یک شوخی بزرگ!
گپ و گفتی با پژمان جمشيدى که این شب‌ها با سريال «پژمان» میهمان خانه‌ ما شده است

یک شوخی بزرگ!

نویسنده : مژده رنگیان

این شب‌ها حوالی ساعت ۲۱ مجموعه‌ای در شبکه سه میهمان خانه‌های ما است، مجموعه طنز 25 قسمتی که می‌توان گفت در نوع خود تک است. طنزی در مورد فوتبالیست‌ها، که البته برای فوتبالی‌های ما طنز تلخی خواهد بود چون این‌بار، یک فوتبالیست وارد کار شده و خودشان را به نقد کشیده، شوخی کرده و البته درد دل آن‌ها را به گوش مردم رسانده است. این مجموعه هم مانند هر مجموعه و کار دیگری مطمئنا با نقدهایی همراه خواهد بود ولی در حال حاضر ما به این حرف‌ها کاری نداریم. حرف ما  بازی پژمان جمشیدی در نقش اول این مجموعه است! این‌که یک فوتبالیست توانسته در کنار بازیگران حرفه‌ای مانند بهاره رهنما، شقایق دهقان، بیژن بنفشه‌خواه... قافله را نبازد و بازی مصنوعی از خود نشان ندهد، کاری که پیش از این از سوی ورزشکارانی که وارد کار هنر و بازیگری شده بودند، نديده بوديم. در این مجموعه پای فوتبالیست‌های دیگری چون آرش برهانی، حمید درخشان، حسین ماهینی، علی موسوی، بهروز رهبری‌فر و... باز شده و مقابل دوربین سروش صحت بازی کرده‌اند. این اتفاق باعث شد برویم سراغ پژمانی که از مستطیل سبز پل زده است به لوکیشن و قاب تلویزیون!


 چه شد که پژمان جمشیدی فوتبالیست، بازیگر شد؟

 خب اين ايده‌اي بود كه خودم مطرح كردم. حدود 3 سال به آن فكر كرده بودم و حتی درگیرش بودم. ایده فوتبالیستی که به آخر خط می‌رسد و دیگر به فراموشی سپرده می‌شود. به همين دليل این موضوع را با پيمان قاسم‌خاني در ميان گذاشتم و اتفاقا استقبال کرد و قرار شد نقش اول فیلم را یک فوتبالیست واقعی بازی کند.

 و این‌طور بود که شما بازیگر نقش پژمان شدید... البته آشنایی با دوستان هنرمند هم بی‌تاثیر نبوده، درست است؟

 بله، از سال‌ها قبل با بچه‌های گروه سروش صحت، پیمان و محراب قاسم‌خانی رفاقت داشتم، به‌خاطر همین از من خواستند که اعتماد و این نقش را بازی کنم. من هم به آن‌ها اعتماد کردم و وارد کار شدم.

 با وجود این‌که چند قسمت از این مجموعه پخش شده و مردم تا حدودی با قصه آشنا شدند ولی می‌خواهم از زبان خودتان بدانم که «پژمان» چه می‌خواهد بگوید؟

 پژمان، قصه داستان پايان شهرت يك فوتباليست است، موضوعي كه در كشور ما بسيار اتفاق مي‌افتد. پژمان قصه یک فوتبالیست خسته، عصبی و کلافه است که شهرتش به آخر خط رسیده است.

 پس گروه اصلی مخاطبان این مجموعه دوستان فوتبالی هستند؟

 بله، قسمتی از مخاطبان. در واقع اين داستان متعلق به داستان همه فوتباليست‌هاست كه با نگاهي طنزآلود به آن پرداخته شده كه البته شايد براي دوستان من که در فوتبال فعاليت مي‌كنند، طنز تلخي محسوب شود. البته در اين مجموعه هيچ سكانسي در زمين فوتبال يا ورزشگاه نیست بلكه يك طنز اجتماعي است که همه مي‌توانند مخاطب آن باشند.

 و صحبت «پژمان» با مردم معمولی؟

 براي مردم جامعه هم قصد ما اين بود تا كمي به فكر واداشته شوند و بدانند كه افرادي مانند فوتباليست‌ها كه زماني در اوج حضور داشتند، پس از دوران طلايي خود نياز به توجه بيشتري دارند و بیشتر حواس‌مان به آن‌ها باشد. هدف ما بيشتر بیان درد دل فوتبالیست‌ها بود.

 فکر می‌کنم خیلی خوش به حال‌تان شده که اسم خودتان را روی این مجموعه گذاشتند! اینطور نیست؟

 نه، این‌طور نیست. شاید امروز که اسم این مجموعه را می‌شنویم جذاب باشد و فکر می‌کنیم كه چه حالي به پژمان جمشيدي دادند كه اسمش را روي اين مجموعه گذاشتند، اما در حقيقت در ابتداي اين تصميم‌گيري با چالش بسيار بزرگي براي انتخاب اين اسم بر روي فيلم مواجه بودم زيرا شخصيت «پژمان» در اين مجموعه ‌آدم ابلهي است كه از ديد ديگران وجهه زیاد خوبي ندارد و از اين بابت احساس می‌کنم با خودم شوخي بسيار بزرگي كردم!

 نترسیدید که جلوی دوربین یک گروه حرفه‌ای حاضر بشوید، آن هم بدون تجربه کافی!؟

 خوشبختانه به خاطر وجود يك گروه كاملا حرفه‌اي و اعتماد آن‌ها به من، وارد اين كار شدم و فكر مي‌كنم كار خوبي از آب در آمده باشد. به نظر من گروه ساخت اين فيلم، ريسك بزرگي كردند كه شخصيت اول سريال را به فردي غيرحرفه‌اي واگذار كردند.

 تجربه قبلی شما جلوی دوربین به چه زمانی برمی‌گردد؟

 تنها يك دقيقه در مجموعه ساختمان پزشكان مقابل دوربين رفتم و به جز اين ديگر هيچ تجربه بازيگري نداشتم.

 کار در کنار بازیگران حرفه‌ای طنز ایران چه‌طور بود؟

 خیلی خوب بود، از بازيگران اين مجموعه ممنونم كه اجازه دادند من به عنوان يك فرد آماتور در كنارشان بازي كنم و اين موضوع براي من بسيار جذاب بود و درس‌هاي زيادي از تمامي آن‌ها گرفتم.

 و کارگردانی سروش صحت؟

 سروش فوق‌العاده است، علاوه بر اين‌كه كارگردان نكته‌بين و دقيقي است، انسان درجه يكي نيز هست. يك كاراكتر دوست‌داشتني دارد كه به شخصه بسيار او را قبول دارم. خوشحالم که در این مجموعه با دوستانم همکاری می‌کنم.

 «پژمان جمشیدی» فیلم، با پژمان جمشیدی واقعی چه‌قدر فرق دارد؟

 شخصيت پژمان فيلم تقريبا مي‌توان گفت شباهتي به شخصيت واقعي پژمان جمشيدي ندارد، در واقع پژمان داخل فيلم فرد ابلهي است كه حتي توانايي شمارش رقم‌هاي پول و شماره حسابش را ندارد.

 مطمئنا در این مدت با  اصطلاحات فیلم‌سازی هم آشنا شدید!

 بله به هر حال در اين مدت با اصلاحات مختلفي مثل نور، زاويه دوربين، خط فرضي و البته جمله صدا، دوربین، حركت نيز آشنا شدم (با خنده)!

 در شروع برای شما کار سختی نبود، به قول معروف سروش صحت از خراب کردن پلان‌ها از شما شاکی و عصبانی نمی‌شد؟

 خوشبختانه نه، تنها سكانس اول فيلم‌برداري بود که کمی طول كشيد و تعداد برداشت‌هاي کمی بیشتر شد و آن هم به دليل حضور در محيط جديد بود ولي اصلا سروش عصبانی نشد.

 برای بازی در این مجموعه کتاب یا تمرینات خاصی هم انجام دادید؟

 اگر تعریف نباشد، زياد كتاب مي‌خوانم، در زمينه بازيگري هم سعي كردم كه كتاب‌هاي زيادي بخوانم ولي تمرين خاصي در اين خصوص انجام ندادم و سعي كردم تنها بر شخصيت خودم در اين فيلم تمركز كنم.

 فكر مي‌كنيد مردم به بازي شما در اين مجموعه چه واكنشي نشان مي‌دهند؟ 

 هيچ ذهنيتي نسبت به واكنش مردم مختلف ندارم ولي اميدوارم مردم راضي باشند، عده‌ای لطف دارند ولی واكنش مردم هر چه باشد، به ديده منت خواهم پذيرفت زيرا هيچ ادعايي در اين زمينه ندارم.

 از این‌که هر شب در تلویزیون و در جمع خانواده‌ها دیده می‌شوید، چه احساسی دارید؟ 

 واقعا حس بسيار جذاب و جالبي است و شايد هيچ‌وقت فكر نمي‌كردم اين اتفاق براي من بيفتد، از كودكي آرزوهاي زيادي داشتم، که به آن‌ها رسیدم؛ مثل پوشيدن پیراهن شماره 10 پرسپوليس و يا 17 تيم ملي و يا حتي بازي در استاديوم آزادي! ولي می‌توان گفت بازيگر شدن شايد آرزوي هر كسي است.

 واکنش دوستان فوتبالی‌تان به این قضیه چه‌طور بود؟

 دوستان فوتبالي زيادي با من تماس گرفتند و عده‌اي از آن‌ها خیلی استقبال كردند، عده‌اي هم نسبت به اين كار نقد خود را عنوان كردند. با اين حال سعي كرديم در اين مجموعه به مشکلات خاصی از فوتباليست‌ها اشاره كنیم. از سواد فوتباليست‌ها گرفته تا نحوه بيان و صحبت کردن‌شان، ولی در کنارش به  فوتباليست‌هايي كه كتابخوان و تحصیل‌کرده هم هستند اشاره کرده‌ایم. چون اين وظيفه هر رسانه‌اي است كه نقد خود را در هر زمینه عنوان كند. 

 حالا فوتبال سخت‌تر است یا بازیگری؟

 به دليل اين‌كه فوتبال را عاشقانه دنبال مي‌كردم متوجه نشدم چه زماني شروع شد و كي تمام و اگر سختي نيز در اين مسير وجود داشت، پس از هر جلسه فراموش مي‌شد. اما كار بازيگري به دليل ناآشنا بودن با آن و پرتي و هدر رفتن زمان در آن در ابتدا برایم سخت بود ولي پس از مدتي متوجه شدم كه اين موضوع بخشي از كار است و در اواخر كار به دليل اين‌كه عاشق آن شده بودم ديگر برايم سخت نبود.

 و این‌که فوتبال شیرین‌تر است یا بازیگری؟

 مطمئنا شيريني فوتبال بسيار بيشتر است زيرا 20 سال با آن زندگي كردم و نمي‌توان آن را با تجربه چند ماهه بازيگري مقايسه كرد.

 می‌گویند پول بازیگری خوب است، برای بازی در این مجموعه پولی هم دریافت کردید؟

 راستش را بخواهيد در ابتدا عده‌اي به من مي‌گفتند كه چه‌قدر پول داده‌اي تا در اين فيلم بازي كني ولي حقيقتش اين است كه من براي بازي در اين مجموعه مبلغي پول دريافت كردم كه نسبت به بقيه اعضاي اين مجموعه كمترين پول بود ولي هيچ چشم‌داشتي به پول بازيگري در اين مجموعه نداشتم و دوستان تنها براي تشكر را به من پرداخت كردند.

 قراردادها در فوتبال و بازیگری قابل مقایسه هست با یکدیگر؟

 مطمئنا نه، پو‌ل‌هاي رد و بدل شده در فوتبال و بازيگري قابل مقايسه نيست. البته فوتباليست‌ها به خاطر كار بسيار سختي كه دارند پول‌های تقریبا زیاد را دريافت مي‌كنند در حالي كه ديگر افرادي كه در فوتبال هستند مبالغ بسيار بيشتري دريافت مي‌كنند. ولي فراموش نكنيم سخت‌ترين كار را بازيكنان انجام مي‌‌دهند و پس از مدتي دوره طلايي آن‌ها نيز به پايان مي‌رسد و به همین دلیل پول زیادی برای آن‌ها محسوب نمی‌شود. 

 و صحبت آخر پژمان جمشیدی بعد از اولین تجربه رسمی خودش در دنیای بازیگری...

 با احترام به تمامي اهالي هنر بدون هيچ ادعايي وارد اين حرفه شدم و مطمئنا در اين زمينه چيزهاي زيادي براي آموختن نياز دارم، همچنين براي اسطوره‌هاي فوتبالي زمان خودم و نيز دو تيم استقلال و پرسپولیس احترام بسيار زيادي قائل هستم و اگر صحبت‌هايي در فيلم مي‌شود تنها در حد طنز بوده است. بزرگترين چيز براي من ادامه زندگي با فوتبال است و اين‌كه اهالي فوتبال هميشه از من به نيكي ياد كنند زيرا هيچ چيز به جز فوتبال براي من باقي نخواهد ماند.

نظرات کاربران
کد امنیتی