پرسه زني در بنگاه‌هاي همسريابي

پرسه زني در بنگاه‌هاي همسريابي

نویسنده :

ازدواج آگاهانه حق شماست!

«ازدواج آگاهانه حق شماست»؛ شعار قشنگ و جالبي است؛ اما آيا واقعا يک تشکليلات اداري مي‌تواند براي آدم همسر دلخواه و مناسبي پيدا کند؟ بعد از شروع اين شعار چدتايي ازدواج آگاهانه، آسان، به هنگام و پايدار و فعاليت‌هاي دستگاه‌ها و مؤسسه‌هاي مختلف براي محقق کردن اين شعارها، ديگر همه فکر مي‌کردند که اين شعارهاي چندتايي رنگ واقعي مي‌گيرد و بعد از يک سال و اندي تلاش براي جا انداختن آن‌ها بين مردم، بالاخره نتيجه مي‌گيرند و همه جوان‌ها به خوبي و خوشي مي‌روند به خانه بخت. مؤسسات ازدواج آسان و بعدش هم همسريابي و تهيه جهزيه و اين جور چيزها در ادامه همين شعارها راه افتاد.

بياييد سري به چند تا از اين مؤسسات همسريابي بزنيم و ببينيم حرفشان چيست. و در اين مدت براي قصه ازدواج آگاهانه جوانان چه کار کرده‌اند. آن وقت ديگر قضاوت باخودتان. براي پيدا کردن يک مؤسسه اين کاره، کافي است لاي يک ضميمه آگهي روزنامه‌اي پرتيراژ را باز کنيد؛ حتما دو – سه مورد پيدا مي‌کنيد که جملاتي از اين دست در کادري کوچک نظرتان را جلب مي‌کنند: «همسر دلخواه‌تان را از ما بخواهيد!»

به يکي از اين بنگاه‌ها که در يکي از خيابان‌هاي اين شهر است، تلفن مي‌زنيم:

- الو؟ مؤسسه فرهنگي خانواده (...)؟

- بله بفرماييد.

خانمي از آن طرف خط با عجله در مورد شرايط و مدارک لازم براي عضويت توضيح مي‌دهد. پيداست سرشان خيلي شلوغ است: «يک قطعه عکس تمام قد و واضح بياوريد، جديد باشد. ۳۰ هزار تومان حق عضويت سالانه‌تان‌(!) مي‌شود.»

مدير مؤسسه را دکتر صدايش مي‌کنند اما خانم منشي نمي‌داند آقاي مدير چه جور دکترايي دارد: «فکر مي‌کنم مشاوره... الهيات...»

گويا روال کار هم اين‌طوري است: «اطلاعاتتان گرفته مي‌شود، چند روز بعد مي‌آييد براي انتخاب همسر. يکسري از افراد را به شما پيشنهاد مي‌دهيم واگر جوابتان مثبت بود. براي شما قرار ملاقات مي‌گذاريم تا همديگر را ببينيد و...»

هر مشاوره ساعتي و قرار ملاقات مبلغي ناقابل هزينه دارد. مدير مؤسسه از افراد پيشرو در قضيه همسريابي است. يک بنگاه ديگر در همين شهر به همين ترتيب، باکمي پايين و بالا، درست مشابه بنگاه قبلي عمل مي‌کند. خانم مدير مؤسسه حسابي سرش شلوغ است و کاسب‌هاي همسايه، قصه‌هاي زيادي براي تعريف کردن دارند؛ قصه‌هايي درباره مراجعان، گردانندگان و خلاصه خيلي چيزهاي ديگر که حيف، نمي‌شود نوشت!
فرصتي براي انتخاب کردن و انتخاب شدن

مي‌گويند شتري است که در خانه همه مي‌خوابد. مي‌گويند دير و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. بله بحث ازدواج است!

درباره دير و زود داشتنش، زياد صحبت شده؛ اين‌که سن ازدواج بالا رفته، اغلب جوان‌ها تمايلي به خداحافظي زود هنگام با عالم مجردي ندارند، يا اگر هم مي‌خواهند ازدواج کنند، موانع بسياري پيش پايشان است. مثل: بالا بودن توقعات، سنگيني هزينه‌ها و... همه و همه را بار‌ها شنيده‌ايم و گاهي بازي خورده‌ايم و در دور تسلسل بحث‌هاي مربوطه، شرکت کرده‌ايم. بحث‌هاي که ته ندارند و آخرش براي جمع کردن ماجرا، بيانيه‌هاي مثل اين صادر مي‌شود: «ازدواج سنت پسنديده‌اي است، پس براي تسهيل در آن بايد خانم‌هاي جوان سطح توقعاتشان را پايين بياورند و آقايان در تصميم خود ثابت قدم‌تر باشند. زوج‌هاي جوان از برگزاري مراسم پرهزينه بپرهيزند و خانواده‌ها در تشکيل زندگي آن‌ها را ياري کنند و...»

ولي در مورد سوخت و ساز قضيه مي‌شود بحث‌هاي تازه و جالب‌تري راه انداخت که هنوز مثل موارد بالا، کسل کننده نشده‌اند؛ خب بعضي‌ها زيادي مشکل پسندند، يا نمي‌توانند شخص دلخواه‌شان را پيدا کنند، يا شخص دلخواه‌شان را از دست مي‌دهند. خواستگار خوبي برايشان پيدا نمي‌شود، دختر خوبي سرراه زندگي‌شان قرار نمي‌گيرد، يا مي‌گويند اصلا از ازدواج کردن و زندگي زناشويي خوششان نمي‌آيد. نکته مهم اين‌که اين دسته آخري، از همه زود‌تر مي‌روند خانه بخت! اما بقيه چي؟ معلوم است؛ آن‌قدر تنها مي‌مانند تا بوي ترشي‌شان دنيا را بر مي‌دارد!
در يک بنگاه اتفاق افتاد

مرد جواني وارد مي‌شود. کت و شلوار به تن دارد و سامسونتي در دست. حسابي عرق کرده و جويي کوچک از پيشاني بلندش به صورتش جاري شده. يکراست مي‌رود سراغ اصل مطلب: «خانم! بايد آقاي دکتر را ببينم... مي‌دانيد؟ عيالم شخصيت دروغگويي دارد، انگار يک روز دروغ نگويد مي‌ميرد..!»

خانم منشي حرفش را قطع مي‌کند: «اين‌ها را بايد به مشاورانمان بگوييد.»

- مي شود خود آقاي دکتر را ديد؟ ده دقيقه هم باشد کافي است.

- نه، آقاي دکتر سرشان شلوغ است. دارند براي همايش «ازدواج موقت» آماده مي‌شوند. روي ديوار يک نمودار عجيب رسم شده که نشان مي‌دهد همين حالا هم با کمبود پسر مواجه هستيم، چه برسد به چند سال آينده که اگر خانم‌ها نجنبند، حسابي سرشان بي‌کلاه مي‌ماند. به نظر مي‌آيد چون پاي نمودار و آمار و اين حرف‌ها در ميان است، تابلو تأثير خودش را بگذارد و دل هر دختر شوهر نکرده‌اي را مثل سير و سرکه به جوش بيندازد. آقايي که از عيالش مي‌نالد، دو تا مخ مفت گير آورده. يکي‌شان آن‌قدر آرام حرف مي‌زند که محال است نصف حرف‌هايش را بفهميد، بايد سرتان را بکنيد توي دهنش. يک کيف همراهش است که به او حالت دانشجو‌ها را داده، اما وقتي براي راهنمايي مخاطبش در آن را باز مي‌کند مي‌بيني که توي کيف فقط چند تا کتاب و جزوه در رابطه با ازدواج قرار دارد.

گويا خيلي اين کتاب‌ها را قبول دارد و مشتري ثابت اين‌جور مطالب است. مي‌پرسم: «خودت ازدواج کرده‌اي؟»

لبخند کوچکي مي‌زند، آن‌قدر کوچک که زود تمام مي‌شود و باورش مشکل است اصلا لبخندي ديده باشي. مي‌گويد: «اوايل که اين کتاب‌ها را نخوانده بودم، ‌‌نهايت خواسته‌ام پيدا کردن همسر بود. اما حالا نظرم عوض شده. به نظرم بايد دقت بيشتري کرد و..»

عجب. مثل اين‌که در مورد اين آقا قضيه برعکس بوده و به جاي ساده گرفتن در ازدواج، طرف سختگير شد. شايد هم نه. بالاخره بعضي‌ها تخيلي قوي دارند!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
محبوب ترین کاراکترهای تاریخ بازی های ویدئویی را بشناسید

#سوپراستار_بازی ها

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

خودکشی سازنده نهنگ آبی!

٩٦/٠٦/٢٣
مینیمال

نهنگ‌آبی یا نیسان آبی؟

٩٦/٠٦/٢٣
نگاهی به فیلم نگار که ورای سینمای محافظه کارانه ماست

خلسه های دختری انتقام جو

٩٦/٠٦/٢٣
نگاهی به پراکندگی تیم‌های فوتبال چند لیگ معتبر اروپایی و مقایسه آن با لیگ ایران

خاک های فوتبال خیز

٩٦/٠٦/٢٣
درباره همه رفتارهای شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده‌ای که از رامبد جوان دیدیم

رامبد چقدر سوپرایزمون می کنه؟ خیلی!

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

با بروبچه‌های رامبد آشنا شوید

٩٦/٠٦/٢٣
کافه جهان نما

اتریش، سرزمین مدرنِ محترم

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

رامبد و انواع حاشیه های شخصی و کاری

٩٦/٠٦/٢٣
شاخ هفته

قبول دارم مقصرم

٩٦/٠٦/٢٢
تلگجیم

تلگجیم 503

٩٦/٠٦/٢٣
به بهانه اکران فیلم «نگار» و روزهای پایانی «خندوانه» همه چیز درباره شخصیت و کارنامه رامبد جوان

رامبدانه

٩٦/٠٦/٢٣
چهره هفته

ماجامون خیلی هم خوبه

٩٦/٠٦/٢٣
پایان‌نامه

موسسات کشککی، اعتراضات اُملتی

٩٦/٠٦/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 503

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

لطفا خودمان را دوست داشته باشیم

٩٦/٠٦/٢٣
یادداشت

سینما رفتیم و افتاد مشکل‌ها...

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

خوب و بد خندوانه در 4 فصلی که گذشت

٩٦/٠٦/٢٣
رامبدانه

رامبد به روایت رفقا

٩٦/٠٦/٢٣
به بهانه ثبت شدن نام «محمود خوردبین» در کتاب گینس سال 2018

شناسنامه پرسپولیس!

٩٦/٠٦/٢٣
تبلیغات