تن‌تن، اسپيلبرگ و پيترجکسون
نگاهي به يک ترکيب طلايي هم‌‌زمان با انتشار اولين تريلرهاي رسمي فيلم سينمايي «تن‌تن»

تن‌تن، اسپيلبرگ و پيترجکسون

نویسنده :

هنر سينما همواره يار و ياور داستان‌‌هاي مصور بوده است و هر زمان که شهرت يکي از اين داستان‌‌ها به سطح بين‌‌المللي رسيده، پايش به سينما هم باز شده است تا مثل يک صندوقچه جادويي، رودخانه‌‌اي از پول‌‌ها را به جيب سازندگانشان راهي کنند، ولي در بين اين همه داستان مصور موفق، يک استثناء هم وجود دارد که تا کنون هرگز سينما را به‌‌طور جدي از موهبت‌هايش بهره‌‌مند نکرده و آن مجموعه داستان‌‌هاي مصور خبرنگار ماجراجو يا همان «تن تن» است، مجموعه داستان‌‌هاي مصوري که تاکنون به بيش از 50 زبان دنيا ترجمه شده و بيش از 120 ميليون نسخه از آن به فروش رسيده است. اما چهار سال پيش بود که در خبرها گفته شد، کمپاني «پارامونت» و «سوني پيکچرز» قصد دارند تا سه گانه‌‌اي را که براساس سه داستان از مجموعه ماجراهاي تن تن (23 کتاب که در فاصله سال هاي 1929 تا 1976 منتشر شد) انتخاب کرده‌‌اند به فيلم تبديل کنند و چندي پيش پس از سال‌‌ها انتظار، اين دو کمپاني اولين تريلرهاي رسمي فيلم سينمايي تن تن را منتشر کردند تا به علاقمندان اين مجموعه داستان‌‌هاي مصور اين اميد را بدهند که پس از 80 سال مي‌‌توانند شاهد نمايش شخصيت‌‌هاي موردعلاقه‌‌شان روي صفحه عريض سينما باشند.

دو نابغه و يک پروژه طلايي
نکته‌‌اي که اين خبر را براي علاقمندان داستان‌‌هاي تخيلي و ماجراجويانه جذاب‌‌تر مي‌‌کند اين است که دو نفر از برترين روياسازان قرن اخير، اين پروژه را به پايان مي‌‌رسانند، «استيون اسپيلبرگ» در مقام کارگردان و «پيتر جکسون» در مقام تهيه کننده.

اين درحالي است که به‌‌تجربه مي‌‌دانيم، نام هريک از اين دو نفر براي به‌‌شهرت رسيدن يک پروژه سينمايي کافي است، حالا که هردوي آن‌‌ها روي داستان مصور مشهوري مانند تن تن کار مي‌‌کنند مي‌‌توانيم از همين امروز که کمتر از دو ماه به آغاز پخش جهاني اولين قسمت از اين سه‌‌گانه سينمايي باعنوان «ماجراهاي تن تن: راز اسب تک شاخ» در دسامبر 2011 باقي مانده است موفقيت آن را پيش‌‌بيني کنيم.

در قسمت دوم اين مجموعه که در سال 2013 ميلادي ساخته خواهد شد، پيتر جکسون درمقام کارگردان و اسپيلبرگ در مقام تهيه‌‌کننده ظاهر خواهد شد؛ البته هنوز کارگرداني براي ساخت قسمت سوم انتخاب نشده است ولي اين احتمال مي‌‌رود اين دو کارگردان بزرگ با يکديگر پشت دوربين بروند و تهيه‌‌کنندگي کار را نيز به‌‌صورت مشترک به‌‌انجام برسانند.

در اين انيميشن سه‌‌بعدي، بازي در نقش تن تن به بازيگران جواني به‌‌نام «جمي بل» سپرده شده است که پيش از اين در فيلم هايي نظير «بيلي اليوت» و «مقاومت» نقش آفريني کرده است. ديگر هنرپيشه اين فيلم، «دنيل کرگ»، بازيگر جديد نقش «جيمز باند» است که در فيلم تن تن، در نقش «راکهام سرخ»، يک دزد دريايي خبيث ظاهر خواهد شد.

مردي که قصه مي‌‌کشيد
«ژرژ رمي»، خالق تن تن که با نام مستعار «هرژه» شهرت پيدا کرد در سال ۱۹۰۷ در حومه بروکسل پايتخت بلژيک به دنيا آمد. او پس از پايان دوران مدرسه در روزنامه «قرن بيستم» شروع به کار کرد و در اوايل کارش براي سرويس‌‌هاي مختلف اين روزنامه طرح مي‌‌کشيد، تا اين‌‌که مسئوليت ضميمه هفتگي اين روزنامه که «بيستم کوچک» نام داشت و ويژه نوجوانان بود، به هرژه واگذار شد. اولين ماجراي تن تن هم به صورت داستان دنباله‌‌دار در همين نشريه در روز دهم ژانويه سال ۱۹۲۹ آغاز گرديد: «تن تن در شوروي» که هرژه در آن با نگاهي انتقادي به اتحاد جماهير شوروي، ادعاي کمونيست‌‌ها را مبني بر جهش اقتصادي شوروي به تمسخر گرفته بود.

هرژه در طول چندين دهه فعاليت هنري‌‌اش، مجموعا ۲۳ داستان کامل و يک داستان نيمه‌‌تمام از ماجراهاي تن تن را خلق کرد تا اين‌‌که آخرين داستانش تحت‌‌عنوان «تن تن و پيکاروها» را در سال 1981 منتشر شد و اين درست در زماني بود که نخستين علايم بيماري سرطان خون در بدنش پديدار گرديد. البته هرژه داستان تازه‌‌اي به‌‌نام «تن تن و هنر آلفا» را نيز در دست اقدام داشت که با فوتش در سال ۱۹۸۳، به صورت نيمه‌‌کاره باقي ماند و در حد طرح‌‌هاي سياه و سفيد اوليه، با همان وضع ابتدايي به زبان فرانسه و بعدها به صورت تکميل شده توسط همکاران هرژه در سال ۱۹۸۶ چاپ و منتشر شد.

يک داستان قديمي
اين مجموعه داستان از سال 1929 ميلادي پابه عرصه وجود گذاشت و تا سال 1983، پيش از آن که خالق آن در سن 75 سالگي از دنيا برود، به‌‌جرات محبوب‌‌ترين داستان مصور تاريخ بود به‌‌طوري‌‌که به قول خالقش براي مخاطبان ۷ ساله تا ۷۷ ساله جذاب و خواندني است. ولي بايد اعتراف کرد که به‌‌احتمال زياد، جذابيت مجموعه داستان‌‌هاي تن تن براي نسل نوجوان امروز به اندازه نسل جوان و نوجوان ديروز نخواهد بود چرا که آخرين محصول توليدشده براساس ماجراهاي تن تن به بيست سال قبل برمي‌‌گردد.

قبل از اين در سال‌‌هاي 1991 و 1992 يک مجموعه تلويزيوني 39 قسمتي براساس 23 داستان تن تن ساخته شد که مورد توجه قرار گرفت. اين مجموعه که توسط موسسه «جوانه پويا» به‌‌تازگي در ايران منتشر شده است آخرين تلاش‌‌هاي فيلمسازان براي در ياد نگه داشتن اثري بود که براي سال‌‌هاي طولاني به کتاب‌‌هاي مصور منحصر شده بود، البته ناگفته نماند که اصلي‌‌ترين دليل سکوت طولاني پروژه تن تن، خواسته خالق آن (ژرژ رمي) بود که وصيت کرده بود پس از مرگش کسي حق ندارد داستان جديدي براي شخصيت تن تن خلق کند. با اين حال استيون اسپيلبرگ که يکي از طرفداران هميشگي ماجراهاي تن تن بوده است، در سال ۱۹۸۳ و پيش از مرگ هرژه، حق توليد فيلم از داستان‌‌هاي وي را خريد.

مجموعه داستان‌‌هاي تن تن
«تن تن در شوروي» (1930)، «تن تن در کنگو» (1931)، «تن تن در آمريکا» (1932)، «سيگارهاي فرعون» (1934)، «نيلوفر آبي» (1936)، «گوش شکسته» (1937)، «جزيره سياه» (1938)، «عصاي اسرارآميز» (1939)، «خرچنگ پنجه‌‌طلايي» (1941)، «ستاره اسرارآميز» (1942)، «راز اسب تک‌‌شاخ» (1943)، «گنج‌‌هاي راکام سرخ» (1944)، «هفت گوي بلورين» (1948)، «معبد خورشيد» (1949)، «سرزمين طلاي سياه» (1950)، «هدف: کره ماه» (1953)، «روي ماه قدم گذاشتيم» (1954)، «ماجراي تورنسل» (1956)، «کوسه‌‌هاي درياي سرخ» (1958)، «تن تن در تبت» (1960)، «جواهرات کاستافيوره» (1963)، «پرواز شماره 714» (1968)، «تن تن و پيکاروها» (1976) و «تن تن و هنر آلفا» (1986) که ناتمام ماند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤