ارتباط تعطيلات عيد وسالن‌هاي سينما
مروري بر فيلم‌هايي که فرصت نمايش در زمان طلايي نوروز را پيدا کردند

ارتباط تعطيلات عيد وسالن‌هاي سينما

نویسنده :
اهميت اکران نوروزي

در فاصله کمي از پايان جشنواره فيلم فجر به‌عنوان مهم‌ترين اتفاق سينمايي کشور، تعطيلات عيد نوروز مي‌تواند موقعيت خوبي باشد براي تماشاگران، فيلم‌سازان و سينماداراني که چشم به راه مردمي هستند که در انتظار فيلم‌هاي خوب نشسته‌اند. بنابراين ميزان اهميت انتخاب فيلم‌هاي مناسب براي اکران نوروز کاملا روشن است. ناگفته نماند که همواره پيش از قطعي شدن فهرست فيلم‌هايي که قرار است در تعطيلات عيد به نمايش دربيايند، بازار گمانه‌زني و بحث و جدل حسابي داغ مي‌شود و معمولا فيلم‌سازاني که اثرشان در اين موقعيت طلايي، مجال نمايش پيدا نمي‌کند حسابي دلخور مي‌شوند.

اگر از ديد و بازديدهاي نوروزي که قرار است بخش اعظم وقت ما را در ايام عيد نوروز به خود اختصاص بدهد بگذريم، تعطيلات سال نو فرصت مغتنمي است که در آن مي‌توان از سينما و تلويزيون بهره خوبي گرفت. اين فرصت مغتنم را از يک سو مي‌توان به اکران فيلم‌هاي نوروزي اختصاص داد و از سوي ديگر به فيلم‌ها و سريال‌هايي که اصحاب تلويزيون براي تعطيلات نوروزي بينندگان درنظر گرفته‌اند.

اکران نوروزي سينماهاي کشور که قرار بود از چهارشنبه 25 اسفند آغاز بشود فيلم‌هاي قابل توجهي را شامل مي‌شود که همين موضوع يعني اکران هم‌زمان چند اثر شاخص سبب شده تا تعدادي از صاحب‌نظران اين موضوع را سبب کاهش فروش فيلم‌ها بدانند و عده ديگري حجم بالاي کارهاي خوب را سبب رونق گرفتن سينماها در تعطيلات عيد تلقي کنند، در هر حال اکران يک فيلم پيش از فروکش تب جشنواره و حضور فيلم‌ها در اذهان و يادها اتفاق بسيار خوبي است. ولي نمي‌دانم چرا کسي نمي‌پرسد که اگر برنامه اکران نوروزي با بهترين فيلم‌هاي سينماي ايران پر شود، تکليف اکران بقيه ماه‌هاي سال چيست؟ به هرصورت اميدواريم برنامه‌ريزي‌ها به‌گونه‌اي نباشد که اهداف و منافع کوتاه‌ مدت بر منافع بلند مدت سينماي ايران ضربه بزند.

جدايي نادر از سيمين
اصغر فرهادي

داستان فيلم در دل يک زندگي زناشويي مي‌گذرد که در مرز فروپاشي قرار دارد. تماشاگر اين فيلم شاهد روزهاي واپسين زندگي زوجي است که هريک اهداف و دغدغه‌هاي متفاوتي را دنبال مي‌کنند درحالي که دختر نوجوان آن‌ها تنها عامل پيوند دهنده ميان آن دو است. با اين وجود، زن و مرد از احساسي که هنوز در دل ديگري باقي مانده است خبر ندارند.

گروه بازيگران: پيمان معادي، شهاب حسيني، ساره بيات،‌ ليلا حاتمي، مريلا زارعي، سارينا فرهادي، بابک کريمي و علي‌اصغر شهبازي.

جشنواره فيلم فجر: سيمرغ بلورين بهترين فيلم‌نامه، بهترين کارگرداني، بهترين فيلم از نگاه تماشاگران، بهترين فيلم‌برداري، بهترين صدابرداري و ديپلم‌‌هاي افتخار بازيگر مکمل زن و مرد.

جوايز از جشنواره فيلم برلين: خرس طلايي بهترين فيلم، خرس نقره‌‌اي بهترين بازيگر نقش اول زن براي گروه بازيگران زن فيلم و خرس نقره‌‌اي بهترين بازيگر نقش اول مرد براي گروه بازيگران مرد فيلم.

جنگ تمام شده، اخراجي‌ها و ديگر هم‌رزمانشان به شهر برگشتند و هر کس در پي کسب و کاري است، يک برنامه زنده تلويزيوني در تلاش است تا تعدادي از آن رزمندگان را براي حضور در يک برنامه دعوت کند، شرايط نامساعد حال يکي از اين همرزمان را راهي بيمارستان مي‌کند، اما براثر حوادثي در سطح شهر دير به بيمارستان مي‌رسد و تا پاي شهادت پيش مي‌رود و اين بهانه‌اي براي حضور همرزمان سابق در بيمارستان مي‌شود که حالا هر يک شخصيتي جديد دارند و...

بازيگران: اکبر عبدي، امين حيايي، محمدرضا شريفي‌نيا، بهنوش بختياري و رضا رويگري.

جشنواره فيلم فجر: اين فيلم که در بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر پذيرفته شده بود، به دليل طولاني شدن مراحل فني به دست هيئت داوران نرسيد و به اين ترتيب از داوري شدن در جشنواره فجر بازماند و تنها براي چند اکران محدود در روز پاياني جشنواره آماده شد ولي به هرصورت ده‌نمکي از استقبال تماشاگران فيلمش در ايام جشنواره فجر کاملا راضي بود.

نيلوفر و خانواده‌‌اش بايد ظرف سه روز مبلغ سنگيني را تهيه کنند، اما هرچه زمان مي‌‌گذرد، نيلوفر متوجه مي‌‌شود که سرنوشت ديگري پيش روي اوست اما در اين بين اتفاقاتي مي‌افتد که...

بازيگران: ترانه عليدوستي، صابر ابر، حامد بهداد، محمدرضا غفاري، مهدي ماهاني، بيتا بيگي، خسرو شهراز و احسان عيوض‌نژاد.

جشنواره فيلم فجر: تهيه‌کننده اين فيلم در آستانه جشنواره فيلم فجر اعلام کرد که علي‌رغم پذيرش فيلمش توسط هيئت انتخاب، اين فيلم به‌دليل مشکلاتي در جشنواره حضور نخواهد داشت. ساداتيان با بيان اين‌که اگر اين فيلم به نمايش درمي‌آمد، مورد قضاوت قرار مي‌گرفت و جايگاه خود را به دست مي‌آورد افزود: متأسفانه مسائل حاشيه‌اي اجازه نداد فيلمي که مورد توجه هيئت انتخاب قرار گرفته بود در جشنواره به نمايش درآيد.

 

 

 

 

 

فيلم ديگري که پيش‌بيني مي‌شود در ميان فيلم‌هاي اکران نوروزي سينماهاي کشور قرار بگيرد، فيلم سينماهايي «زن‌ها شگفت انگيزند» ساخته «مهرداد فريد» است.

فيلم سينمايي «زن‌ها شگفت ‌انگيزند» پس از فيلم هاي «آرامش در ميان مردگان» (1385)، «هم‌خانه» (1386) و «از ما بهترون» (1388) چهارمين ساخته بلند مهرداد فريد در مقام کارگردان است که پيش‌ از اين قرار بود با عنوان «ما سه نفر» به نمايش دربيايد.

در خلاصه داستان منتشر شده اين فيلم چنين آمده است: «زن‌ها شگفت ‌انگيزند» داستان سه زن از سه طبقه اجتماعي مختلف است که به يک خود آگاهي مشترک مي‌رسند.

در اين فيلم بازيگراني چون افسانه بايگان، بهاره رهنما، الهه حصاري، حميد گودرزي، جمشيد هاشم‌پور، رضا داوودنژاد، سيامک اشعريون، ناصر سهرابي و بهنوش بختياري به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

 

 

 

مدير يک دبيرستان دخترانه به شدت با حضور يک دبير مرد در مدرسه مخالفت مي‌کند ولي ورود اين معلم مرد به دبيرستان وي به بروز اتفاقات بانمکي منجر مي‌‌شود. اين معلم آدم ساده‌اي است که فقط به خاطر دستمزد معلمي حاضر شده در يک دبيرستان دخترانه درس بدهد و به مسائل مدرسه کاري ندارد. اما همين ساده بودنش باعث مي‌شود تا شاگردان کلاس شيمي برايش نقشه بکشند و او را وسيله‌اي قرار دهند تا اخلاق مدير مدرسه که خانم مدير بدخلقي است تغيير کند.

بازيگران: ويشکا آسايش، رضا عطاران، پگاه آهنگراني، بهاره رهنما و ستاره پسياني.

جشنواره فيلم فجر: ويشکا آسايش برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن شد. اين فيلم يکي از پرطرفدارترين فيلم‌هاي به نمايش درآمده در جشنواره بيست‌و‌نهم فيلم فجر بود که در ساعات آغازين نمايش، موجب به‌وجود آمدن صف‌هاي طولاني در آستانه سالن‌هاي سينما شد. يقينا ترکيب «پيمان قاسم‌خاني»، «رامبد جوان» و «رضا عطاران» در به‌وجود آمدن اين صف‌ها بي‌تأثير نبوده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
دات کام

ساوند کلاود؛ غنیمتی برای موزیک دوستان

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
جانونی

مصداق بارز آفتابه لگن هفت دست، نباشیم!

٩٦/٠٨/٢٥
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات