جیمبو در ماراکانا!
سفر رويايى «جيم تور» به سرزمين سلاطين سامبا براى تماشاى فينال جام جهانى فوتبال

جیمبو در ماراکانا!

نویسنده : فاطمه واعظی

چیز دیگری باقی‌ نمانده است. اندکی صبر بازی‌ها نزدیک است! چشم روی هم بگذاریم شده 12ژوئن 2014  و یا به روایتی همان 22 خرداد 93 خودمان و شروع بازی‌های جام جهانی. این‌بار برزیل میزبان این اتفاق بزرگ است. ما که دیگر امیدمان ناامید شده بود و نمی‌دانستیم آیا می‌شود روزی ایران میزبان این بازی‌ها باشد یا نه و این‌که دیگر غوره‌ای برایمان نمانده تا از صبر و شکیبایی‌مان حلوایی شود و کام‌مان را شیرین کند، لذا کاری کردیم کارستان. از آن‌جایی که همه ما می‌دانیم آرزو بر جوانان عیب نیست و کنتور هم نمی‌اندازد در صدد شدیم تا به آرزوی بيشتر شما فوتبال دوستان جامه عمل بپوشانیم. چند وقتی بود جیمی‌های ورزشی بدجور دل‌شان برزیلی شده بود و هوای دیدن بازی‌ها را کرده بودند. در همین چند وقت‌ها دبیر سرویس گرامی ما را کچل کردند از بس برای‌‌مان از لذت تماشای بازی‌ها از نزدیک گفتند. از این آرزو گفتند که کاش می‌شد یک «جیم تور» راه بیندازیم و همه برویم برزیل و حداقل بازی فینال را در ماراکانا ببینیم و برگردیم. ما هم که سرمان درد می‌کرد برای این هیجان بازی‌ها تصمیم گرفتیم «جیم تور» را راه بیندازیم! یک سفر چند روزه بهRio de Janeiro  و تمام چم و خم‌های این سفر روبه‌روی چشمان شما در تمام این کلمات نهفته‌اند. پس لطفا قبل از خواندن این مطلب چمدان‌ها را بسته و کمربندهای خورد را ببندید. با تشکر «جیم تور جام‌جهانی 2014» تقدیم شما...


نحوه خریــــد یــــا رزرو   بلیــت بـازی

مديون هستید اگر يك درصد فكر كنید براي خريد بليت بازي فينال بايد بلند شويد و هلك هلك بياييد اين‌جا! شايد بازار سياهي باشد و آن وقت به هر كسي كه دل‌مان بخواهد و خاله خانوم گفته باشد بليت بدهيم يا ندهيم؟ خير فيفا جان خيلي حساب شده كار كرده است:

مرحله اول و دوم| در دو بازه زماني  مقرر كه در تصوير مشاهد مي‌كنيد در دو مرحله شما مي‌توانيد براي خريد بليت درخواست كنيد. مرحله اول آن قرعه كشي به‌صورت تصادفي از بين درخواست كنندگان است. در مرحله دوم  درخواست‌هايي را كه اولويت با آن‌ها است و زودتر فرستاده شده‌اند ‌انتخاب مي‌كند. 

 

مرحله سوم| تفاوت اين مرحله كه قرعه‌كشي در آن براساس اولويت شركت‌كنندگان است، با دو مرحله ديگر در تاريخ اجراي آن است.

قيمت بليـــت و جايــگاه شما

 

داستان قيمت بليت بازي فينال براساس جايگاه شما در ماراكانا حكايت همان ضرب‌المثل قديمي است كه «هرچي پول بدي همان‌قدر آش مي‌خوري!» اگر يك نگاه كوچكي به تصوير همين بغل بيندازيد متوجه مي‌شويد كه داستان از آش گذشته و به كباب و بوي كباب رسيده است. طبق تقسيم‌بندي تصوير، فيفا 4 جايگاه با قيمت‌هاي مختلف براي بازي فينال ورزشگاه رويايي ماراكانا اعلام كرده است. براين اساس:

 بهترين قسمت ورزشگاه در همجواري ميلياردرها و براي شما مرفهين بي‌دردي‌است كه بدون پر قو خواب‌تان نمي‌برد./990 دلار

 كنار همان بهترين قسمت ورزشگاه براي شمايي كه تنه‌تان به تنه مرفهين بي‌درد خورده است و كم از آن‌ها نمي‌‌آوريد./660 دلار

براي شما كه معلق مانده‌ايد بين آسمان پولداري و زمين گاه بي‌پولي اين جايگاه بهترين است. از يك طرف مرفهين و از طرفي «دو دو تا چهارتا كن» هاي فلك زده./440 دلار

 

اين جايگاه براي شمايي است كه به زور تخفيف و كلي تسهيلات ته ديگ آش و قسمت‌هاي سوخته‌اش بهتان رسيده و دود كباب هم به زور آن طرفا پيدا مي‌شود./ كمتر از 440 دلار

مشــهدبه ریـو دو ژانیرو (خرید بلــیت و رفتن و مسیر )

خــان اول به سلامتی به سرانجام رسید. خسته و درب و داغان نشستیم نفسی بگیریم از این نبرد جان‌فرسا که یکهو یادمان آمد که خوب مثلا ما بلیت بازی‌ها را هم به قول این خارجی ها «اوکی» کردیم چه‌طوری برویم به Rio عزیزمان؟ یک قدم دو قدم که نیست صحبت از چیزی حدود 15 ساعت فاصله هوایی است آن هم بدون وقفه و تخته گاز. با کمک دوستان‌مان در یکی از آژانس‌های هواپیمایی به سراغ خان دوم رفتیم. برای ما که مشهدیم نحوه رفتن به ریو دوژانیرو این‌گونه است: 

مشهد- دوهه-سائوپائولو-ريو

این مسیر به توصیه دوستان مناسب نيست زیرا مسافران مجبور هستند برای تعویض پرواز در دو کشور خارجی توقف داشته باشند که این امر خود مشکلاتی دارد.

مشهد-تهران/ تهران-دبی-ريو

مشهد-تهران

 132200

 اتوبوسی عادی 12000

 دليجان 34500

 نور 51000

 

آب و هوا و نحوه پوشیدن لباس

خوشبختانه یا متاسفانه بازی‌ها در اواخر بهار و اوایل تابستان است، البته براساس فصل‌های ما و در دوماه اول تابستان آن‌ها است. پس خیلی نباید نگران سرما خوردن بچه و خیس شدن و نداشتن جا برای چتر و لباس‌های زمستانی باشید. معمولا ریو در این دو ماه آب و هوایی شبیه شهر خودمان دارد:

گــــــذران اوقـــــــــــات فراغــــــــــــــــت در   Rio

برزیل مهد فوتبال است. این را می‌شود از تمام کوچه پس کوچه‌های آن فهمید. ریو دوژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل است. اگر بین بازی‌های فرصتی پیدا کردید به خیابان‌ها و کوچه‌ها بروید تا ببینید فوتبال زمین خاکی تنها در این‌جا رسم نیست در جایی غیر از این‌جا با لذت خاصی از کوچک و بزرگ گرفته تا پیر و جوان به توپ‌ها لگد می‌زنند. اگر احساس کردید خیلی زیادی فوتبال دیدید و حال‌تان داشت جوری می‌شد که خوب نبود می‌توانید به یکی از 114 موزه ریو بروید و ببینید در آن‌جا چه‌طور از آثار هنری و باستانی‌شان محافظت می‌کنند. حوصله یک حرکت هنری فرهنگی ندارید؟ مشکلی نیست تا دل‌تان بخواهد ساحل زیبا هست که می‌توانید زمان‌های بین بازی‌ها را در آرامش و دور از استرس ورزشگاه طی کنید. تاکسی بهترین وسیله تردد در این شهر است. اصلی‌ترین ساحت دیدنی ریو، کوه کورکووادوست که در قله آن مجسمه‌ای از عیسی مسیح قرار دارد.
 آداب هواداری در مــاراکانا

فکر نکنید حال که می‌توانید بروید ماراکانا و فینال جام جهانی را ببینید هرطور که دل‌تان می‌خواهد می‌توانید رفتار کنید. خیر! برزیلی‌ها هم قوانین خودشان را دارند. اگر این‌جا به بازیکنان اجازه نمی‌دهند حین شادی پیراهن خود را در بیاورند یا حرکات نمایشی انجام بدهند در ورزشگاه‌های برزیلی این کار برای تماشاگران اخطار به‌ حساب می‌آید و قانون‌شکنی محسوب می‌شود. خلاصه حواس‌تان به جو ورزشگاه باشد. اگر خیلی دوست دارید آن‌جا همرنگ جماعت شوید می‌توانید از بین ده‌ها آهنگ فوتبالی مورد علاقه برزیلی‌ها یکی دو تا را یاد بگيريد و با آن‌ها همراه شوید. برای مثال آهنگ A Taça do Mundo é Nossa  که به معنی «جام جهانی از آن ماست» بسیار با شرایط هم‌خوانی دارد. لطفا از استفاده کردن الفاظ خاص بومی اکیدا خودداری کنید. ممکن است زد و بغل دستی‌تان مشهدی از آب در آمد!
خـــورد و خـوراک برزیــلی

یک بشقاب غذای برزیلی شبیه بشقابی ا‌ست که بعضی دوستان هم‌وطن در مراسم‌هایی از نوع سلف سرویس روی هم ریخته غذاها را و آش هفت و بیجاری می‌سازند. خوب که دقت می‌کنیم می‌بینیم خدا را هزار مرتبه شکر اساس غذاهای برزیلی برنج است. پس 50 درصد مشکل ما حل شد. رستوران‌های بسیاری در ریو موجود است که اگر ذائقه‌تان یاری کرد می‌توانید بروید و غذای برزیلی بزنید بر بدن! رستوران‌های 5 ستاره بسیار کلاس بالای cipriani، Fasano Al Mar، olympe را به شما پولدار عزیزی معرفی می‌کنیم که بلیت هواپیمایتان شد حدود 26 میلیون. یک‌سری فست فودهایی هم هست که با قیمت مناسب‌تری سرویس می‌دهند از جمله Habib که جز فست فودهای درجه 3 است. ریو معروف است به کیوسک‌های خیابانی‌اش که در آنها غذاهای دستی محلی خودشان را آماده می‌کنند. وعده‌های سبک یا به‌قول خودمان حاضری. شما گردن شکسته ندار هم می‌توانید با یک نیمرو به سبک خودت از نمردن جلوگیری کنی تا برگردی به وطن و یه دل سیر غذا بخوری. همه هزینه‌ها در قسمت بعدی برآورد خواهد شد. لطفا یک عدد قرص زیر زبانی آماده بفرمایید!  
با یک بررسی دو انگشتی متوجه شدیم هزینه زندگی در مقصد مورد نظر ما کمی تا قسمتی بالاست. برای مثال:
و اما...
با همه این بالا پایین رفتنا و حساب کتاب‌ها خوب که فکر می‌کنیم می‌بینیم این مرخصی‌ها را چه کنیم؟ لذا در نهایت تاسف و تاثر تصمیم گرفتیم محیطی بسان ورزشگاه رویایی ماراکانا در همین جیم خودمان خلق کنیم هم‌چون یک اثر هنری و با صرف هزینه‌ای کمتر از 10 هزار تومان مقادیری خوراکی‌های سالم و غیرسالم بخریم و در جلو نسیم نازنین کولرهای جیم بازی را از همین راه دور و با دلی ماراکانایی ببینیم. تازه تا دل‌مان بخواهد انواع تخمه‌جات (!) را به‌راحتی آب خوردن می‌توانیم پیدا کنیم. این هم به هر حال راهی‌ست به نوبه خودش. گویا رفتن به «ریو» و دیدن بازی در کعبه آمال و آرزوها، این ماراکانا عزیز هفت‌خانی دارد برای خودش که با هزاران غول قدر دیگر جانی برای ما نگذاشته‌اند.
نظرات کاربران
کد امنیتی