی‌دانستید

٩٦/٠٢/٢٨
درباره الکساندر نوری که به یکی از شگفتی‌های امسال بوندس لیگای آلمان تبدیل شده است

نور علی نور!

٩٦/٠٢/٢٨
یادداشت شفاهی

مردم هنوز هم به ادبیات‌حماسی نیازمندند

٩٦/٠٢/٢٨
مینی‌ها

مینی 486

٩٦/٠٢/٢٨
کوتاه و خودمانی درباره این‌که چرا شرکت در انتخابات خیلی خیلی خیلی مهم است

می‌سازمت به رای

٩٦/٠٢/٢٨

ایران، یک کیس خاص

٩٦/٠٢/٢٨
جالباسی

دمپایی‌های الماس نشان!

٩٦/٠٢/٢٨
مینیمال

شورای خوشگل‌ها

٩٦/٠٢/٢٨
گفت‌وگوی جیم با «رضا علیپور» قهرمان سنگ نوردی جهان

خوشحالم توانستم رکوردی را به نام ایران ثبت کنم

٩٦/٠٢/٢٨
خیلی کوتاه و مختصر درباره دلایلی که رای دادن را لازم می‌کند

يك رد گزينه جمع و جور!

٩٦/٠٢/٢٨
وقتی «کافه بازار» جای نفس کشیدن به رقبایش را نمی‌دهد حتی اگر بهتر باشند

#فروشگاه_اندرویدی

٩٦/٠٢/٢٨
پایان‌نامه

پنج‌شنبه چه بنویسم

٩٦/٠٢/٢٨

«رای دادن» لازم است ولی کافی نیست

٩٦/٠٢/٢٨
تبلیغات
تبلیغات