7گام تا دوتا شدن

7گام تا دوتا شدن

نویسنده : ملیحه مقدم

ازدواج خواهان، ازدواج دوستان و حتی فراریان ازدواج به گوش باشید که چه قدر ساده‌اید شما! این ازدواج ازدواج که می‌گویند خیلی پیچیده نیست اما به همین سادگی که شما فکر می‌کنید هم نیست! بعضی‌ها یا از این طرف بام افتاده‌اند یا از آن طرف! یعنی یا فکر می‌کنند ازدواج کردن به اندازه آپولو هوا کردن سخت است یا فکر می‌کنند مثل خوردن یک لیوان آب راحت و آسان است! این‌ها همه بر می‌گردد به این که شمای جوان (بحث جدی می‌شود) دقیقا ذهن آگاه روشن و درستی درباره ازدواج ندارید. یعنی همه برداشت‌ها و تصورات‌تان بر می‌گردد به نظرات اطرافیان‌تان و تمام تصورتان از ازدواج کردن خلاصه می‌شود در یک بله گفتن یا نه گفتن! حالا ما می‌خواهیم شما را آگاه کنیم تا توی همین روزها اگر آقا پسر هستید برای خودتان آستین بالا بزنید و اگر دختر خانم هستید خودتان را آماده بله گفتن کنید! به بهانه روز ازدواج رفتیم سراغ یکی از بزرگترین دغدغه این روزهای جوانان یعنی ازدواج.

برای این که شما هم مثل خیلی از آدم‌های این روزگار بدبخت نشوید و برای این که بتوانید مسیر زیبای ازدواج را با همان طعم خوبش بچشید و بعد واقعا به موفقیت برسید این چند‌گام را درست بردارید:

گام اول

برای ازدواج دلیل داشته باشید

شرمنده همه آقا پسرها و دختر خانم‌ها هستیم که بدون هیچ هدف و دلیلی و گاه از روی جوگیری می‌روند و عروس و داماد می‌شوند و تمام تصورشان از ازدواج همان لباس عروسی و دامادی و روزهای شیرینی خوردن و گل دادن و تبریک شنیدن است! همین حالا دور هر چی که مربوط به ازدواج کردن است را خط بکشید و قبل از هر اقدامی دنبال یک دلیل مهم و حیاتی برای ازدواج‌تان باشید. این که خداوند آدمی را آفریده که شما در کنار او به آرامش برسید حقیقتی است که نمی‌توان بی‌خیالش شد، فقط لطفا واقعا به ضرورت این موضوع برسید و جایگاه ازدواج را بین اهداف و برنامه‌هایتان مشخص و بعد ازدواج کنید.

گام دوم 

آمادگی‌های‌تان را بررسى کنید

آدم برای یک امتحان ساده هم که شده یا برای کنکور که فقط سرنوشت تحصیلی ما را رقم می‌زند قبلش کلی خودش را آماده می‌کند، چه برسد به ازدواج که قرار است حداقل دو-سوم زندگی‌تان را با یک آدم جدید در شرایط جدید بگذرانید. برای همین لطفا خودتان را بررسي کنید بینید چه قدر به بلوغ رسیده‌اید. منظورمان بلوغ دوران نوجوانی نیست، منظورمان از بلوغ توانمندی‌های جنسی، جسمی، فکری، روحی، عاطفی و اقتصادی شما در زندگی است. این که شما توانایی پذیرش مسئولیت و مدیریت یک زندگی را دارید یا نه، این که توانایی مدیریت احساسات یا حتی ابراز آن را دارید یا نه، این که توانمندی روحی‌تان آن قدر زیاد است که اهل گذشت، فداکاری و وفاداری هستید یا نه را تنها خودتان می‌توانید بگویید؛ پس لطفا خودتان را بررسي کنید.

گام سوم

خودتان چه شکلی هستید؟

فهمیدن این که شما این آمادگی‌ها را دارید خودش یک نوع خودشناسی است اما منظور ما از این که خودتان را کاملا بشناسید این است که بدانید دقیقا توی این دنیا چه کاره‌اید و چه برنامه‌ای برای زندگی‌تان دارید. ویژگی‌های مثبت و منفی اخلاقی شما چیست؟ چه صفات بارز شخصیتی دارید؟ باورها و اعتقادات شما چگونه است؟ ایده‌آل‌ها و آرزوهای شما چیست؟ به چه چیزهایی حساسیت دارید؟ هنرها و علائق شما کدام است؟ روابط اجتماعی و دوستانه‌تان چگونه است؟ ورزش و تفریحات چه جایگاهی در زندگی‌تان دارد؟ چه عادت‌های مثبت و منفی دارید؟ ارتباط‌تان با خانواده چگونه است؟ تحصیلات و علم از نظر شما چیست و تا کجاست؟ و... خلاصه یک اطلاعات کامل و جامع از ویژگی‌ها و خصوصیات فردی و اجتماعی خودتان فهرست کنید. این خودشناسی به شما می‌گوید دقیقا چه معیارها و ملاک‌هایی برای همسر آینده‌تان در نظر بگیرید که به ما نزدیک باشد.

گام چهارم

معیار انتخاب‌تان چیست؟

اصلا شما برای خودتان یک ملاک و معیاری دارید که هی بلند می‌شوید خواستگاری یا خواستگار می‌پذیرید؟! اگر دارید که خدا خیرتان بدهد باز یک قدم از بقیه جلو هستید، اما اگر ندارید می‌خواستید چه جوری همسر آینده‌تان را انتخاب یا با چه شاخصی خواستگاران مختلف یا گزینه‌های مختلف را ارزیابی کنید. معیارها و ملاک‌های‌تان را می‌توانید به راحتی وقتی خودتان را شناختید فهرست کنید. فراموش نکنید بهتر است چند معیار مهم و اصلی را در بین همه ملاک‌های‌تان فراموش نکنید. یعنی اگر دل‌تان می‌خواهد خوشبخت بشوید حتما این ملاک‌ها را جدی بگیرید و سرسری از آن‌ها نگذارید. ایمان، اخلاق، خانواده و هم کفو بودن را نمی‌شود بی خیال شد. 

گام پنجم
دنیای زن و مرد چگونه است؟
بسیاری از جوانان ما هر چی می‌کشند از همین شناخت نداشتن از جنس مقابل‌شان است، یعنی چون نمی‌دانند این موجودی که به آن مرد یا می‌گویند زن، چه ویژگی‌ها و خصوصیات جسمی، فکری، روانی و عاطفی دارد؟ خیلی از دعواهای زن و شوهری خیلی از بزن بزن های همسران و بسیاری از قهر و آشتی کردن‌ها در زندگی مشترک بر می‌گردد به همین شناخت  نداشتن که ما بدانیم مردها عقل‌گرا هستند و همه چیز باید برای‌شان دلیل منطقی و عقلی داشته باشد و زن‌ها موجوداتی احساساتی هستند که عواطف حرف اول را در زندگی‌شان می‌زند. این که مردها سخت‌تر هستند و کمتر هیجانی می‌شوند و عاشق مدیریت و قدرت هستند یا زن‌ها زودتر هیجانی می‌شوند و صلح‌طلب هستند و پر از عاطفه و محبت‌اند، به همین تفاوت‌های ذاتی بر می‌گردد.
گام ششم
می‌رویم خواستگاری
عجله نکنید هنوز تا گام‌های بعدی راه زیادی هست، لطفا بقیه مطلب را بخوانید! فکر نکنید الان دیگر آخر ازدواج هستید! تا الان فهمیده‌اید؛ ازدواج به چه دردی می‌خورد؟ شما که هستید؟ همسرتان باید چه جوری باشد؟ و... می‌رسیم به جلسه شیرین خواستگاری! اول از همه اگر دفعه اول‌تان است بروید روی اعتماد به نفس‌تان کار کنید، روی خوب صحبت کردن و بعد به این که چی بپوشید هم توجه کنید! بر عکس همه جاهای دنیا که شاید مهم نباشد با چه لباسی در آن حاضر شوید، در این جلسه چون در معرض انتخابید لباسی مناسب با شخصیت و شأن خودتان بپوشید. منظور لباس گران و عجیب و غریب نیست، دقیقا لباس‌تان باید شخصیت و ویژگی‌های شما را نشان دهد. آن وقت از معیارهایی که برای همسرتان در نظر گرفته‌اید، سوال در بیاورید. سوالات‌تان را تقسیم‌بندی کنید. یعنی سوالات فردی، اعتقادی، خانوادگی و... را به صورت جداگانه فهرست کنید و بنویسید. لطفا بدون فکر و سوال به هیچ عنوان وارد این جلسه نشوید که بازنده این جلسه خواهید بود.
گام هفتم
با خانواده تصمیم بگیرید
ازدواج یک تصمیم فردی نیست یک تصمیم مهم خانوادگی است، پس حتما به نظر خانواده‌تان هم در انتخاب‌تان توجه و سعی کنید طوری ازدواج کنید که از همان ابتدا تشکیل خانواده دو نفره شما باعث جدایی چند خانواده نشوید. بنابراین در آخرین گام بنشینید و از نظر پدر و مادرتان ویژگی‌های یک عروس یا داماد خوب را در بیاورید، اگر اختلاف نظر دارید با هم صحبت و سعی کنید به نقاط مشترکی برسید. اگر تفاوت نظرها بنیادی و ریشه‌ای است با یک مشاور مشورت کنید. علاوه بر این درباره شیوه ازدواج و بقیه مراحل ازدواج هم با آن‌ها به گفت‌گو بنشینید. درباره مهریه، نحوه برگزاری مراسم و... این موارد را برای مراحل پایانی نگذارید. وقتی قصد ازدواج دارید اول با خانواده‌تان به تعامل برسید.
البته بعد از این هفت گام، یک گام دیگر هم می‌ماند برای حرفه‌ای‌ها (!) آن هم دنبال کردن ستون «با اجازه بزرگترها» سرویس سبک زندگی است، همین ستون همیشگی سمت راست صفحه ۶ جیم. این ستون که از شماره ۲۴۸ جیم (یعنی ۱۷ فروردین ۹۱) شروع به کار کرده است، می‌کوشد با ارائه ساندویچی مطالب و نکات مربوط به ازدواج، شما را در مسیر ازدواج راهنما باشد. اگر «با اجازه بزرگترها»ی قبلی را از دست داده‌اید می‌توانید با مراجعه به سایت جیم آن‌ها را بخوانید.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧