این هفته یکي از مخاطبین‌مان از شغل آتش‌نشانی و حواشی جذاب آن می‌گوید

این هفته یکي از مخاطبین‌مان از شغل آتش‌نشانی و حواشی جذاب آن می‌گوید

نویسنده : مجید حسین زاه

روز 7  مهرماه امسال هم گذشت و خیلی‌ها متوجه نشدند که چه روزی گذشته است! البته تقویم‌ها فراموش نکردند و نوشتند: روز آتش نشانی و ایمنی! به همین مناسبت به سراغ یکی از مخاطبین جوان و آتش نشان‌مان رفتیم و از ایشان در باره دلیل نام گذاری 7 مهر ماه به نام روز آتش نشانی و ایمنی پرسیدیم که گفتند: «متاسفانه ظاهرا دلیل مشخصی ندارد! عده‌ای می‌گویند یک روز خاصی در آیین زرتشت است که برای پیروان زرتشت مهم بوده و برای همین این روز به این نام، نام‌گذاری شده و و عده‌ای دیگر می‌گویند سالروز یک عملیات آتش نشانی است که چند آتش نشان در آن شهید شده‌اند. دست آخر بدانید که من هم دلیل اصلی‌اش را نشنیده‌ام و شاید اصلا دلیل اصلی نداشته باشد!»...


 خودتان را معرفی بفرمایید؟

 ناصر رئوف مهرابی هستم. متولد 23 تیر 1363. پاییز 90 هم ازدواج کردم.

 درباره کارتان توضیح می‌دهید؟

 آتش نشانی فقط در سطح شهر نیست. یعنی یک عده در ایستگاه‌های آتش نشانی در سطح شهر هستند. بعضی‌ها مثل من در ادارات و مراکز صنعتی مسئول کنترل ایمنی هستند و بعضی‌ها در ایستگاه‌های حساس سکوهای نفتی در جنوب ایران فعالیت می‌کنند. این‌ها همه آتش‌نشان هستند. البته من رییس هیئت مدیره انجمن صنفی کارگران آتش‌نشانی هم هستم. 

 انجمن صنفی آتش‌نشانی یعنی چی!؟

 مهم‌ترین هدف ما از تشکیل این انجمن، بومی‌سازی استاندارهای بین‌المللی است. در حال حاضر ما کاملا از استاندارهای خارجی تبعیت می‌کنیم در حالی که مثلا در استانداردهای آن‌ها باید حتما یک خانم در هر ایستگاه باشد، یا بعضی استانداردهای آن‌ها اسلامی نیست. ما می‌خواهیم این‌ها را بومی‌سازی کنیم.

 این انجمن سود مالی هم دارد؟

  این انجمن برای من و اعضای انجمن فقط فایده معنوی دارد. دغدغه من این است که یک شهروند وقتی از خانه‌اش بیرون می‌آید، در مسیر ایمن باشد، در محل کارش ایمن باشد، در مسیر برگشتن ایمن باشد و در خانه‌اش هم ایمن باشد.

 و حتما برای‌تان مهم است که در برابر حوادث، بهترین واکنش را داشته باشد؟

  ما خیلی وقت‌ها مسئله پیشگیری را در نظر نمی‌گیریم. شما فکر می‌کنید چرا من به محض نشستن در خودرویم، کمربند ایمنی‌ام را می‌بندم؟ به خاطر این‌که حادثه‌های بسیار کوچک را که فقط به خاطر نبستن کمربند، به مرگ منجر شده است را از نزدیک لمس کرده‌ام. مثلا قبل از بیرون رفتن ازخانه حتما، مسایل ایمنی را بررسی می‌کنم چون آتش‌سوزی‌هایی را به چشم دیده‌ام که به خاطر یک سهل‌انگاری، همه زندگی این زوج جوان در جلوی چشم‌شان ذوب شده است.

 مهم‌ترین اشتباه مردم در برخورد با حریق چیست؟

 این‌که در مرحله اول با ما تماس نمی‌گیرند. اول خودشان تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا آتش را خاموش کنند و وقتی کار به مرحله وخیم می‌رسد با آتش‌نشانی تماس می‌گیرند ودر آن زمان، ما هم نمی‌توانیم معجزه کنیم دیگر!

 فرض کنید الان یک خانه‌ای آتش گرفته، آب بریزیم روی آتش یا نه!؟

 شما شنیدید که حریق را باید با آب خاموش کرد. اما آیا می‌دانید چه حریقی و چه آبی؟ در هر حریقی، اول باید نوع حریق و بعدش ماده اطفاي مناسبش را تشخیص بدهیم و استفاده کنیم. مثلا برای حریق بنزین، آب سم است و باعث می‌شود حریق وسیع‌تر شود. 

 ساعت کاری شما چه‌طور است؟

 کار ما سه نوبت گردشی دارد، صبح تا ظهر، ظهر تا شب و شب تا صبح و این گردشی بودن باعث می‌شود تا نتوانیم برای زندگی‌مان برنامه‌ریزی داشته باشم.

 در نوجوانی فکر می‌کردید در بزرگسالی چه کاره خواهید شد؟

 من علاقه زیادی به سیستم‌های کامپیوتری داشتم. بعد که در جریان تعمیرات لوازم خانگی قرار گرفتم به رشته برق علاقه پیدا کردم و دیپلم را در رشته برق گرفتم. بعد که وارد سازمان‌های امدادی شدم، مدرک کاردانی ایمنی و بهداشتم را گرفتم و بعد شنیدم که تازه رشته آتش نشانی به دانشگاه علمی کاربردی آمده است و بنابراین مدرک كارشناسي آتش نشانی را هم گرفتم که این تنوع رشته تحصیلی برایم خوب بود!

 چرا از برق آمدید به ایمنی و کار!؟

 جرقه اصلی‌اش مربوط به پدرم بود. چون ایشان در هلال‌احمر که یک نهاد امدادگری است، مشغول بودند. من از بچگی به امدادگری علاقه‌مند شده بودم.

 نوجوانی رابطه‌تان با آتش چه‌طور بود!؟

 من از کودکی به آتش و آتش‌بازی علاقه داشتم. الان هم در جمع‌های فامیلی، برپا کردن آتش برای درست کردن چایی آتیشی در بیرون شهر برعهده من است!

 به نظر شما چه نوجوان‌هایی می‌توانند به آتش‌نشان شدن فکر کنند؟

 اولا که باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند و از همین الان به فکر دنبال کردن ورزش به صورت حرفه‌ای باشند. ثانيا باید تحصیلات مرتبط با این رشته داشته باشند. ثالثا که شاید باید همان اول می‌گفتم به این شغل علاقه داشته باشند.

 کدام عملیات امداد بود که در آن، ترس همه وجود شما را فراگرفت!؟

 اولین حریقی که رفتم با این‌که خیلی حاد نبود ولی واقعا شوکه شده بودم. یک پارک نیمه‌ساز بود که مردم آشغال‌های‌شان را در گود برداری کنار آن ریخته بودند و دچار حریق شده بود. با این‌که خسارت مالی و جانی هم نداشت، اما موقع حضور در محل مانند یک تماشاگر فقط نگاه می‌کردم و یادم رفته بودم که من الان یک امدادگر هستم! البته با کمک فرمانده‌ام و برخورد خوب ایشان، شنلگ را برداشتم و کارم را شروع کردم. بعد از آن از هیچ حریقی نترسیدم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/٠٧/١٥
٤
١
سلام ... اين نقد نيست بي احترامي هم نيست بيان ديدگاه است و به شوخي گرفتن است لطفا جدي نگيريد--------خودتان را معرفی بفرمایید؟زنده باشيد و پيروز /// درباره کارتان توضیح می‌دهید؟من رييس هستم /// انجمن صنفی آتش‌نشانی یعنی چی!؟ استانداردهاي جهاني را حذف كنيم چون ما با آزمايش و خطا به آن نرسيده ايم مثلا : چه معني دارد حتما یک خانم در هر ایستگاه باشد /// این انجمن سود مالی هم دارد؟ اگر سود مالي ندارد رهايش نماييد تا كساني مديريت را بگيرند كه دنبال ارتقاء باشند نه دنبال حذف استانداردها /// و حتما برای‌تان مهم است که در برابر حوادث، بهترین واکنش را داشته باشد؟ شما به كمر بند بستن شهروندان چكار داريد . در برابر حوادث چكار مي‌كنيد . قبل و بعد از حادثه كه سوال نشده‌است /// مهم‌ترین اشتباه مردم در برخورد با حریق چیست؟چكار كنند اعتماد ندارند ///فرض کنید الان یک خانه‌ای آتش گرفته، آب بریزیم روی آتش یا نه!؟ نه اگر شما آب بريزيد ما بايد چكار كنيم ///ساعت کاری شما چه‌طور است؟ امثال من كه از ساعت 8 صبح تا 10 شب سر كار هستيم برنامه ريزي دقيقي داريم /// در نوجوانی فکر می‌کردید در بزرگسالی چه کاره خواهید شد؟ چون آنجا با پدر مشورت نكرده بوديد/// چرا از برق آمدید به ایمنی و کار!؟پارتي بازي نوجوانی رابطه‌تان با آتش چه‌طور بود!؟ چوپانها هم روزي 10 بار آتش روشن ميكنند /// به نظر شما چه نوجوان‌هایی می‌توانند به آتش‌نشان شدن فکر کنند؟به پارتي خود علاقه داشته باشند
sina
sina
٩٣/٠١/٢٠
٠
٠
سلام آقای مدیر اگر دکمه های آستین پیراهنت را ببندی بهتره.//شما که ایمنی چی هستی، نمی دانی حلقه و انگشتر خود موجب قطع انگشت می شود؟//خدا به حال همشهریان رحم کند.....!!
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧