درقاب‌نوروز
برنامه‌سازاني که عرصه نوروز را از آن خود کردند

درقاب‌نوروز

نویسنده :

 

سنت هرساله پخش سريال‌هاي نوروزي که چند سالي است به‌طور کاملا جدي از سوي برنامه‌سازان تلويزيوني دنبال شده است، در نوروز سال 1390 نيز ادامه خواهد داشت و دوستان و عزيزاني که از ديد و بازديدهاي فاميلي و خوردن مقادير معتنابهي از آجيل و ميوه فارغ شده‌اند، مي‌توانند شب‌ها را به تماشاي سريال‌هاي نوروزي سيما اختصاص بدهند. ناگفته نماند، درحالي که مديران صدا و سيما از هم‌اکنون از سفارش سريال‌هاي نوروز سال 1391 سخن مي‌گويند (که نشانه‌اي از برنامه‌ريزي فوق دقيق مي‌باشد) تماشاگران ايراني سنت ديگري را هم پذيرفته‌اند و آن اين است که از يک ماه مانده به آغاز سال جديد، فهرست سريال‌ها، چندين و چند بار تغيير مي‌کند؛ فکر بد نکنيد اين هم احتمالا ترفندي از سوي مديران است براي غافلگير کردن (همان سورپرايز) مخاطب، بنابراين اگر فهرست زير دوباره تغيير کرد، شما را به خدا به ما ايراد نگيريد.

شبکه 1
پايتخت

شبکه اول سيما يا همان شبکه ملي، امسال با مجموعه تلويزيوني «پايتخت» مهمان خانه‌هاي بينندگانش خواهد بود. پايتخت را «سيروس مقدم» کارگرداني کرده است که سال گذشته، سريال «چهارديواري» را براي نوروز 89 آماده کرده بود.

در اين مجموعه 13 قسمتي که از مضموني با درونمايه طنز برخوردار است بازيگراني چون پوريا پورسرخ، محسن تنابنده، عليرضا خمسه، ريما رامين‌فر، احمد مهرانفر، رضا بنفشه‌خواه، کيانوش گرامي، فرهاد بشارتي، نعيمه نظام‌دوست، افشين سنگ‌چاپ، آرش نوذري و... حضور دارند.

در خلاصه داستان اين سريال آمده است: خانواده‌اي پيش از زمان تحويل سال نو، تصميم مي‌گيرند از گرگان به تهران مهاجرت کنند. آن‌ها در هنگام ورود به پايتخت با مشکلات و اتفاقات مختلفي مواجه مي‌شوند که زمينه‌ساز داستان طنز اين مجموعه مي‌شود.

اين سريال ايام نوروز هر شب ساعت 22:10 تا 23 روي آنتن مي‌رود. تکرار آن نيز صبح روز بعد ساعت 10 تا 11:30است.

 

 

 

شبکه 2
نامه‌هاي بالدار

مهمان نوروزي امسال شبکه دو سيما، سريالي طنز با موضوع کودک و نوجوان است که در فضايي ماورايي و تخيلي رخ مي‌دهد. اين سريال که «نامه‌هاي بالدار» نام دارد به کارگرداني «امير فيضي» و تهيه‌کنندگي «عليرضا سبط احمدي» در شهرستان کاشان تصويربرداري شده است.

در اين مجموعه بازيگراني چون نصرا... رادش، محمود جعفري، فرهاد بشارتي، فاطمه طاهري، مريم اکبري، حامد کيازال، عليرضا مظلومي، احمدرضا اسدي و تعدادي از بازيگران تئاتر کاشان و تهران به ايفاي نقش مي‌پردازند.

«نامه‌هاي بالدار» داستان چند نوجوان را روايت مي‌کند که طي اتفاقي، چند نامه عجيب‌و‌غريب به دستشان مي‌رسد که آن‌ها را به سفري عجيب و ماورائي مي‌برد. اين نوجوانان در طول اين سفر با همدلي و دوستي تلاش مي‌کنند تا راز اين نامه‌ها را پيدا کنند. آن‌ها به‌تدريج و در مواجهه با اتفاقات، سخت‌کوش‌تر مي‌شوند و براي حفظ يک ميراث فرهنگي مشترک (موزه بزرگي که قرار است تخريب و به رستوراني مجلل تبديل شود) تلاش مي‌کنند.

اين سريال هرشب ساعت 21:25 تا 22:10 روي آنتن مي‌رود و تکرار آن روز بعد ساعت 15:15 تا 16 پخش مي‌شود.

 

شبکه 2
کلاه قرمزي

بين خودمان باشد ولي شايد بهترين خبري که در مورد مجموعه برنامه‌هاي نوروزي شنيدم، خبر پخش مجموعه ديگري با حضور عروسک بامزه و دوست داشتني دوران کودکي‌مان (کلاه قرمزي) به همراه «ايرج طهماسب» و «پسرخاله» در شبکه دو سيما بود.

کلاه قرمزي پس از مدتي دوري از تلويزيون در نوروز سال 89 با همان شيطنت‌هاي بامزه و کودکانه‌اش مهمان برنامه‌هاي تلويزيون شد و جالب اين‌جا بود که بيشتر مخاطبان برنامه‌هايش را جوانان و بزرگسالاني تشکيل مي‌دادند که از او خاطره داشتند.

در «کلاه قرمزي 4» که نوروز 90 از شبکه دو پخش مي‌شود، نگار جواهريان و صابر ابر از جمله هنرمنداني هستند که به عنوان ميهمان در برنامه حضور خواهند داشت.

«کلاه قرمزي ۴» در ۱۶ قسمت تهيه مي‌شود که دو قسمت آن در ۲۷ و ۲۸ اسفند روي آنتن مي‌رود و ادامه قسمت‌هاي آن نيز با آغاز نوروز ۹۰ از شبکه دو پخش خواهد شد.

 

شبکه 3
چهارچرخ

پيش از اين در خبرها آمده بود که قرار است مجموعه تلويزيوني «چهارچرخ» به کارگرداني «جواد مزدآبادي» مجموعه مناسبتي شبکه سوم سيما براي ايام نوروز باشد ولي کمي بعدتر اعلام شد که سازنده سريال نوروزي اين شبکه «سعيد آقاخاني» خواهد بود. به اين ترتيب سومين تجربه کارگرداني سريال‌هاي نوروزي توسط او پس از «عيد امسال» و «زن بابا» با سريال نوروزي «راه دررو» شکل مي‌گيرد.

فهرست بازيگران اين مجموعه طنز عبارت است از مرجانه گلچين، مهران غفوريان، سعيد آقاخاني، اميرغفارمنش، روشنک عجميان، مونا بيگي، محسن کيايي، حميد ليقواني و مينا کريمي‌جبلي.

مانند دو کار پيشين آقاخاني يعني «زن بابا» و «خوش‌نشين‌ها»، اين سريال را نيز «مهران مهام» و «ايرج محمدي» تهيه مي‌کنند.

سريال «راه دررو» هر شب ساعت 23 تا 23:45 روي آنتن مي‌رود و تکرار آن نيز روز بعد ساعت 13:45 تا 14:30 خواهد بود.

 

شبکه 4
عرصه تله‌تئاتر

اصولا شبکه چهارم سيما با ساير شبکه‌ها متفاوت است و اين تفاوت در ايام نوروز نيز خودنمايي مي‌کند، بنابراين نبايد از اين شبکه انتظار سريال نوروزي داشته باشيد، بنابراين به دوستاني که از گذشته علاقمند به تئاترهاي تلويزيوني (يا همان تله تئاتر) بوده‌اند توصيه مي‌کنم که تله تئاترهاي اين شبکه سيما را که هر روز از ساعت 18 تا 19:30 پخش مي‌شود را از دست ندهند.

 

شبکه 5
سفر، کيش مات

اگر طبق روال سال‌هاي گذشته سريال نوروزي شبکه تهران به شبکه خراسان نيز سري بزند، ما خراساني‌ها هم شاهد نتيجه سومين تجربه کارگرداني «مجيد صالحي» با عنوان «سفر، کيش مات» پس از سريال «سه در چهار» و تله فيلم «ميش» خواهيم بود. درخوراشاره است که پيش از اين بنا بود اين سريال با نام «موج و صخره» به‌نمايش دربيايد.

در اين مجموعه تلويزيوني که در جزيره کيش تصويربرداري شده است، علاوه بر خود مجيد صالحي بازيگراني چون علي صادقي، نيما شاهرخ‌شاهي، زيبا بروفه، الهام حميدي، رضا ناجي، محمدرضا داودنژاد، فرحناز منافي ظاهر و حسن اسدي به ايفاي نقش خواهند پرداخت.

در خلاصه داستان سريال آمده است: صدف و چاوش زوج جواني هستند که پس از طي مشکلات بسياري با يکديگر ازدواج مي‌کنند، آن‌ها تصميم مي‌گيرند براي گذراندن ماه عسل به کيش سفر کنند، در اين ميان به علت دير رسيدن، از هواپيما جا مي‌مانند و صدف تصميم مي‌گيرد که با قطار بروند که در ايستگاه قطار ساک چاوش را مي‌زنند و ادامه ماجرا...

اين سريال هر شب ساعت 20:30 تا 21:30 روي آنتن مي‌رود و تکرار آن روز بعد ساعت 16 تا 16:45 است.

 

غايبان امسال

به غير از سريال «چهار چرخ» به کارگرداني جواد مزدآبادي که از آن ياد کرديم، زمزمه پخش سريال‌هاي ديگري نيز در نوروز 90 شنيده مي‌شد که خبري از آن‌ها نشد. اين سريال‌ها عبارت بودند از: «توطئه فاميلي» به کارگرداني «رامبد جوان»، «ساختمان پزشکان» به کارگرداني «سروش صحت»، «بچه‌ها نگاه مي‌کنند» به کارگرداني «حميدرضا صلاحمند» و سريال «سراب» که «سيدجواد رضويان» به‌عنوان گزينه کارگرداني آن مطرح بود، ولي گويا به دليل بدقولي رضويان، تهيه‌کننده سريال، ساخت آن را به زمان ديگري موکول کرد. ناگفته نماند که «علي‌اصغر پورمحمدي» مدير شبکه سه سيما پيش از اين در گفت‌وگو با خبرنگاران از ارائه طرح يک سريال طنز توسط «مهران مديري» به شبکه سه خبر داده بود و چنين گفته بود: مهران مديري طرح يک سريال طنز را به شبکه سه ارائه کرده که اگر تصويب شود، اين سريال را مي‌سازيم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣