جیم به مدرسه می‌رود!
jeem.ir

جیم به مدرسه می‌رود!

نویسنده : مدیر سایت

خاطرتان هست که هفته قبل از شما خوانندگان جان خواستیم کمی تخیلتان را به‌کار بیندازید و جیم عزیز را که در آستانه هفت سالگی است به مدرسه بفرستید؟! این نوشته های زیبا نتیجه به کار اندازی همان تخیل گرانقدر است. امیدواریم از خواندن این سه اثر که به ترتیب رتبه اول تا سوم مسابقه را کسب کردند، لذت ببرید.

نفر اول: سارا طوطی

«با اجازه بزرگ‌ترها» جیم به مدرسه می‌رود

7 صبح یک مهر ماه: جیم به همراه خراسان پدر سوار بر پی کی آقای اخوان در مسیری «محرمانه مستقیم» به سوی مدرسه. گفتن ندارد اما اندر احوالات این روزها باز هم ترافیک وگرمی هوا و خودرويي بی‌کولر! ابوجارچی و ادمین پدر جامه‌ها دریدند و با مشت و لگد به جان بوق بیچاره افتادند تا بلکه راهی باز کنند! «بدون شرح» ساعت 8 صبح است و هم‌چنان ترافیک کمر شکن.

جیم سرشار از دلهره واضطراب به تبلت عزیزش رو می‌آورد تا شاید ذره‌ای زمان سریع‌تر بگذرد. «سایت jeem.ir» است و باز هم «کامنتدونی» و جواب های یخ کرده آقای صبا حوصله‌ نه چندان پرش را سر می‌برد!

خلاقیت‌های پنهانش گل می‌کند! کتاب‌هایش را در می آورد تا شعری بسازد بلکه روی ماه «ذهن زیبا» را کم کند:... (بخوانیم و بنویسیم... فارسی... ریاضی...)

ساعت 10صبح:  به مدرسه «جاجیم» خوش آمدید. با ورود به مدرسه هر لحظه جیم قرمز و قرمزتر می‌شود (البته فقط دماغش! امان از «کمیک» دست پخت آقای حسینی). ناظم با دیدن جیم یاد شعر حسنی (موی بلند، روی سیاه، ناخن دراز، واه واه ....) افتاد که پدر طی مشورت با «مشاوره‌چی» خراب بودن آبگرمکن دفتر روزنامه را بهانه واندکی«دست به جیب» می‌شود!

سرکلاس جیم را از حیث «ادب وهنر» و ایضا بی‌نظمی به عنوان «چهره هفته» معرفی می‌کنند و این‌چنین است که باز مشهوریت و هزار و یک دردسر و کماکان سوژه‌ای برای«فتوچاپ». ساعت‌ها به کندی می‌گذرد. صدای شکم گرسنه جیم بی‌شباهت به صدای زیبای قور قور قورباغه نیست! دل طفلک جیم قیلی ویلی می‌رود برای مسابقه سالاد خورون و هله هوله‌های دبیر سرویس ورزش! زنگ آخر که می‌خورد جیم فهمید اینها فقط گوشه‌ای از «جزرومد»های زندگی بوده است و بس!

 

نفر دوم: انیسه روحانی

جیم همه چی دان میشه، خدا میدونه که حقشه!

جیم جان ِعزیزِ دل خوانندگانش، از بس خوشحال است همین‌طور چسبیده به سقف. دنیا را گلستان می‌بیند و دارد لحظه لحظه می‌شمارد تا بفرستیمش برود مدرسه. البته که او بسی خام است و هنوز اصلا نپخته است و اگر خودش دو روز برود مدرسه قدر روزهای شیرین علافی توی خانه را می‌داند و سخت از چسبیدن به سقف نادم گشته و حتی ممکن است که نعره هم سر بدهد و هی افسوس هم بخورد! به هر حال زندگی روزهای سختی هم دارد که باید با آنها کنار آمد!

خلاصه ما جیم را با هزار دنگ و فنگ و مقادیری بدبختی، از روی سقف پایین کشیدیم اما «پایان نامه» پایین نیامد که نیامد و با ما قهر کرد و گفت حاضر است مونواکسید خالص تنفس کند اما با «آنتن» به یک مدرسه نرود!

چون که ما قشنگ حس نفرت جاری بین این دو عزیز را درک می‌کردیم (چیزی در حد نفرت نامادری از هانسل و گرتل و شاید بسی بیشتر!) با درخواست وی موافقت کرده و به او گفتیم که او را می بریم به یک مدرسه دیگر. پایان نامه هم مثل بچه آدم از سقف پایین آمد و ما راهی شدیم تا او را ثبت نام کنیم. مدارس دولتی موجود ما را راه نداده و گفتند که ظرفیت‌شان تا بیخ پر است! پس تصمیم گرفتیم که او را ببریم به یک مدرسه غیر انتفاعی که کلاسش هم بالاتر است. تازه بخاری‌هایشان هم نفتی است و توی زمستان می گذارند خاموش باشد تا امنیت فرزند ما را تامین کنند! اما پس از شنیدن مبلغ شهریه در جا خشک‌مان زد و پایان نامه هم رفت چسبید به سقف و دیگر عمرا پایین نیامد و این چنین شد که او ترک تحصیل کرد و کلا بی‌خیال علم آموزی شد!

ما در این لحظه به همراه سایر اجزای جیم رفتیم مدرسه تا آن ها علم آموز شوند و به عاقبت خفن انگیزناک پایان نامه دچار نشوند! برای جیم آرزوی عشق به مدرسه و عاقبت بخیری كرده و از خداوند برایش صبر مسئلت داریم!

 

نفر سوم: طاهره بابایی 

نامه‌ای از بابا خراسان

سال 1385 بود بارالها لطف خود را شامل حال این بنده‌ حقیر کرد و ناز دختری به نام جیم به ما هدیه داد و ما از این اتفاق بسی خرسند و کیفوریم. از شیطنت‌ها و بلاهایی که این دخترک بر سر پدر خود که ما باشیم آورده است هرچه بگوییم کم گفته‌ایم حال این سال‌ها با تمام خانمان سوزی‌های دردانه‌ پدر به اتمام رسید و جیم عزیزمان که الهی قربان قد و بالایش شوم به سنی رسیده است که باید به مدرسه برود و برای کسب علم خود را آماده کند و اگر خدا بخواهد کمی دست از شیطنت بردارد و راه راست پیش بگیرد باشد که کامروا شود! و بیشتر از این آبرو و اعتبار چندین و چند ساله‌ ما را زیر هجده چرخ له نکند و نگذارد شرمنده‌ عام و خاص شویم و مانند پدرش قانون گرا و با دیسیپلین برخورد کند. نه این‌که روز اول مدرسه تا جایی که تن یاری کند آتش بسوزاند و سرخوش برای خودش عمل کند.

دخترم جیم نازنینم تو باید کم کم خودت را برای مدرسه رفتن آماده کنی دست از شیطنت برداری و در چارچوب های مشخص شده‌ مدرسه‌ات عمل کنی. با همکلاسی هایت با لطافت و مهربانی برخورد کنی؛ مبادا مقنعه‌ همکلاسیانت را از پشت بکشی؛ مبادا بندهای کفش آنها را به‌هم گره بزنی؛ مبادا سر کلاس درس سوالات بی ربط که جوابش در دکان هیچ بقالی جز پدرت پیدا نمی‌شود بپرسی؛ معلم بخت برگشته ات که از همین ثانیه آرزوی صبر برایش دارم هیچ گناهی مرتکب نشده است که مجبور است 9 ماه تو را تحمل کند. جان بابا قربانت گردم قول بده با سوال های ریز و درشتت کاسه‌ صبر معلمت را لبریز نکنی. دخترکم با نقاشی های گاه و بی گاه و سورئال و هنرمندانه‌ات دفترهای مشق دوستانت را مزین نکنی و در آخر قول بده هنگام حضور معلم در کلاس و مخصوصا زمان درس با آرامش و فراغ بال به خوردن انواع و اقسام خوراکی ها مشغول نشوی، زنگ تفریح را برای همین امر در نظر گرفته‌اند.

پیشاپیش به درگاه بارالها عاجزانه التماس می‌کنم امسال را به خیر بگذراند. قربان تو بابا خراسانت

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩٢/٠٧/٠٤
١
٠
تنکیو تنکیو تنکیو:)))))))))))
Razeghi
Razeghi
٩٢/٠٧/٠٤
٢
٠
ايول سارا جون.مرحبا به اين خلاقيت و بامزگي.به نظر من يه جايزه بهش بدين اصلا چطوره استخدامش كنين!
Z_M
Z_M
٩٢/٠٧/٠٥
١
٠
دم سارا خانم گرم سارا خانوم اول میشه خدا می دونه که حقشه
طرفدار دوآتيشه ات
طرفدار دوآتيشه ات
٩٢/٠٧/٠٦
٠
٠
من مشكوكم شايد كار خودته!!! اصلا تابلو كار خودته.آفرين.چرا اسمتو مخفي ميكني؟؟
طرفدار دو آتيشه ات
طرفدار دو آتيشه ات
٩٢/٠٧/٠٧
٠
٠
دلمون برات تنگ شده مهدي مرادپور.چرا نمي ذارين بنويسه؟ چرا نمي نويسي؟چرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧