فصل سرد و زرد و غمگین!!!
برای کسانی که پاییز، افسرده و غمگین‌شان می‌کند!

فصل سرد و زرد و غمگین!!!

نویسنده : عاطفه ذبیحی

«اصلا نمی‌دونم چه بلایی سرم میاد که پاییز و زمستون، دلم می‌خواد بمیرم»، «دلم آنقدر می‌گیره که از کار و زندگی و درس‌هام می‌مونم»، «دوست دارم برم بخوابم. هوا که ابری می‌شه، یک غم بزرگ میاد سراغم و فاتحه‌ام رو می‌خونه»، «پاییز و زمستون، احساس می‌کنم خیلی بی‌حوصله‌تر می‌شم. اصلا دیگه حس و حال شوخی و خنده و ... رو ندارم» و... این جمله‌ها، حس و حال خیلی از ما در پاییز و زمستان است. یک لایه نازک از غم که روی دل آدم می‌نشیند و حال آدم را می‌گیرد! بی‌خود نیست که پاییز، فصل عاشقی و غم فراق و آه و ناله است و عاشق‌ها و شاعرها، برای این فصل سر و دست می‌شکنند.

باید خدمت‌تان عرض کنیم که این حس و حال مختص شما نیست و خیلی‌ها را گرفتار خودش می‌کند. آنقدر که در علم روان‌شناسی، برای خودش جایی باز کرده به اسم افسردگی فصلی! یک حالت روانی که با عوض شدن فصل، دامن خیلی از ما را می‌گیرد!

اصلا این کلمه افسردگی یعنی چی؟ حرف حسابش چیست؟

این روزها از هر 10 نفرِ دور و برمان، 9 نفرشان ادعای افسردگی دارند. آن یک نفر هم یا بابایش خیلی مایه‌دار است یا خودش سر خوش! هر کسی که نمره امتحانش 19 می‌شود، صبح با بابایش دعوایش شدهو یا ترافیک اینترنتش تمام شده، می‌گوید من افسردگی گرفته‌ام. اما افسردگی، خیلی اوضاعش بی‌ریخت‌تر از این حرف و حدیث‌ها است. آدم‌های افسرده، چند نشانه مهم دارند، که اگر این نشانه‌ها نبود، در نهایت می‌گوییم فلانی غمگین است نه افسرده!

نشانه اول: مهم‌ترین و اصلی‌ترین نشانه آدم‌های افسرده، یک غم بزرگ و یک احساس پوچی، در بیشتر ساعت‌های روز است. همین غم لعنتی است که کار آن‌ها را به این‌جا می‌کشاند. البته این غم، یک ناراحتی معمولی نیست! آن‌قدر زیاد و بزرگ است که آدم را از کار و زندگی می‌اندازد و فلج می‌کند. 

نشانه دوم: این افسردگی، کارِ یکی دو روز نیست. حداقل باید دو هفته طول بکشد تا ما بفهمیم مصدوم آماده است و فکری به حالش بکنیم!

نشانه سوم: احساس گناه! آدم‌های افسرده بار گناه تمام بشریت را به دوش می‌کشند و برای هر چیزی احساس گناه می‌کنند!

نشانه چهارم: احساس خستگی و بی‌لذتی... دیگر هیچ‌کاری، هیچ‌کسی، هیچ اتفاقی برای این‌ها لذت‌بخش نیست!

نشانه پنجم: خواب و خوراک‌شان تغییر می‌کند. بیشترشان دچار کم خوابی می‌شوند. یعنی حالا حالاها به خواب نمی‌روند و بعد از هزار بدبختی که خواب به چشم‌هایشان آمد، چندین بار از خواب بیدار می‌شوند. البته مواردی هم برای فرار از این غم به رختخواب پناه می‌برند و از صبح تا شب می‌خوابند! خوراک‌شان هم همین وضعیت را دارد. بعضی‌ها اشتهای‌شان کور می‌شود و غذا از گلویشان پایین نمی‌رود. بعضی دیگر هم برای جبران این انرژی از دست رفته، خیلی بیشتر از قبل می‌خورند!

نشانه‌ ششم: افسرده‌ها مثل گیگیل، کند می‌شوند. همه کارهای‌شان کند است. دیگر سرعت و عجله را در آنها نخواهید دید. آرام راه می‌روند، آرام غذا می‌خورند، آرام حرف می‌زنند و...

نشانه‌ هفتم: توقع ندارید که بعد این‌همه احساسات خفن، فکر خودکشی به سر این‌ها نزند! خودکشی، برنامه‌ایست که دائم نقشه‌اش را توی ذهن‌شان می‌کشند...

افسردگی فصلی چیست؟

افسردگی فصلی، همان احساس غم و بی‌حوصلگی است که در دو فصل سرد سال، یعنی پاییز و زمستان، گریبان‌گیر شما می‌شود! علت اصلی‌اش خیلی مشخص نیست. یک عده ادعا کرده‌اند که چون جد و پدر جد ما، در دو فصل بهار و تابستان کار می‌کردند و شاد بودند و در پاییز و زمستان، مجبور بوده‌اند به خانه‌هایشان کوچ کنند و بیکار شوند، دچار این حس غم می‌شده‌اند. پس این افسردگی، میراث این بزرگواران است. اما وقتی دانشمند‌ها رفتند سراغ مردم مختلف کره خاکی، فهمیدند که آن‌هایی که در عرض‌های بالای جغرافیایی، یعنی کشورهای سرد و ابری، زندگی می‌کنند، بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند. پس قضیه از یک جای دیگر آب می‌خورد، از «نور»...

عامل این جنایت پیدا شد!

خانم‌ها، آقایان، معرفی می‌کنیم، عامل این‌همه افسردگی و غم: جناب ملاتونین!

این ملاتونین، یک هورمون مهم در بدن ماست که باعث تنظیم ساعت بیولوژیک می‌شود. یعنی زمانی که محیط شما تاریک و ظلمانی است، این هورمون مقدار بیشتری ترشح می‌شود و در نتیجه احساس خستگی و خواب آلودگی را در شما به وجود می‌آورد. البته با این کار، باعث می‌شود که شما مثل بچه‌ آدم، سر ساعت بخوابید و سر ساعت هم از خواب بیدار شوید. اما همین هورمون خوب و دوست‌داشتنی، توی پاییز و زمستان، بلای جان‌تان می‌شود. در روزهای ابری و زمانِ تاریک شدن هوا، ترشح این هورمون بالا می‌رود و در نتیجه خواب بر شما غلبه می‌کند و احساس بی حوصلگی، سراغ‌تان می‌آید. تصور کنید که یک صبح ابری و پاییزی از خواب ناز بیدار می‌شوید و کنار پنجره می‌روید. اما دریغ از کمی نور آفتاب! تمام خانه را تاریکی گرفته و بیرون هم هوا دلگیر و سرد است. در نتیجه ملاتونین در بدن شما بیشتر و بیشتر می‌شود. خب با این وضع، کی حال دارد که یک صبح با نشاط و دل‌انگیز را شروع کند؟ آدم دلش می‌خواهد برگردد به همان رختخواب و تا لنگ ظهر بخوابد...

از کجا بفهمیم گرفتار افسردگی فصلی شده‌ایم؟

هر بیماری و ناراحتی، چند نشانه دارد که با این نشانه‌ها، می‌توانیم بفهمیم دچارش شده‌ایم یا نه. برای افسردگی فصلی هم نشانه‌ها و علائمی وجود دارد. اگر فهمیدید که بیشتر این نشانه‌ها، در دو فصل پاییز و زمستان، سراغ شما می‌آید، حتما باید برای درمان این افسردگی، فکری بکنید. در غیر این صورت، مثل یک گلوله برفی، هی می‌غلتد و بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و در نهایت، با شما کاری می‌کند که 6 ماه از سال گوشه خانه بیفتید! البته اگر از خودکشی، جان سالم به در ببرید! مهم‌ترین نشانه‌های افسردگی فصلی این‌ها هستند:

 اندوه و غم: غم، یک حس مشترک است که همه‌ ما بارها در زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. اگر این حس تلخ و سرد، در یک روز پاییزی، بدون هیچ دلیلی، یقه‌ شما را گرفت، باید به افسردگی فصلی مشکوک بشویم!

 اشتهای زیاد: شما بالاخره باید با یک روش، این انرژی از دست رفته بدن‌تان و این خواب‌آلودگی و بی‌حوصلگی را جبران کنید! چه راهی بهتر از خوردن؟! پس اگر اشتهای‌تان در این دو فصل خیلی بیشتر می‌شود و حق همه خانواده و در و همسایه را هم می‌خورید، نگران افسردگی باشید!

 افزایش وزن: این بی‌حوصلگی و تنبلی، این خواب زیاد، این اشتهای بالا و... ارمغانی دارند به نام چاقی! شما هم از آن دسته غمگین‌هایی هستید که در نیمه دوم سال، وزن‌تان بالا می‌زند و چاق‌تر می‌شوید؟

 احساس خستگی: تمام روز را با خمیازه می‌گذرانید! خسته هستید و هر وقت موقعیت‌اش گیر بیاید، دوست دارید بخوابید. اگر به خودتان باشد، مثل خرگوش همه زمستان را می‌خوابید و اگر مجبور باشید به مدرسه و دانشگاه بروید، مدام در حال چرت زدن‌ هستید!

 اختلال در تمرکز و حافظه: اصلا فکر نکنید که این نمره‌های خفت‌انگیز، به خاطر درس نخواندن است. نه... این طفلکی‌ها حافظه و تمرکزشان افت کرده است. روزهای ابری و یا عصرهایی که از خواب نیم‌روزی بیدار می‌شوند و دفتر و کتاب را جلوی رویشان پهن می‌کنند، تمرکز و حواس درست و حسابی برای درس خواندن ندارند. مسئله‌های سخت، حالی‌شان نمی‌شود و فرمول‌ها کمتر یادشان می‌ماند!

 تحریک پذیری عصبی: یعنی عصبانی‌اند و اخم‌هایشان توی هم است. منتظرند تا یکی به پر و پایشان بپیچد و بهشان پخ بگوید. بعد آن چنان برافروخته می‌شوند و حال طرف را جا می‌آورند که...

 تمایل به تنهایی: اصلا دلشان می‌خواهد دم و دستگاه‌شان را جمع کنند و بروند یک گوشه پارک، روی یک صندلی کاملا تنها و رمانتیک بنشینند. حوصله‌ در جمع بودن را ندارند و تنهایی را ترجیح می‌دهند.

 اضطراب: یک حالت خفیف و دائمی اضطراب، توی وجودشان هست. اضطرابی که دلیلش را نمی‌دانند اما مدام باعث رنج‌شان می‌شود! دست و پایشان را مدام تکان می‌دهند و نگرانند! نگران هیچ‌چیز...

 لذت کمتر: این روزها، کمتر پیش می‌آید که یک موضوع، بهشان حال بدهد و سر کیف بیاوردشان!


افسردگی فصلی دامن چه کسانی را بیشتر می‌گیرد؟!

دامن زن‌ها را... این نوع افسردگی مثل بقیه انواعِ آن، برای خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد. 60 تا 90% کسانی که دچار این ناراحتی می‌شوند، خانم هستند.

10 تا 20% از مردم دنیا، در این دو فصل، گرفتار نوع خفیف و سطحی این افسردگی می‌شوند. یعنی از هر ده نفر، یک یا دو نفر ناقابل!

چه جوری شاخ این افسردگی را بشکنیم؟

به خاطر اینکه نبود نور، عامل اصلی این بیماری است، نور درمانی مهم‌ترین و موثرترین درمان است! پس:

 صبح که از خواب بیدار می‌شوید، شروع کنید نظافت و بعد از آن، همه‌ پرده‌ها را کنار بزنید. حتی اگر هوا ابری باشد، باز هم نور روز، باعث روشن‌تر شدن خانه شما می‌شود!

 ضمن عرض پوزش از بابابرقی، چون لامپ در اینجا، اثر درمانی دارد، پس تا می‌توانید خانه‌تان را نور باران کنید. چراغ‌ها را روشن کنید! همه‌شان را... اول صبح که اوج مصرف برق نیست!

 از خانه بیرون بزنید! هر چقدر هم که خودتان را بکشید، باز هم نور آفتاب، چیز دیگری است. پس همین حالا از خانه بیرون بزنید و یک جایی روبه روی نور خورشید مهربان بنشینید!

برای جبران آن انرژی که ملاتونین از شما می‌گیرد، این کارها را فراموش نکنید:

 مواد غذایی انرژی زا: تا می‌توانی مواد غذایی پر انرژی مصرف کنید.

 ورزش: پیاده روی و دویدن، انرژی را به شما برمی‌گردانند!

 فعالیت اجتماعی: بودن و حرف زدن با آدم‌ها، احساس کسالت و بی‌حوصلگی را تا حدودی از شما دور می‌کند!

 لباس‌های شاد و رنگی: با رنگ‌های تیره، به این غم پاییزی دامن نزنید!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣